PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία NetFaster IAD ISDN



qaz031
23-02-08, 00:04
Έχω την εξής απορία
όταν έκανα αίτηση για 2 Play είχα γραμμή ISDN
η HOL μου έστειλε το NetFaster IAD ISDN

Στο βιβλιαράκι λέει ότι από το splitter θα συνδέσω το PHONE στο NETMOD αλλά:

στην εικόνα δείχνει από το S0 του NETMOD στο LINE του NETFAST
στις οδηγίες γράφει από το AB1 ή ΑΒ2 του NETMOD στο LINE του NETFAST και τέλος (το παράξενο)
εάν δεν συνδέσω τίποτα στο LINE του NETFAST έχω κανονικά και τις 2 τηλεφωνικές γραμμές


Τι να κάνω;
Προκαταβολικά ευχαριστώ….

........Auto merged post: qaz031 added 3 Minutes and 24 Seconds later........

Ξέχασα να πω ότι σε κάθε περίπτωση έχω τηλεφωνία, απλός φοβάμαι μήπως κάνω ζημία στο router με λάθος συνδεσμολόγία

aa144
23-02-08, 00:23
Το Netmod βγάλτο εντελώς. Τη γραμμή βάλτην απευθείας στο ADSL του ρούτερ. Στο LINE μην συνδέσεις τίποτε. Το σπλίτερ πέτα το.

qaz031
23-02-08, 02:05
Το έκανα αλλά, από 15 Mbps τώρα συγχρονίζεται στα 9 Μbps!!!.
Πληροφορικά έχω 2Play στα 24 Mbps...

........Auto merged post: qaz031 added 38 Minutes and 7 Seconds later........

Με χρήση splitter έχω 15 Mbps, χωρίς splitter (απευθείας) συγχρονίζει στα 9 Mbps
σε κάθε περίπτωση στο LINE δεν έχω τίποτα....

aa144
23-02-08, 20:59
Άστο με το σπλίτερ τότε, έχεις κάποιο παράσιτο στη γραμμή και στο κόβει. Συμβαίνουν (και) αυτά.

ETEOKRITIS02
27-06-08, 00:24
μηπως ξερει κανεις τι μοντεμ δινει η hol?

radiodj105
27-06-08, 12:51
μηπως ξερει κανεις τι μοντεμ δινει η hol?
Συνήθως ένα NetFaster της Intrakom.
Σπάνια δίνει το FTIRZ σε νέες συνδέσεις.

........Auto merged post: radiodj105 πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω την εξής απορία
όταν έκανα αίτηση για 2 Play είχα γραμμή ISDN
η HOL μου έστειλε το NetFaster IAD ISDN

Στο βιβλιαράκι λέει ότι από το splitter θα συνδέσω το PHONE στο NETMOD αλλά:

στην εικόνα δείχνει από το S0 του NETMOD στο LINE του NETFAST
στις οδηγίες γράφει από το AB1 ή ΑΒ2 του NETMOD στο LINE του NETFAST και τέλος (το παράξενο)
εάν δεν συνδέσω τίποτα στο LINE του NETFAST έχω κανονικά και τις 2 τηλεφωνικές γραμμές


Η γραμμή σου είναι full HOL; Υποθέτω πως όχι, γιατί πολύ απλά η HOL δεν υποστηρίζει FULL ISDN. Υποστηρίζει μόνο FULL Pstn.
Το Netfaster που μου το έστειλαν και εμένα, κανονικά θα έπρεπε να παίζει στην ISDN γραμμή που είχα από τον ΟΤΕ. 'Οσο κι αν ξενύχτησα, δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει σε ISDN γραμμή.
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.
Νομίζω πως οι οδηγίες είναι για κλάμματα, αφού το nefaster παίζει αποκλειστικά σε PSTN και ποτέ σε ISDN (άσχετα με τις οδηγίες).

potoula
28-06-08, 22:56
φιλε μου αυτο το μοντεμ μου εστειλαν και εμενα εχω ISDN κι εγω χρειαστηκε να ερ8ει ηλεκτρολογος να βρει το καλωδιο το κεντρικο της γραμμης που ερχεται απο την κολωνα του οτε και απο εκει ξεκινησε και ολα λειτουργουν ρολοι. φερε ηλεκτρολογο να στα φτιαξει.εγω μονη μου μια βδομαδα παιδευομουνα μια ειχα τηλεφωνα και δεν ειχα νετ και το αντι8ετο οσπου ηρ8ε ο ηλεκτρολογος και μου ελεισε το προβλημα κα ιτωρα ολα καλα

moredread
29-06-08, 01:10
πεννυ ο ηλεκτρολογος τι ακρβώς έκανε? σου άλλαξε καλώδιο απο το κουτι της πολυκατοικίας?

