PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαθος αλλαγη



makisgk
21-02-08, 16:02
καλησπερα φιλοι.
πριν απο μερικες μερες δοκιμασα να αλλαξω τις ρυθμισεις CurrentVersion InternetSettings του Ι.Ε για γρηγορη ταχυτητα οπως αναφαιρεται στο φορουμ.Αλλαξα τις ρυθμισεις στον πρωτο φακελο [διαβαζωντας στη συνεχεια]καταλαβα οτι οι ρυθμισεις αυτες αφορουσαν τα xp αι οχι τα vista τα οποια εχω εγω.ο υπολογιστης λειτουργει κανονικα.θα ηθελα να ρωτησω αν κανω επαναφορα συστηματος θα επανελθουν οι αρχικες ρυθμισεις?

29gk
21-02-08, 16:51
Η επαναφορα, θα .... επαναφερει το συστημα, στο σημειο που κρατηθηκε ειτε αυτοματα ειτε χειροκινητα, σημειο..... επαναφορας. :p Δηλαδη αν χτες πηρες εικονα, backup η κατι τελος παντων και σημερα εκανες τις οποιες ρυθμισεις, αυτες θα χαθουν.

makisgk
21-02-08, 21:54
Γειας παιδια.
δημιουργησα μια νεα επαναφορα γιατι δεν υπηρχε η ημερομηνια που ηθελα.
θα ηθελα να μου πειτε(αν σας ειναι ευκολο)να κανω επαναφορα(κι ας χαθουν καποια αρχεια) η να το αφησω?
μηπως εκανα καποια ζημια??

yiapap
21-02-08, 22:06
Δεν υπάρχει πρόβλημα makisgk αφού δουλεύει ο IE.
Καλά έκανες και έφτιαξες σημείο επαναφοράς για την επόμενη φορά που θα πειράξεις τη registry και το αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο ανώδυνο ;)

yiannismark
21-02-08, 22:07
Το πιο απλό θα ήταν να ξανααλλάξεις τις ρυθμίσεις, μόνος σου, με τις προηγούμενες. Ωστόσο, αφού ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά, τι σε πειράζει;

Η λειτουργία της Επαναφοράς Συστήματος λειτουργεί με "στιγμιότυπα" που δημιουργεί αυτόματα το σύστημα και τα κρατάει μπας και χρειαστούν. Μπορείς και μόνος σου να δημιουργήσεις ένα τέτοιο στιγμιότυπο, π.χ. πριν κάνεις μια εγκατάσταση ή κάτι άλλο. Το στιγμιότυπο θα είναι μια "φωτογραφία" του συστήματός σου όπως είναι τη συγκεκριμένη στιγμή. Αφορά μόνο τις ρυθμίσεις σου, εγκατεστημένα προγράμματα κλπ. Και όχι τα αρχεία σου, π.χ. doc, ταινίες, μουσική κλπ.
Αν η αλλαγή των ρυθμίσεων έγινε π.χ. στις 20/2/08 9 π.μ. , ψάξε να δεις αν υπάρχει κάποιο σημείο επαναφοράς που να έχει δημιουργηθεί πριν από εκείνο το σημείο, αλλά όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό. π.χ. να προτιμήσεις επαναφορά στις 19/2 και όχι στις 15/2 (αν φυσικά υπάρχουν τέτοια σημεία επαναφορας). Αν κάνεις επαναφορά π.χ. στις 19/2, θα χαθεί όποια ρύθμιση έχεις κάνει στο σύστημα / λειτουργικό σου μετά από τις 19/2.
Φυσικά, κάθε σημείο επαναφοράς που δημιουργείς, καταλαμβάνει χώρο στο δίσκο σου. Ελπίζω να μην σε κούρασα!

makisgk
21-02-08, 22:33
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση
σημειο επαναφορας πριν την αλλαγη ρυθμισεων δεν υπηρχε.δημιουργησα εγω καποιο σ.ε. στις 13-02-08 ενω την αλλαγη των ρυθμισεων την εκανα στις 14-02-08.οσο αφορα τις αρχικες ρυθμισεις,ειχε αριθμους τους οποιους δεν θυμαμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.