PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND ADSM - 280 ΕΥΡΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ



amadeus888
21-02-08, 10:52
Δεν θα το πιστέψετε αυτό.

Χθες, μου έπεσε η σύνδεση WIND ADSM. Παίρνω τηλ. και με πληροφορούν ότι έχω υπερβεί το όριο των 5 GIGA κατά 500ΜΒ!!!! Πρέπει δηλ. να πληρώσω 250ΕΥΡΩ+30!!! Έπαθα συγκοπή!!!

Εμένα ο μετρητής μου (DU METER) δείχνει ότι είμαι στα 4 GIGA ΣΥΝΟΛΟ UPLOAD & DOWNLOAD.

Μιλάω με την WIND, άκρη δεν μπορώ να βγάλω...

Θα βγάλω ποτέ άκρη; Τι μας προστατεύει από αυτή την αυθαιρεσία και την απατεωνιά;

Γιατί αν ο μετρητής της WIND είναι αναξιόπιστος, αν είναι το DU METER είναι αναξιόπιστο, τότε πως μπορεί να ξέρει κανείς τι κατεβάζει και τι θα πληρώσει;;;;;

Και γιατί η αξιότιμη WIND περίμενε να χτυπήσω τα 5.5 GIGA (250 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ) για να κάνει την φραγή και δεν την έκανε στα 5 GIGA ακριβώς;;;;

Πάω για μηνύσεις και καταγγελίες; Τέτοιο φρικάρισμα δεν έχω ξαναφάει με εταιρεία, σταθερής, κινητής ή internet....

gpelekanos
23-02-08, 12:09
Πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε το συμβολαιο σου με προσοχη.

diabibas
23-02-08, 12:23
Και γιατί η αξιότιμη WIND περίμενε να χτυπήσω τα 5.5 GIGA (250 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ) για να κάνει την φραγή και δεν την έκανε στα 5 GIGA ακριβώς;;;;


Γιατί σκοπός της είναι να βγάλει χρήμα



Μιλάω με την WIND, άκρη δεν μπορώ να βγάλω...


Δηλαδή τι ακριβώς σου λένε?



Εμένα ο μετρητής μου (DU METER) δείχνει ότι είμαι στα 4 GIGA ΣΥΝΟΛΟ UPLOAD & DOWNLOAD.


Υπάρχει περίπτωση (λέω εγώ τώρα) να μετράει μόνο τα αρχεία και όχι το browsing?

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι όταν κατεβάσεις ένα αρχείο π.χ. 1ΜΒ η κίνηση μπορεί να φτάσει και τα 2 ΜΒ [requests+errors+file]

amadeus888
25-02-08, 10:53
Πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε το συμβολαιο σου με προσοχη.

Τι εννοείς; Το συμβόλαιό μου ουσιαστικά δεν λέει τίποτα για το ζήτημα...

........Auto merged post: amadeus888 added 1 Minutes and 53 Seconds later........


Γιατί σκοπός της είναι να βγάλει χρήμα



Δηλαδή τι ακριβώς σου λένε?



Υπάρχει περίπτωση (λέω εγώ τώρα) να μετράει μόνο τα αρχεία και όχι το browsing?

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι όταν κατεβάσεις ένα αρχείο π.χ. 1ΜΒ η κίνηση μπορεί να φτάσει και τα 2 ΜΒ [requests+errors+file]

Δεν μου λένε τίποτα. Αποφεύγουν να δώσουν απάντηση και μου λένε πάρτε μας ξανά αύριο και πάρτε μας ξανά αύριο.

Όσο για το DU meter, αν η κίνηση μπορεί να φτάσει και τα 2 MB, υπάρχει αξιόπιστος μετρητής που να μετράει τα ΠΑΝΤΑ; Διαφορετικά, δεν θα μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τι κατεβάζουμε και φυσικά δεν συμφέρει με τίποτα...

takgeorg
26-02-08, 04:05
Πιστεύω οτι θα έπρεπε η WIND να δίνει online ενημέρωση πόσα GB έχουν καταναλωθεί,να κανονίζει ο πελάτης τη πορεία του.

teorid
03-03-08, 13:04
Πιστεύω οτι θα έπρεπε η WIND να δίνει online ενημέρωση πόσα GB έχουν καταναλωθεί,να κανονίζει ο πελάτης τη πορεία του.

Σιγα μην το κανουν αυτο, απο κατι τετοια περιμενουν να βγαλουν κερδη.

diabibas
04-03-08, 00:54
Σιγα μην το κανουν αυτο, απο κατι τετοια περιμενουν να βγαλουν κερδη.

