PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΓΑΛΟ προβλημα: ADSL για 4 δεπτερολεπτα!!



myob
21-02-08, 08:17
Παιδια εχω παθει πλακα. :(
Σημερα το πρωι που ειχα συνδεθει για αρκετες ωρες ολα ηταν καλα. Δεν υπηρχε καποιο προβλημα. Τωρα παω να συνδεθω, το ρουτερ ψαχνει να βρει ADSL σημα, το βρισκει (και μαλιστα συνδεετε κανονικα στα 1024/256) και μετα απο 4 δεπτερολεπτα περιπου σβηνει το LED του ADSL και αντε παλι απο την αρχη!! Συνεχιζετε η ιδια διαδικασια επ` απειρο.
Με την τελλας δεν συνδεετε. Το ADSL χανετε πριν προλαβει καν να συνδεθει!! Ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα, μεχρι τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα. Με dial-up εχω μπει!
Δεν φταιει το ρουτερ γιατι δοκιμασα και ενα αλλο και μου κανει ακριβος τα ιδια: Βρισκει το ADSL για 3-4 δεπτερολεπτα και μετα το χανει και μετα το ξαναβρισκει κλπ.

Τι να κανω?! Τι λετε να φταιει? Help!

........Auto merged post: myob added 111 Minutes and 24 Seconds later........

Ξεχασα.. Το οτι αυτο το προβλημα εμφανιστηκε στις 20 του μηνα, που προγραματιζαν να κανουν καποιες αναβαθμησεις δεν νομιζω να ειναι τυχαιο, ετσι δεν ειναι?
Προφανως εχει να κανει με αυτο. ΑΝ δηλαδη εκαναν την αναβαθμηση τελικα.. Γνωριζει κανεις στα σιγουρα?

netsales
21-02-08, 12:55
Kανε ενα reset στο modem και ρυθμισε το παλι.

myob
21-02-08, 13:28
Kανε ενα reset στο modem και ρυθμισε το παλι.
Το εχω ηδη δοκιμασει.

Φτου ρε γαμοτο, δεν το περιμενα με τιποτα να ειμαι ο μονος στον οποιο παρουσιαστηκε αυτο!.. Ελεγα οτι θα ειχε σχεση με αυτα που λενε περι αναβαθμισης στις 20/2, στο αλλο τοπικ...
Εδω που τα λεμε το προβλημα εμφανιστηκε εχτες βραδι. Την ιδια μερα που ειχαν πει απο την τελλας οτι θα κανουν την αναβαθμιση. (ή οτι αλλο ηταν να κανουν τελος παντων) ΣΥΜΠΤΩΣΗ?

Λοιπον, reset εκανα, 2 router δοκιμασα, το προβλημα επιμενει: DSL για 5 δεπτερολεπτα και μετα αποσυνχρονισμος. Ουτε που προλαβαινει να κανει ppp negotiation με την τελλας!!! Καλα που κρατησα το 56k modem, αλιος θα επρεπε να τρεχω σε νετ καφε για να ποσταρω.
Τι λετε να φταιει ρε παιδια??

Dj_Grego
21-02-08, 15:03
Δεν είσαι μόνος.
Το ίδιο σήμερα μου συμβαίνει ενώ έχω βάλει firmware που κρατάει σταθερη τη γραμμη μου (τον τελευταίο μήνα ούτε ένα disconnect με uptime ακόμα και 330 ώρες).

Το δίκτυο το έχασα στις 7:05 το πρωί σήμερα και από ότι βλέπω το post σου έγινε 7:17 οπότε μάλλον δεν είναι τυχαίο.
Τώρα είμαι στη δουλειά δεν ξέρω αν έφτιαξε πάντως το πρωί δεν είχα ίντερνετ.


Περιοχή: Πειραιάς, Καστέλλα

myob
21-02-08, 15:54
Δεν είσαι μόνος.
Το ίδιο σήμερα μου συμβαίνει ενώ έχω βάλει firmware που κρατάει σταθερη τη γραμμη μου (τον τελευταίο μήνα ούτε ένα disconnect με uptime ακόμα και 330 ώρες).

Το δίκτυο το έχασα στις 7:05 το πρωί σήμερα και από ότι βλέπω το post σου έγινε 7:17 οπότε μάλλον δεν είναι τυχαίο.
Τώρα είμαι στη δουλειά δεν ξέρω αν έφτιαξε πάντως το πρωί δεν είχα ίντερνετ.
Το post το εκανα στις 7, αλλα το προβλημα το ειδα γυρω στις 4 το πρωι που δοκιμασα να μπω.. ματαια.


Περιοχή: Πειραιάς, Καστέλλα
Κοντα ειμαστε! Δεν ξερω σε ποιο DSLAM αντιστοιχω. Θα τους παρω τηλεφωνο να τους ρωτησω και θα σου πω.
Τωρα με dial-up μπαινεις κι`εσυ?

Dj_Grego
21-02-08, 16:53
Όχι.
Τώρα είμαι στην δουλειά (πάλι Πειραιά, Καστέλλα) που έχουμε OTEnet και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πρέπει να είναι της Tellas το πρόβλημα.

myob
22-02-08, 10:02
Όχι.
Τώρα είμαι στην δουλειά (πάλι Πειραιά, Καστέλλα) που έχουμε OTEnet και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πρέπει να είναι της Tellas το πρόβλημα.
Α, οκ. Φανταζομαι στο σπιτι εισαι ακομα χωρις ιντερνετ, ε? Εγω ναι. Αναγκαζομε να μπαινω με free internet...
Τους πειρα τηλεφωνο και μου ειπε ενας τεχνικος οτι πρεπει να φταει το dslam αιγινης. Λογικο μου ακουγετε.. Μου ζητησε να αφησω το router ολη μερα ανοιχτο για να κανουν μετρησεις, λεει, και θα με παρουν τηλεφωνο αυτοι ή ο οτε, αναλογως με το ποιος φταει.
Αντε να δουμε...

myob
25-02-08, 19:05
Απο σημερα το πρωι εχω ξανα ιντερνετ κανονικα!!
Τελικα ηταν οντως θεμα του οτε. Οκ, δεν τους πηρε και πολλες μερες για να το διορθωσουν. Μεσολαβησε και σ/κυριακο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.