PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ μας κλέβει BW?

giwrgosth
04-06-05, 11:36
Να δεχτώ ότι είμαι σε πιταρισμένο DSLAM, αλλά τουλάχιστον σαβ/κο που οι εταιρείες είναι κλειστές και από ότι ξέρω στο Ν. Φάληρο το μεγάλο ποσοστό των χρηστών DSL είναι εταιρείες, δεν θα έπρεπε κάποια στιγμή να περάσω πάνω από τα 320 ΚΒ?
Είναι δυνατόν όλη τη βδομάδα να είμαι καρφομένος στα 280-300 ΚΒ και σαβ/κο να φτάνω μόνο στα 320? Πίτα όλη τη βδομάδα, πίτα και την Κυριακή?
Το έχω τεστάρει εδώ και ένα μήνα και ποτέ δεν είδα πάνω από 320 ΚΒ και αυτό μου κάνει εντύπωση. Εντύπωση όμως δεν θα μου έκανε αν μάθενα ότι ο ΟΤΕ αντί για τα 384 με έχει "φρενάρει" στα 320, κερδίζοντας έτσι στους 6 χρήστες BW για έναν ακόμη! Για γραμμή δε συζητάμε, ο ΟΤΕ την έχει ελέγξει και την έχει βρει τέλεια!
Πείτε με πονηρό, πείτε με ότι θέλετε, αλλά δεν βρίσκω λογική εξήγηση σε αυτό.

teo_L20
04-06-05, 11:44
κοιτα δεν είναι μόνο οι εταιρίες εχουν κι άλλοι adsl !
ετσι μην περιμένεις και πάρα πολές δυνατοτητες σε μια περιοχη με πολλους χρήστες!

φιλικα
θοδωρης

sdikr
04-06-05, 11:48
320 ειναι πολύ καλά!

Ρε παιδιά ηρεμία 384 γραμμή ειναι, τα overhead Που τα βάζεις;

spyrosn
04-06-05, 11:53
320 max έχω κι εγώ. Τα overheads κάνουν τη ζημιά (αν και για 384 γραμμή, έξω πιάνουν και 340-345 max.) Αλλά ας μην είμαστε και πλεονέκτες...

sdikr
04-06-05, 11:55
320 max έχω κι εγώ. Τα overheads κάνουν τη ζημιά (αν και για 384 γραμμή, έξω πιάνουν και 340-345 max.) Αλλά ας μην είμαστε και πλεονέκτες...

Εξώ στην 384 πχ σου δίνει παραπάνω Bandwidth για να καλύψει τα overhead, εδω η 384 ειναι 384

octap
04-06-05, 12:01
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 143.10Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 386.30kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

sdikr
04-06-05, 12:02
Μήπως σε siemens;

ή με μεγαλύτερη γραμμή;

octap
04-06-05, 12:13
Αν η ερωτηση απευθύνεται σε μένα...
Ναι, Siemens σε 384 Forthnet και DSlam Ν.Λιοσίων. Εγώ μένω Καματερό

Έκανα το copy-paste γιατί είπατε για 340 kbps max.
Και είναι πολλοί αυτοί που πέρνουν τις ίδιες μετρήσεις με μένα

Έχει και τα καλά του το να μην μένεις σε πολυπληθή περιοχή...

sdikr
04-06-05, 12:17
Ναι, Siemens

Τα siemens, συχρονίζουν σε μεγαλύτερο νούμερο απο τα 384 ;)

δεν εχεις δηλαδή 384 αλλά αν δεν κάνω λάθος 4χχ

octap
04-06-05, 12:35
Να χαρεί κανείς ή να μην χαρεί...?
Όλοι θύματα είμαστε, και απλά κάποιοι είναι τυχεροί στο θέμα της ταχύτητας και κάποιοι λίγο άτυχοι.

Πληρώνουμε χρυσό κάτι που στον υπόλοιπο κόσμο θεωρείται πλέον δικαίωμα και όχι πολυτέλεια.

Άλλαξε κάτι σημαντικό και κάποιοι ISP's ρίξανε τόσο τις τιμές τους? Δεν νομίζω να κλείσανε καλύτερες τιμές από του παροχείς τους..
Απλά μας κλέβουν όλοι μαζί

