PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυγχρονισμοί και περιέργος θόρυβος



v.d.
21-02-08, 14:25
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Παρόλο που είμαι τακτικός αναγνώστης του forum, αυτό είναι το πρώτο μου post με το οποίο ζητώ τη βοήθεια των έμπειρων... και όχι μόνο.

Από τον 8/07 έχω HOL DP και μέχρι πριν από περίπου 4 εβδομάδες δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τη σύνδεση, σε σημείο μάλιστα να απορούσα με όλους εσάς στο forum που ορίεστε με καθημερινά προβλήματα. Από τότε και μέχρι σήμερα έχω βρεθεί και εγώ στην ίδια θέση με όλους εσας καθώς επικοινωνώ σχεδόν μέρα παρά μέρα με την ΤΥ χωρίς ωστόσο να βρεθεί λύση.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
Το router αποσυγχρονίζει 5-10 φορές την ημέρα. Από την στιγμή που θα αποσυγχρονίσει η διαδικασία επανασυγχρονισμού μπορεί να διαρκέσει από 5 λεπτά έως και ώρες (!!!) ειδικά το βράδυ. Το περίεργο της υπόθεσης όμως είναι ο θόρυβος στο Line attenuation το οποίο είτε είναι νορμάλ, κάπου στα 35 με 36 db και 6139Kbit/s down, είτε εκτινάσεται στα ύψη στα 50 db και 1000-1350Kbit/s down.
Μετά από πολλά tickets στην ΤΥ δεν βρήκα άκρη και το μόνο που μου είπανε είναι ότι "φταίει η γραμμή".

Είμαι ένα βήμα πριν διακόψω την HOL και να πάω σε όλων πάροχο. Ωστόσο πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε αλλαγή ζητώ τη γνώμη και συμβουλή σας.

ΤΗΧ

dikal
21-02-08, 14:39
Έχεις δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις άλλον ρούτερ μήπως και τάπαιξε το fritz? Ζήτα έναν άλλον.

Στείλε επίσης τις σελίδες με τα στατιστικά (DSL και Spectrum) σου από Settings - Internet - Dsl Information, μια φορά όταν λειτουργεί κανονικά, και μια φορά όταν σου κάνει το πρόβλημα.

Μου θυμίζει τη δική μου περίπτωση, δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171376

v.d.
21-02-08, 15:00
έχεις δίκιο
μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις μας

δυστυχώς άλλο router δεν έχω

βάζω για την ώρα το "καλό" spectrum καθώς αυτή τη στιγμή η γραμμή έχει κλειδώσει στα 6Mb
αργότερα που θα ξανακρεμάσει (που το θεωρώ σίγουρο πλέον) θα βάλω και το "κακό"

dikal
21-02-08, 15:18
Το "κόλπο" που κάνω για να διατηρώ σταθερή τη σύνδεση (παρ' όλα τα σφάλματα που μαζεύει) είναι ένα reset την ώρα που υφίσταται το πρόβλημα. Με τον τρόπο αυτό το ρούτερ κλειδώνει σε πιο χαμηλή ταχύτητα (4.8 - 5 MBps), αφήνοντας έξω (μάλλον δεν το λέω επιστημονικά) τις πλέον προβληματικές συχνότητες. Όταν εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα, οι συχνότητες αυτές δε χρησιμοποιούνται, οπότε έχω μεν σφάλματα, αλλά δεν αποσυγχρονίζει.

Με τον τρόπο αυτό έχω αυτή τη στιγμή σύνδεση συνεχόμενα για 80 ώρες, η οποία "έχει αντιμετωπίσει" καμιά δεκαριά κύματα επιθέσεων από παρεμβολές :jedi: :oneup:

Σε περίπτωση που το ρούτερ συγχρονίσει όταν δεν υπάρχουν οι παρεμβολές (αναφέρομαι στις "χοντρές", γιατί όπως θα διάβασες έχω μια σταθερή παρεμβολή που δε μ' αφήνει να συγχρονίσω > 7MBps) πχ στα 6500KBps, μόλις εμφανιστούν παρεμβολές αρχίζουν τα PPPoE error, 100άδες Loss of frame / loss of signal και στην ουσία δεν έχω σύνδεση. :wounded::medic:

Βέβαια γράφεις ότι όταν έχεις πρόβλημα συγχρονίζεις αρκετά χαμηλά 1000-1350 KBps, έτσι; :hmm:

v.d.
21-02-08, 15:40
Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω και εγώ το "κόλπο" σου καθώς για εμένα το reset είναι μία ψυχοφθόρα διαδικασία που συνοδεύεται από προσευχές και τάματα καθώς κατά 99% θα συγχρονίσει μετά από πολύ ώρα (έχει συμβεί να κάνει ακόμα και 1μιση ώρα) και σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και τεράστιο θόρυβο.

Ωστόσο η διαφορά μας είναι ότι η χαμήλές σου ταχύτητες είναι κάπου στο 5Mbps, ενώ σε εμένα λες και δεν υπάρχουν ενδίαμεσες ταχύτητες ανάμεσα στα 6Mbps και στα 1-1,35Mbps που είναι οι χαμηλές.

Βάζω και την εικόνα από το DSL Info... έτσι για να την καμαρώνω!

dikal
21-02-08, 15:47
Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω και εγώ το "κόλπο" σου καθώς για εμένα το reset είναι μία ψυχοφθόρα διαδικασία που συνοδεύεται από προσευχές και τάματα καθώς κατά 99% θα συγχρονίσει μετά από πολύ ώρα (έχει συμβεί να κάνει ακόμα και 1μιση ώρα) και σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και τεράστιο θόρυβο.

Ωστόσο η διαφορά μας είναι ότι η χαμήλές σου ταχύτητες είναι κάπου στο 5Mbps, ενώ σε εμένα λες και δεν υπάρχουν ενδίαμεσες ταχύτητες ανάμεσα στα 6Mbps και στα 1-1,35Mbps που είναι οι χαμηλές.

Βάζω και την εικόνα από το DSL Info... έτσι για να την καμαρώνω!

Ίσως έχεις πιο ισχυρές παρεμβολές από μένα (με κάνεις και αισθάνομαι τυχερός). Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις κακές εικόνες ...

v.d.
05-03-08, 15:49
Επανέρχομαι μετά από περίπου δύο εβδομάδες μόνο και μόνο επειδή θα πρέπει, μαζί με τα άσχημα, να καταγράφονται και τα καλά.
Μετά από περίπου 1 μήνα καθημερινών προβλημάτων, τις τελευταίες δύο εβδομάδες δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Σε αυτό το διάστημα είχα 3 όλους και όλους αποσυγχρονισμούς ενώ ο επανασυγχρονισμός γίνεται πλέον άμεσα (μετά από 2-3 training) και η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει. Μία μικρή διαφοροποίηση παρατήρησα στο spectrum μόνο αλλά τίποτα το ουσιαστικό.

Και όλα αυτά μετά από την οριστική διαπίστωση της Τ.Υ. της HOL ότι για τα προβλήματα φταίει η γραμμή μου. Να φτιάξανε κάτι στη γραμμή? Να έπιασε τόπο η "απειλή" ότι θα διακόψω τη σύνδεση? Ή απλά τυχαίο γεγονός? Δεν ξέρω, μόνο ο χρόνος θα δείξει.

aa144
05-03-08, 17:05
Κατά πάσα πιθανότητα είναι τυχαίο. Βέβαια ουδέν μονιμότερο του προσωρινού οπότε μπορεί να διαρκέσει πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.