PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας παρακαλώ να μου προτείνετε μνήμες



Πασχαλίτσα
21-02-08, 19:43
Γειά σας παιδιά
σας παρακαλώ να μου προτείνετε μνήμες οπωσδήποτε από το Πλαίσιο από όπου πήρα
και τις προηγούμενες που αποδείχτηκαν εντελώς χαλασμένες.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=981435

αυτές έχω.

Θα μου τις αλλάξουνε χωρίς συζήτηση ή θα έχουμε φασαρίες ;

Τι να πάρω στην θέση τους ;

Patentman
21-02-08, 19:56
Πως το εννοεις το χαλασμενες;

Εδωσες την απαραιτητη ταση που απαιτουν;

Μαλλον κατι αλλο συμβαινει.
Τεσπα.

Εαν θες εγγυημενες μνημες και οτι θα παιξουν εγγυημενα στα 1.8V στην συχνοτητα και στα timings που αναγραφουν (και πουλιωνται ως τετοιες) τοτε πας για http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1026399 αυτες.

Πασχαλίτσα
21-02-08, 20:18
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Εχω συνεχείς μπλέ οθόνες και reboot - στα καλά καθούμενα. Ανοίγοντας ένα
φάκελλο, προσπαθώντας να κατεβάσω ένα αρχείο, βλέποντας μιά ταινία.

Ο υπολογιστής είναι ακριβώς αυτός που μου υποδείξανε οι φίλοι συνφορουμίτες.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=124356

Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να εξετάσω.

Ετρεξα τεστ μνήμης. Μου έδειξαν προβλήματα κα είπα να αρχίσω από αυτές.

Patentman
21-02-08, 20:26
Χμμμ, απο τον Αυγουστο μεχρι τωρα δεν ειχαν προβλημα;

Εκανες καποια αλλαγη ενδιαμεσα;
Αλλαξες εκδοση bios ας πουμε;
Εκανες αλλαγες στο bios?

Χμμμ, αν τον πηρες σαν ολοκληρωμενη συνθεση πηγαινε τον στο σερβις στα πλαισια της εγγυησης, να το κοιταξουν και να σου βρουν την λυση (να στο παραδωσουν τελειο).

Πασχαλίτσα
21-02-08, 20:35
Είχε προβλήματα από την αρχή. Μικρά στην αρχή, μεγαλύτερα μετά τα Χριστούγεννα.
Τίποτα δεν άλλαξα. Ούτε πείραξα το bios.

Πήρα όλα τα κομμάτια από το Πλαίσιο. Τον συναρμολόγησα μόνη αλλά ήταν χαλασμένος ο σκληρός. Τον πήγα στο Πλαίσιο, τον ελέγξανε, είδανε ότι πράγματι ο σκληρός δίσκος ήτανε χαλασμένος και μου τον αντικαταστήσανε.

Τον παρέλαβα και τον έχω όπως μου τον δώσανε.

Γενική ερώτηση. Σε περιπτώσεις σαν την δική μου, πώς, με ποιά σειρά και ποιά εργαλεία εξετάζεις το hardware ώστε να εντοπίσεις το πρόβλημα ;

Patentman
21-02-08, 20:49
Για αρχη αναβαθμιζεις το bios.
Μετα κανεις σωστες ρυθμισεις στο bios ή αν δεν εισαι σιγουρος/η τοτε κανεις ενα load optimal defaults.

Σαν εργαλεια:
Κοιτας θερμοκρασια επεξεργαστη μεσα απο το bios.
Κανεις ελεγχο μνημης με memtest86+ για 3-5 ωρες (ή περισσοτερο).
Αν περναει τον ελεγχο μνημης πηγαινεις σε stress bench προγραμματα οπου φτανουν τον επεξεργαστη στο 100%. Αν δεν κρασαρει/κολησει/κανει επανεκκινηση ειναι ενταξει.

Αν και πολλες φορες ευθυνεται καποιος driver...

Για αρχη κανε αναβαθμιση bios και αμεσως μετα clear cmos.

Πασχαλίτσα
21-02-08, 20:58
Κανεις ελεγχο μνημης με memtest86....

Aυτό το έκανα. Στα δέκα λεπτά κολλάει το πρόγραμμα.

Τι εννοείς clear cmos ;

Πριν απ όλα σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Μετα κανεις σωστες ρυθμισεις στο bios ή αν δεν εισαι σιγουρος/η


:)

σίγουρη.

humanious
21-02-08, 21:15
Εγώ θα ξεκίναγα απο format....
Αλλά αν λες οτι το memtest πετάει errors είναι πιθανοτερο να έχεις θέμα hardware.
Βασικά για να μην παιδεύεσαι θα μπορούσες να πάρεις τηλ στο πλαίσιο και να τους πεις "πήρα ολα το hardware απο εσας,το συναρμολογησα μονη και εχω αυτα τα προβλήματα.Αν σας φέρω ολο το κουτι απο εκει να δειτε τι φταιει θα με χρεώσετε...?:p"
Αν ναι τοτε το παλυεις μόνη στέλνοντας ένα ένα εξαρτημα για έλεγχο στο πλαίσιο, αν σου πουν όχι το πας ολο το κουτί μία κ καλή και ξεμπερδεύεις.
Δεν αμφισβητω τις ικανότητες σου αλλά επειδή κ εγώ στη θέση σου θα βαριόμουν τα πήγαινε-ελα με κάθε ένα εξάρτημα.

