PDA

Επιστροφή στο Forum : Authentication Failure!!!!



Sebu
04-06-05, 14:45
Εχω forthnet συνδεση και Usr 9105.Επειδη οσες φορες η 4νετ αλλαζε ip(καθε 5-7 μερες) το ρουτερ 9 στις 10 δεν ξανασυνδεοταν αποφασισα να κανω μονος μου χειροκινητο restart καθε 5 μερες ωστε να παιρνω καινουρια ip και να ειμαι οκ.
Χθες ομως συνεβη το εξης.Χρησιμοποιω torrent και dc++.Το dc++ συνηθως το κραταω ανοιχτο μεχρι να κατεβουν αυτα που θελω και μετα απο καμια ωρα το κλεινω.Το torrent δουλευει σερι χωρις προβληματα.Και τα δυο δουλευουν χωρια και ποτε μαζι.
Χθες λοιπον αποφασισα να αφησω το dc++ ανοιχτο να συνεισφερω και γω στην κοινοτητα.Καποια στιγμη το απογευμα διαπιστωνω οτι με εχει κανει disconnect απο το dc++ και δεν ανοιγει ιστοσελιδες.Το 9105 ηταν ολα πρασινα.
Κανω τσεκ και βγαζει fail στο dns server communication.Κανω restart και με το που παει να συνδεθει authentication failure.Ξαναδοκιμαζω τα ιδια.Αλλαζω σε chap τα ιδια.Αλλαζω σε pap τα ιδια.Ξαναδοκιμαζω παλι auto και συνδεεται.Λεω θα κολλησε μαλλον και ξανανοιγω το dc++ το οποιο δουλευε ολο το βραδυ.
Σημερα κατα της 12 το μεσημερι wan ip κατακοκκινο.Τρεχω το log και βλεπω οτι για καποιο αγνωστο λογο εγινε disconnect και στην προσπαθεια του να κανει authenticate εκανε failure.Ξαναδοκιμαζω τα παντα και τελικα με τα πολλα καταφερε να μπει με pap.
Αφου μπει με pap ομως στο log βγαζει τα εξης

1st day 00:00:36 daemon crit pppd[177]: Received valid IP address from server. Connection UP.
1st day 00:00:35 daemon crit pppd[177]: PPP LCP UP.
1st day 00:00:35 daemon err pppd[177]: Authentication method failed.
1st day 00:00:35 daemon err pppd[177]: Authentication method failed.
1st day 00:00:35 daemon crit pppd[177]: PPP LCP UP.
1st day 00:00:32 daemon err pppd[177]: Authentication method failed.
1st day 00:00:27 user crit klogd: ADSL link up, fast, us=128, ds=384
1st day 00:00:22 user crit klogd: ADSL G.992 channel analysis
1st day 00:00:20 user crit klogd: ADSL G.992 started
1st day 00:00:16 user crit klogd: ADSL G.994 training
1st day 00:00:14 user crit klogd: eth0 Link UP.
1st day 00:00:12 syslog emerg BCM96345 started: BusyBox v0.60.4 (2004.06.04-19:10+0000)

Ενω δηλαδη βγαζει failed με την pap εντουτοις παιρνει κανονικα ip.

Δεν ξερω τι συμβαινει.Διαβασα και σε παλαιοτερο thread οτι ειχαν και αλλοι το ιδιο προβλημα με authentication failure.Το θεμα δεν ειναι μονο το authentication failure.Ειναι και το γεγονος οτι σε πεταει καθε μια μερα και αν δεν εισαι μπροστα να κανεις 2-3 restart δεν προκειται να μπει(λογω του authentication failure).
Μηπως τη ζημια την κανει το dc++?Μηπως μπουκωνει η γραμμη και με πεταει επιτηδες η 4νετ?Μηπως υπαρχει προβλημα γενικοτερο με την dsl στην περιοχη του Πειραια?Γιατι απο την 4νετ δηλωνουν οτι δεν εχουν βλαβη και με βλεπουν κανονικα.
Εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο τελευταια??

Chris Valis
04-06-05, 15:02
και εμένα μου το έκανε αυτό ρε γαμότο... έφτιαχνε μόνο αν άλλαζα σε PPPoA με LLC το ξέρω ότι αυτό ΔΕΝ είναι σωστό αλλά μόνο έτσι δεν μου δημιοθργούσε πρόβλημα. Μετά απο 24 ώρες το άλλαξα σε LLC και όλα οκ μέχρι τώρα (5 μέρες). Να σου τονίσω όμως ότι εγώ έχω το 2.5 firmware και ΟΧΙ αυό ποθ έχεις εσύ.

Καλή τύχη...