Όπότε μάλλον όλοι μας στεναχωρημένοι πρέπει να έιμαστε

Sebu
04-06-05, 18:43
giwrgosth οι ταχυτητες σου ειναι παρα πολυ καλες.Ειμαι και γω Ν.Φαληρο και εδω και 2 μηνες περιπου τα τεστ στο http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp με δινουν μεταξυ 280-310. Προσωπικα δεν τα θεωρω και πολυ αντικειμενικα γιατι σε αρκετους http και ftp servers και στανταρ στης 4νετ κατεβαζω με μεσο ορο 38-41kb.
Ειδικα στην 4νετ ειναι παντα στο πανω οριο της συνδεσης.Θεωρω οτι 41-42κβ ειναι πολυ καλο http-ftp downloading για μια 384 συνδεση αν λαβουμε υποψη και τα overheads οπως αναφερθηκε παραπανω. Και οχι δεν ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο στο dslam εταιρειες.Απλοι οικιακοι χρηστες ειμαστε οι περισσοτεροι.
Θα συμφωνησω μονο στο οτι τα pings της 4νετ ωρες ωρες ειναι αθλια ακομα και σε ελληνικους servers.
Μη στεναχωριεσαι λοιπον γιατι ακομα ειμαστε καλα.Παρακαλα μην βαλουν και αλλοι στην περιοχη dsl γιατι με την τακτικη του ΟΤΕ θα καταληξουμε σαν μερικες περιοχες να πιανουμε 20-25kb.

giwrgosth
05-06-05, 10:19
Downstream 268 Kbps (33.5 KB/sec) 289 Kbps (inc. overheads)
Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads)
Κυριακή πρωί! Ήμαρτον!!!!
Sebu σίγουρα δεν είναι αξιόπιστα τα τεστ, αλλά και τα 38-41 ΚΒ που κατεβάζεις είναι πολύ κοντά στα τεστ. Ν. Φάληρο, σύμφωνα με υπάλληλο του ΟΤΕ, το μεγάλο πσοστο είναι εταιρείες, όλη η παραλιακή, Metropolitan, Σκαι, κλπ. Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα έπρεπε να περάσω, έστω για λίγο, τα 320, αλλά βλέπω ότι εδώ και δυο βδομάδες είμαι κάτω και από τα 300! Επίσης, ένα άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι εδώ και δύο βδομάδες έχω πολύ σταθερό download, ενώ πριν έπαιζε σαν τρελό. Σα να έφτιαξαν τα πράγματα και να πάει καλά, αλλά μέχρι ένα όριο.

Sebu
05-06-05, 12:27
Και γιατι παραπονιεσαι???Τονιζω και παλι οτι το ιδανικο θεωρητικο οριο της γραμμης μας ειναι περιπου 46kb.Αν τωρα λαβουμε υποψη οτι στην Ελλαδα η 384 νοειται μαζι με τα overheads αυτο σημαινει οτι το καθαρο ευρος της γραμμης ειναι πολυ μικροτερο.Τα 46kb που αναφερω πιο πανω ειναι για καθαρο ευρος 384 που σε dslam Ιντρακομ δεν θα το εχεις ποτε.Αρα αν παιζουμε 40-42kb ειμαστε αρχοντες.
Τωρα εγω αυτα που σου ειπαν οι Οτετζηδες δεν τα πολυπιστευω καθως ειναι μια πολυ καλη δικαιολογια για να μην γκρινιαζεις εσυ.Κυριε δεν φταιμε εμεις αλλα οι εταιρικοι χρηστες.
Πιστευεις ομως ειλικρινα εσυ οτι το Μετροπολιταν,ο Σκαι,η Ελαις,το Καρασκαικη μπαινουν στο ιντερνετ με adsl 384???Ημαρτον!!!!
Αν ηθελε μια γρηγορη συνδεση μια τοσο σοβαρη εταιρεια θα εβαζε 1mbit ασε που θα πηγαινε κατευθειαν σε μισθωμενη.Δεν λειπουν τα λεφτα απο το Μετροπολιταν ή τον Κοκκαλη για να βαλουν μια μισθωμενη και να εχουν τους υπαλληλους τους να ταλαιπωρουνται με την 384.
Και μη στεναχωριεσαι ουτε εγω εχω δει 320 στο τεστ ;)
Το maximum που ειδα ηταν 311 καποια στιγμη στο παρελθον.Απο τη στιγμη που τα http και ftp downloads ειναι κοντα στο μεγιστο οριο της γραμμης δεν ασχολουμε.

Θελω να κανεις αν θελεις και μπορεις ενα τεστ.Την ωρα που σου δινει το τεστακι που λες αυτες τις τιμες(πχ 33,5 kb/s) πηγαινε στον ftp ή http server του παροχεα σου και ξεκινα ενα μεγαλο download πανω απο 4-5mb.Υπολογισε τη μεση ταχυτητα που κατεβαινει.Δοκιμασε το ιδιο και με αλλα μεγαλα αρχεια απο τον ιδιο server καθως και με αρχεια απο αλλους ελληνικους οπως το Πολυτεχνειο.Δες την μεση ταχυτητα που σου δινουν ολα αυτα τα downloads.Αν ειναι πανω απο την τιμη που σου εδωσε το τεστακι μην ξανασχοληθεις μαζι του γιατι το μονο που καταφερνεις ειναι να χαλιεσαι.
Εγω πιστευω οτι ειδικα απο τους servers του παροχεα σου και απο αξιοπιστους ελληνικους ή ξενους θα χτυπας καλες ταχυτητες.