Πασχαλίτσα
21-02-08, 21:34
Δεν αμφισβητω τις ικανότητες σου αλλά επειδή κ εγώ στη θέση σου θα βαριόμουν τα πήγαινε-ελα με κάθε ένα εξάρτημα.


:)

Να τις αμφισβητείς γιατί είιμαι εντελώς άσχετη. Μέσες άκρες γνωρίζω, επιφανειακά πράγματα. Μπορώ να συναρμολογήσω έναν υπολογιστή αλλά αυτό μπορεί ο καθένας.

Ξεκίνησα ψάχνοντας την αναβάθμιση του bios. Τρόμαξα, δεν το έχω ξανακάνει.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω το μηχάνημα στο χέρι ;

humanious
21-02-08, 22:04
Αν δουλέψει σωστά το clear cmos δεν παίρνεις τπτ στο χέρι.Άλλωστε συνήθως και κάτι να πάθει θα σε καλύψει η εγγύηση.Στο λέω γιατί εγώ την έπαθα την πρώτη φορά που έκανα update στο Bios.Αν έχεις κάποια σχετικά καλή μητρική της asus πιθανότατα να υποστηρίζει και update τοθ bios μέσω windows με κάποιο utility που έχει το cd της.Πάντως το update bios θα το έκανα τελευταίο.Δε νομίζω οτι φταίει κάτι τέτοιο.Βέβαια εσυ δεν έχεις και κανένα άλλο εξάρτημα ωστε να δοκιμάζεις στο δικό σου ωστε να δεις τι φταίει σιγά σιγά.Δοκίμασε αν θες το κάθε ένα dimm της ram μόνο του σε διάφορες θέσεις στη μητρική.Μήπως και είναι χαλασμένο μόνο το ένα dimm.
Καλό κουράγιο....


Να τις αμφισβητείς γιατί είιμαι εντελώς άσχετη. Μέσες άκρες γνωρίζω, επιφανειακά πράγματα. Μπορώ να συναρμολογήσω έναν υπολογιστή αλλά αυτό μπορεί ο καθένας.


Μπαααααα....

loukoumaki
22-02-08, 02:12
όταν έβαλες τα πάντα επάνω στην μητρική είχες απενεργοποιημένο το τροφοδοτικό
άκανε κανένα τσαφ όταν το άνοιξες
μοιρίζομαι ότι μπορεί το τροφοδοτικό άμα δεν ήταν καλό να σου έκαψε κάποιο dimm

Πασχαλίτσα
24-02-08, 08:23
Kατ αρχάς σας ευχαριστώ όλους ιδιαιτέρως δε τον Πάτεντμαν.

Είχα αυτές
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=981435

και τα προβλήματα που ήδη ανέφερα. Ξαφνικά μπλού σκρήνς, ρημπούτ και φάϊλ κορράπσιον, χωρίς φανερό λόγο.

Ξεκίνησα να ψάχν την αιτία από τις μνήμες. Εβγαλα τις παραπάνω και έβαλα αυτές που μου υπέδειξε ο Πατεντμαν.
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1026399

Ως δια μαγεία ο υπολογιστής επιτέλους μέχρι στιγμής δουλεύει ρολόϊ.

Εχω την αίσθηση ότι πράγματι οι μνήμες μου ήταν χαλασμένες.

Τις έχω αφήσει για έλεγχο στο κατάστημα.

Θα τισ ψάξουνε όμως προσεκτικά ;

Patentman
24-02-08, 10:19
Παρακαλω.

Κοιταξε το πιθανοτερο να ηθελαν παραπανω ταση (ρευμα) οι αλλες που ειχες.
Δηλαδη απο το bios αλλαγη του Vdimm ή Memory Voltage σε υψηλοτερη τιμη.

Ομως αυτες οι μνημες που πηρες τωρα ειναι αστερια.
Ειναι οι μονες που παιζουν 4-4-4-12 στα 1.8V, η οποια ταση ειναι η χαμηλοτερη που μπορει να λειτουργησει μια DDR2 και ειναι η στανταρ.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν ανεβασεις την ταση, σε λογικα πλαισια παντα, οτι θα εχει προβλημα.
Ισα-ισα οι συγκεκριμενες παιζουν τελεια στην στανταρ ταση αλλά παραλληλα ειναι ικανες να αντεχουν μεχρι και 2.20V ανετα.

Τωρα αν σου πουν οτι δηθεν ειναι καλες τοτε πες τους οτι στο δικο σου εβγαζε προβλημα και γι`αυτο και αλλαξες.
Παρε πιστωτικο.

