PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε - Γολγοθάς



skonst
12-09-03, 11:53
Προς γνώση και συμόρφωση......

Πηγαίνω λοιπόν σήμερα το πρωί στον ΟΤΕ Νικαίας και ζητώ να υποβάλω αίτηση για γραμμή ADSL.

Με κατευθύνουν στο κατάλληλο γραφείο και η υπάλληλος αρχίζει να συμπληρώνει τα σταθερά στοιχεία, δηλαδή ονοματεπώνυμο τηλέφωνο κλπ.
Σημειώνω ότι η υπάλληλος είχε την εφαρμογή μπροστά της ανοικτή, αλλά αντί να συμπληρώσει απευθείας την φόρμα στον υπολογιστή και εγώ να υπογράψω την εκτύπωση, τα έγραφε σε χειρόγραφη φόρμα και μετά τα μετέγραφε στον υπολογιστή, καταλαβαίνεται πόσο ορθολογιστικά λειτουργεί η μηχανοργάνωση στον ΟΤΕ !!

Μόλις έφτασε στο πρωτόκολο και το modem άρχισαν τα παρατράγουδα.

Υπάλληλος : «Σας σημειώνω το Intracom modem»
Εγώ : Όχι βέβαια
Υπάλληλος : «Μα…. Ξέρετε είναι υποχρεωτικό»
Εγώ : Όχι βέβαια
Υπάλληλος : «Το πρόγραμμα δεν μου δίνει άλλη επιλογή»
Εγώ : Μπορείτε σας παρακαλώ να διαβάσετε την παράγραφο –4- της σύμβασης που θα μου δώσετε να υπογράψω ?
Υπάλληλος : «Δεν έχω την σύμβαση»
Εγώ : Μπορείτα σας παρακαλώ να φωνάξετε τον προϊστάμενό σας ?
Υπάλληλος : (ψιλοπανικόβλητη) Κε, τάδε Κε, τάδε
Προϊστάμενος (αφού επαναλήφθηκε όλο το σενάριο) : Ε, βέβαια έχει δίκιο ο Κύριος (εγώ), έτσι πρέπει να γίνει. Αλλά γιατί δεν θέλετε το intracom ?
Εγώ : Γιατί είναι πανάκριβο, με περιορισμένες δυνατότητες και μπορώ να αγοράσω ένα αμερικάνικης σχεδίασης 50% φθηνότερα και να έχω και κανονικό router.
Προϊστάμενος : «Κουνάει» το κεφάλι του ψελίζοντας «δίκιο έχεις, αλλά….»
Υπάλληλος : «Και αφού το πρόγραμμα δεν με αφήνει τι να κάνω ?»
Εγώ : (πικρόχολα) να μπείτε στο site σας στο oteshop που σε αφήνει….
Προϊστάμενος : Ας πάρουμε τηλέφωνο στην Κωλέτη.
Προϊστάμενος : (μιλώντας με την Κωλέτη) : Μμμμμ, Αααααα, και γιατί δεν μας το λέτε επίσημα ρε παιδιά ?
Εγώ : Μπορώ να μιλήσω με τα παιδιά της Κωλέτη ?
Προϊστάμενος : Βεβαίως
Κωλέτη : (απαντώντας στο οξύμορο) : Μάλιστα Κύριε, μόνον Intracom μπορείτε να πάρετε, όλες οι αιτήσεις που κακώς καταχωρήθηκαν χωρίς αυτό το modem δεν προχωράνε καν σε εγκατάσταση, έχουμε και ένα δίκτυο (ουάου) να προστατεύσουμε.
Εγώ : (Εχοντας ανεβάσει πολύ πίεση, αλλά ακόμη ευγενικός) : Ξέρετε αυτό που μου λέτε παραβαίνει τις αρχές ανταγωνισμού και αποτελεί από διοικητικό έως και ποινικό αδίκημα.
Κωλέτη : Και………
Εγώ : (προς τον προϊστάμενο του ΟΤΕ) : Μπορείτε να φωνάξετε τον Διευθυντή του ΤΕΤ ?
Διευθυντής (αφού επαναλήφθηκαν όλα από την αρχή, αλλά σε ποιο έντονο, πλέον ύφος από εμένα) : Εχετε δίκιο, αλλά δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Θέλετε μία σύνδεση με Intracom ή θέλετε να περιμένετε μήπως και βγεί λίστα με συμβατά και «διαπιστευμένα» modems ?
Εγώ : Πότε θα γίνει κάτι τέτοιο ?
Διευθυντής : Αγνωστο.
Εγώ : Θέλω να σας πώ ότι είστε @*@&#$^ και εκβιαστές, υποκριτές και άλλα ανθηρά επίθετα.
Διευθυντής : Ας πάρουμε τηλέφωνο τα «κεντρικά»
Διευθυντής : (μιλώντας με τα «κεντρικά») : Μμμμμ, Αααααα, και γιατί δεν μας το λέτε επίσημα ρε παιδιά ?
Κεντρικά : (μέσω Διευθυντή) : (μπουρδολογίες και δικαιολογίες του κ**ου)
Εγώ : Θέλω να σας πώ ότι είστε @*@&#$^ και εκβιαστές, υποκριτές και άλλα ανθηρά επίθετα.
Διευθυντής : (προσπαθώντας φιλότημα να περισώσει το γόητρο του ΟΤΕ μπροστά σε περίπου 20 πελάτες) Σας παρακαλώ κύριε, δώστε μου το τηλέφωνό σας, να προσπαθήσω να δω τι μπορεί να γίνει και να σας ειδοποιήσω.
Εγώ : Αφού έδωσα το τηλέφωνο μου και έσκισα την ημισυμπληρωμένη αίτηση, τους ευχαρίστησα όλους για την βοήθειά τους και τον χρόνο τους και έφυγα.

