PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση στα 2 Mbps και χαμηλή ταχύτητα



pusher
23-02-08, 01:54
Έχω αναβαθμιστεί εδώ και 3-4 ημέρες από τα 768 kbps στα 2 Mbps. Όμως κατά τη διάρκεια της ημέρας η ταχύτητα είναι χαμηλή (όχι μεγαλύτερη απ' αυτή μιας γραμμής 768) και αυξάνεται κατακόρυφα στις 11 - 12 το βράδυ. Το πρωί κατά της 9:30 συνεχίζει να είναι full αλλά το μεσημέρι που γυρίζω τη βρίσκω πεσμένη γύρω στο 1 Mbps. Είναι θέμα φόρτου; Μπορώ να κάνω κάτι;

Να αναφέρω πως οι διαπιστώσεις αυτές για την ταχύτητα έγιναν με κατέβασμα από ftp, http και torrent.

Και να αναφέρω πως ειδικά την ώρα που κάνω αυτό το post αν και βράδυ η ταχύτητα είναι χαμηλή...

dilliger
23-02-08, 02:29
Ετσι οπως τα περιγραφεις το προβλημα μαλλον βρισκεται στο φορτωμενο dslam σου. Γιατι ακομα και την εποχη των 56Κ μοντεμ συνδεσεων, η μεγαλυτερη κινηση επαιζε απο τις 8 το βραδυ μεχρι τα μεσανυχτα.Αυτο νομιζω συνεχιζεται ακομα.
Αν και δεν ειμαι και πολυ σχετικος φανταζομαι θα ηταν καλυτερο να ποσταρεις τα στατιστικα του ρουτερ σου (SNR, attenuation etc.)

το μοντεμ/router σε τι ταχυτητα συγχρονιζει?

pusher
23-02-08, 02:44
Ετσι οπως τα περιγραφεις το προβλημα μαλλον βρισκεται στο φορτωμενο dslam σου. Γιατι ακομα και την εποχη των 56Κ μοντεμ συνδεσεων, η μεγαλυτερη κινηση επαιζε απο τις 8 το βραδυ μεχρι τα μεσανυχτα.Αυτο νομιζω συνεχιζεται ακομα.
Αν και δεν ειμαι και πολυ σχετικος φανταζομαι θα ηταν καλυτερο να ποσταρεις τα στατιστικα του ρουτερ σου (SNR, attenuation etc.)

το μοντεμ/router σε τι ταχυτητα συγχρονιζει?

Τα στατιστικά του router μου δε μπορώ να τα ποστάρω γιατί δεν έχω router. Είμαι με το Sagem 800 της OTEnet. Σήμερα αυτή την ώρα που γράφω έχω χαμηλή ταχύτητα παρ' όλο που είναι περασμένα μεσάνυχτα, σε αντίθεση με τις προηγούμενες μέρες. Αφού υπήρξαν ώρες που έπιανα το μεγαλύτερο μέρος της ονομαστικής ταχύτητας νομίζω πως πρέπει να αποκλείσω την περίπτωση κακής εγκατάστασης στο σπίτι ή πρόβλημα με τον εξοπλισμό της ADSl, έτσι;

Τέλος αν όντως είναι θέμα φορτωμένου DSLAM μπορώ να κάνω κάποια κίνηση; Αν απευθυνθώ στην OTEnet είαι υποχρεωμένοι να λάβουν κάποια μέτρα;

gecko
23-02-08, 02:51
Με αριστερό alt +D στο μενού που βγαίνει με διπλό κλικ στο βελάκι, εμφανίζονται τα στατιστικά της γραμμής.

pusher
23-02-08, 02:59
Με αριστερό alt +D στο μενού που βγαίνει με διπλό κλικ στο βελάκι, εμφανίζονται τα στατιστικά της γραμμής.

