PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια Βοηθεια Βρε Παιδια πριν χαπακωθω με τον ΟΤΕ



kourkos
23-02-08, 04:47
καλημερα σας και καλο σ/κ

εχω το εξης προβλημα εδω και 1 ωρα περιπου.....σβηνει το λαμπακι του ιντερνετ καπακι dsl καπακι εθερνετ .... αναβει λαμπακι εθερνετ dsl ιντερνετ...σβηνει του ιντερνετ...κανω χειροκινητα κονεκτ και με το που αναβει ξανα ΟΦΦ . Αποσυνδεση . αυτο γινεται εδω και 1 ωρα με παραπανω απο 15 αποσυνδεσεις .

τηλεφωνω στο 801 για να μαθω μηπως η Βεροια εχει καποιο προβλημα αποψε αλλα μου απαντησε ολα εχουν καλως σε ολες τις περιοχες ( ευγενεστατος ο τυπος και με το χιουμορ δεν μπορω να πω κ επισης μου ειπε οτι το 8011135555 σε λιγο θα παρεχει υποστιριξη connX μιας και το ΚΙΤ τους σταματησε ) .
τι διαολο μπορει να φταιει να παρει η ευχη θα καταντησουμε να περνουμε χαπια με αυτον τον οτε ή πρεζα ή να τρεμουμε σε λιγο .

δηλαδη αν παω δευτερα στον οτε εδω και κανω μια φασαρια θα εχω αδικο ;

οχι πεστε μου βρε τσακαλια

ευχαριστω και σορρυ για το υφος του κειμενου αλλα ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

LiveTVRadio
23-02-08, 05:00
Πριν πας στον OΤΕ:
α) Περιμενε 1 μερα μήπως στρώσει.
β) Δανεισου ενα router απο κάποιον κολλητο σου και δοκιμασε το.
γ) Δοκιμασε το δικο σου router σε adsl γραμμη του κολλητου σου.

δ)
Δες μηπως εχει αλλάξει κατι στις τηλεφωνικες γραμμες του χωρου σου. ( π.χ κανα fax ,κανας συναγερμος , καμια προβληματικη συκευη τηλεφωνου.

Μηπως το router ζεσταινεται πολυ ( ποσες μερες ειναι αναμμενο συνεχεια? )
Μηπως υπαρχουν διακυμανσεις τασης στην περιοχη


Μήπως έξω φυσαει κανας αερας και κουνιουνται τα καλωδια οτε.

Κι αφου διαπιστωσεις οτι δεν φταινε τα modem ή τα καλωδια , δηλωνεις βλαβη και το κοιταει ο ΟΤΕ.

midnightsun
23-02-08, 05:10
Ηρέμησε, μέσα στην νύχτα μην πάθεις και τίποτα. Όπως λέει και ο koltsidas περίμενε μια μέρα, ψάξε λίγο αν φταίει το ρούτερ σου.

kourkos
23-02-08, 06:17
καλημερα και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

koltsidas

εχουμε και λεμε

1.δεν υπαρχει φαση να περιμενω και αλλο γιατι το κανει εδω και λιγες μερες.Η φαση ειναι οτι στην αρχη που τσιμπησα την 24αρα ειχα αποσυνδεση καθε 40-50 ωρες ενω τωρα καθε μερα εχω πανω απο 10 και καμια φορα πανω απο 20.Συγκεκριμενα εδω και 2 μερες μεσα σε μια ωρα πανω απο 20-30....αλλα και παλι βρε παιδια αντε 1.2.3.4.5....10 αποσυνδεσεις αλλα οχι και πανω απο 20-30 δεν το βρισκω λογικο

2.καλη απαντηση και λεω να το δανειστω καμια εβδομαδα να δω τι τελικα παιζει.Αν δεν εχω προβλημα με το αλλο τοτε φταιει το ρουτερ αυτο που εχω speedtouch 516/536 και να το γυρισω πισω ΑΛΛΑ οταν το γυρισω πισω θα τους το πεταξω μες την μουρη γιατι η δινουν εξοπλισμο η δεν δινουν...αν δν το κατεχουνε το αθλημα ας ανοιξουνε γυραδικο

3.λιγο δυσκολο αλλα θα το προσπαθησω

4.δεν εχει αλαξει τπτ στον χωρο μου (οικια) γιατι ηλεκτρολογος ειμαι και εχω τρελα στο να ειναι ολα τελεια στο σπιτι μου

