PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενα προβλήματα μετά απο την νέα σύνδεση...



Till
21-02-08, 18:20
Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο μέρος για να ανεβάσω το συγκεκριμένο post, αλλά μιας και οι παραξενιές ξεκίνησαν με τη νέα γραμμή, μάλλον κάτι σχετικό θα είναι.

Λοιπόν, σήμερα ενεργοποιήθηκε η νέα μου γραμμή, 24Mbit. Πριν είχα 2MBit, γραμμή ΟΤΕ και μέσω ΑΡΥΣ σύνδεση Forthnet. Ενεργοποιώ λοιπόν κανονικά την 24ρα, βάζω το modem, τρέχω τον wizard του cd του conn-x, και έχω την νέα μου γραμμή. Κλειδώνω στα 17up, 1down. Όλα μέχρι εδώ μια χαρά. Ανοιγω το Firefox, κατεβάζω και ένα αρχείο απο microsoft (1.83ΜΒ/sec), άψογα. Και τώρα τα κουλά: Πάω να ανοιξω τη σελίδα της Nvidia, δεν την βρίσκει (server not found). Απο το laptop εντωμεταξύ (το οποίο έχω συνδέσει ασύρματα στην ίδια γραμμή) την ανοίγει μια χαρά. Με τα πολλά, ανοίγει η σελίδα της Nvidia στο PC. Παω να κατεβάσω drivers, δεν τους κατεβάζει (απο το laptop εντωμεταξύ τους κατεβάζει μια χαρά). Μάλιστα. Πάνω να μπω στο site του Age of Conan απο το PC, μια μπαίνει μια δεν μπαίνει (απο το laptop μπαίνει άψογα). Πάω να μπω στο www.10000bcmovie.com (http://www.10000bcmovie.com) απο το PC, δεν μπαίνει με τίποτα (στο laptop μπαίνει μια χαρά). Όλα αυτά με Firefox. Με IE, τα ίδια και χειρότερα.

Τι διάολο συμβαίνει? Μήπως έχει κανεις υπόψη του τι μπορεί να φταίει?

ariadgr
21-02-08, 19:38
Το desktop είναι συνδεδεμένο με ethernet με το modem?
Για ποιό modem μιλάμε;
Ρύθμισες το router σε PPPoE;

Till
21-02-08, 19:45
Όπως συμβαίνει συνήθως, επρόκειτο για κάτι γελοίο. Απλά στην κάρτα δικτύου είχαν ξεχαστεί οι DNS του προηγούμενου provider, με αποτέλεσμα να γίνεται της πόπης. Τελικά πήρα τηλέφωνο στο help desk του Ote, μου έδωσαν τους DNS servers (αφού πρώτα μου είπαν να δω τι τιμές έχω εκεί), και όλα τώρα είναι ΟΚ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.