PDA

Επιστροφή στο Forum : Για να λέμε και τα καλά (επίλυση προβλήματος άμεσα)!



liberostelios
22-02-08, 19:06
Γράφω εδώ γιατί πιστέυω ότι, εκτός από τα άσχημα, αξίζει να αναφέρουμε και περιστατικά που δείχνουν σωστή συμπεριφορά από την εταιρεία.

Σήμερα το πρωΐ, κατά τις 12.30, διαπίστωσα ότι το modem δεν είχε καθόλου γραμμή DSL και, ότι και να έκανα, δεν μπόρεσα να το κάνω συγχρονίσω. Καλώ, λοιπόν, το τμήμα εξυπηρέτησης για το DSL και (σημειώστε ότι απάντησαν αμέσως) ο υπάλληλος αφού μου σύστησε να δοκιμάσω χωρίς splitter (κάτι που είχα κάνει ήδη) μου λέει ότι η βλάβη είναι μάλλον σοβαρή, γιατί θα πρέπει να ξανασεταριστεί η γραμμή, και άρα πιθανόν να πάρει 2-3 μέρες. Τι να κάνω, γνωρίζοντας ότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη οπλίστηκα με υπομονή και λέω "Μακάρι να είναι μόνο τόσο" γιατί, όπως ξέρετε, δεν αποκλείεται να τραβήξει και... εβδομάδα τέτοιο πράγμα.

Αντ' αυτού, όμως, περίπου μισή με μία ώρα αργότερα διαπιστώνω ότι η γραμμή είχε επανέλθει κανονικότατα! Θεώρησα ότι αποτελεί τυχαίο γεγονός και όχι ότι κάποιος τεχνικός διόρθωσε τη βλάβη. Ωστόσο, κάπου στις 15.00 καλούν τηλέφωνο στο σπίτι για να ενημερώσουν ότι ο τεχνικός είδε τη γραμμή και να ρωτήσουν αν το modem συγχρόνισε κανονικά! :blink: Άρα, προφανώς το τμήμα δούλεψε άψογα, διότι η αποκατάσταση δεν ήταν τυχαία αλλά έγινε από επέμβαση τεχνικού (σε λιγότερο από 1 ώρα) και, μάλιστα, ενδιαφέρθηκαν να με ενημερώσουν και να ρωτήσουν αν όλα δουλεύουν καλά...

Ομολογώ, εξεπλάγειν ευχάριστα από αυτό το γεγονός, μιας και η Tellas δείχνει ότι, εν πάση περιπτώσει, την... ψιλοπαλεύει σε μερικές περιπτώσεις. Μπορεί να είναι εξαίρεση στον κανόνα, αλλά πιστεύω ότι άξιζε να αναφέρω το γεγονός γιατί δε μιλάμε απλά για καλά αντανακλαστικά, αλλά για άψογη εξυπηρέτηση, στη συγκεκριμένη περίπτωση! Ελπίζω, βέβαια, να μην ξαναχρειαστεί να ασχοληθώ με βλάβη γιατί, την επόμενη φορά, δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο καλά τα πράγματα ή αν, όντως, θα μου πάρει καμιά εβδομάδα... :p

vasiliou
22-02-08, 19:53
Βρε είσαι σίγουρα στην Τρελλας???
Για τσιμπήσου μια ,μπας και το είδες στο όνειρο??
Για πάνε παίξε και κανα λοττο τζοκερ σήμερα οσο προλαβαίνεις :rofl::p

supermario
22-02-08, 23:24
Oντως!! Παρε και κανενα λαχειο. Βγες σε κανενα μπαρακι. Μπορει να ειναι εκει η Αντζελινα Τζολι. Και οχι μονο αυτο, αλλα να σου την "πεσει" κιολας!!!

myob
22-02-08, 23:34
liberostelios, να σε ρωτησω κατι? Οντως δεν ειχες καθολου DSL, ή ειχες αλλα αποσυνχρονιζοταν καθε λιγα δεπτερολεπτα? Απλα θελω να δω αν η περιπτωση σου ειναι ιδια με την δικη μου. Εγω ειμαι ακομα στο περιμενε..
Ευχαριστω.

