PDA

Επιστροφή στο Forum : Να γραφτώ στην On;



Σελίδες : [1] 2

mixalsav
21-02-08, 21:45
Συγνώμη αλλά θα ήθελα μια ντόμπρα απάντηση. Είστε η όχι ευχαριστημένοι με την ON ; Το ρωτώ διότι στο τσακ ειμαι να φύγω από NETONE (διότι όταν κοπεί το ρεύμα δεν εχω τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μην με καλύπτει και στον συναγερμό μου) και να πάω στην ON με το σκεπτικό ότι λειτουρφεί το τηλέφωνο στις διακοπές του ρεύματος και θα υπάρχει επικοινωνία με την εταιρεία Security που είμαι συνδεδεμένος. Λέτε να κάνω...πατάτα ;;

........Auto merged post: mixalsav added 16 Minutes and 59 Seconds later........

Είμαι μπερδεμένος. Εχω NETONE αλλά με προβλήματα καθαρής γραμμής τηλεφώνου καθώς επίσης και το μειονέκτημα εάν κοπεί το ρεύμα να μην έχω τηλέφωνο. Αυτό δε συνεπάγεται και την αποσύνδεση του συναγερμού μου από την εταιρεία Security που είμαι συνδεδεμένος.
Η ON Telecoms τα προσφέρει και τα δύο μια και ισχυρίζονται ότι το τηλέφωνο δουλεύει όπως του ΟΤΕ. Λέτε να κάνω πατάτα εάν συνδεθώ στην ΟΝ ;;

pirobola
21-02-08, 21:46
Θεωρητικά από τα λίγα που ξέρω η ΟΝ είναι γραμμή pstn όπως του ΟΤΕ οπότε αν υπάρχει διακοπή δεν θα έχεις σύγουρα itnernet γιατί θέλει ρεύμα το ρούτερ. Το τηλέφωνο θα λειτουργεί γιατί είναι ανεξάρτητω από το ρεύμα του σπιτιού σου αν λέω λάθος με διορθώνει κανείς το μόνο που διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και από δρόμο σε δρόμο είναι σε ποια ταχύτητα θα είσαι γιατί ανάλογα το πόσο τυχερός είσαι έχεις καλή ή κακή ταχύτητα.

George_v
21-02-08, 22:51
Σε περιπτωση διακοπης ρευματος το τηλεφωνο συνεχιζει και δουλευει.Το θεμα ειναι η λειτουργια του τηλεφωνου γενικα γιατι πολλοι δαιμαρτυρονται για διακοπες της γραμμης και για μεγαλα χρονικα διαστηματα,εγω ειχα αυτο το προβλημα στην αρχη τωρα μετα απο αμετρητα τηλεφωνηματα διαμαρτυριας εστρωσε, για ποσο δεν ξερω!

BELIS
21-02-08, 23:00
Σκέψου πάντως καλά την εταιρία που θα επιλέξεις!!Με τελλάς, forthnet, κσι on δεν θα έχεις πρόβλημα με το τηλ αν κόβεται το ρεύμα, γιατί είναι pstn μέχρι το dslam που συνδέεσε. Σε εμένα ο συναγερμός δουλεύει μια χαρά, αλλά πέρασε ο τεχνικός από την εταιρία ασφαλείας και κάτι έκανε για να μην υπάρχει πρόβλημα όταν κάνει την κλήση σε περίπτωση alarm.Ωστόσο στην εταιρία που θα πας να ζητήσεις εγγράφως αν έχεις επώνυμο συναγερμό, να σε διαβεβαιώσουν ότι θα λειτουργεί!!Με τελλάς εγώ δεν είχα εδώ και ένα χρόνο ποτέ πρόβλημα στο τηλ!!!

ariadgr
21-02-08, 23:31
διότι όταν κοπεί το ρεύμα δεν εχω τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μην με καλύπτει και στον συναγερμό μου

Σε όλους τους παρόχους που δίνουν VoIP τηλεφωνία, εαν βάλεις το router σε UPS λύνεις αυτό το ζήτημα.

Rebel Scum
21-02-08, 23:53
Να γραφτώ στην On;


Υπάρχει Θεός;:p

goddesszoi
22-02-08, 01:04
Εγώ θα έλεγα,τουλάχιστον αυτή την περίοδο,να μην έρθεις στην On.:)

costis66
22-02-08, 15:19
OXI.
διαβασε λιγο το forum και θα καταλαβεις.
9 στα 10 νηματα ειναι αρνητικα για την ΟΝ.