:rofl::whistle::whistle:

HRISTIANA
19-03-08, 00:48
260 ευρω λογαριασμο μετα από 3 ημερες WIND ADSM!!!
Εκανα συνδεση 21 φεβρουαριου για Student Data και μετα από 3 ημερες γινεται φραγη διοτι ξεπεράστηκε ο δωρεαν ογκος των 3GB το μήνα την ημέρα και τα 30 το βραδυ ( την 3η μερα χωρις να έχω κατεβάσει ταινίες και βαριά πραγματα) και μαθαίνω ότι χρωστάω 260 ευρω διότι ο πρώτος λογαριασμος δεν έχει όλο τον όγκο δωρεαν αλλά είναι αναλογικός..αυτοί ξερουν..εμένα δεν μου το είπαν ΑΠΑΤΗ κανονική δηλαδη και επιπλέον ο μετρητής μου μου δείχνει 60ΜΒ ενώ αυτοί μου χρεώνουν 900ΜΒ...τι να κανω βρε παιδια.. δεν ξερω..

notios7
19-03-08, 00:56
εμπλεξες με μια εταιρια που ειχα ορκιστει να μην πλησιασω ποτε.ειπα να δοκιμασω κι εγω μετα απο παροτρυνση φιλου και μουρθε με το καλημερα λογαριασμος κινητου με ιντερνετ.και να σκεφτεις οτι εχω μονο gsm και οχι gprs-3g.εντε να βγαλεις ακρη.

iwpantel
19-03-08, 01:33
260 ευρω λογαριασμο μετα από 3 ημερες WIND ADSM!!!
Εκανα συνδεση 21 φεβρουαριου για Student Data και μετα από 3 ημερες γινεται φραγη διοτι ξεπεράστηκε ο δωρεαν ογκος των 3GB το μήνα την ημέρα και τα 30 το βραδυ ( την 3η μερα χωρις να έχω κατεβάσει ταινίες και βαριά πραγματα) και μαθαίνω ότι χρωστάω 260 ευρω διότι ο πρώτος λογαριασμος δεν έχει όλο τον όγκο δωρεαν αλλά είναι αναλογικός..αυτοί ξερουν..εμένα δεν μου το είπαν ΑΠΑΤΗ κανονική δηλαδη και επιπλέον ο μετρητής μου μου δείχνει 60ΜΒ ενώ αυτοί μου χρεώνουν 900ΜΒ...τι να κανω βρε παιδια.. δεν ξερω..


O καταγγελων(σχεδον παντα) νικα!!!Γραψε επισης στην καταγγελια σου οτι δεν σε ειχαν ενημερωσει για αυτο


δεν έχει όλο τον όγκο δωρεαν αλλά είναι αναλογικός..αυτοί ξερουν..εμένα δεν μου το είπαν

Σου ευχομαι να μπορεσεις να βγαλεις ακρη μαζι τους!!

amadeus888
27-03-08, 15:49
260 ευρω λογαριασμο μετα από 3 ημερες WIND ADSM!!!
Εκανα συνδεση 21 φεβρουαριου για Student Data και μετα από 3 ημερες γινεται φραγη διοτι ξεπεράστηκε ο δωρεαν ογκος των 3GB το μήνα την ημέρα και τα 30 το βραδυ ( την 3η μερα χωρις να έχω κατεβάσει ταινίες και βαριά πραγματα) και μαθαίνω ότι χρωστάω 260 ευρω διότι ο πρώτος λογαριασμος δεν έχει όλο τον όγκο δωρεαν αλλά είναι αναλογικός..αυτοί ξερουν..εμένα δεν μου το είπαν ΑΠΑΤΗ κανονική δηλαδη και επιπλέον ο μετρητής μου μου δείχνει 60ΜΒ ενώ αυτοί μου χρεώνουν 900ΜΒ...τι να κανω βρε παιδια.. δεν ξερω..

Χριστιάνα,

τελικά αποκαλύφθηκε ότι το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα.

Χρειάστηκαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τηλεφωνήματα για να μου το πει κάποιος.

Οι άνθρωποι είναι ΑΣΧΕΤΟΙ. Στο κατάστημα όπου έκανα τη σύνδεση ούτε που το ήξεραν!!!
Για την ακρίβεια, επειδή τελικά το DUMETER ήταν αξιόπιστο και ήμουν κάτω από το όριο που νόμιζα ότι ήμουν, με έβαλαν να συμπληρώσω αίτηση αμφισβήτησης λογαριασμού!!!

Κάνε καταγγελία. Εγώ αυτό έχω κάνει και περιμένω. Παραμένω βέβαια χωρίς ιντερνετ. Ξεκίνα ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ, Συνήγορος Καταναλωτή και πάει λέγοντας. Είναι επειδή δεν αντιδρούμε που συμβαίνουν αυτά.

Αν υπάρξει αντίδραση από πολλούς, θα αναγκαστούν να μαζευτούν.