ch_mavr
22-02-08, 23:41
παίδια να πώ και ενα παρόμοιο σκηνικό αλλά με forthnet!ειχα πρόβλημα 3 μερες (ανα διαστήματα αποσυνδεσεις και κλείδωμα στα 907kbps απο τα 8mbps που ειμαι κανονικά) και λογω τρεξιματων δεν μπορεσα να πάρω τηλ...πήρα κατα τις 17:00 και μετα απο 15λεπτα(δεν γίνονται και θαυματα) ενα παλικαρι απο το τεχνίκο τμήμα φουλ ευγενικος με ειπε οτι εχει πρόβλημα η γραμμη κλπ κλπ...μετα απο 16 λεπτα όλα οκ και τώρα είμαι μια χαρα!

psolord
22-02-08, 23:45
παίδια να πώ και ενα παρόμοιο σκηνικό αλλά με forthnet!ειχα πρόβλημα 3 μερες (ανα διαστήματα αποσυνδεσεις και κλείδωμα στα 907kbps απο τα 8mbps που ειμαι κανονικά) και λογω τρεξιματων δεν μπορεσα να πάρω τηλ...πήρα κατα τις 17:00 και μετα απο 15λεπτα(δεν γίνονται και θαυματα) ενα παλικαρι απο το τεχνίκο τμήμα φουλ ευγενικος με ειπε οτι εχει πρόβλημα η γραμμη κλπ κλπ...μετα απο 16 λεπτα όλα οκ και τώρα είμαι μια χαρα!

Καλή φάση η forthnet. Αλλά ήρθες στο forum της Τελλάς να τα πεις για να ρίξεις λάδι στη φωτιά? :lol:

ch_mavr
22-02-08, 23:52
αμαν....τώρα το ειδα....σόρρυ ρε παίδια απρόσεχτος!!οποίος Moderator το δεί αν θέλει ας το διορθώσει...:sorry:

liberostelios
23-02-08, 03:56
liberostelios, να σε ρωτησω κατι? Οντως δεν ειχες καθολου DSL, ή ειχες αλλα αποσυνχρονιζοταν καθε λιγα δεπτερολεπτα? Απλα θελω να δω αν η περιπτωση σου ειναι ιδια με την δικη μου. Εγω ειμαι ακομα στο περιμενε..
Ευχαριστω.
Είχε πέσει τελείως, ούτε training έκανε, ούτε τίποτα... Νέκρα σκέτη. Γι αυτό και φοβήθηκα ότι θα τραβήξει καιρό η ιστορία. Εν τω μεταξύ άκουσα και τον υπάλληλος να λέει για 2-3 μέρες και λέω "καλά, θα με γράψει στα... άγραφα κι αυτός"!

Πραγματικά, έχω ψηθεί να πάω να παίξω ένα λαχείο, ένα λόττο... ένα ΠΡΟΠΟ-γκολ βρε αδερφέ! :lol:

Η πλάκα είναι που όταν ήρθε η γραμμή ήμουν τόσο πεπεισμένος ότι ήταν τυχαίο που ήθελα να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω ότι είναι εντάξει ώστε να μη στείλουν τεχνικό γιατί φοβόμουν ότι μπορεί να κάνουν και ζημιά, τόσο άχρηστοι που είναι :p Τα αδίκησα τα παιδιά... :whistle:

Mouse Potato
23-02-08, 10:46
:oops::oops: Μπράβο στην τελλάς λοιπόν. Μπορεί ν' αποδείξει ότι μερικές φορές με σωστό συντονισμό μπορούν να ξεπεραστούν όλα. :clap::clap:

myob
23-02-08, 11:03
Thanks liberostelios :)

BELIS
23-02-08, 11:59
Μα φυσικά και μπορεί να επιλύσει άμεσα ζητήματα των συνδρομητών. Απαιτείται όμως σωστή οργάνωση των τμημάτων.Προσωπικά πλέον ό,τι πρόβλημα και αν έχω, πραγματικά πολύ σπάνια - ευτυχώς -, η ανταπόκριση είναι αμεσότατη. Φυσικά αυτό δε λέει τίποτα γιατί διαβάζοντας καθημερινά το φόρουμ βλέπω ότι τα προβλήματα είναι ακόμα πάρα πολλά και υπάρχει κόσμος που αντιμετωπίζει, για διάφορους λόγους, σημαντικότατα προβλήματα. Θέλει πάντως δουλειά το πράγμα ακόμα!!

