PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με περίεργη βλάβη δικτύου φωνής ISDN.



frantic99
04-06-05, 19:07
Γειά χαρά σε όλους! Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τη λειτουργία της DSL (πάνω από ISDN) γραμμής. Για την ακρίβεια δεν έχω πρόβλημα με την DSL, αλλά με τη λειτουργία του δικτύου φωνής, κοινώς συχνά-πυκνά δεν έχω τηλέφωνο.

Πιο αναλυτικά: Έχω τη σύνδεση 7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα... Εδώ και μία εβδομάδα όμως αν και το ADSL modem λειτουργεί κανονικότατα, το NetMod συμπεριφέρεται κατά διαστήματα σαν να μην είναι συνδεδεμένο, κοινώς τα λαμπάκια νέκρα και το τηλέφωνο δε λειτουργεί.

Έχει κανένας (ηλεκτρολόγος ή μη) καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει??? Ως φοιτητής ηλεκτρολόγος έχω επιστρατεύσει όλη μου τη γνώση :-k μπας και καταλάβω τι φταίει και τους πω ακριβώς τι γίνεται για να ρθουν να το φτιάξουν, γιατί αν περιμένω να καταλάβουν μόνοι τους οι τεχνικοί του ΟΤΕ, ζήτω που καήκαμε. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κανα χαλασμένο splitterακι η NetMod, γιατί αν κάτι συμβαίνει στο δικτυο δεν με βλέπω να ξεμπλέκω...

[edit: Μήπως θα ταν καλύτερα να χα ποστάρει στο "Hardware"??? Αν είναι ας κάνει κάποιος Admin την καλή να μετακινήσει το post]

nnn
05-06-05, 00:51
Δήλωσε βλάβη στο 121,αναφέροντας ό,τι έχει πρόβλημα το Netmod.
Σε 2-3 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα στο αλλάξουν ή θα διορθώσουν τη βλάβη του τηλεφώνου σου.

chibioni
14-06-05, 13:27
Περιέργως εγώ εδώ και 2 εβδομάδες έχω πάθει τα εξής.

Εχω DSL και ISDN (netmod). Και τις δύο συσκευές (Level One Router FBR1416B, Netmod) τις έχω συνδεμένες σε ups. Μετά την βροχή της προπροηγούμενης πέμπτης, το Levelone router δεν συγχρόνιζε με την DSL (βλέπε και αλλού στο forum). Υστερα απο επίσκεψη τεχνικού, το συμπέρασμα ήταν οτι η DSL δούλευε κανονικά, η συσκευή του router χάλασε (ήδη είναι για επισκευή). Σήμερα το πρωί, έπαθα το ίδιο με το Netmod. Ξαφνικά νεκρό, δείχνει πορτοκαλί το mp και τίποτα άλλο. Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και έγινε κλήση για βλάβη, όπου θα μου πούν αύριο τι παίζει.

Μήπως ο ΟΤΕ κάνει πειράματα με τις τάσεις των τηλεφώνων; Μου φαίνεται περίεργο π.χ. για την DSL να δουλεύει σωστά το ενσωματωμένο router, να μη δουλεύει το "συγχρονιστήρι" και τώρα να χαλάει το netmod. Τι γκαντεμιά είναι αυτή; Μήπως κάνω παρεμβολές;;;;

tasakis
14-06-05, 15:45
Αναφορικά με το Netmod,προσπάθησες να κάνεις ένα reset;Κατα καιρούς το ίδιο παθαίνω κ εγώ,και μιλώντας με έναν στο helpdesk της ISDN μου είπε οτι αφού δεν ανάβει το link υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία.Αλλά με ένα reset μετά από λίγο επανερχόταν στην λειτουργεία.

chibioni
15-06-05, 15:50
Αναφορικά με το Netmod,προσπάθησες να κάνεις ένα reset;Κατα καιρούς το ίδιο παθαίνω κ εγώ,και μιλώντας με έναν στο helpdesk της ISDN μου είπε οτι αφού δεν ανάβει το link υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία.Αλλά με ένα reset μετά από λίγο επανερχόταν στην λειτουργεία.

Το πρώτο που ξέρω απο οταν πήρα isdn :lol:
Τελικά ήταν οτέδες fault. Είχαν κατεστραμμένο καλώδιο. Έβαλα και τα καλώδια τώρα στο ups για να έχω σταθερότητα και εκεί, και βλέπουμε όταν μου έρθει η αντικατάσταση του dsl router μου για τα υπόλοιπα.

Τηλέφωνο = πολιτισμός
ΔΕΚΟ = καννιβαλισμός...

@ ADSLgr.com All rights reserved.