Καλή τύχη σου εύχομαι.

orck
27-03-08, 16:13
ενα αρχειο 1Μβ ειναι δυσκολο να παει στα 2Μβ συνολικα αλλα μπορει ευκολα να φτασεις στα 1,3-1,4 παραπανω ειναι υπερβολη

neji
05-04-08, 14:45
Και παλι καλα την καθαρισες!!!
2 φιλοι τους ηρθε 480 κ 1040 ευρωπουλα, ο δευτερος μετα απo καταγγελια που εκανε δεν πληρωσε τπτ ισα ισα που τον ειπαν θα του κανουν διακοπη χωρις καμια επιβαρυνση.Ολα αυτα με την vodafone.
Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι υπαρχουν πολλες παγιδες σε αυτα τα προγραματα και αν κανεις δεν ξερει καποια βασικα πραματα μπορει ευκολα να πεσει θυμα!!!

alexxnicolas
07-04-08, 22:30
Παιδιά, αυτό δεν είναι τίποτα. Στο Vodafone φοιτητικό ήρθε σε γνωστό μου λογαριασμός κοντά στα 2500 ευρουλάκια... Η κίνηση έγινε μέσα σε 4 ημέρες, ας όψετε η έλλειψη ενημέρωσης για την υψηλές χρεώσεις περιαγωγής!!!!! Στην ερώτηση του με το τμημα εξυπηρέτησης για πιο λόγο δεν τον ενημερώσανε και γιατί δεν του βάλανε φραγή νωρίς, του δώσανε την απλή απάντηση " επειδή είστε παλιός και καλός πελάτης μας δεν θεωρήσαμε ότι υπήρχε θέμα υπέρβασης ορίου..." Μιλάμε για μεγάλη κλεψιά!!!!

ATG
10-04-08, 22:14
Παιδιά, αυτό δεν είναι τίποτα. Στο Vodafone φοιτητικό ήρθε σε γνωστό μου λογαριασμός κοντά στα 2500 ευρουλάκια... Η κίνηση έγινε μέσα σε 4 ημέρες, ας όψετε η έλλειψη ενημέρωσης για την υψηλές χρεώσεις περιαγωγής!!!!! Στην ερώτηση του με το τμημα εξυπηρέτησης για πιο λόγο δεν τον ενημερώσανε και γιατί δεν του βάλανε φραγή νωρίς, του δώσανε την απλή απάντηση " επειδή είστε παλιός και καλός πελάτης μας δεν θεωρήσαμε ότι υπήρχε θέμα υπέρβασης ορίου..." Μιλάμε για μεγάλη κλεψιά!!!!

Περιαγωγη? 1 Ευρω περιπου τα 100 kb???

Παντως δεν στεκει αυτο που του ειπαν απο την εξυπηρετηση. Οι χρεωσεις απο τα ξενα δικτυα ερχονται με καθυστερηση 1-2 ημερών. Οποτε ο λογαριασμος μπορει να ανεβει αμεσως.

amadeus888
18-04-08, 10:34
Μια ενημέρωση για την πορεία της υπόθεσης:

Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα στην Wind, έχουν περάσει 2 μήνες και τίποτα. Με πηγαίνουν από το ένα τμήμα στο άλλο και από την 1 κυρία στην άλλη. Λογική μηδέν. Αισθάνομαι ότι μιλάω με δημόσια υπηρεσία και ειλικρινά, πίστευα ότι στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα θα ήταν λίγο καλύτερα....

Τι να πω...

Pantelg
02-12-08, 17:47
Ονομάζομαι Παντελής,

Έπαθα κάτι παρόμοιο κι εγώ. Αγόρασα Wind Adsm των 5GB και τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε πάγιο για Απεριόριστο(βασικά μου το έδωσαν πίσω, είπαν αν πιάσει έπιασε!). Ααα και με χρεώσαν έξτρα όταν μπήκα με το κινητό στο Internet περίπου 10ευρώ αλλά δεν τα έδωσα σημασία. Και το πάγιο σιγά σιγά μου το αυξάνουν για 4-5 ευρώ και τα πάγια τέλη κινητής τηλεφωνίας από 2ευρώ πήγαν 5 και τώρα 10! Ο λογαριασμός μου ήρθε 170ευρώ και μου χρεώνουν έξτρα πόσα λεφτά και ο μετρητής δείχνει ότι δεν πέρασε ούτε το μισό όριο. Ακόμα μου χρεώνουν πόσα λεφτά επειδή μπήκα με το κινητό και δεν είχα ρυθμίσεις για Ίντερνετ αλλά για Wap. Όμως όταν τους πήρα τηλέφωνο αυτές μου έστειλαν. Δικό τους το σφάλμα. Και κάτι ακόμα. Έχω δώσει το κινητό μου να το φτιάξουν(το καλύπτει η εγγύηση) και πέρασαν σχεδόν 3ΜΗΝΕΣ και ακόμα έρχετε. Ενώ έλεγε στην TV ότι αν δεν το φτιάξουν σε 7 μέρες σου δίνουν ένα καινούργιο.
Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι το Adsm. Πήρα τηλέφωνο στο Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών και μου είπαν σε 1 βδομάδα θα μάθω αν θα πάρω πίσω τα λεφτά. Και για να το ακυρώσω πρέπει να πληρώσω περίπου ένα 200!

Κάτι πρέπει να γίνει!
Pantelg.blogspot.com (http://pantelg.blogspot.com)

Gordito
02-12-08, 18:02
Ποσο χρονων εισαι Παντελη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.