Mouse Potato
23-02-08, 16:51
Η οργάνωση είναι το παν. Δε μπορεί να έχω πρόβλημα, να τους παίρνω τηλ, να το δηλώνω, και το αίτημά μου να προωθείται μετά από 2 βδομάδες.

myob
23-02-08, 18:53
Να θεσω μια αλλη παραμετρο στο θεμα "εξηπηρετηση πελατων"? Αλλα μην με παρεξηγησετε και με πειτε φαλοκρατη, σεξιστη και τα παρεμφερη, γιατι δεν ειμαι με τιποτα!
Οταν εχω καποιο τεχνικο προβλημα και στο τηλεφωνο μου βγαινει γυναικα, θεορω οτι ειναι προτιμοτερο να κλεισω το τηλεφωνο και να ξαναπαιρνω μεχρι να πεσω σε αντρα.. Εστω και αν αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να καθομαι με τις ωρες περιμενοντας στην αναμονη. Τουλαχιστον θα συνενοηθω στο τελος!!
Οσες φορες εχω πεσει σε γυναικα, εκτος οτι δεν ειναι ιδιαιτερα συνενοησημες, ειναι και παντελως ασχετες. (Ενταξη οχι ολες, αλλα οι περισοτερες) Δεν παλεβονται...
Οσες φορες εχω πεσει σε αντρα, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Και συνενοησημοι ειναι και ενημερωμενοι σε τεχνικα θεματα!
Ας μην κρυβομαστε, γυναικες και υπολογιστες ειναι τσακομενοι. Ειναι γνωστο αυτο.

Τα παραπανω σχολια δεν αφορουν αποκλειστικα την τελλας. Ειναι γενικο το φαινομενο. Το εχω συναντησει και στην altec που ειμουν παλιοτερα.
Sorry, αν ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι προσβαλω τις γυναικες. Απλα λεω οτι δεν κανουν για το συγκεκριμενο ποστο, αυτο ειναι ολο.

marop29
23-02-08, 19:22
Να θεσω μια αλλη παραμετρο στο θεμα "εξηπηρετηση πελατων"? Αλλα μην με παρεξηγησετε και με πειτε φαλοκρατη, σεξιστη και τα παρεμφερη, γιατι δεν ειμαι με τιποτα!
Οταν εχω καποιο τεχνικο προβλημα και στο τηλεφωνο μου βγαινει γυναικα, θεορω οτι ειναι προτιμοτερο να κλεισω το τηλεφωνο και να ξαναπαιρνω μεχρι να πεσω σε αντρα.. Εστω και αν αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να καθομαι με τις ωρες περιμενοντας στην αναμονη. Τουλαχιστον θα συνενοηθω στο τελος!!
Οσες φορες εχω πεσει σε γυναικα, εκτος οτι δεν ειναι ιδιαιτερα συνενοησημες, ειναι και παντελως ασχετες. (Ενταξη οχι ολες, αλλα οι περισοτερες) Δεν παλεβονται...
Οσες φορες εχω πεσει σε αντρα, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Και συνενοησημοι ειναι και ενημερωμενοι σε τεχνικα θεματα!
Ας μην κρυβομαστε, γυναικες και υπολογιστες ειναι τσακομενοι. Ειναι γνωστο αυτο.

Τα παραπανω σχολια δεν αφορουν αποκλειστικα την τελλας. Ειναι γενικο το φαινομενο. Το εχω συναντησει και στην altec που ειμουν παλιοτερα.
Sorry, αν ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι προσβαλω τις γυναικες. Απλα λεω οτι δεν κανουν για το συγκεκριμενο ποστο, αυτο ειναι ολο.

Εγώ δεν νιώθω κάτι τέτοιο myob αν και είμαι γυναίκα..οσες φορές πηρα και εγώ στο 1212 ειτε ήταν γυναικα ειτε άντρας τύχαινα σε κάτι περιπτώσεις που δεν μπορούσα να συννενοηθώ η να βγάλω άκρη..:rolleyes::rolleyes:
Πολλές φορές αναριωτιέμαι αυτοί στο 1212 έχουν σχέση με η/υ η έιναι απλοι τηλεφωνητές;;;
Αυτή την απορία έχουν και συγγενής μου που πάιρνουν και αυτοι καμια φορά να ρωτήσουν αντι για εμένα και εχουν πτυχίο οι άνθρωποι σε σχέση με η/υ...
πέφτει τότε συννενόηση μπουζούκι...τι να πεις.....:p:p:p