Evangelos
22-02-08, 15:49
OXI.
διαβασε λιγο το forum και θα καταλαβεις.
9 στα 10 νηματα ειναι αρνητικα για την ΟΝ.

Μα είναι φυσικό.
Γράφεις στο forum για να αναφέρεις προβλήματα, δεν γράφεις χωρίς λόγο:hmm:

Απο την άλλη πες μου μιά άλλη εταιρία (με ανάλογα πακέτα υπηρεσιών) που έχει λιγότερα προβλήματα κατα την αποψή σου.

Τέλος να συμπληρώσω, ότι αν και είμαι απο τους πιό ταλαιπωρημένους, το 95% των προβλημάτων που εγώ αντιμετώπισα και έλυσα ή ακόμα έχω (δες το ADSL info μου) οφείλονται στην ποιότητα των γραμμών του ΟΤΕ, και ΟΧΙ στον πάροχο (ασχέτως ποιός είναι αυτός).

Επομένως, αν θες να είσαι αντικειμενικός, θα πρέπει να τα ζυγίσεις όλα και σκεφτείς δυό φορές πριν πείς εύκολα το ΟΧΙ.

CMS
22-02-08, 16:11
Μα είναι φυσικό.
Γράφεις στο forum για να αναφέρεις προβλήματα, δεν γράφεις χωρίς λόγο:hmm:

Απο την άλλη πες μου μιά άλλη εταιρία (με ανάλογα πακέτα υπηρεσιών) που έχει λιγότερα προβλήματα κατα την αποψή σου.

Τέλος να συμπληρώσω, ότι αν και είμαι απο τους πιό ταλαιπωρημένους, το 95% των προβλημάτων που εγώ αντιμετώπισα και έλυσα ή ακόμα έχω (δες το ADSL info μου) οφείλονται στην ποιότητα των γραμμών του ΟΤΕ, και ΟΧΙ στον πάροχο (ασχέτως ποιός είναι αυτός).

Επομένως, αν θες να είσαι αντικειμενικός, θα πρέπει να τα ζυγίσεις όλα και σκεφτείς δυό φορές πριν πείς εύκολα το ΟΧΙ.

και αξίζει να προσέξει κανείς ότι τα λόγια αυτά τα γράφει κάποιος με 47 attenuation (δηλαδή με μεγάλη εξασθένιση σήματος αφού μάλλον είναι μακριά από το κέντρο που τον εξυπηρετεί) επειδή έχει τεχνικές γνώσεις και γνωρίζει κάποια πράγματα ...

και δυστυχώς το 3Play δεν είναι 2play ...εδώ δεν έχεις περιθώρια για μεταπτώσεις του snr ή λάθη στην σύνδεση ... κάθε λάθος στον adsl/ router μεταφράζεται σε pixel και τρίξιμο ήχου στην IPTV ενώ στο internet (2play) δεν τρέχει μία ... άντε να αργήσει μερικά ms να κατεβάσει τα δεδομένα ...

Γενικώς πάντως κάθε νέος χρήστης μπορεί να κάνει ένα έλεγχο πόσο κοντά βρίσκεται στο DSLAM τουλάχιστον να δει τις πιθανότητες που έχει για καλή σύνδεση ...

Έχω προτείνει σε αρκετούς μέχρι σήμερα ΟΝ ... όλοι όμως ήταν κάτω από 1000 μέτρα σε ευθεία από το DSLAM της περιοχής τους ... (από 1000-2000 μέτρα είναι μικρότερες οι πιθανότητες και πάνω από 2000 μέτρα αρχίζουν τα άσχημα ...χωρίς πάλι και αυτό να είναι κανόνας) από τους 6 που έβαλαν τελικά μόνο ένας έχει κάποια προβλήματα που μάλιστα είναι πλάτη με το DSLAM ...προφανώς κάπου η γραμμή του έχει πρόβλημα μέχρι τον κατανεμητή ή και στα λίγα μέτρα μέχρι το DSLAM ... οι υπόλοιποι είναι άκρως ικανοποιημένοι με εξαιρετικά στατιστικά θορύβου και υψηλού συγχρονισμού ...