πόσα σου πηρε (στείλε μου π.μ την τιμή καλυτερα) γιατί μαλλον θα χρειαστώ κ γω...εχω 30db θορυβο μαλλον θα χρειαστώ νέο χαλκό!

........Auto merged post: moredread πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μηπως ξερει κανεις τι μοντεμ δινει η hol?

Nefaster IAD ...

aa144
29-06-08, 13:12
Συνήθως ένα NetFaster της Intrakom.
Σπάνια δίνει το FTIRZ σε νέες συνδέσεις.

........Auto merged post: radiodj105 πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Η γραμμή σου είναι full HOL; Υποθέτω πως όχι, γιατί πολύ απλά η HOL δεν υποστηρίζει FULL ISDN. Υποστηρίζει μόνο FULL Pstn.
Το Netfaster που μου το έστειλαν και εμένα, κανονικά θα έπρεπε να παίζει στην ISDN γραμμή που είχα από τον ΟΤΕ. 'Οσο κι αν ξενύχτησα, δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει σε ISDN γραμμή.
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.
Νομίζω πως οι οδηγίες είναι για κλάμματα, αφού το nefaster παίζει αποκλειστικά σε PSTN και ποτέ σε ISDN (άσχετα με τις οδηγίες).

H Hol κάνει πολύ συχνά λάθος στέλνοντας ρούτερ για λάθος Annex. Υπάρχουν δυο τύποι NetFaster, αυτό που είναι Annex A (PSTN) και γράφει από κάτω σε αυτοκόλλητο "PSTN", και αυτό που είναι Annex B (ISDN) και γράφει από κάτω σε αυτοκόλλητο "ISDN". Αν σου στείλουν λάθος ρούτερ, θα ζητήσεις άλλο, μπορεί και πάλι να σου στείλουν λάθος, ότι νάναι στέλνουν.

Για προχωρημένους: Η διαφορά του ενός από το άλλο, είναι στο Frimware, άρα όποιος έχει τις γνώσεις, μπορεί να μετατρέψει μόνος του τον ένα τύπο στον άλλο.

Περί της σύνδεσης, απευθείας τη γραμμή στο ρούτερ, χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτε, για κάθε Annex, όπως περιγράφεται σε προηγούμενο μήνυμα. Αυτά που γράφει το βιβλίο, μην τα παίρνετε και πολύ στα σοβαρά.

Όλα αυτά για Full LLU, έτσι;

plouf
08-07-08, 15:42
Έχω την εξής απορία
όταν έκανα αίτηση για 2 Play είχα γραμμή ISDN
η HOL μου έστειλε το NetFaster IAD ISDN

Στο βιβλιαράκι λέει ότι από το splitter θα συνδέσω το PHONE στο NETMOD αλλά:

στην εικόνα δείχνει από το S0 του NETMOD στο LINE του NETFAST
στις οδηγίες γράφει από το AB1 ή ΑΒ2 του NETMOD στο LINE του NETFAST και τέλος (το παράξενο)
εάν δεν συνδέσω τίποτα στο LINE του NETFAST έχω κανονικά και τις 2 τηλεφωνικές γραμμές


Τι να κάνω;
Προκαταβολικά ευχαριστώ….

........Auto merged post: qaz031 added 3 Minutes and 24 Seconds later........

Ξέχασα να πω ότι σε κάθε περίπτωση έχω τηλεφωνία, απλός φοβάμαι μήπως κάνω ζημία στο router με λάθος συνδεσμολόγία
αν δεις ποιο αναλυτικα 8α δεις οτι στις οδηγειες δειγνει τη γραμμη να πηγαινει στο AB1 ΟΠΤΙΚΑ αλλ εχει ενα βελακι που ενοει οτι συνδέεται απο κατω απο το netmod που παει το καλωδιο "του τοιχου" μεχρι τωρα