Ωραίος! Δεν το 'ξερα αυτό... Ποια καρτέλα μας ενδιαφέρει λοιπόν να ανεβάσω screenshot;

edit: Προφανώς αυτή:

http://img87.imageshack.us/img87/7818/statsn5.th.png (http://img87.imageshack.us/my.php?image=statsn5.png)

Τι βλέπεις λοιπόν; Τι λέει η γραμμή;

pusher
23-02-08, 10:15
Ωραίος! Δεν το 'ξερα αυτό... Ποια καρτέλα μας ενδιαφέρει λοιπόν να ανεβάσω screenshot;

edit: Προφανώς αυτή:

http://img87.imageshack.us/img87/7818/statsn5.th.png (http://img87.imageshack.us/my.php?image=statsn5.png)

Τι βλέπεις λοιπόν; Τι λέει η γραμμή;

Παιδιά μια βοήθεια κάποιος;

pusher
23-02-08, 15:20
Παιδιά κάποια γνώμη; Παίζει να φταίει η ποιότητα της γραμμής; Αν είναι θέμα φόρτου μπορώ να ζητήσω να αποκατασταθεί το πρόβλημα; Ίσως μέσω ΕΕΤΤ;

Neo106
23-02-08, 19:36
Οι ενδειξεις φαινονται πολυ καλες.Μεχρι τι ταχυτητες πιανεις δηλαδη?Speed test εχεις κανει?

pusher
23-02-08, 19:51
Οι ενδειξεις φαινονται πολυ καλες.Μεχρι τι ταχυτητες πιανεις δηλαδη?Speed test εχεις κανει?

Ναι. Στο speedtest.net σε διάφορους servers. Φυσικά ούτε εκεί είναι καλύτερες οι ταχύτητες, όπως ήταν αναμενόμενο εξάλλου. Από χθες το πρωί έχω να δω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Οι ταχύτητες του downloading δεν ξεπερνούν αυτές μιας γραμμής 768 με 1024.

Αυτά τα στατιστικά παρακάτω τι λένε;

http://img88.imageshack.us/img88/7379/statsgk2.th.png (http://img88.imageshack.us/my.php?image=statsgk2.png)

Το margin του upstream πώς είναι; Και γιατί υπάρχει ξεχωριστό margin για το upstream και ξεχωριστό για το downstream;

Και επίσης πώς πρέπει να κινηθώ, τι δικαιούμαι να ζητήσω;

pusher
24-02-08, 00:27
Υπάρχει κάποιο mail της OTENET στο οποίο μπορώ να γράψω τα παράπονά μου; Κάποιο email παραπόνων της ΕΕΤΤ; Ρώτησα ήδη αρκετές φορές για το πως πρέπει να κινηθώ και εκπλήσσομαι που στο κατ' εξοχήν ειδικό forum δεν έχω πάρει ακόμη απάντηση. Τι γίνεται; Αποδέχεστε όλοι την κατάσταση ως έχει ή είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω προβλήματα ταχύτητας; Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να δώσετε κάποια συμβουλή (και για το τι φταίει και για το τι πρέπει να γίνει).

Neo106
24-02-08, 02:39
Αν κατεβασεις απο την microsoft ποσα πιανεις?

pusher
24-02-08, 10:35
Αν κατεβασεις απο την microsoft ποσα πιανεις?

Κοίταξε να δεις πως έχουν οι ταχύτητες από το ftp του ntua. Όταν δεν είναι στα καλά τους είναι γύρω στα 80 - 100 KB/s. Λίγα λεπτά πριν γράψω αυτό το μήνυμα και μετά από 2 μέρες χαμηλών ταχυτήτων έπιασα 210 KB/s. Να επαναλάβω ότι συνήθως τα βράδια είχα καλές ταχύτητες όλη τη βδομάδα εκτός από το τελευταίο διήμερο που ήταν συνέχεια χαμηλές. Η θεωρητική ταχύτητα κατεβάσματος για τη γραμμή μου είναι 256 KB/sec.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είπες ότι είναι καλά. Και όντως είναι σύμφωνα με όσα διάβασα στο άρθρο "Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)". Έχω όμως απορία για το upstream margin. Είναι καλό το 7; Και επίσης στο τελευταίο screenshot που ανέβασα υπάρχουν 69 Upstream Errors. Σημαίνει κάτι αυτό; Όποτε και να ανοίξω το παράθυρο 69 τα βρίσκω.