πάντως την απόσταση από το DSLAM πρέπει να ελέγχει κάποιος πρώτα πριν πάρει την απόφαση ... να ξέρει και τί πιθανότητες έχει να πετύχει καλή σύνδεση ...

Rebel Scum
22-02-08, 16:40
Δεν έχω πιστεί σχετικά με το attn που δίνει η ΟΝ στη δική μου τουλάχιστο περίπτωση...είμαι σε απόσταση 1500μ από το DSLAM (σε ευθεία , και αν τα καλώδια του ΟΤΕ ακολουθούν τον κεντρικό πάνω στον οποίο βρίσκομαι και εγώ και το DSLAM είμαι πράγματικα σε ευθεία και όχι σε τεθλασμένη)
και έχω με βάση το Pirelli attn 31(2245μ απόσταση)...η διπλανή πολυκατοικία με ΟΤΕ έχει με βάση το Speedtouch 585v7 attn 25.5(1850μ απόσταση).. άρα πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Α και ένα φεγγάρι είχα βάλει ένα Baudtec στη σύνδεσή μου και μου έδινε attn 24

CMS
22-02-08, 16:47
Φυσικά ..και το διπλανό σου διαμέρισμα μπορεί να έχει attenuation 25,5 ή 24 ... αφού η μέτρηση δεν εξαρτάται μόνο από την απόσταση ...είναι ενδεικτική της απόστασης αλλά υπάρχουν και άλλα που επηρεάζουν και την μέτρηση αυτή ... υπάρχει σχετικό θέμα στο forum αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες ...

Όμως κάθε χρήστης πρέπει τουλάχιστον να είναι ενήμερος της απόστασής του από το DSLAM σε ευθεία ... είναι ενδεικτικό ...μόνο ενδεικτικό αλλά με καλή ένδειξη ...

atheos71
22-02-08, 16:59
To attenuation είναι οδηγός ,όχι μόνο για το αν θα επιλέξεις την ΟΝ ως πάροχό σου ,αλλά και οποιονδήποτε
άλλον.Και σίγουρα όσοι άλλοι προαναφερθέντες παράγοντες επηρρεάζουν τη γραμμή.

costis66
22-02-08, 17:33
Μα είναι φυσικό.
Γράφεις στο forum για να αναφέρεις προβλήματα, δεν γράφεις χωρίς λόγο:hmm:

Απο την άλλη πες μου μιά άλλη εταιρία (με ανάλογα πακέτα υπηρεσιών) που έχει λιγότερα προβλήματα κατα την αποψή σου.

Τέλος να συμπληρώσω, ότι αν και είμαι απο τους πιό ταλαιπωρημένους, το 95% των προβλημάτων που εγώ αντιμετώπισα και έλυσα ή ακόμα έχω (δες το ADSL info μου) οφείλονται στην ποιότητα των γραμμών του ΟΤΕ, και ΟΧΙ στον πάροχο (ασχέτως ποιός είναι αυτός).

Επομένως, αν θες να είσαι αντικειμενικός, θα πρέπει να τα ζυγίσεις όλα και σκεφτείς δυό φορές πριν πείς εύκολα το ΟΧΙ.

απλως απανταω χωρις να θελω να μπω σε καμμια αντιπαραθεση.
ξερω οτι ολες σχεδον οι εταιρειες αυτες εχουν προβληματα.
αυτο ομως που ειναι σημαντικο εειναι τι aftersales σου παρεχουν.
πιστεψε με εχω περασει απο forthnet,hol,tellas και τον τελευταιο χρονο ειμαι στην ΟΝ.
αυτο το χαλι δεν το εχω σημαντησει πουθενα.
εσυ μπορει να εχεις καποιες γνωσεις πανω στο αντικειμενο και να μπορεις να λυνεις
τα προβληματα σου,ομως ο περισσοτερος κοσμος εχει πληρη αγνοια πανω στο θεμα.
το Attenuation που εχω ειναι 24, μενω σε καινουργια πολυκατοικια και απο
τους 11 μηνες,τους 4 δεν ειχα τηλεφωνο η tv δεν εχει παιξει ποτε,και το internet
εχει στρωσει εδω και ενα μηνα περιπου.
το διπλα διαμερισμα εχει ακριβως το ιδιο Attenuation με μενα και ολα πανε ρολοι.
οποτε δεν ειναι θεμα ΟΤΕ.
μου εχουν δωσει 5 ραντεβου με τεχνικο της ΟΝ και 5 φορες με εχουν στησει.
γι'αυτους ακριβως τους λογους λεω μακρια απο την ΟΝ και θα συνεχισω να το λεω.
ειναι σαν να αγοραζεις αυτοκινητο και να σου λενε....αν σου βγει καλο ειναι ολα μια χαρα.
αλλα αν σου παρουσιασει προβλημα κατσε και φτιαξε το μονος σου.
θα το αγοραζες ποτε?
αυτα.

