PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος αποκατάστασης βλάβης οτε;



skoulinx
03-06-05, 21:13
Χαιρετώ όλο τον κόσμο.
Γράφω για λογαριασμό φίλου. Προχτες το μεσημερι χάθηκε τελείως η ένδειξη adsl απο το μοντεμ του. Ειναι περιοχη Κηφισιάς. Δήλωσε την βλάβη στο 121 αλλά του είπαν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή και τον ξεφορτώθηκαν. Επειδή την πήρα μυρωδιά τη δουλειά του είπα και ξαναπήρε το επόμενο πρωί, οπότε και του είπαν οτι δεν βλέπουν καμία βλαβη στην περιοχή και ούτε η δικιά του βλάβη ειναι καταχωρημενη. Σήμερα το μεσημέρι τον πήρε τηλέφωνο τεχνικός για να του πει τελικά ότι θα έρθει συνεργείο Δευτέρα με Τρίτη...
Συμπτωματικά την 1η μέρα της βλάβης (31-05-2005) ενεργοποίησε ΝΕΤΚΕΥ για να προλάβει την προσφορά των 47 ημερών...
ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποιο είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να έχει επιδιορθώσει τη βλάβη; Ποιός θα τον αποζημιώσει για τις μέρες που έχασε; Πως μπορεί να κινηθει για να ασχοληθούν μαζι του γρηγορότερα μιας και μέχρι Δευτέρα θα έχουν περάσει 6 μέρες δίχως ADSL;

ipo
03-06-05, 21:44
Συμπτωματικά την 1η μέρα της βλάβης (31-05-2005) ενεργοποίησε ΝΕΤΚΕΥ για να προλάβει την προσφορά των 47 ημερών...
ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποιο είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να έχει επιδιορθώσει τη βλάβη; Ποιός θα τον αποζημιώσει για τις μέρες που έχασε; Πως μπορεί να κινηθει για να ασχοληθούν μαζι του γρηγορότερα μιας και μέχρι Δευτέρα θα έχουν περάσει 6 μέρες δίχως ADSL;Δυστυχώς ο φίλος σου έχασε 15 μέρες σύνδεσης με τη Netkey, διότι από 1η Ιουνίου η προσφορά αφορά 2 μήνες και όχι 1,5.

Σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχει υπογράψει ο φίλος σου, αν περάσουν περισσότερες από 2 ημέρες και η βλάβη δεν έχει διορθωθεί, δικαιούται επιστροφής του αναλογούντος μέρους του παγίου. Αρκεί μία έγγραφη αναφορά (στην οποία θα περιγράφει το πρόβλημα και θα αιτείται επιστροφή μέρους του παγίου) στο υποκατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής του για να πάρει πίσω τα χρήματα.

Αν θέλει να του δώσουν περισσότερη σημασία, ας κάνει καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, στο ΙΝΚΑ και στην ΕΕΤΤ.

GoofyX
04-06-05, 00:03
Και για να μη χάνει αντίστοιχα τις μέρες από τον ISP, ας επικοινωνήσει με το τμήμα πωλήσεων, να του απενεργοποιήσουν τη "συνδρομή" προσωρινά κι όταν με το καλό διορθωθεί η βλάβη να ξαναεπικοινωνήσει μαζί τους για το ανάποδο.

skoulinx
04-06-05, 00:38
Ευχαριστώ πολύ, άμεση όπως πάντα η απόκριση.

chibioni
04-06-05, 02:04
Αντε να δούμε. Ηδη πέρασε η μέρα 1 (είμαι και εγώ ατυχής σε παρόμοιο Ακριβώς πρόβλημα...).