Και τέλος πάντων ποια είναι η ερμηνεία της αυξομείωσης αυτής στην ταχύτητα; Η μόνη εκδοχή είναι το φόρτωμα του DSLAM; Και κάτι ακόμα, και συγγνώμη κι όλας που το ξαναρωτάω, υπάρχει κάποιο email της OTENET για παράπονα και κάποιο αντίστοιχο της ΕΕΤΤ; Γιατί όσο και να το συζητάμε εδώ στο forum δεν πρόκειται να γίνει τίποτα αν δεν αναφέρω εγγράφως τα παράπονά μου.

pusher
24-02-08, 17:02
Πήρα ένα τηλέφωνο στην OTENET στο (801 11 35555) και μου είπαν ότι πάνω από 35 KB/s δεν υπάρχει πρόβλημα.... !!!!! Απίστευτο!

Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξω το φόρτο του DSLAM έτσι;

anakin
24-02-08, 17:21
Από το screenshot που έδωσες τα στατιστικά της γραμμής σου φαίνονται μια χαρά, τόσο το margin όσο και το attenuation. Και εγώ otenet φοιτητικό έχω και 2mbps όσο περνάνε οι μέρες η κατάσταση φτιάχνει πάντως... Το σοκ με τα 35kb/s για βλάβη ο έπαθα και εγώ όταν τους είχα πάρει! Να αλλάξεις dslam νομίζω είναι απίθανο.
Για καταγγελία στη ΕΕΤΤ εδώ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html). Δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά έχει και τηλέφωνο παρε και μάθε αν 8ες. Στην otenet μην προσπαθήσεις να στείλεις mail ή να κάνεις τπτ χάνεις το χρόνο σου απ' ότι κατάλαβα...

pusher
24-02-08, 17:27
Από το screenshot που έδωσες τα στατιστικά της γραμμής σου φαίνονται μια χαρά, τόσο το margin όσο και το attenuation. Και εγώ otenet φοιτητικό έχω και 2mbps όσο περνάνε οι μέρες η κατάσταση φτιάχνει πάντως... Το σοκ με τα 35kb/s για βλάβη ο έπαθα και εγώ όταν τους είχα πάρει! Να αλλάξεις dslam νομίζω είναι απίθανο.
Για καταγγελία στη ΕΕΤΤ εδώ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html). Δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά έχει και τηλέφωνο παρε και μάθε αν 8ες. Στην otenet μην προσπαθήσεις να στείλεις mail ή να κάνεις τπτ χάνεις το χρόνο σου απ' ότι κατάλαβα...

Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να θεσπιστούν κάποιες ταχύτητες ως ελάχιστη εγγύηση. Αλλιώς θα φορτώνουν τα DSLAM όσο θέλουν, θα βάζουν και ένα όριο της πλάκας πάνω από το οποίο υποτίθεται ότι όλα είναι ρόδινα και θα πληρώνουμε τα 768 Kbps για 24 Mbps στο τέλος. Θα ανοίξω ένα thread για να μαζευτούμε όλοι όσοι έχουμε έχουμε παρόμοια προβλήματα να αρχίσουμε τις καταγγελίες μήπως και γίνει κανένα θαύμα...