zamitsos
22-02-08, 20:56
Νομίζω ότι πρέπει να έχεις βύσμα ακόμα και για να βάλεις αξιόπιστο πραγματικά 24ωρο σταθερό ίντερνετ και τηλέφωνο. Όλοι κοιτάνε την τσέπη τους και όχι το δημόσιο συμφέρον.

Αναρωτιέμαι οι επιχειρήσεις, εφημερίδες, χρηματιστήριο, κόμματα κλπ τι συνδέσεις έχουν; Όσον αφορά την αξιοπιστία.

atheos71
22-02-08, 21:07
Δε νομίζω να έχουν τα χάλια των οικιακών συνδέσεων.:p

marianna2580
23-02-08, 00:03
Να ερθεις στην On?

Εισαι παλαβος;

Καλυτερα να κοψεις τα @@ σου, να τα ψιλοκοψεις, να τα βρασεις και να πιεις τη σουπα...

Ποτε...

Επειδη ειναι συμφεροντολογοι, ασυνεπεις και κοιταζουν μονο τη τσεπη τους και αν θελουν να μου κανουν μηνυση για οσα λεω...

Τελευταια επικοινωνια με υπαλληλο της ον απο το σπιτι της αδερφης μου που ειναι δημοσιογραφος και δουλευει απο το σπιτι, αρα χρειαζεται γρηγορο ιντερνετ για να κατεβαζει και αρχεια που αφορουν τη δουλεια της... Δε μπορω να σας δωσω ταχυτητα πανω απο 1ΜΒ (και καλα θα ειχαμε 16) για να μην εχετε αποσυνδεσεις...

Λεω τελευταια επικοινωνια, επειδη ενα μηνα μας δουλευανε, οτι οι τεχνικοι τους θα επικοινωνησουν μαζι μας.(τι ώρα; )

Κορυφαια στιγμη, οταν ζητησα να μιλησω με καποιον ανωτερο της και μου ειπε οτι εκεινη ειναι η υπευθυνη... Και ασχετη και ψωνιο...

Τελικα άλλαξε παροχο και πιανει 14ΜΒ το λιγοτερο...

Για μενα ειναι η χειροτερη εταιρεια επειδη σε γραφει και δε την ενδιαφερει τιποτα...

clotho
23-02-08, 10:37
Να έρθεις στην On; Ούτε με σφαίρες. Ένα χρόνο είμαι, λήγω σε μερικές μέρες και αυτό αποτελεί το πιο χαρούμενο γεγονός που περιμένω. Μακρυά.

Φίλες costis66 αντιμετωπίζουμε τα ίδια ακριβώς προβλήματα. Φωτοτυπία μιλάμε. Και ξέρεις μετά από πολύ σκέψη, αμφισβητώ κι εγώ τις ενδείξεις που δίνει το Pirelli.

amora
23-02-08, 10:48
[QUOTE=marianna2580;1830018]Να ερθεις στην On?

Τελικα άλλαξε παροχο και πιανει 14ΜΒ το λιγοτερο...

[QUOTE]

Εάν αυτό πιστοποιηθεί από έναν ικανό αριθμό χρηστών, θα είναι το καλύτερο μέσο πίεσης προς την ΟΝ.