το ρουτερ ειναι συνεχεια αναμενο μιας και το ιντερνετ το χρειαζομαι οσο τπτ αλλο γιατι ελεγχω καμερες (με ΙΡ) απο καταστηματα,σπιτια κτλ κτλ μιας και ειναι αυτη η δουλεια μου κ δεν μπορω να το ριξω οφφ

για διακυμανσεις δν το γνωριζω.....δεν φυσαει επισης εξω και μαλλον εκει θα καταληξω στο να δωσω βλαβη αλλα και παλι ρε παιδια δν γινεται καθε φορα που εχουμε αυτα κ αλλα πολλα να δινουμε βλαβη και να μας γραφει ο οτε αντε μην πω που...δλδ αν παω δευτερα εδω Βεροια στο τεχνικο προσωπικο και αρχισω τα μπινελικια θα εχω αδικο ; Οχι πεστε μου δλδ .

Ο κυριος ΟΤΕ οταν δν πληρωσεις τηλεφωνο ξερει να στο κοβει ο μαγκας....εμεις δλδ δεν εχουμε απαιτηση να εχουμε αυτα που πληρωνουμε ;

Τι ωαχνω να βρω τετοια ωρα ε ; Δεν εχεται και αδικο αν το πειτε

αλλα εγω το ειπα παλια κ θα το πω κ τωρα...αν τους ποσταρεις σε καμια εφημεριδα να δεις πως μπαινει το αυγο στον......και συμορφωνονται σιγα σιγα ( ετυχε να το κανω με αλλη ετερεια

midnightsun

να παθω τπτ ; μπααααα με τον οτε και τα crash test που μας κανει στην υγεια μας και ειμαστε ακομα οκ δν παθαινουμε τπτ :rofl:

επισης σασ δινω τα στοιχεια απο το ρουτερ μπας και μπορει καποιος να δωσει μια κατευθυνση


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:01:16
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.313
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 147 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 955 / 0
HEC Errors (Up/Down): 1.622 / 0

καποιος φιλος μου ανέφερε για θορυβο στην γραμμη

τι να πω δν ξερω δεν το κατεχω το αθλημα και δν γνωριζω...εγω ηλεκτρολογος ειμαι


Υ.Γ : εκανα 35 λεπτα να ποσταρω το ποστ απο τις αποσυνδέσεις

LiveTVRadio
23-02-08, 06:30
καλημερα και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

koltsidas

εχουμε και λεμε

1.δεν υπαρχει φαση να περιμενω και αλλο γιατι το κανει εδω και λιγες μερες.Η φαση ειναι οτι στην αρχη που τσιμπησα την 24αρα ειχα αποσυνδεση καθε 40-50 ωρες ενω τωρα καθε μερα εχω πανω απο 10 και καμια φορα πανω απο 20.Συγκεκριμενα εδω και 2 μερες μεσα σε μια ωρα πανω απο 20-30....αλλα και παλι βρε παιδια αντε 1.2.3.4.5....10 αποσυνδεσεις αλλα οχι και πανω απο 20-30 δεν το βρισκω λογικο

2.καλη απαντηση και λεω να το δανειστω καμια εβδομαδα να δω τι τελικα παιζει.Αν δεν εχω προβλημα με το αλλο τοτε φταιει το ρουτερ αυτο που εχω speedtouch 516/536 και να το γυρισω πισω ΑΛΛΑ οταν το γυρισω πισω θα τους το πεταξω μες την μουρη γιατι η δινουν εξοπλισμο η δεν δινουν...αν δν το κατεχουνε το αθλημα ας ανοιξουνε γυραδικο

3.λιγο δυσκολο αλλα θα το προσπαθησω

4.δεν εχει αλαξει τπτ στον χωρο μου (οικια) γιατι ηλεκτρολογος ειμαι και εχω τρελα στο να ειναι ολα τελεια στο σπιτι μου

το ρουτερ ειναι συνεχεια αναμενο μιας και το ιντερνετ το χρειαζομαι οσο τπτ αλλο γιατι ελεγχω καμερες (με ΙΡ) απο καταστηματα,σπιτια κτλ κτλ μιας και ειναι αυτη η δουλεια μου κ δεν μπορω να το ριξω οφφ

για διακυμανσεις δν το γνωριζω.....δεν φυσαει επισης εξω και μαλλον εκει θα καταληξω στο να δωσω βλαβη αλλα και παλι ρε παιδια δν γινεται καθε φορα που εχουμε αυτα κ αλλα πολλα να δινουμε βλαβη και να μας γραφει ο οτε αντε μην πω που...δλδ αν παω δευτερα εδω Βεροια στο τεχνικο προσωπικο και αρχισω τα μπινελικια θα εχω αδικο ; Οχι πεστε μου δλδ .