Μου αρέσει που θα σε χρεώσουν και για την δική τους βλάβη (όπως γίνεται στην ISDN)...

maxcp
04-06-05, 02:05
Παιδια Επειδη Εχω Το Ιδιο Προβλημα, Εμενα Η Οτενετ Το Ξερει Οτι Υπαρχει Βλαβη!
Αρα Θα Την Επεκτεινουν Λογικα Αφου Θα Καταγγειλω Την Συμβαση Ομωσ Εχω Το Κιτ.τι Θα Γινει Θα Πρεπει Να Ξαναπληρωσω Παγιο Adsl H Aytoi Γραφουν Στην Συμβαση Οτι Οσεσ Μερεσ Χανω Τοσεσ Επεκτεινουν Το Παγιο???
Εμενα Την Ενεργοποιησαν Καποθ 29 Κ Δεν Ειχα Ποτε Adsl Γραμμη Ενω Ενεργοποιησαν Οι Βλακεσ Την Συνδεση!!!!

apxwv
06-06-05, 18:56
το προβλημα ειναι οτι το μοντεμ δεν συγχρονιζει καθολου? αν ναι εχω και εγω το ιδιο προβλημα. οταν κλεινω το μοντεμ και μετα το ανοιγω τοτε δεν δοκιμαζει καν να συγχρονιζει. του τα επρηζα και μου εκαναν ενα ρεσετ και λυθηκε το προβλημα. αλλα μια βδομαδα μετα παλι τα ιδια.σημερα φτιαχτηκε αντε να δουμε

chibioni
06-06-05, 21:38
το προβλημα ειναι οτι το μοντεμ δεν συγχρονιζει καθολου? αν ναι εχω και εγω το ιδιο προβλημα. οταν κλεινω το μοντεμ και μετα το ανοιγω τοτε δεν δοκιμαζει καν να συγχρονιζει. του τα επρηζα και μου εκαναν ενα ρεσετ και λυθηκε το προβλημα. αλλα μια βδομαδα μετα παλι τα ιδια.σημερα φτιαχτηκε αντε να δουμε Το ίδιο πρέπει να είναι. Εμένα ακουσον άκουσον! Θα έρθουν την τετάρτη (4 εργάσιμες απο την πρώτη κλήση) με συνεργείο να δούν τι φταίει. Ασε που θα έρθουν κατα τις 2 το μεσημέρι που μάλλον θα είμαι στην Δουλειά. Και στο τέλος θα με χρεώσουν και απο πάνω.

Αχ κάθομαι τώρα και βλέπω το router να προσπαθεί να συγχρονίσει... :cry: :mad:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ WOW ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΩΛΟISDN ΓΚΡΡΡΡ (συγνώμη αλλα είναι κραυγή απόγνωσης! - Ερμαίο των οτέδων)

pkinaction
07-06-05, 14:16
THE world famous Chibioni!?!

στο θέμα των βλαβών τώρα δύο φορές που δήλωσα βλάβη χρειάστηκε καισ τις δυο περιπτώσεις μια βδομάδα και πάρα πάρα πολλά τηλεφωνήματα...

skoulinx
07-06-05, 18:50
Ακούστε κι αυτό...
Η δήλωση της βλάβης έγινε 31-05-2005.
Μετά απο διάφορες επαφές και ενοχλήσεις στο 121 τελικα πήρε την εξής απάντηση χτες 06-06-2005.

Απο σήμερα το πρωϊ ο παροχέας σας, έχει κόψει την ADSL προσβασή σας.

Επειδή είναι λεπτό το θέμα αυτή τη στιγμή, δεν γράφω τίποτε άλλο, και θα σας ενημερώω εφ' όλης της ύλης σύντομα.

Αφήνω ανοικτό όμως το ερώτημα: Απο τις 31-05-2005 που δεν αναβε η ένδειξη της ADSL μέχρι χτές τι μεσολάβησε; Γιατί ενώ "κόπηκε" η γραμμή χτές το πρωϊ όλες τις προηγούμενες μέρες δεν είχε adsl;

Σύντομα πιστεύω θα ξεδιπλώσω μεγάλη ιστορία και θα σας ενημερώσω.

skoulinx
07-06-05, 18:52
Και για να μη χάνει αντίστοιχα τις μέρες από τον ISP, ας επικοινωνήσει με το τμήμα πωλήσεων, να του απενεργοποιήσουν τη "συνδρομή" προσωρινά κι όταν με το καλό διορθωθεί η βλάβη να ξαναεπικοινωνήσει μαζί τους για το ανάποδο.