Mirmidon
23-02-08, 12:13
Ισως καλο θα ηταν να αρχισουν οι εταιριες να δινουν demo συνδεσεις (βλ ΝΕΤΟΝΕ και ΗΟL) προκειμενου ο υποψηφιος συνδρομητης να γνωριζει εκ των πρωτερων της συνθηκες της γραμμης του με τον εκαστωτε παροχο (παιζουν ρολο και τα μηχανηματα της καθε εταιριας που καταληγει η συνδεση). Μονο που εδω ειναι balkans και εδω καλα καλα δεν τα φερνουν βολτα με κανονικες συνδεσεις....

erateinos
23-02-08, 12:30
Ισως καλο θα ηταν να αρχισουν οι εταιριες να δινουν demo συνδεσεις (βλ ΝΕΤΟΝΕ και ΗΟL) προκειμενου ο υποψηφιος συνδρομητης να γνωριζει εκ των πρωτερων της συνθηκες της γραμμης του με τον εκαστωτε παροχο (παιζουν ρολο και τα μηχανηματα της καθε εταιριας που καταληγει η συνδεση). Μονο που εδω ειναι balkans και εδω καλα καλα δεν τα φερνουν βολτα με κανονικες συνδεσεις....


έκανα αίτηση τον Νοέμβριο στην ΝΕΤΟΝΕ

έχω παραλάβει τον εξοπλισμό τους από 18 Ιανουαρίου και ακόμα η άλλη μου γραμμή είναι στον ΟΤΕ :whistle:

έχω ξεσκονίσει το router τους 4-5 φορές :p :lol:

atheos71
23-02-08, 15:43
Ισως καλο θα ηταν να αρχισουν οι εταιριες να δινουν demo συνδεσεις (βλ ΝΕΤΟΝΕ και ΗΟL) προκειμενου ο υποψηφιος συνδρομητης να γνωριζει εκ των πρωτερων της συνθηκες της γραμμης του με τον εκαστωτε παροχο (παιζουν ρολο και τα μηχανηματα της καθε εταιριας που καταληγει η συνδεση). Μονο που εδω ειναι balkans και εδω καλα καλα δεν τα φερνουν βολτα με κανονικες συνδεσεις....

Ίσως στις demo συνδέσεις να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό για προσέλκυση πελατών.

mortal_kombat
23-02-08, 15:58
Το θεμα ειναι πως η on απ οτι βλεπω...χανει πελατες καθημερινα και τιποτα δεν μπορει να το σταματησει αυτο...παιρνει μορφη χιονοστιβαδας και ουτε η υπηρεσια τηλεορασης δεν μπορει να σταματησει αυτο το κακο,και επειδη και εγω εχω δηλωσει εδω και καιρο πως θα φυγω και ειμαι αμετακινητος σε αυτο,παρολα αυτα θλιβομαι που ενας εναλλακτικος παροχος και μαλιστα με πολυ καλες προοπτικες στο ανοιγμα τους θα καταληξει με μαθηματικη ακριβεια σε ενα τελος ισως αδοξο...ομως ετσι ισως οποιοι αλλοι εναλλακτικοι κανουν τα ιδια παραδειγματιστουν και καταλαβουν πως δεν ειμαστε προβατα..και δεν μπορουν να παιζουν με την τσεπη και την υπομονη του καθενα απο μας ξεχωριστα...

atheos71
23-02-08, 16:16
Πρόβατα είμαστε ,δυστυχώς, και μάλιστα επί σφαγή.Έτσι μας βλέπουν ,έτσι μας αντιμετωπίζουν.
Δεν παίζουν ,λεφτουδάκια βγάζουν και είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει.

Rebel Scum
23-02-08, 16:18
Πρόβατα είμαστε ,δυστυχώς, και μάλιστα επί σφαγή.Έτσι μας βλέπουν ,έτσι μας αντιμετωπίζουν.
Δεν παίζουν ,λεφτουδάκια βγάζουν και είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει.

Πάντως σε όποια κουβέντα έχω πετύχει δεν έχω ακούσει καλή κουβέντα για την ΟΝ...θα καταντήσεουν κι αυτοί σαν την Τελλας και χειρότερα νομίζω...

mortal_kombat
23-02-08, 16:21
Μπα φιλε Αθεε...δεν θελω να το πιστεψω αυτο,γιατι αν το πιστεψω θα πρεπει να φυγω απο την ελλαδα γενικοτερα...πιστευω πως υπαρχουν αξιες...και στον τομεα της τηλεπικοινωνιας...

........Auto merged post: mortal_kombat added 1 Minutes and 38 Seconds later........