Sebu
05-06-05, 12:32
Επισης τωρα που το θυμηθηκα στην απιθανη περιπτωση που οι οτετζηδες σου λενε αληθεια μην ξεχνας οτι το Μετροπολιταν,ο Σκαι και το Καραισκακη δεν κλεινουν τα Σαββατοκυριακα.Αρα αν εχουν adsl συνδεσεις σε 384 το dslam ειναι πιτα ολη τη βδομαδα.Αρα δεν προκειται το τεστ να δωσει "καλυτερες" τιμες το ΣΚ.

giwrgosth
05-06-05, 17:30
Και μη στεναχωριεσαι ουτε εγω εχω δει 320 στο τεστ ;)
Αυτό με παρηγορεί!

tzanerman
05-06-05, 18:29
Ναι, Siemens σε 384 Forthnet και DSlam Ν.Λιοσίων. Εγώ μένω Καματερό

Και εγω που νομιζα οτι ειμαι μονος μπυ στο Καματερο... Και αλλο καρντασι.

Τζανερμαν

Sebu
05-06-05, 20:21
Αυτό με παρηγορεί!

Παντως εγω σου ξαναλεω κανε το τεστακι που σου προτεινα με download απο http και ftp servers.Αν βγει καλο τοτε αγνοησε το τεστ του adslorg.Η ουσια ειναι με τι κατεβαζεις στην πραξη.Οχι με τι σου λεει το τεστ οτι θα κατεβαζεις. :cool:

giwrgosth
05-06-05, 20:38
Παντως εγω σου ξαναλεω κανε το τεστακι που σου προτεινα με download απο http και ftp servers.Αν βγει καλο τοτε αγνοησε το τεστ του adslorg.Η ουσια ειναι με τι κατεβαζεις στην πραξη.Οχι με τι σου λεει το τεστ οτι θα κατεβαζεις. :cool:
41-42 KB στην καλύτερη περίπτωση, που σημαίνει 320-330. Πολύ κοντά στο τεστ του adslorg

Sebu
06-06-05, 00:58
Και τοτε γιατι γκρινιαζεις???Το θεωρητικο ανω οριο της 384 αν βγαλουμε τα overheads θα πρεπει να ειναι καπου 44,5kb/s.
Εισαι δηλαδη στο 95% της γραμμης σου και εχεις παραπονο???Σκεψου μονο οτι αλλοι χρηστες πιανουν το μισο απο αυτο (20-25kb/s) πανω απο 1 χρονο τωρα σε αλλες περιοχες της Αθηνας και εχουν μαθει να ζουν με αυτο γιατι η κατασταση δεν αλλαζει.
Εκανα πριν λιγο και γω ενα ελεγχο και οντως το τεστ μου δινει μεγιστο 299(37kb/s) χωρις τα overheads,ενω εγω κατεβαζω με 40.
Ας μην ειμαστε λοιπον πλεονεκτες.
Παντως αν δεν σου αρεσει μπορεις παντα να παρεις 256 συνδεση και να ησυχασεις.Θα πιανεις το μεγιστο της 256(καπου 31-32kb/s) και δεν θα αγχωνεσαι.

niath7
11-06-05, 01:26
Αυτό με παρηγορεί!
Να σε παρηγορεί γιατί και εγώ μέχρι 340 πήγαινα όταν είχα 384-384. Τώρα έχω 512-384 μέχρι να λήξει η forthnet. Όταν λήξει θα πάρω ένα demo account να δώ τι ταχύτητες θα έχω και εάν με ικανοποιούν θα την αναβαθμίσω αλλιώς καλά είναι και τα 48-49 που πιάνω.

PS. Και εγώ περιοχή Ρέντη είμαι όπως εσύ.

Nik0s
11-06-05, 07:28
Για να καταλάβαιτε τι γίνεται με τα περίφημα overheads (επικφαλίδες):

Σε ένα δίκτυο υπολογιστών, οτιδήποτε αποστέλλεται από ένα σημείο στο άλλο περιέχει μια επικεφαλίδα την οποία τοποθετεί ο αποστολέας, και η οποία περιέχει τα στοιχεία του αποστολέα και του παραλήπτη (σε διευθύνσεις δικτύου βέβαια) καθώς και άλλα λοιπά τεχνικά στοιχεία. Σαν να λέμε δηλαδή το μήνυμα αποστέλεται σε ένα "ψηφιακό φάκελο".

Έτσι για κάθε τι που αποστέλεται, αποστέλεται και κάτι έξτρα που μεγαλώνει το μέγεθος του μηνύματος.