Mouse Potato
23-02-08, 20:00
Να θεσω μια αλλη παραμετρο στο θεμα "εξηπηρετηση πελατων"? Αλλα μην με παρεξηγησετε και με πειτε φαλοκρατη, σεξιστη και τα παρεμφερη, γιατι δεν ειμαι με τιποτα!
Οταν εχω καποιο τεχνικο προβλημα και στο τηλεφωνο μου βγαινει γυναικα, θεορω οτι ειναι προτιμοτερο να κλεισω το τηλεφωνο και να ξαναπαιρνω μεχρι να πεσω σε αντρα.. Εστω και αν αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να καθομαι με τις ωρες περιμενοντας στην αναμονη. Τουλαχιστον θα συνενοηθω στο τελος!!
Οσες φορες εχω πεσει σε γυναικα, εκτος οτι δεν ειναι ιδιαιτερα συνενοησημες, ειναι και παντελως ασχετες. (Ενταξη οχι ολες, αλλα οι περισοτερες) Δεν παλεβονται...
Οσες φορες εχω πεσει σε αντρα, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Και συνενοησημοι ειναι και ενημερωμενοι σε τεχνικα θεματα!
Ας μην κρυβομαστε, γυναικες και υπολογιστες ειναι τσακομενοι. Ειναι γνωστο αυτο.

Τα παραπανω σχολια δεν αφορουν αποκλειστικα την τελλας. Ειναι γενικο το φαινομενο. Το εχω συναντησει και στην altec που ειμουν παλιοτερα.
Sorry, αν ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι προσβαλω τις γυναικες. Απλα λεω οτι δεν κανουν για το συγκεκριμενο ποστο, αυτο ειναι ολο.

Χαχαχαχα! Τώρα που το σκέφτομαι υποσυνείδητα μου βγαίνει ακριβώς το ίδιο. Βέβαια την τελευταία φορά που είχα δηλώσει μια βλάβη για το snr (το 'χα αναφέρει στο φορουμ) μετά από 2 μέρες με πήρε μια γκόμενα στο κινητό να με ρωτήσει αν υφίσταται πλέον πρόβλημα, η οποία ήταν εντελώς ενήμερη και σχετική. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (:lol::lol:).

Sorry αν φάνηκα κι εγώ με την σειρά μου "κάπως" φαλοκράτης. Απλά πιστεύω πως το "πρόβλημα" έγκειται στον εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης των δύο φύλων.

psolord
25-02-08, 19:30
Εγώ δεν νιώθω κάτι τέτοιο myob αν και είμαι γυναίκα..οσες φορές πηρα και εγώ στο 1212 ειτε ήταν γυναικα ειτε άντρας τύχαινα σε κάτι περιπτώσεις που δεν μπορούσα να συννενοηθώ η να βγάλω άκρη..:rolleyes::rolleyes:

Ναι αλλά υπάρχει μια άλλη παράμετρος στην περίπτωση σου! ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΓΥΝΑΙΚΑ! :lol:
Έλα σε πειράζω! :p

Mouse Potato
25-02-08, 23:33
Ναι αλλά υπάρχει μια άλλη παράμετρος στην περίπτωση σου! ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΓΥΝΑΙΚΑ! :lol:
Έλα σε πειράζω! :p

Χαχαχαχαχαχαχα!!! Νομίζω πως όταν συζητάει γυναίκα με γυναίκα έστω και γι αυτά τα θέματα κάποια άκρη θα βγει. (σχεδόν πάντα εντελώς άκυρη με την πραγματικότητα:lol:) :p:p

marop29
26-02-08, 03:45
Χαχαχαχαχαχαχα!!! Νομίζω πως όταν συζητάει γυναίκα με γυναίκα έστω και γι αυτά τα θέματα κάποια άκρη θα βγει. (σχεδόν πάντα εντελώς άκυρη με την πραγματικότητα:lol:) :p:p

Δεν ειπα μόνο αυτο..εδω δεν μπορούσα να συνεννοηθώ και με άντρες τι μου λες τώρα...
psolor και lazydog είστε πειραχτήρια:p:p....
εσας δεν σας έχει τύχει να μην μπορείτε να συννενοηθείτε για το όποιο πρόβλημα σας ασχετα με το φύλλο του τηλεφωνητή/τριας;;;....:
sorry::sorry::sorry::sorry:

Mouse Potato
26-02-08, 05:16
Δεν ειπα μόνο αυτο..εδω δεν μπορούσα να συνεννοηθώ και με άντρες τι μου λες τώρα...
psolor και lazydog είστε πειραχτήρια:p:p....
εσας δεν σας έχει τύχει να μην μπορείτε να συννενοηθείτε για το όποιο πρόβλημα σας ασχετα με το φύλλο του τηλεφωνητή/τριας;;;....:
sorry::sorry::sorry::sorry:

Ναι πολλές φορές. Αλλά το 90% των περιπτώσεων ήταν γυναίκες (στατιστικά και μόνο). :lol: :lol: Σε πειράζω :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.