Επικοινώνησε με FORTHNET και του είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα!!
Δεν μπορουν να του παγώσουν τη συνδρομή.

sdikr
07-06-05, 21:28
Ακούστε κι αυτό...
Η δήλωση της βλάβης έγινε 31-05-2005.
Μετά απο διάφορες επαφές και ενοχλήσεις στο 121 τελικα πήρε την εξής απάντηση χτες 06-06-2005.

Απο σήμερα το πρωϊ ο παροχέας σας, έχει κόψει την ADSL προσβασή σας.

Επειδή είναι λεπτό το θέμα αυτή τη στιγμή, δεν γράφω τίποτε άλλο, και θα σας ενημερώω εφ' όλης της ύλης σύντομα.

Αφήνω ανοικτό όμως το ερώτημα: Απο τις 31-05-2005 που δεν αναβε η ένδειξη της ADSL μέχρι χτές τι μεσολάβησε; Γιατί ενώ "κόπηκε" η γραμμή χτές το πρωϊ όλες τις προηγούμενες μέρες δεν είχε adsl;

Σύντομα πιστεύω θα ξεδιπλώσω μεγάλη ιστορία και θα σας ενημερώσω.


Για πες μας, οταν λές ο παροχεάς ενοέις αυτόν που σε προβληματίζει αρκετό καιρό τώρα

skoulinx
07-06-05, 22:06
Για πες μας, οταν λές ο παροχεάς ενοέις αυτόν που σε προβληματίζει αρκετό καιρό τώρα

Θα ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη φίλε sdikr, αλλά για προσωπικούς λόγους αφήνω για την ώρα αναπάντητη την ερώτησή σου. Ξέρω ήδη κάποιους στο forum που έχουν άμεση ή έμεση σχέση με isp's και η στιγμή είναι κρίσιμη για λάθη.
Υπόσχομαι όμως πολύ σύντομα να επανορθώσω.

maxcp
07-06-05, 23:35
Αγόρασα το ON DSL KIT της ΟΤΕΝΕΤ ΣΤΙΣ 19 ΜΑΗ.
H OTENET ενεργοποίησε την σύδεση από τις 31 ΜΑΙΟΥ ΧΩΡΙΣ Ο ΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ADSL ΓΡAMMH . Στις 31(ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ) ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ την ΟΤΕΝΕΤ (η οποία επικοινωνεί με τον ΟΤΕ) και πέρασαν τόσες ημέρες και μόλις στις 6 ΙΟΥΝΙΟΥ ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ για να διαπιστώσει ότι ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Το πρόβλημα μου είπαν ότι θα αποκατασταθεί ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ αλλα ακόμα τπτ. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ ΗΘΕΛΑ εντός των προβλεπόμενων οριων την σύνδεση. Ήδη την καθυστέρησαν πολύ. Ο ΌΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 12 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Τηλεφωνώ στην ΟΤΕΝΕΤ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 6-7 ΦΟΡΕΣ και μου ζητούν τα στοιχεία μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου, ΑΛΛΑ κανένας δεν με έχει ενημερώσει! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ??

chibioni
07-06-05, 23:55
THE world famous Chibioni!?!

στο θέμα των βλαβών τώρα δύο φορές που δήλωσα βλάβη χρειάστηκε καισ τις δυο περιπτώσεις μια βδομάδα και πάρα πάρα πολλά τηλεφωνήματα...

Ναι εγώ είμαι Βασίλη ... ;)

skoulinx
08-06-05, 00:01
Τηλεφωνώ στην ΟΤΕΝΕΤ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 6-7 ΦΟΡΕΣ και μου ζητούν τα στοιχεία μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου, ΑΛΛΑ κανένας δεν με έχει ενημερώσει! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ??

Φίλε maxcp, καλως ήρθες στη χώρα της "καλαμπόρτζας", όπου όλοι πουλάνε κάτι, απο μούρη μέχρι αέρα... και επιζούν γιατί υπάρχουμε εμείς τα κορόϊδα και τους ταϊζουμε κανονικά.
Η ADSL όπως διαπιστώνει κανείς εύκολα απο τα forum, και τα παράπονα που εκφράζονται μέσα σε αυτά είναι μια τεχνολογία την οποία αποφασίσαν ένα πρωι να την δώσουν στον κόσμο (με αδρά αμοιβή) χωρίς ούτε να έχουν την τεχνολογική υποστήριξη, ούτε καν την τεχνογνωσία. Είμαι σιγουρότατος ότι πολλά παιδιά εδω μέσα, πιθανότατα απλοί χομπίστες, ξέρουν περισσότερα απο τον πιο "υπεύθυνο" τεχνικό κάποιας απο της εταιρείες που μας προσφέρουν απλόχερα τις υπηρεσίες τους.