το S0 παει στο NetFast ΑΜΑ ΘΕ΅να περνάει το τηλεφωνο απο το ΝΕΤFAST και να κκτυπάει η συσκευη η τηελφωνοκή PANV sto ΝΕΤΦΑΣΤ αλλιώς άστο kai βάλε τηλεφωνικη συσκευή στο ΝεtMod όπως μέχρι τώρα

radiodj105
08-07-08, 20:38
Φίλε μου, εγώ (πριν βάλω την HOL Full) είχα ΟΤΕ(νετ) ISDN.
'Οτι κι αν δοκίμασα, δεν κατάφερα να συνδέσω το NetFaster μου στη γραμμή ISDN.
Φυσικά δεν μου συγχρόνιζε (αν και είχα ρυθμίσει τα πάντα όπως έπρεπε και όπως μου έδειχνε το φυλλάδιο). Είχα ρυθμίσει και τα 8/35 PPoA (αλλά και PPoE) και πάλι, παρόλα τα πειράματα που έκανα δεν κατάφερα να παίξει.
Ο οδηγός που υπάρχει στο ροζ/φούξια κουτί της HOL με το Νετφαστερ, δεν τα λέει και τόσο σωστά.

eric_in
11-07-08, 14:14
Κι εγώ με isdn ήμουν με οτε.Όταν πήρα νετ από hol και τα τηλ παρέμειναν στον οτε πάλι με isdn ήμουν μια χαρά.Όταν πήγα σε full hol και ενώ μου είχα πει ότι θα μείνω κανονικά στην κάρτα isdn του dslam και μου έστειλαν το fritz για isdn δεν συγχρόνισε ποτέ.Πάλι καλά που το είχε φέρει τεχνικός της hol και είχε μαζί το παλικάρι και ένα για pstn και το έβαλε από περιέργεια να το δοκιμάσει και δούλεψε.Τα κάνει συχνά αυτά η hol απ ότι φαίνεται.

MSaxp
22-07-08, 12:13
κι εγω μια απο τα ιδια παιδια, με το νετμοντ δεν καταφερα να συνενοηθω. το θεμα ειναι οτι μενω μονιμα αγγλια και εχω ερθει μονο για διακοπες και το τελευταιο πραγμα που μου ελειπε ειναι να τραβιεμαι με τη ΧΟΛ για το τηλεφωνο των δικων μου. Τελοσπαντων ας πουμε οτι δουλευει τωρα με συνδεδεμενο το σπλιτερ, και πανω σε αυτο ενα τηλεφωνο και το μοντεμ. εχουμε ομως και εναν ΜΣΝ αριθμο και τωρα το ενα τηλεφωνο χτυπαει και για τα 2 νουμερα. πως μπορω να τα ξεχωρισω? να τα συνδεσω στο μοντεμ στο phone1 - phone2? και αν ναι υπαρχει τροπος να προγραμματισω αλλο νουμερο για καθε πορτα? δε φαινεται να λεει κατι το εγχεριδιο. ευχαριστω

radiodj105
22-07-08, 12:20
ι δουλευει τωρα με συνδεδεμενο το σπλιτερ, και πανω σε αυτο ενα τηλεφωνο και το μοντεμ. εχουμε ομως και εναν ΜΣΝ αριθμο και τωρα το ενα τηλεφωνο χτυπαει και για τα 2 νουμερα. πως μπορω να τα ξεχωρισω? να τα συνδεσω στο μοντεμ στο phone1 - phone2? και αν ναι υπαρχει τροπος να προγραμματισω αλλο νουμερο για καθε πορτα? δε φαινεται να λεει κατι το εγχεριδιο. ευχαριστω


Πολύ απλά... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΙΛΕ.
Δεν μπορείς τα 2 μσν που είχες παλιά, να σου χτυπάνε στα διαφορετικά Phone που έχει το netfaster.
Και αυτό που σου λέω, είναι εξακριβωμένο.
Το μόνο που μπορείς, είναι κάποιο 213... (νούμερο) που ίσως σου έχει δώσει η HOL να το κάνεις να χτυπάει στο Phone 2
Μόνο αυτό όμως!

MSaxp
22-07-08, 12:29
κοινως δηλαδη τα 2 νουμερα ειναι κοροιδια. γιατι το ολο ζητημα ηταν να χτυπανε σε διαφορετικες συσκευες, αλλιως το μονο που καταφεραμε ειναι να 'κρατησουμε' και το 2ο νουμερο. αχ καρναβαλια. και αυτο ισχυει σε ολες τις εταιριες?

radiodj105
22-07-08, 16:30
και αυτο ισχυει σε ολες τις εταιριες?
Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα για την HOL, όπου είχα isdn και πλέον τα 2 (παλιά) ΜΣΝ μου χτυπάνε σε μια συσκευή.
Μπορώ να σου πω και για φίλο με NetOne που επίσης συμβαίνει το ίδιο.
Και τέλος και η vivodi (από άλλον γνωστό το έμαθα) κάνει επίσης το ίδιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.