Τελλας ειχα καποτε 384/128 και ημουν πολυ ευχαριστημενος...αλλα μετα πηγα στην vivodi με την αναβαθμιση που εκανε τοτε ο οτε στα dslam και οι 512 εγιναν 1024....μετα δεν ξερω τι εγινε με την τελλας και το zisto προγραμμα της...

atheos71
23-02-08, 16:28
Δε χρειάζεται να το πιστέψεις.Έτσι είναι ,δυστυχώς, με σπανιότατες εξαιρέσεις σε όλα.

ΥΓ.Αργά για την ηλικία μας ,να την κάνουμε γι αλλού.

mortal_kombat
23-02-08, 16:30
Με βλεπω να βγαζω εισιτηρια συντομα τοτε φιλε Αθεε..χαχαχαχαχα καλα για να φυγω απο την on εχω βγαλει ηδη δεν το συζητω lol lol lol

Tem
23-02-08, 17:19
...... Λέτε να κάνω πατάτα εάν συνδεθώ στην ΟΝ ;;
σίγουρα πατάτα θα κάνεις ;)

atheos71
23-02-08, 17:28
Nα το λέω εγώ που έχω και μεγάλη απόσταση ,αλλά εσείς με κοντινή να λέτε το ίδιο ,αυτό είναι
κάτι που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής.

jp_polis
23-02-08, 23:25
Συγνώμη αλλά θα ήθελα μια ντόμπρα απάντηση. Είστε η όχι ευχαριστημένοι με την ON ; Το ρωτώ διότι στο τσακ ειμαι να φύγω από NETONE (διότι όταν κοπεί το ρεύμα δεν εχω τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μην με καλύπτει και στον συναγερμό μου) και να πάω στην ON με το σκεπτικό ότι λειτουρφεί το τηλέφωνο στις διακοπές του ρεύματος και θα υπάρχει επικοινωνία με την εταιρεία Security που είμαι συνδεδεμένος. Λέτε να κάνω...πατάτα ;;

........Auto merged post: mixalsav added 16 Minutes and 59 Seconds later........

Είμαι μπερδεμένος. Εχω NETONE αλλά με προβλήματα καθαρής γραμμής τηλεφώνου καθώς επίσης και το μειονέκτημα εάν κοπεί το ρεύμα να μην έχω τηλέφωνο. Αυτό δε συνεπάγεται και την αποσύνδεση του συναγερμού μου από την εταιρεία Security που είμαι συνδεδεμένος.
Η ON Telecoms τα προσφέρει και τα δύο μια και ισχυρίζονται ότι το τηλέφωνο δουλεύει όπως του ΟΤΕ. Λέτε να κάνω πατάτα εάν συνδεθώ στην ΟΝ ;;
κατηγορηματικα οχι θα το μετανοιωσεις

atheos71
23-02-08, 23:30
Δεν είμαι ,αλλά σε σένα μπορεί να σου κάτσει καλά.

Tem
24-02-08, 18:48
όποιος γράφεται την πατάει κανονικά

wolfy
25-02-08, 00:15
Μακριά από ΟΝ. Όσο πιο μακριά μπορείς.

clotho
25-02-08, 00:29
http://www.speedtest.net/result/238408871.png

και να φανταστείς (εσύ που ρωτάς αν θες να γραφτείς) ότι αυτές οι μέρες είναι απ' τις the best!

atheos71
25-02-08, 14:39
Eδώ κοιτάζουμε να ... ξεγραφτούμε!
Να πάρουμε κι άλλον στο λαιμό μας;
Ή θα στηριχτούμε στο σύγχρονο ρητό
"κι αν σου κάτσει;"

Rebel Scum
25-02-08, 14:44
Eδώ κοιτάζουμε να ... ξεγραφτούμε!
Να πάρουμε κι άλλον στο λαιμό μας;
Ή θα στηριχτούμε στο σύγχρονο ρητό
"κι αν σου κάτσει;"

Όπως το πες...

Αυτή η συνέντευξη της ΟΝ στο adslgr.com που βρίσκεται;

nothing
25-02-08, 19:10
Τελικα ολα ειναι υποκειμενικα και αναλογα τι θελει ο καθενας. για να μην παρεξηγηθω αναφερω παραδειγμα εμενα:
Αφου λοιπον επρηξα τη μανα μου να βαλουμε αλλο παροχο και τα καταφερα αποφασισα μετα απο πολλες γνωμες και διαφορα φορουμ(ωστε να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη) να βαλω ON. Το πρωταρχικο που με ενδιεφερε ηταν να μην κοβεται το τηλ μαζι με το ρευμα,να ολοκληρωθει γρηγορα η συνδεση και να εχω ικανοποιητικες τιμες στην ταχυτητα. tv την εβαλα απλα για δοκιμη και θα την κοψω γιατι δεν με ενδιαφερει τελικα.