Επίσης, στα δίκτυα υπολογιστών τα μηνύματα τεμαχίζονται σε τμήματα, και στέλνονται σταδιακά, για πολλούς λόγους, όπως error correction (φανταστείτε να κατεβάσετε ένα αρχείο 3GB και να βγάλει ένα λάθος στο τέλος) κτλ.

Αυτή η διαδικάσία "φακελώματος" είναι γνωστή ως encapsulation και συμβαίνει σε κάθε επίπεδο του δικτύου.

Π.χ. , στην ADSL, έστω ότι παίζετε ένα multiplayer game. Το παιχνίδι θέλει να στείλει κάποια δεδομένα στο server, έστω 300 bytes. Σε αυτά τα 300 bytes θα βάλει πχ 10 bytes overhead για τα στοιχεία του παίκτη πχ, την ώρα αποστολής κτλ. Στη συνέχεια αναλαμβάνει το TCP/IP , το οποίο στα 330 bytes θα προσθέσει το δικό του overhead (28 bytes), ενώ ο επόμενος φάκελος είναι αυτός του PPPoE/PPPoA που περιέχει πληροφορίες σχετικά με το authentication με τον provider που θα αναλάβει την διαμεταγωγή του μηνύματος (10 bytes για PPPoA ,8 bytes για PPPoE). (Στην περίπωση του PPPoE προστίθεντε και άλλα 18 bytes Ethernet header σύνολο 26 bytes). Τέλος , και αυτό που πονάει, το ATM δίκτυο που θα αναλάβει να μεταφέρει την κίνηση από από το DSLAM στον provider, θα προσθέσει τη δική του επικεφαλίδα.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ενώ το TCP/IP δημιουργεί τμήματα μηνυμάτων έως και 1500 bytes (1492 για PPPoE) στο ΑΤΜ τα τμήματα έχουν μέγεθος 48 bytes. Έτσι, σε κάθε πακέτο TCP των 1500, τα 32 περίπου θα είναι overhead, δηλαδή το 2%. Όμως το ίδιο πακέτο θα ταξιεδέψει και μέσω του ΑΤΜ, όπου θα τεμαχιστεί σε 32 τμήματα, με 5*32=160 bytes συνολικά overheads δηλαδή περίπου 9,3% ή περίπου 10% σε αναλογία με το οφέλιμο φορτίο του μυνήματος αν αφαιρεθεί το overhead του TCP.

Τέλος πάντων δηλαδή, σε ένα download που δεν έχει overhead στο application layer, θα έχετε για κάθε 1500 bytes, 1500-32-160=1308 bytes οφέλιμο φορτίο, δηλαδή στα 1510 που αποστέλονται μαζί με το PPPoA overhead 86,6%. Άρα μια 384 σύνδεση με το ΑΤΜ θα δίνει μέγιστο 332Kbs δηλαδή 41,5 Kb/sec. Σε εφαρμογές με δικό τους overhead, ή όταν τα πακέτα του TCP/IP είναι για κάποιο λόγο μικρότερα το οφέλιμο φορτίο προφανώς μειώνει κι άλλο.

Προφανώς τα overheads του TCP/IP είναι κομμάτι του ίντερνετ, αφού ταξιδέυουν από άκρο σε άκρο σε αυτό, άρα συνυπολογίζονται στην ταχύτητά του. Τα 10 bytes PPPoA δεν ανήκουν στο ίντερνετ, αλλά είναι μηδαμινή η απώλεια για να αναφερθείς σε αυτά (10 bytes στα 1510). Τα overheads του ΑΤΜ όμως τα οποία καταλαμβάνουν 10% τις συνολικής κίνησης είναι μια σημαντική απώλεια, η οποία ουδεμία σχέση με το ίντερνετ έχει. Είναι δηλαδή σαν να στέλνεις κάτι με μια κούριερ, η οποία να σου χρεώνει 10% παραπάνω γιατί η ίδια χρησιμοποίησε μια άλλη κούριερ σε μια ενδιάμεση διαδρομή.

Και τώρα το μεγάλο ερώτημα: Μας κλέβουν; Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα εξαρτάται από το τι σας πουλάνε. Ο ΟΤΕ σου πουλάει 384 σύνδεση ADSL. Και αυτό σου δίνει, καθώς το modem σου συγχρονίζει εκεί. Στη συνέχεια έρχεται ο provider, και μέσω του ΑΤΜ σου παρέχει ίντερνετ. Και αυτός σου επιτρέπει να πας μέχρι 384, άσχετα που το ΑΤΜ σε κολλάει στα 330, άρα και αυτός είναι καλυμένος.