difairy
24-02-08, 18:02
eiσαι σιγουρος οτι εχει γινει αναβαθμιση και τις συνδρομης?
κι εγω αναβαθμιστικα χθες στα 2 και η πραγματικη ταχυτητα μου βγαζει οτι ειναι
1,2 mbps ,διαπιστωσα ομως οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση της συνδρομης!
καλυτερα σιγουρεψου γι αυτο πριν προβεις σε οποιαδηποτε αλλη κινηση!
κατα τα αλλα οντως θα πρεπει να υαπρχει μια ελαχιστη εγγυηση της ταχυτητας,δεν
κανω λαθος ειναι 60% κατω ,ας το ψαξουμε ομως.

pusher
24-02-08, 18:05
eiσαι σιγουρος οτι εχει γινει αναβαθμιση και τις συνδρομης?
κι εγω αναβαθμιστικα χθες στα 2 και η πραγματικη ταχυτητα μου βγαζει οτι ειναι
1,2 mbps ,διαπιστωσα ομως οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση της συνδρομης!
καλυτερα σιγουρεψου γι αυτο πριν προβεις σε οποιαδηποτε αλλη κινηση!
κατα τα αλλα οντως θα πρεπει να υαπρχει μια ελαχιστη εγγυηση της ταχυτητας,δεν
κανω λαθος ειναι 60% κατω ,ας το ψαξουμε ομως.

1. (35/256)*100 = 13,67%

2. Όταν το modem κλειδώνει στα 2048 υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει αναβάθμιση; Τι εννοείς αναβάθμιση και της συνδρομής;

difairy
24-02-08, 18:19
1. (35/256)*100 = 13,67%

2. Όταν το modem κλειδώνει στα 2048 υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει αναβάθμιση; Τι εννοείς αναβάθμιση και της συνδρομής;

το μοντεμ δειχνει μεχρι που φτανει η γραμμη σου,δλδ μεχρι τα 2048.Αρα αναβαθμιση
απο πλευρας οτε εχει γινει.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αναβαθμιστει και η συνδρομη
απο την οτενετ απο 768->2048 ωστε να εχεις την επιθυμητη ταχυτητα>αν δεν εχει
γινει αυτο η αναθαθμιση θεωρειτε μη ολκληρωμενη.Εμενα το μοντεμ εχθες κλειδωσε
στα 2 αλλα ειδα στο site της οτενετ οτι με εχουν ακομα σαν 768.Πηρα τηλεφωνο
και μου ειπαν οτι οντως ενω η γραμμαη αναβαθμιστηκε απο οτε η οτενετ θα ολοκληρωσει
την αναβαθμιση στις επομενες μερες.Δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο καλυτερα?8011135555

pusher
24-02-08, 18:27
το μοντεμ δειχνει μεχρι που φτανει η γραμμη σου,δλδ μεχρι τα 2048.Αρα αναβαθμιση
απο πλευρας οτε εχει γινει.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αναβαθμιστει και η συνδρομη
απο την οτενετ απο 768->2048 ωστε να εχεις την επιθυμητη ταχυτητα>αν δεν εχει
γινει αυτο η αναθαθμιση θεωρειτε μη ολκληρωμενη.Εμενα το μοντεμ εχθες κλειδωσε
στα 2 αλλα ειδα στο site της οτενετ οτι με εχουν ακομα σαν 768.Πηρα τηλεφωνο
και μου ειπαν οτι οντως ενω η γραμμαη αναβαθμιστηκε απο οτε η οτενετ θα ολοκληρωσει
την αναβαθμιση στις επομενες μερες.Δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο καλυτερα?8011135555

Πήρα τηλέφωνο αλλά δε μου ανέφεραν τίποτα σχετικό. Κοίτα μια σελίδα πίσω για να δεις τι μου είπαν. Επίσης ώρες - ώρες πιάνω και τα 200 KB/s άρα φαντάζομαι ότι η αναβάθμιση θα έχει γίνει. Πού ακριβώς είδες αυτήν την πληροφορία στο site της OTENET να ρίξω κι εγώ μια ματιά;

difairy
24-02-08, 18:50
Πήρα τηλέφωνο αλλά δε μου ανέφεραν τίποτα σχετικό. Κοίτα μια σελίδα πίσω για να δεις τι μου είπαν. Επίσης ώρες - ώρες πιάνω και τα 200 KB/s άρα φαντάζομαι ότι η αναβάθμιση θα έχει γίνει. Πού ακριβώς είδες αυτήν την πληροφορία στο site της OTENET να ρίξω κι εγώ μια ματιά;