Sebu
04-06-05, 15:38
Ναι εγω δεν εχω αλλαξει το firmware αλλα εδω και 2 μηνες που το εχω το ρουτερ δεν ειχε παρουσιασει τετοιο προβλημα.Γιατι βγαζει authentication failure???Δεν μπορει να ειναι προβλημα firmware γιατι 2 μηνες δουλευει καλα.Προβλημα με οτε λιγο δυσκολο γιατι δεν θα συγχρονιζε καν.Αφου κανει ppp session αλλα οχι authenticate υπεθετα οτι ειναι προβλημα 4νετ αλλα η 4νετ μου λεει ολα καλα!!!
Γιατι λοιπον να κολλαει στο auto authentication method???Ετσι στα καλα καθουμενα χωρις να αλλαξει απο την μερια μου κατι?

Chris Valis
04-06-05, 15:41
το ξέρω φίλε μου και σε εμένα το ίδιο πρόβλημα είχε... και το περίεργο είναι οτι την ίδια στιγμη που μού έβγαζε το πρόβλημα στο 9105 το jetspeed 520 δούλευε κανονικά!!!

panathachamp
04-06-05, 15:56
Το ίδιο πρόβλημα και εγώ,έχω netKey,μοντεμ Alcatel 530.με τη forthnet λογικά πρέπει να παίζει κάτι.

Sebu
04-06-05, 16:06
Panathachamp σου το παρουσιασε και σενα τις τελευταιες μερες ή στο εκανε καποια στιγμη στο παρελθον γιατι δεν διευκρινιζεις.Παντως η 4νετ κανει την παπια.

panathachamp
04-06-05, 16:19
Σήμερα ήμουν online και κάτι έπαθε τεσπά και έκλεισε το pc,και όταν πήγα να ξαναμπώ εμφανίστηκε αυτό για πρώτη φορά,ενώ με το ίδιο μόντεμ μπαίνω πάνω από μήνα χωρίς κανένα απολύτως πρόβήμα...

yiapap
04-06-05, 16:25
Sebu, θα σου πρότεινα αν σου το κάνει κάθε φορά που κάνεις connect/disconnect να πάρεις ένα τηλ. την τηλεφωνική υποστήριξη της Forthnet και να το δεις επί τόπου με τον τεχνικό τους. Αυτοί βλέπουν ακριβώς τι πάει να περάσει το Modem σου και γιατί ο server τους απορρίπτει το authentication.
Αν όμως δεν σου το κάνει κάθε φορά...

Sebu
04-06-05, 17:18
yiapap οταν κανω εγω χειροκινητο restart 9 στις 10 μπαινει κανονικα.Οταν ομως κανει disconnect μονο του τοτε ουτε μονο του επανερχεται ουτε με το πρωτο restart το δικο μου.Χρειαζεται 2-3 επανεκκινησεις για να κανει authenticate.Τονιζω οτι το προβλημα εμφανιστηκε χθες 2η φορα.Το ιδιο ειχε ξανακανει πριν μια βδομαδα περιπου οταν για 24ωρες ειχαμε ολοι στην Αθηνα σοβαρα προβληματα προσβασης λογω ΟΤΕ.Τοτε ειχε ξεκινησει παλι με authentication failures και ειχε περασει στα βαρβατα.Λετε παλι να ετοιμαζεται κατι??Αλλα Παρασκευη βρηκαν να το αρχισουν???

moshstef
04-06-05, 17:26
Μου έκανε και μένα κάτι τέτοιο, για καμμια-δυο βδομάδες πριν 2 μήνες όμως. Γινόταν όμως πιο συχνά. Μέρα παρα μέρα. Το ανέφερα στην forthnet και δεν είχαν ιδέα...
Τελικά έφτιαξε από μόνο του.

panathachamp
04-06-05, 19:11
Βγάλτε με ξω παιδιά,sorry πάνω στη βιασυνη μου δεν έκατσα να σβησω/ξαναφτιαξω απο την αρχη την συνδεση,και αφου τελικα το εκανα,ολα λειτουργουν φινα.Το γιατι δε μπορω να το εξηγησω,αφου και με το authentication failure τις ιδιες ρυθμισεις ειχα...

Sebu
04-06-05, 19:12
Ή δεν ειχαν ιδεα ή κανανε τα κοροϊδα.Γιατι κατι που εμφανιζεται ξαφνικα και εξαφανιζεται το ιδιο ξαφνικα χωρις εσυ να εχεις αλλαξει κατι μαλλον για προβλημα απο την πλευρα αυτων που σου παρεχουν τις υπηρεσιες μοιαζει.Εκτος και αν το ρουτερ αρχισε να αποκτα προσωπικοτητα και πρωτοβουλιες :roll: .
Λετε να εχει η 4νετ win32 ρουτερς και επειδη το 9105 ειναι linux box να τους δουλευει το ρουτερακι μου ψιλογαζι στο authentication :twisted: ???

panathachamp
04-06-05, 20:50
Δε νομίζω,πλεον θεωρω πως ηταν bug του modem μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.