Όταν όμως πάρεις γραμμή και πρόσβαση από κάποιο ISP, ο οποίος σου πουλάει 384 σύνδεση με το Internet τότε μπορείς να κάνεις άνετα καταγγελεία, γιατί δεν σου προσφέρει αυτό, αλλά 10% λιγότερο. Γι' αυτό στο εξωτερικό όλοι κλειδώνουν σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι το 1/3 από μας έχουν αυτό το πλεονέκτημα, λόγω bug στα λειτουργικά των Siemens αν δεν κάνω λάθος, το οποίο βέβαια και θα μπορούσε να είναι άλλη μια αφορμή καταγελλίας, καθώς όλοι πληρώνουμε τα ίδια, ενώ είναι φανερό ότι τα τιμολόγια του ΟΤΕ πάνε με το kb/s. Προφανώς δεν μπορείς να ανεάσεις το κόστος σε αυτόν που πέφτει σε ελαττωματικό DLSAM, αλλά οφείλεις να μειώσεις κατά 10% την τιμή στους υπόλοιπους. Όλα αυτά βέβαια σε χώρες με υγιή αγορονομικό έλεγχο...

kadronarxis
11-06-05, 07:32
Πολύ σωστός ο Νίκος.
Συμφωνώ.

άντε γερά.

mfukar
15-06-05, 18:55
Καταρχήν, χαιρετώ όλα τα μέλη του forum, και προχωρώ σε ορισμένες διευκρινίσεις,

Για να καταλάβαιτε τι γίνεται με τα περίφημα overheads (επικφαλίδες):
...
Π.χ. , στην ADSL, έστω ότι παίζετε ένα multiplayer game. Το παιχνίδι θέλει να στείλει κάποια δεδομένα στο server, έστω 300 bytes. Σε αυτά τα 300 bytes θα βάλει πχ 10 bytes overhead για τα στοιχεία του παίκτη πχ, την ώρα αποστολής κτλ. Στη συνέχεια αναλαμβάνει το TCP/IP , το οποίο στα 330 bytes θα προσθέσει το δικό του overhead (28 bytes), ενώ ο επόμενος φάκελος είναι αυτός του PPPoE/PPPoA που περιέχει πληροφορίες σχετικά με το authentication με τον provider που θα αναλάβει την διαμεταγωγή του μηνύματος (10 bytes για PPPoA ,8 bytes για PPPoE). (Στην περίπωση του PPPoE προστίθεντε και άλλα 18 bytes Ethernet header σύνολο 26 bytes). Τέλος , και αυτό που πονάει, το ATM δίκτυο που θα αναλάβει να μεταφέρει την κίνηση από από το DSLAM στον provider, θα προσθέσει τη δική του επικεφαλίδα.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ενώ το TCP/IP δημιουργεί τμήματα μηνυμάτων έως και 1500 bytes (1492 για PPPoE) στο ΑΤΜ τα τμήματα έχουν μέγεθος 48 bytes. Έτσι, σε κάθε πακέτο TCP των 1500, τα 32 περίπου θα είναι overhead, δηλαδή το 2%. Όμως το ίδιο πακέτο θα ταξιεδέψει και μέσω του ΑΤΜ, όπου θα τεμαχιστεί σε 32 τμήματα, με 5*32=160 bytes συνολικά overheads δηλαδή περίπου 9,3% ή περίπου 10% σε αναλογία με το οφέλιμο φορτίο του μυνήματος αν αφαιρεθεί το overhead του TCP.

Τέλος πάντων δηλαδή, σε ένα download που δεν έχει overhead στο application layer, θα έχετε για κάθε 1500 bytes, 1500-32-160=1308 bytes οφέλιμο φορτίο, δηλαδή στα 1510 που αποστέλονται μαζί με το PPPoA overhead 86,6%. Άρα μια 384 σύνδεση με το ΑΤΜ θα δίνει μέγιστο 332Kbs δηλαδή 41,5 Kb/sec. Σε εφαρμογές με δικό τους overhead, ή όταν τα πακέτα του TCP/IP είναι για κάποιο λόγο μικρότερα το οφέλιμο φορτίο προφανώς μειώνει κι άλλο.

Προφανώς τα overheads του TCP/IP είναι κομμάτι του ίντερνετ, αφού ταξιδέυουν από άκρο σε άκρο σε αυτό, άρα συνυπολογίζονται στην ταχύτητά του. Τα 10 bytes PPPoA δεν ανήκουν στο ίντερνετ, αλλά είναι μηδαμινή η απώλεια για να αναφερθείς σε αυτά (10 bytes στα 1510). Τα overheads του ΑΤΜ όμως τα οποία καταλαμβάνουν 10% τις συνολικής κίνησης είναι μια σημαντική απώλεια, η οποία ουδεμία σχέση με το ίντερνετ έχει. Είναι δηλαδή σαν να στέλνεις κάτι με μια κούριερ, η οποία να σου χρεώνει 10% παραπάνω γιατί η ίδια χρησιμοποίησε μια άλλη κούριερ σε μια ενδιάμεση διαδρομή.