ειναι λιγο χαζουλιδες κι εγω επρεπε να τους ρωτησω συγκεκριμενα για να μου το πουν.
Πηγα στο my.otenet.gr webselfcare για να δω τις υπηρεσιες μου και με εχουν ακομα S1.
Να φανταστεις οταν πηρα τηλεφωνο τους ειπα"τι ταχυτητα βλεπετε οτι εχω?"
μου λενε "768"
-το μοντεμ συγχρονιζει στα 2
-για να δω αααα ναι η γραμμη ειναι ενταξει στα 2
-η συνδρομη ειναι?
-για να δω ααα οχι ακομα δεν ειναι ετοιμη σε μερικες μερες θα ιενια οκ

βεβαια το οτι πιανεις πολλες φορες πανω απο 200 ειναι ενα σημειο,τσεκαρε το ομως να εισαι σιγουρος

pusher
24-02-08, 19:05
ειναι λιγο χαζουλιδες κι εγω επρεπε να τους ρωτησω συγκεκριμενα για να μου το πουν.
Πηγα στο my.otenet.gr webselfcare για να δω τις υπηρεσιες μου και με εχουν ακομα S1.
Να φανταστεις οταν πηρα τηλεφωνο τους ειπα"τι ταχυτητα βλεπετε οτι εχω?"
μου λενε "768"
-το μοντεμ συγχρονιζει στα 2
-για να δω αααα ναι η γραμμη ειναι ενταξει στα 2
-η συνδρομη ειναι?
-για να δω ααα οχι ακομα δεν ειναι ετοιμη σε μερικες μερες θα ιενια οκ

βεβαια το οτι πιανεις πολλες φορες πανω απο 200 ειναι ενα σημειο,τσεκαρε το ομως να εισαι σιγουρος

Στο WebSelfC@re στο πεδίο κωδικός πελάτη τι πρέπει να συμπληρώσει κανείς για να κάνει login; Και σαν password χρησιμοποιούμε αυτόν της ADSL σύνδεσής μας;

dimfarma
24-02-08, 19:21
Σε στείλανε κωδικούς με αυτά μπαίνεις μέσα στο WebSelfc@re

pusher
24-02-08, 19:23
Σε στείλανε κωδικούς με αυτά μπαίνεις μέσα στο WebSelfc@re

Με ποιους; Δεν έχω ακόμη καταλάβει...

difairy
24-02-08, 19:27
Με ποιους; Δεν έχω ακόμη καταλάβει...

αν θυμασια κδωδικο πελατη και συνθηματικο εχει καλως
διαφορετικα πατας "αν δε θυμαστε πατηστε εδω" και συμππληρωνεις username k password της συνδεσης σου

dimfarma
24-02-08, 19:33
Για δοκίμασε που λες πιο πάνω για να δούμε θα μπεις με αυτά.

pusher
24-02-08, 19:39
αν θυμασια κδωδικο πελατη και συνθηματικο εχει καλως
διαφορετικα πατας "αν δε θυμαστε πατηστε εδω" και συμππληρωνεις username k password της συνδεσης σου

Με συγχωρείς αν σου έχω βγάλει το λάδι, αλλά που ακριβώς λέει την κατηγορία (S1 ή οποιαδήποτε άλλη);

difairy
24-02-08, 19:50
Με συγχωρείς αν σου έχω βγάλει το λάδι, αλλά που ακριβώς λέει την κατηγορία (S1 ή οποιαδήποτε άλλη);