Εφυγα χωρίς να είμαι θυμωμένος, απλά αναλογιζόμουν ότι δεν έπρεπε καν να θυμώσω, βαθιά μέσα μου, το ήξερα από πριν…….

Αναφορές :
Υπάλληλος ΟΤΕ : Αγνωστη
Προϊστάμενος : Αγνωστος
Διευθυντής : Γιάννης Μαυρίδης
Κωλλέτη : Αγνωστος
Κεντρικά : Διεύθυνση προϊόντων και υπηρεσιών, Κος Τσαγκανός, τηλ. 611.52.35 / 611.52.32
Εγώ : Τα στοιχεία μου στην διάθεσή σας

Δεν έχω χρόνο να στείλω κάτι παρόμοιο σε εφημερίδες / περιοδικά / theregister.co.uk / in.gr κλπ. Κλπ. Εάν θέλετε βοηθείστε όλοι, στείλτε αυτό το post όπου μπορείτε, όσο περισσότεροι μπορείτε. Δεν θα κάνουμε πολλά πράγματα, αλλά τα σημαντικά, πάντα ξεκινάνε από μικρά.

Ευχαριστώ.

TiO
12-09-03, 12:40
kane kataggelia sthn EETT

RRunner
12-09-03, 13:13
Welcome to the club :wink:.

Φίλε το έχουμε (ξανα)δεί το έργο αρκετοί εδώ.

Προσωπικά το ζώ απο αρχές Ιουλίου. Έχω πλέον αναισθητοποιηθεί και ανα τακτά χρονικά διαστήματα τους πέρνω τηλ. (134, κατάστημα ΟΤΕ, κεντρικά) και τους ρίχνω τα δέοντα μπινελίκια για να ξεδίνω ή και να σπάω πλάκα ακόμη.

Υπομονή. Υπάρχουν ενδείξεις πως τα πράγματα θα αλλάξουν τον Οκτώβρη. Ίδωμεν...

psymaster
12-09-03, 14:01
Στελνουμε τη σελιδα οπως ειναι στην ΕΕΤΤ;

Εγω το κανω.

TiO
12-09-03, 14:03
den exei nohma... prepei na to kaneis epwnyma me xarti molybi praktoreio eeeeeeeeee auto einai apo allo anekdoto... ypografh h0ela na pw.

Tony_Ts
12-09-03, 14:35
Αν έχεις καμιά εξέλιξη πάντως μην ξεχάσεις να την μοιραστείς μαζί μας. Να ξέρουμε αν είναι να κάνουμε τα ίδια ! :lol:

ibok
12-09-03, 14:44
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
WELCOME TO THE CLUB η ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΟΥ ΟΤΕ(όπως άλλωστε έγραψε και ο RRuner.)
ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΑ. :evil: :evil:

xenbast_
12-09-03, 15:00
τραβάς μιά σύνδεση acn ή περιμένεις κάτι αντίστοιχο από φορθνετ η τελλάς και τελειώνει η υπόθεση...

τι προτιμάτε, την πίκρα του οτε και το πανάθλιο τζετσκι ή την χονδρική διάθεση της γραμμής;

@ ADSLgr.com All rights reserved.