Πασχαλίτσα
24-02-08, 16:04
Παρακαλω.

Κοιταξε το πιθανοτερο να ηθελαν παραπανω ταση (ρευμα) οι αλλες που ειχες.
Δηλαδη απο το bios αλλαγη του Vdimm ή Memory Voltage σε υψηλοτερη τιμη.

Ομως αυτες οι μνημες που πηρες τωρα ειναι αστερια.
Ειναι οι μονες που παιζουν 4-4-4-12 στα 1.8V, η οποια ταση ειναι η χαμηλοτερη που μπορει να λειτουργησει μια DDR2 και ειναι η στανταρ.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν ανεβασεις την ταση, σε λογικα πλαισια παντα, οτι θα εχει προβλημα.
Ισα-ισα οι συγκεκριμενες παιζουν τελεια στην στανταρ ταση αλλά παραλληλα ειναι ικανες να αντεχουν μεχρι και 2.20V ανετα.

Τωρα αν σου πουν οτι δηθεν ειναι καλες τοτε πες τους οτι στο δικο σου εβγαζε προβλημα και γι`αυτο και αλλαξες.
Παρε πιστωτικο.

Τι να πω ; Χίλια ευχαριστώ από την καρδιά μου.

Μία ερώτηση ακόμα.
Από το hwnfo32 διαβαζω τώρα :

total memory size 2048 mbytes
current memory clock 534,6 mhz
current timing ( tcas -trcd - trp - .... ) 5.0 - 5 - 5 - 15
memory runs at dual channel

Είναι σωστές αυτές οι τιμές ;

Patentman
24-02-08, 18:52
Σωστες ειναι αλλά καλυτερα βαλε στο bios Memory Voltage 2.15V

Εκτος και αν τις αφησεις στα DDR2 800 CL4, δηλαδη να σου λεει: current memory clock 400 mhz, current timing ( tcas -trcd - trp - .... ) 4.0 - 4 - 4 - 12.

humanious
24-02-08, 20:45
Εφόσον παίζουν στα 1.8 σε 4-4-4-12 γιατί να τις πάει στο 2.15V?
Μήπως πρέπει να αλλάξει απλά τους χρονισμούς πρώτα και μετά να κοιτάξει τα ρεύματα?
Το λέω γιατί αναφέρεται απο τον κατασκευαστή 4-4-4-12 στα 1.8.
Πάντως δεν είναι θέμα οτι αυτες οι μνημες ειναι καλυτερες απο τις αλλες ή το αντιστροφο....πολύ απλά οι άλλες ήταν χαλασμένες.
Μην αγχώνεσαι δε παίζει να μην στις αλλάξουν!

Patentman
24-02-08, 22:06
Γιατι τωρα τις τρεχει στα 1066.

Α, και φυσικα εχουν διαφορά, ειναι οι μονες που παιζουν με εγγυηση στα 1.8V 800 CL4.
Και αυτο σημαινει οτι ασχετα με το τι τυπο τσιπακια φοραει οτι εχει γινει διαλογη αριστης ποιοτητας και πλακετα που μπορει και μειωνει το EMF.
Αυτη η διαλογη αριστης ποιοτητας δινει αλλο αποτελεσμα.

Υπαρχουν περιπτωσεις που μνημες που παιζουν σε πιο μεγαλη ταση να μην παιζουν σωστα σε μερικες μητρικες, ενω σε αλλες να παιζουν.

Τελος υπαρχει και αυτο, το διαβαζεις και βγαζεις συμπερασματα.

Περί SPD, εγγυημένη ταχύτητα μνήμης και να ξέρουμε τι αγοράζουμε. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=160419)

sataNik
25-02-08, 03:13
2.15V είναι αχρείαστη υπερβολή και τσάμπα φθορά.
Για μόνιμη χρήση προτείνω 2V το πολύ.

Patentman
25-02-08, 03:24
Οι συγκεκριμενες τοσο θελουν για 1066.
Οι AxeRAM 1066 (http://www.transcendusa.com/Support/DLCenter/Datasheet/TX1066QLJ-2GK_2345.pdf) λειτουργουν στα 2.1V, βαλε και μισο βολτ για να το πιασουν οι 800αρες ή για να εχεις πεσει μεσα στο θεμα απροβληματιστης λειτουργιας.

Οχι οτι δεν μπορουν να λειτουργησουν απροβληματιστα στα 2.0V, αλλά οχι ολες. Καποιες θα παιζουν, καποιες αλλες οχι. Αναλογως και την μητρικη.

Απο θεμα μακροζωιας δεν εχουν προβλημα, τραβανε αρκετα σε ταση.
Μεχρι 2.25V-2.30V, ενω αλλες στα 2.15V εχουν το μεγιστο που δουλευουν χωρις να παθαινουν κατι.

ΥΓ. εχω δυο ζευγαρια απο δαυτες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.