εκει που λεει γενικεσ πληροφοριες εμφανιζει τη καρτελα με τα στοιχεια σου και
τα προιοντα που εχεις

dimfarma
24-02-08, 19:56
Αν δεν σε εμφανίζει τότε θες τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό από το 768 αυτό που σε έδωσαν από την οτενέτ

pusher
24-02-08, 20:06
εκει που λεει γενικεσ πληροφοριες εμφανιζει τη καρτελα με τα στοιχεια σου και
τα προιοντα που εχεις

Καλά S1 λέει, αλλά μόλις ρώτησα και ένα φίλο μου ο οποίος πιάνει μόνιμα από torrent 150 (από υγιή torrent εννοείται) και λέει και σ' αυτόν S1. Σίγουρα θα αλλάξει αυτό ή μήπως αναφέρεται στο αρχικό;


Αν δεν σε εμφανίζει τότε θες τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό από το 768 αυτό που σε έδωσαν από την οτενέτ

Μπήκα απλά δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να δω κάτι συγκεκριμένο... Αυτά με τι μου τα 'χουν δώσει; Με το πακέτο ή σε mail;

Και τέλος τι σημαίνει έχει αναβαθμιστεί η γραμμή και όχι η σύνδεση από τεχνικής άποψης;

dimfarma
24-02-08, 20:18
πως έκανες πρώτη φορά σε κατάστημα τις οτενέτ,τηλεφωνικά,μέσου site; Γιατί ρωτώ αν πήγες σε ένα oteshop και έκανε την σύνδεση θα σε στείλανε τους Κωδικούς μέσου sms έτσι έκαναν και σε μένα

difairy
24-02-08, 20:25
πως έκανες πρώτη φορά σε κατάστημα τις οτενέτ,τηλεφωνικά,μέσου site; Γιατί ρωτώ αν πήγες σε ένα oteshop και έκανε την σύνδεση θα σε στείλανε τους Κωδικούς μέσου sms έτσι έκαναν και σε μένα

δεν εχει σημασια καταφερε να μπει με username k password οποτε δεν χριεαζεται
κωδικο πελατη

τεχνικα για να συμπεριφερεται η συνδεση σου σαν 2048,πρεπει να γινει
και αναβαθμιση συνδρομης.Αν δεν εχει γινει

pusher
24-02-08, 20:31
πως έκανες πρώτη φορά σε κατάστημα τις οτενέτ,τηλεφωνικά,μέσου site; Γιατί ρωτώ αν πήγες σε ένα oteshop και έκανε την σύνδεση θα σε στείλανε τους Κωδικούς μέσου sms έτσι έκαναν και σε μένα

Σε OTESHOP. Μετά με πήραν τηλέφωνο για την ενεργοποίηση. Δε μου έδωσαν τίποτα άλλο πέρα από το login και το password για να μπορέσω να συνδεθώ. SMS δε μου στείλανε. Δε θυμάμαι καν αν είχα δώσει αριθμό κινητού ή αν τον ζήταγαν.

dimfarma
24-02-08, 20:39
Σε OTESHOP. Μετά με πήραν τηλέφωνο για την ενεργοποίηση. Δε μου έδωσαν τίποτα άλλο πέρα από το login και το password για να μπορέσω να συνδεθώ. SMS δε μου στείλανε. Δε θυμάμαι καν αν είχα δώσει αριθμό κινητού ή αν τον ζήταγαν.