Χρονικο συνδεσης :

Αρχες Ιανουαριου μεσω κλησης συμβολαιο
μηνυματα ενημερωσης οποτε επρεπε
5/2/08 ενεργοποιηση γραμμης με διακοπη 3 ωρων του τηλ και αυτο ηταν.

(ενα μικροπροβλημα με το courier λυθηκε με ενα τηλ διαρκειας 1 λεπτου και αφου με πηραν να κανονισουμε την επομενη κιολας ραντεβου.)

Οπως καταλαβαινετε εγω ειμαι ενας απο τους ευχαριστημενους πελατες προς το παρον εννοειται.
περαν απο το οτι οι αλλοι ακουνε τη φωνη ρομποτικα αρκετες φορες ( κατι το οποιο συμβαινει στους περισσοτερους αποσο διαβαζω και ακουω) , ταχυτητα στο νετ που εμενα ενδιεφερε
πραγματικα πολυ καλη.

Συγγνωμη για το μακροσκελες Post απλα ηθελα να πω επισης πως εγω που δεν εχω προβληματα δεν γραφω συνηθως, απλα διαβαζω για να ενημερωνομαι και ξερετε, πως αυτος που δεν εχει προβληματα δεν θα χρειαστει και ουτε θα ψαξει να ερθει εδω απλα για να πει "εγω εχω τα παντα τελεια"

Ευχαριστω :)

atheos71
25-02-08, 19:43
Έχεις 10 db attn. , μην το λησμονείς.Τα προβλήματα που έχουν οι χρήστες ,αν δεν ήταν υπαρκτά,δε θα
έμπαιναν στον κόπο να τα δημοσιεύσουν.
Είναι πασιφανές ότι όσο πιο κοντά στο DSLAM είσαι ,τόσο λιγότερα έως καθόλου προβλήματα έχεις.
Η δική μου πχ. σύνδεση είναι λιγότερο "προβληματική" από κάποιες με 10-15 db λιγότερα στο attn.
Γενικά ,για να είμαστε ρεαλιστές, υπάρχουν καλές και προβληματικές περιπτώσεις.
Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν εστιάζεται στο οικονομικό(εξακολουθεί αναλογούσης της προσφοράς
να είναι η φθηνότερη) ,αλλά στην αντιμετώπιση τεχνικών δυσχερειών κι ενώ ουδείς πάροχος τέλειος ,ίσως
να δημιουργεί την αρνητικότερη εντύπωση στους ήδη ,αλλά και στους υποψηφίους, πελάτες της.
Βγάζει προς τα έξω την εικόνα της απαθούς κι ανεπαρκούς εταιρίας, κι αυτό ζημιώνει και κυρίως
μακροπρόθεσμα.
Μια πιο ουσιαστική προσπάθεια για επίλυση προβλημάτων δε θά 'βλαπτε!

nothing
25-02-08, 20:06
οπως ειπα το νετ ειναι καλο.το τηλ εχει το προβλημα του ρομποτισμου και εκνευριζει τους συνομιλητες αλλα οπως λεω και στη μανα μου κανε υπομονη.αν δεν αλλαξουν τα πραγματα υπαρχουν και αλλοι δρομοι.αν και νομιζω οτι οσο περναει ο καιρος και θα εξομαλυνθουν τα πραγματα σε ολες τις εταιρειες αναγκαστικα γιατι ετσι επιβαλλει ο ανταγωνισμος.απλα ειναι το διαστημα του μαρκετινκ και σε λιγο θα περασουμε στο επομενο σταδιο του τεχνικου σταδιου. so simple... (λεω γω τωρα...)

atheos71
25-02-08, 20:11
απλα ειναι το διαστημα του μαρκετινκ και σε λιγο θα περασουμε στο επομενο σταδιο του τεχνικου σταδιου. so simple... (λεω γω τωρα...)