Και τώρα το μεγάλο ερώτημα: Μας κλέβουν; Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα εξαρτάται από το τι σας πουλάνε. Ο ΟΤΕ σου πουλάει 384 σύνδεση ADSL. Και αυτό σου δίνει, καθώς το modem σου συγχρονίζει εκεί. Στη συνέχεια έρχεται ο provider, και μέσω του ΑΤΜ σου παρέχει ίντερνετ. Και αυτός σου επιτρέπει να πας μέχρι 384, άσχετα που το ΑΤΜ σε κολλάει στα 330, άρα και αυτός είναι καλυμένος.

Όταν όμως πάρεις γραμμή και πρόσβαση από κάποιο ISP, ο οποίος σου πουλάει 384 σύνδεση με το Internet τότε μπορείς να κάνεις άνετα καταγγελεία, γιατί δεν σου προσφέρει αυτό, αλλά 10% λιγότερο. Γι' αυτό στο εξωτερικό όλοι κλειδώνουν σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι το 1/3 από μας έχουν αυτό το πλεονέκτημα, λόγω bug στα λειτουργικά των Siemens αν δεν κάνω λάθος, το οποίο βέβαια και θα μπορούσε να είναι άλλη μια αφορμή καταγελλίας, καθώς όλοι πληρώνουμε τα ίδια, ενώ είναι φανερό ότι τα τιμολόγια του ΟΤΕ πάνε με το kb/s. Προφανώς δεν μπορείς να ανεάσεις το κόστος σε αυτόν που πέφτει σε ελαττωματικό DLSAM, αλλά οφείλεις να μειώσεις κατά 10% την τιμή στους υπόλοιπους. Όλα αυτά βέβαια σε χώρες με υγιή αγορονομικό έλεγχο...
Σεβαστέ Νίκο,
υπάρχουν μερικές ανακρίβειες στο παραπάνω μήνυμα. Να ξεκινήσω λέγοντας οτι στο TCP/IP το μέγιστο μέγεθος ενός πακέτου εξαρτάται από το υποκείμενο δίκτυο (πιο συγκεκριμένα το data link), το Ethernet είναι αυτό που επιτρέπει πακέτα μέχρι το MTU (Maximum Transfer/Transmission Unit) που αναφέρεις, 1500 bytes.

Επίσης, το overhead που προσθέτει το ΑΤΜ με τα headers είναι μεν όσο αναφέρεις, αλλά δεν ισχύει για το σύνολο της διαδρομής πχ. από το PC μου στον server ενός παιχνιδιού, ούτε είναι το μοναδικό (βλέπε padding issues, αν βάλεις MTU 1492 bytes [μέγιστο] στο PPPoE θα έχεις 0.68% παραπάνω overhead!). Ο ISP θα πάρει τα ίδια TCP/IP πακέτα που έστειλα από το PC μου και αυτά θα μεταδώσει στον παραπάνω server, προφανώς πάνω απο TCP δίκτυο, τη στιγμή δε που τα πακέτα "φεύγουν" από τον ISP δεν περιέχουν πλέον PPP, Ethernet, ή ΑΤΜ headers. Αυτό λοιπόν το 10% overhead μπαίνει στο κομμάτι της διαδρομής που είναι το λιγότερο επιρρεπές σε delays και link failures, καθώς και το πιο γρήγορο, μια λύση η οποία είναι και η αποδοτικότερη (καμία άλλη υλοποίηση του ADSL δεν είναι ταχύτερη, μέχρι τώρα).

Παρακάτω, τι εννοείς ως "ταχύτητα του (Ιντερνετ)"? Κάτι τέτοιο δεν έχει απολύτως κανένα νόημα ως έκφραση, και φυσικά είναι αστείο να λέμε ότι οι κεφαλίδες του TCP/IP συνυπολογίζονται σε κάτι τέτοιο.

Τελευταίο σημείο που θα ήθελα να θίξω (και το πιο σημαντικό) είναι το ότι ο OTE και ο κάθε ISP δεν πουλάει ταχύτητα. Πουλάει bandwidth, το οποίο το παραδίδει μαλιστα, και δεν δεσμεύεται ως προς τις ταχύτητες download/upload που "θα" πετύχει ο χρήστης. (Στο κάτω κάτω, οι παραπάνω ΑΤΜ συνδέσεις είναι ABR! Available Bit Rate, εξ ορισμού δεν παρέχουν εγγυήσεις QoS) Στο εξωτερικό, πουλάνε επίσης bandwidth, εκεί όμως τυχαίνει να σέβονται τους πελάτες τους και να παρέχουν επιπλέον bandwidth για κάλυψη των overheads, ώστε οι ταχύτητες download/upload να πλησιάζουν όσο γίνεται τις ονομαστικές (μπορώ να μετακομίσω στη Σουηδία, για πάντα?).