Εγώ το μόνο που έχω να συστήσω είναι να διαβάζετε όλοι πολύ καλά τους όρους που υπογράφετε μην παρασύρεστε απο την κ**λα να κατεβάζετε τα πάντα του "σκοτωμου"γιατι κρύβουν παγίδες πάντα.

Στη δική σου περίπτωση αλλά και σε όποιον αλλο ταλαιπωρείται σαν κι εσένα (κι εμένα) προτείνω αυτο που κάνω κι εγω εδώ και αρκετο καιρό:
1) Πάντα όταν μιλάτε με κάποιον υπεύθυνο, είτε σε helpdesk, να ζητάτε ονοματεπωνυμο ή αν πρόκειται για ΟΤΕ (121) αριθμό θέσης. Και πάντα να τα σημειώνεται για όταν χρειαστουν, μαζί με ώρα και ημερομηνία.
2) Οτι προβλημα έχετε προσπαθείτε να το ανακοινώνετε στον υπευθυνο φορέα και με φαξ ή e-mail (με σημανση ότι αναγνώστηκε οπωσδήποτε), γιατί τα γραπτά μένουν.
και 3) Διαβάστε καλά τους όρους του συμβολαίου σας, έστω κι αν είναι αργα να κάνετε πίσω, τουλάχιστον να ξέρετε τι δικαιούστε και να το διεκδικειτε. (Γενικη Γραμματεία Καταναλωτη, ΙΝΚΑ, Ε.Ε.Τ.Τ)

Εύχομαι να βρείς άκρη, μην βαρεθείς και τους την χαρίσεις, πληρώνεις και έχεις δικαιώματα. Εσύ τους ταϊζεις όλους αυτούς και είναι υποχρεωμένοι να σε σέβονται.

chibioni
08-06-05, 00:03
Αγόρασα το ON DSL KIT της ΟΤΕΝΕΤ ΣΤΙΣ 19 ΜΑΗ.
H OTENET ενεργοποίησε την σύδεση από τις 31 ΜΑΙΟΥ ΧΩΡΙΣ Ο ΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ADSL ΓΡAMMH . Στις 31(ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ) ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ την ΟΤΕΝΕΤ (η οποία επικοινωνεί με τον ΟΤΕ) και πέρασαν τόσες ημέρες και μόλις στις 6 ΙΟΥΝΙΟΥ ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ για να διαπιστώσει ότι ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Το πρόβλημα μου είπαν ότι θα αποκατασταθεί ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ αλλα ακόμα τπτ. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ ΗΘΕΛΑ εντός των προβλεπόμενων οριων την σύνδεση. Ήδη την καθυστέρησαν πολύ. Ο ΌΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 12 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Τηλεφωνώ στην ΟΤΕΝΕΤ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 6-7 ΦΟΡΕΣ και μου ζητούν τα στοιχεία μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου, ΑΛΛΑ κανένας δεν με έχει ενημερώσει! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ??

ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΣ. Ιδια οργάνωση, διαφορετικό τμημα. Σαν να διαβάζεις χάρτη απο το site της microsoft.

ipo
08-06-05, 00:11
2) Οτι προβλημα έχετε προσπαθείτε να το ανακοινώνετε στον υπευθυνο φορέα και με φαξ ή e-mail (με σημανση ότι αναγνώστηκε οπωσδήποτε), γιατί τα γραπτά μένουν.Πώς επιτυγχάνεις αυτή τη σήμανση;

skoulinx
08-06-05, 00:14
Πώς επιτυγχάνεις αυτή τη σήμανση;

Outlook express:

new message -> tools -> request read receipt

Αντιστοιχα στα Ελληνικά Windows.

ipo
08-06-05, 00:25
Ευχαριστώ. Υποστηρίζει αναφορά ανάγνωσης το thunderbird;

skoulinx
08-06-05, 00:35
Ευχαριστώ. Υποστηρίζει αναφορά ανάγνωσης το thunderbird;