Τους έχεις; βάλτους και δες αν είσαι σε s3 τότε έγινε η σύνδεσή σου σε 2 Mbps

pusher
24-02-08, 20:55
δεν εχει σημασια καταφερε να μπει με username k password οποτε δεν χριεαζεται
κωδικο πελατη

τεχνικα για να συμπεριφερεται η συνδεση σου σαν 2048,πρεπει να γινει
και αναβαθμιση συνδρομης.Αν δεν εχει γινει

Ναι. Τι είναι όμως αυτά τα δύο; Τι σημαίνει το καθένα; Και τελικά πρέπει να γραφτεί στο WebSelfC@re το S3 ή όχι;


Τους έχεις; βάλτους και δες αν είσαι σε s3 τότε έγινε η σύνδεσή σου σε 2 Mbps

Μπήκα όπως είπε και η difairy (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=45709) με το username και το password της ADSL. S1 λέει. Άλλα το ότι πιάνω και 200 δείχνει S3. Και όπως είπα και σε φίλο μου λέει S1, αλλά πιάνει μόνιμα (σχεδόν) υψηλές ταχύτητες. Ας μας πουν και άλλοι που έχουν αναβαθμιστεί αν άλλαξε η πληροφορία στο WebSelfC@re.

dimfarma
24-02-08, 21:06
Μην κουραζόμαστε, δεν έγινε ακόμη η ενεργοποίση από S1 σε S3 έχεις 3-4 μέρες που έκανες αναβάθμιση. Από αύριο Δευτέρα θα δεις.

pusher
24-02-08, 21:48
Μην κουραζόμαστε, δεν έγινε ακόμη η ενεργοποίση από S1 σε S3 έχεις 3-4 μέρες που έκανες αναβάθμιση. Από αύριο Δευτέρα θα δεις.

1. Τότε πώς γίνεται να πιάνω 200 τα βράδια;
2. Ο φίλος μου πως έχει σταθερά τα 200; Και σε αυτόν S1 λέει!
3. Πάει ήδη μία βδομάδα από όταν κλείδωσα στα 2048...

Charis.a
25-02-08, 20:21
Ρε παιδιά εγώ έχει 2 βδομάδες που αναβαθμίστηκα και ακόμα S1 γράφει. Αυτό δεν έχει σημασία.

Φίλε πάντως να σου πω κάτι...
Τα torrents και τα speedmeters δε σου λένε την ταχύτητα σου.

Αν θες να δεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα τότε σου προτείνω να κατεβάσεις κάτι από rapidshare.

Σε Downloads από άλλους servers ούτε εμείς πιάνουμε την μέγιστη ταχύτητα.

pusher
25-02-08, 20:33
Ρε παιδιά εγώ έχει 2 βδομάδες που αναβαθμίστηκα και ακόμα S1 γράφει. Αυτό δεν έχει σημασία.

Φίλε πάντως να σου πω κάτι...
Τα torrents και τα speedmeters δε σου λένε την ταχύτητα σου.

Αν θες να δεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα τότε σου προτείνω να κατεβάσεις κάτι από rapidshare.

Σε Downloads από άλλους servers ούτε εμείς πιάνουμε την μέγιστη ταχύτητα.

Έχω δοκιμάσει από παντού να κατεβάσω... ftp, http, torrent...
Όσο για το S1 νομίζω ότι έχεις δίκιο. Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

Charis.a
25-02-08, 20:37
rapidshare δοκίμασες?

pusher
25-02-08, 20:59
rapidshare δοκίμασες?

Και αυτό το δοκίμασα. Συνήθως όμως χρησιμοποιώ το FTP του ntua. Όταν η γραμμή είναι στα πάνω της χτυπάω και 200 KB/s. Tη στιγμή αυτή όμως χτυπάω 50 KB/s. Και φυσικά υψηλές ταχύτητες μόνο τη νύχτα και όχι κάθε νύχτα...

pusher
26-02-08, 13:36
1. Υπάρχει τρόπος να πληροφορηθεί κανείς για το φόρτο του DSLAM; Και αν όχι υπάρχει περίπτωση να το αποκαλύψει ο πάροχος κατόπιν αιτήματος του πελάτη του;

2. Τι ακριβώς δείχνει η ταχύτητα κλειδώματος ενός router ή modem;

@ ADSLgr.com All rights reserved.