Συνοψίζοντας γιατί μάλλον κούρασα..δεν νομίζω ότι η κατάσταση που περιγράφουμε δικαιολογεί την παραμικρή καταγγελία, γιατί έχουν ήδη φροντίσει οι εταιρείες να καλύψουν νομικά τις παρανοήσεις του κοινού, και πιο συγκεκριμένα την μεγαλύτερη σχετικά με τη διαφορά bandwidth και ταχύτητας download/upload.

R-evil-S
15-06-05, 19:06
Για να παρηγορηθείτε όλοι σας δείτε και το δικό μου:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.21Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 220.23kb/s

Η κατάσταση αυτή είναι εδώ και έναν μήνα και νομίζω πως ήρθε η ώρα να πάρω τις βλάβες.

Nik0s
15-06-05, 22:03
Καταρχήν, χαιρετώ όλα τα μέλη του forum, και προχωρώ σε ορισμένες διευκρινίσεις,

Σεβαστέ Νίκο,
υπάρχουν μερικές ανακρίβειες στο παραπάνω μήνυμα. Να ξεκινήσω λέγοντας οτι στο TCP/IP το μέγιστο μέγεθος ενός πακέτου εξαρτάται από το υποκείμενο δίκτυο (πιο συγκεκριμένα το data link), το Ethernet είναι αυτό που επιτρέπει πακέτα μέχρι το MTU (Maximum Transfer/Transmission Unit) που αναφέρεις, 1500 bytes.

Ευχαριστών για τις διευκρινίσεις φίλε mfukar :) . Δεν ήταν θέμα άγνοιας απλά δεν ήθελα να μπερδέψω τους αναγνώστες. Οπωσδήπτε υπάρχει περίπτωση το path να έχει κάποια διαδρομή π.χ. 576 αλλά θεωρούμε ότι στη μεγάλη πλειοψηφία των connections θα παίξεις με το MTU του Interface σου. Απλά πήγα με τη στατιστική...

Επίσης, το overhead που προσθέτει το ΑΤΜ με τα headers είναι μεν όσο αναφέρεις, αλλά δεν ισχύει για το σύνολο της διαδρομής πχ. από το PC μου στον server ενός παιχνιδιού, ούτε είναι το μοναδικό (βλέπε padding issues, αν βάλεις MTU 1492 bytes [μέγιστο] στο PPPoE θα έχεις 0.68% παραπάνω overhead!).

Προφανώς θα το γνωρίζεις, αλλά τα διάφορα white papers που κυκλοφρούν στο ίντερνετ υποδέικνύουν ως βέλτισο MTU για τις PPPoA το 1478 ενώ για τις PPPoE το 1454, ώστε να ελαχιτοποιείται η πιθανότητα για απώλειες λόγω padding.

Ο ISP θα πάρει τα ίδια TCP/IP πακέτα που έστειλα από το PC μου και αυτά θα μεταδώσει στον παραπάνω server, προφανώς πάνω απο TCP δίκτυο, τη στιγμή δε που τα πακέτα "φεύγουν" από τον ISP δεν περιέχουν πλέον PPP, Ethernet, ή ΑΤΜ headers. Αυτό λοιπόν το 10% overhead μπαίνει στο κομμάτι της διαδρομής που είναι το λιγότερο επιρρεπές σε delays και link failures, καθώς και το πιο γρήγορο, μια λύση η οποία είναι και η αποδοτικότερη (καμία άλλη υλοποίηση του ADSL δεν είναι ταχύτερη, μέχρι τώρα).

Σε περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό από το κείμενό μου, αυτό ακριβώς εννοώ. Και από όσο ξέρω, υπάρχει μια πειραματική υλοποίηση του ΑΤΜ που είναι ταχύτερη, δυστυχώς απλά το διάβασα και δεν κράτησα το link. Πάντως τώρα όλοι στρέφουν την προσοχή τους στα DSLAMS με IP υποστήριξη...

Παρακάτω, τι εννοείς ως "ταχύτητα του (Ιντερνετ)"? Κάτι τέτοιο δεν έχει απολύτως κανένα νόημα ως έκφραση, και φυσικά είναι αστείο να λέμε ότι οι κεφαλίδες του TCP/IP συνυπολογίζονται σε κάτι τέτοιο.

