PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster: Ενδειξη λυχνιας "online", περιεργο browsing



elias_21
23-02-08, 02:49
Καλησπέρα παιδια!

Διαβάζοντας τον οδηγό ενεργοποίησης του 2play στην λυχνία "online" έχει μονο ον/οφ...
Εμένα όμως αναβοσβήνει! ! ! :hmm:
Aυτό πως γίνεται?!?!

Και παρατήρησα σήμερα οτι στο browsing λίγο πριν φορτώσει ολόκληρη την σελίδα, σταματάει και περιμένει ή άλλες φορές θα την φορτώσει αφού πατήσω δύο φορές την διεύθυνση....
Kαι αυτό και σε firefox και σε iexplorer...
(Στο κατέβασμα πιάνει φουλ ταχύτητα σε αρχεία)

Προσπάθησα να βρώ παρόμοια θέματα εδώ, δοκίμασα με OpenDNS που βρήκα σε ένα αλλα τα ίδια...

Τι γίνεται γνωρίζει κανείς?! ΄Εχει συμβεί σε εσας τιποτα παρομοιο?

gadoulis
23-02-08, 10:01
το σωστό είναι να αναβοσβήνει...σε όλους έτσι κάνει...:p

elias_21
23-02-08, 13:57
Για το δευτερο γνωρίζει κανεις?! Γιατί απο ότι διάβαζα συμβαίνει και σε άλλους ενω δεν χρησιμοποιούν τους πόρους της γραμμής σε κατεβάσματα κτλπ να κάνει "περίεργο" browsing στις σελίδες....

Περίεργο, φορτώνει ένα μεγάλο μέρος της ιστοσελίδας και μετά για 2-3 κομμάτια της δεν τα φορτώνει ποτέ και βγάζει και "Connection reset" σε εκείνα τα σημεία ο Firefox! !
:hmm:

dikal
23-02-08, 17:49
Έλεγξε τη σελίδα με τα στατιστικά του ρούτερ. Μήπως έχεις πολλά σφάλματα, και μπορείς να κάνεις κάτι με τη συνδεσμολογία σου;

elias_21
23-02-08, 18:22
Κοίταξα στο status του netfaster και είδα στο security log πολλά **SYN FLOOD**

Δεν ξέρω αυτό τι είναι, απλα το αναφέρω αν γνωρίζει κανείς αν φταιει αυτό... :hmm:

dikal
23-02-08, 18:51
Πρέπει μάλλον να δέχεσαι επίθεση ...

Διάβασε εδώ συνοπτικά:

http://www.iss.net/security_center/advice/Exploits/TCP/SYN_flood/default.htm

Αν ψάξεις στο Google για "syn fllood" θα βρείς πολλά.

Στη θέση σου θα έψαχνα το pc με ένα antivirus. Τι λειτουργικό έχεις; Είναι ενημερωμένο; Είναι ενεργοποιημένο το firewall;
Δοκίμασε ένα άλλο pc να δεις αν έχεις τα ίδια προβλήματα.


Ίσως κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα μπορεί να σου δώσει περισσότερες συμβουλές.

Α, κάνε κι ένα reset στο ρουτερ για να αλλάξεις IP (αφού τελειώσεις με το antivirus).

elias_21
24-02-08, 15:43
Έκανα σκαναρισμα τον υπολογιστη με το AVG δεν βρήκε τίποτα....

Σήμερα έκανα reset το router και δουλεύει μια χαρά.... ελπίζω αυριο μη μου κάνει πάλι τα ίδια....

Αν και απο αυτά που έψαξα είδα ενα ποστ που ελεγε οτι μπορεί να δημιουργείται απο Ρ2Ρ....
http://forums.speedguide.net/showthread.php?t=187886

Αν βγάλω άκρη θα ενημερώσω το θρεντ σε περιπτωση που έχει και άλλος ίδιο πρόβλημα να βοηθηθεί! :)

virtuvas
09-09-08, 22:14
Γεια και συγνώμη που ξεθάβω πόστ 8μήνου...

Βόλος, Hol 2play και Netfaster: εδώ και 1 1/2 μήνα έχω ακριβώς αυτό το φαινόμενο.
Βγήκε τελικά καμια άκρη για το τί ακριβώς φταίει???

ευχαριστώ

Β.

lsavvaid
09-09-08, 22:26
Καλησπέρα παιδια!

Διαβάζοντας τον οδηγό ενεργοποίησης του 2play στην λυχνία "online" έχει μονο ον/οφ...
Εμένα όμως αναβοσβήνει! ! ! :hmm:
Aυτό πως γίνεται?!?!

Και παρατήρησα σήμερα οτι στο browsing λίγο πριν φορτώσει ολόκληρη την σελίδα, σταματάει και περιμένει ή άλλες φορές θα την φορτώσει αφού πατήσω δύο φορές την διεύθυνση....
Kαι αυτό και σε firefox και σε iexplorer...
(Στο κατέβασμα πιάνει φουλ ταχύτητα σε αρχεία)

Προσπάθησα να βρώ παρόμοια θέματα εδώ, δοκίμασα με OpenDNS που βρήκα σε ένα αλλα τα ίδια...

Τι γίνεται γνωρίζει κανείς?! ΄Εχει συμβεί σε εσας τιποτα παρομοιο?

Εγώ ζήτησα αντικατάσταση της συσκευής γιατί εμφάνιζε το ίδιο πρόβλημα. Φαίνεται ότι είναι πρόβλημα επικοινωνίας ανάμεσα στο ρούτερ και τον υπολογιστή. Χάνετε η σύνδεση. Μου είπαν θα μου στείλουν άλλο .

@ ADSLgr.com All rights reserved.