Έπρεπε να το διαθέτει προτού βγει στην αγορά.

makiro3
25-02-08, 20:20
οπως ειπα το νετ ειναι καλο.το τηλ εχει το προβλημα του ρομποτισμου και εκνευριζει τους συνομιλητες αλλα οπως λεω και στη μανα μου κανε υπομονη.

Έτσι πίστευα και εγώ τους τελευταίους 11+ μήνες;)

nothing
25-02-08, 20:22
καλα οπως προειπα υπομονη θα κανω δεν θα γινω κοροιδο.πλεον με τις καταγγελιες φενεται πιο ευκολο να φυγεις απο καποιον παροχο παρα να πας :p

atheos71
25-02-08, 20:24
Έτσι πίστευα και εγώ τους τελευταίους 11+ μήνες;)

Σκέψου την περίπτωση στους 5 μήνες ,ο ένας νά 'ναι εντάξει(κι αυτός όχι αψεγάδιαστος).

Thanasis159
25-02-08, 22:12
Θέλω και γω να γραφτώ στην On παίδες αλλά με όλα αυτά που διαβάζω εδώ το σκέφτομαι σοβαρά... Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά

Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 28 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 3 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά έχω εξαιρετική γραμμή και είμαι και αρκετά κοντά στο Dslam... Ένας φίλος που απέχει καμιά 800 μέτρα από το Dslam σε σχέση με εμένα κατεβάζει με 1300-1500 από rs... Αφού έχω καλή γραμμή και είμαι και κοντά στο Dslam πιστεύετε ότι θα έχω και εγώ τόσο δυσάρεστη εμεπιρία αν γραφτώ; Μόνο για τηλέφωνο και ίντερνετ ενδιαφέρομαι, η τηλεοράση δεν με απασχολεί!

atheos71
25-02-08, 22:17
To λογικό είναι ότι θά 'χεις καλή σύνδεση βάσει των στοιχείων σου.
Αν σου κάτσει καλά ή άσχημα ,αυτό δε μπορεί να το πει κανείς με βεβαιότητα.
Αλλά με 20άρι attn. νομίζω ότι δε θά 'χεις πρόβλημα.
Ο φίλος σου που λες , είναι στην ΟΝ;

Thanasis159
25-02-08, 22:20
Ναι στην On είναι και αυτός! Έχει κατεβάσει και με 1600, πάντα από rs με χρήση download manager μιλάω. Και το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν κάποια disconnect σποραδικά...

atheos71
25-02-08, 22:26
Ναι στην On είναι και αυτός! Έχει κατεβάσει και με 1600, πάντα από rs με χρήση download manager μιλάω. Και το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν κάποια disconnect σποραδικά...

Aποσυνδέσεις έχουν όλοι ,σ'όλους τους παρόχους ακόμη και δίπλα στο DSLAM να είναι.
Έχει καλά στοιχεία όπως ανέφερες στο προηγούμενό σου μήνυμα.

Thanasis159
25-02-08, 22:36
Σε αυτό στηρίζομαι... Και απ' ότι είδα στον χάρτη σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=157088) το thread, ένας που μένει ένα στενό από εμένα, δηλώνει ότι το τηλέφωνο του είναι άψογο και ότι το ίντερνετ έχει κάποια disconnect...

cnp5
25-02-08, 23:37
Σε αυτό στηρίζομαι... Και απ' ότι είδα στον χάρτη σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=157088) το thread, ένας που μένει ένα στενό από εμένα, δηλώνει ότι το τηλέφωνο του είναι άψογο και ότι το ίντερνετ έχει κάποια disconnect...


Ναι στην On είναι και αυτός! Έχει κατεβάσει και με 1600, πάντα από rs με χρήση download manager μιλάω. Και το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν κάποια disconnect σποραδικά...

Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά και διαβάζοντας ότι κατεβάζεις με 1300-1500 φαντάζομαι ότι είσαι σε ADSL2+ γραμμή.
Δε νομίζω να έχεις το παραμικρό πρόβλημα στο Internet (με τις τιμές που έχεις, εγώ θα έβαζα και tv με άνεση). Από disconnects, αρκετοί έχουν προβλήματα αλλά τα περισσότερα σχετίζονται, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, με τη ποιότητα της γραμμής τους (κέντρο - ΚΑΦΑΟ - σπίτι). Προσωπικά δεν είχα και δεν έχω κανένα disconnect εδώ και πολλούς μήνες και όλα λειτουργούν άψογα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.