Απλά θεωρώ, ότι νομικά, ως προϊόν, η "ταχύτητα σύνδεσης με το ίντερνετ" (εφόσον το πλήρες προϊόν είναι παροχή ίντερνετ και η κοστολόγηση γίνεται βάσει της ταχύτητας, η οποία και διαφημίζεται στη συσεκυασία) θα ορίζεται ως "η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων από άκρο ως άκρο". Το IP header είναι μέρος αυτής της πληροφορίας αφού ταξιδέυει από τον υπολογιστή μου στον υπολογιστή στο άλλο άκρο. Οτιδήποτε κάτω απο το TCP/IP δεν αφορά το ίντερνετ, αφορά τον φορέα ο οποίος σε μεταφέρει σε αυτό. Τέλος πάντων, αναφέρομαι στην τεχνοοικονιμκή/νομική φύση του θέματος, όχι στην τεχνική.

Τελευταίο σημείο που θα ήθελα να θίξω (και το πιο σημαντικό) είναι το ότι ο OTE και ο κάθε ISP δεν πουλάει ταχύτητα. Πουλάει bandwidth, το οποίο το παραδίδει μαλιστα, και δεν δεσμεύεται ως προς τις ταχύτητες download/upload που "θα" πετύχει ο χρήστης. (Στο κάτω κάτω, οι παραπάνω ΑΤΜ συνδέσεις είναι ABR! Available Bit Rate, εξ ορισμού δεν παρέχουν εγγυήσεις QoS) Στο εξωτερικό, πουλάνε επίσης bandwidth, εκεί όμως τυχαίνει να σέβονται τους πελάτες τους και να παρέχουν επιπλέον bandwidth για κάλυψη των overheads, ώστε οι ταχύτητες download/upload να πλησιάζουν όσο γίνεται τις ονομαστικές (μπορώ να μετακομίσω στη Σουηδία, για πάντα?).

Όπως είπα και πριν, όταν ο ΟΤΕ σου πουλάει σύνδεση ADSL 384Kbps και σου δίνει ακριβώς αυτό, οπότε είναι εντάξει. Επίσης ο ISP σου πουλάει όντως 384 σύνδεση με το ίντερνετ, άσχετα που δεν την βλέπεις γιατί σου τρώει 10% το ΑΤΜ (όσοι έχουν 448/512 το βλέπουν).

Συνοψίζοντας γιατί μάλλον κούρασα..δεν νομίζω ότι η κατάσταση που περιγράφουμε δικαιολογεί την παραμικρή καταγγελία, γιατί έχουν ήδη φροντίσει οι εταιρείες να καλύψουν νομικά τις παρανοήσεις του κοινού, και πιο συγκεκριμένα την μεγαλύτερη σχετικά με τη διαφορά bandwidth και ταχύτητας download/upload.

Είναι υπόλογος μόνο όποιος πουλάει σύνδεση ADSL+Internet και διαφημίζει "σύνδεση ίντερνετ σε ταχύτητα 384" και σε κλειδώνει στα 384, γιατί τότε στην ούσία σου πουλάει 320 σύνδεση με το ίντερνετ, και αυτό δεν είναι θέμα μη εγγύησης ταχύτητας, είναι τεχνικός περιορισμός.

mfukar
15-06-05, 22:18
Είναι υπόλογος μόνο όποιος πουλάει σύνδεση ADSL+Internet και διαφημίζει "σύνδεση ίντερνετ σε ταχύτητα 384" και σε κλειδώνει στα 384, γιατί τότε στην ούσία σου πουλάει 320 σύνδεση με το ίντερνετ, και αυτό δεν είναι θέμα μη εγγύησης ταχύτητας, είναι τεχνικός περιορισμός.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Btw, το τεχνικό θέμα της ADSL σηκώνει αρκετή συζήτηση, και υποθέτω πως το μόνο που ήθελα να πω στο προηγούμενο μήνυμα είναι ότι απλά δεν συμφωνούσα με τη διατύπωση... :D

Cheers :)

Nik0s
15-06-05, 22:32
Ναι, καταλαβαίνω, ώρες ώρες το γράφω με τρόπο που μετά δεν τα καλαβαίνων ούτε εγώ αν τα διαβάσω :D

alpha
15-06-05, 23:04
Νομίζω πως επί του συγκεκριμένου θέματος ο cmos είναι απολύτως σαφής εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986

Γιάννης

skopelmix
16-06-05, 00:43
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 143.10Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 386.30kb/s
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

Octap και εγω Ν.Λιοσια μενω(τερμα Θηβων) και εγω 384 forthnet αλλα.....
click START to re-test
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.96Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 336.76kb/s

Καλυτερες τιμες απο αυτες δεν εχω δει ποτε.Και οχι δεν εχω ιο αφου το εχω ψαξει και με Mcafee και με Kaspersky.Μodem exw ena tornado τωρα αν τρεχει τιποτα background δεν το ξερω αλλα αυτες τις τιμες εχω και σε media center edition kai σε home edition.ΑΝ εχει κανεισ καμια ιδεα ας την ριξει

@ ADSLgr.com All rights reserved.