Δεν είμαι σίγουρος, ενώ είμαι Firefox fanatic, με το thunderbird δεν έχω πολυψαχτεί, πάντως αύριο που θα είμαι σπίτι μου και το έχω πρόχειρο θα κοιτάξω και θα σου πω, εκτός αν υπάρχει κάποιος πιο ειδήμων να μας κατατοπίσει.

skoulinx
08-06-05, 01:03
Ευχαριστώ. Υποστηρίζει αναφορά ανάγνωσης το thunderbird;

Λοιπόν... δεν άντεξα, με έβαλες στη μπρίζα...

Ναι, υποστηρίζει.

Thunderbird:
new message -> options-> return receipt

Αν κάποιος χρησημοποιεί Ελληνικές version ας γράψει τα αντίστοιχα.

maxcp
08-06-05, 01:09
Ρε παιδιά δεν συγχρονίζει!
Τόσο ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΒΗ ΕΙΝΑΙ? Ελεος με τον πΟΤΕ!

maxcp
08-06-05, 01:55
Φίλε skoulinx ευχαριστώ!
το 1520 το πήρα έστειλα και e-mail αλλα δεν ΞΕΡΑΝ τπτ για ΙΝΤΕΡΝΕΤ.. Στα mail ΔΕΝ απάντησαν..
ισως φανεί υπερβολικό αλλα νιώθω εξαπατημένος και οτι κανένας δεν μπορεί να σου δώσει το δίκιο σου έτσι και μπλέξεις με ΟΤΕ κ ΟΤΕΝΕΤ :_(

apxwv
08-06-05, 02:11
να το απαιτήσεις.
παρε στο 121 και ζητα ενα υπευθυνο ακομα και αν δεν στο δινουν και να του ζητησεις να στο κοιταξει τπ θεμα.

στη δικια μου περιπτωση ειχα το ιδιο προβλημα δυο φορες το ενα το εφτιαξαν σε 6 μερες (δεν ειχα ασχοληθει καθολου γιατι δεν το ηθελα το ιντερνετ) ξαναχαλασε σε μια μερα. τοτε το δηλωσα στο γνωστο 121 και μου ελεγαν τα γνωστα θα επικοινωνισουμε σε λιγο (π@π@ρι@ για 3 ωρες) και επειδη τα ψιλοπηρα ζητησα να μιλησω με το υπευθυνω στις βλαβες οπου που ειπε οτι θα το χειριστει ροσωπικα το θεμα.

ετσι και εγινε 10 λεπτα αργοτερα ειχε λυθει τοσο
απλα.

chibioni
08-06-05, 09:06
να το απαιτήσεις.
παρε στο 121 και ζητα ενα υπευθυνο ακομα και αν δεν στο δινουν και να του ζητησεις να στο κοιταξει τπ θεμα.

στη δικια μου περιπτωση ειχα το ιδιο προβλημα δυο φορες το ενα το εφτιαξαν σε 6 μερες (δεν ειχα ασχοληθει καθολου γιατι δεν το ηθελα το ιντερνετ) ξαναχαλασε σε μια μερα. τοτε το δηλωσα στο γνωστο 121 και μου ελεγαν τα γνωστα θα επικοινωνισουμε σε λιγο (π@π@ρι@ για 3 ωρες) και επειδη τα ψιλοπηρα ζητησα να μιλησω με το υπευθυνω στις βλαβες οπου που ειπε οτι θα το χειριστει ροσωπικα το θεμα.

ετσι και εγινε 10 λεπτα αργοτερα ειχε λυθει τοσο
απλα. Αναμένω σήμερα (εντός της ώρας) τον τεχνικό. Να δούμε...

skoulinx
11-06-05, 06:06
Τελευταίο post σε αυτο το θέμα απο μένα.

Τελικά διακόπηκε η σύνδεση απο τον ISP και ήδη ο φίλος έχει ανοίξει καινούρια γραμμή μέσω ΟΤΕ, και σερφάρει όμορφα κι ωραία στον υπέροχο κόσμο του ίντερνετ :thumbsup1

@ ADSLgr.com All rights reserved.