Ο κυριος ΟΤΕ οταν δν πληρωσεις τηλεφωνο ξερει να στο κοβει ο μαγκας....εμεις δλδ δεν εχουμε απαιτηση να εχουμε αυτα που πληρωνουμε ;

Τι ωαχνω να βρω τετοια ωρα ε ; Δεν εχεται και αδικο αν το πειτε

αλλα εγω το ειπα παλια κ θα το πω κ τωρα...αν τους ποσταρεις σε καμια εφημεριδα να δεις πως μπαινει το αυγο στον......και συμορφωνονται σιγα σιγα ( ετυχε να το κανω με αλλη ετερεια

midnightsun

να παθω τπτ ; μπααααα με τον οτε και τα crash test που μας κανει στην υγεια μας και ειμαστε ακομα οκ δν παθαινουμε τπτ :rofl:

επισης σασ δινω τα στοιχεια απο το ρουτερ μπας και μπορει καποιος να δωσει μια κατευθυνση


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:01:16
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.313
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 147 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 955 / 0
HEC Errors (Up/Down): 1.622 / 0

καποιος φιλος μου ανέφερε για θορυβο στην γραμμη

τι να πω δν ξερω δεν το κατεχω το αθλημα και δν γνωριζω...εγω ηλεκτρολογος ειμαι


Υ.Γ : εκανα 35 λεπτα να ποσταρω το ποστ απο τις αποσυνδέσεις

Παντως απο τα στατιστικα σου δεν φαινεται να εχεις προβλημα με γραμμες και καλωδια.
Τωρα ή το router εχει προβλημα , η ο OTE τα εχει παιξει εκει. Αυτα τα errors που βγαζει, εχεις δικιο παντως να διαμαρτυρεσαι. Δεν φαινεται λογικο να δικαιολογουνται αποσυνδεσεις.
Να ψαξουμε τι σημαινει HEC errors

στο google αναζητηση:
what is HEC errors

λενε τα εξης ( σορρυ για τα αγγλικα, αλλα ειπα να μην μεταφρασω λαθος )
HEC is header error checksum. You are getting errors in the cell headers. Your speed is set too fast for your line conditions. You appear to be on an interleave profile. I would say if your speed was reduced to 1.1 meg down and 340K up your line would see fewer errors. There could be a physical line trouble that is causing the errors.

........Auto merged post: koltsidas added 1 Minutes and 26 Seconds later........

Οπως το καταλαβαινω δηλαδη , ο ΟΤΕ δεν εναι άξιος να σου δωσει 24 στην περιοχη σου.

kourkos
23-02-08, 06:54
φιλαρακο και παλι ευχαριστω....αλλα αν οντως ο ΟΤΕς δεν ειναι αξιος να δωσει 24αρα εδω που ειμαι ( αποσταση απο ΟΤΕ 1,5ΚΜ περιπου...)τοτε θα γινει ακομα πιο πολυ μπαχαλό....οταν πηγα να κανω αιτηση για 24αρα ρωταω σε μια φιλη μου Μαρια δινει 24 εκει που ειμαι ; Ναι δινει...Βρε ρωτα και τους τεχνικους δινει ; Παιρνει τηλ και της απαντανε οτι δινει ( ειτανε στις αρχες που ειρθε η 24αρα στην Βεροια ) μεχρι τα 2,5ΚΜ 24αρα.

δλδ μια θα ανεβαίνουμε μια θα κατεβάζουμε ταχυτητα εφοσον δεν μπορει να τα δωσει ;

δινω και μια ακομα φωτο για βοηθεια

LiveTVRadio
23-02-08, 07:07
Τωρα για τα μεχρι 2,5 ΚΜ 24αρα νομιζω οτι καποιος προσπαθει να πουλησει και είπε οτι του κατεβηκε.

Εγω δηλαδη στα 500 μετρα απο ΟΤΕ ποσο μπορω να πιασω? 100 μβιτ ?
Ενταξει έχω 4αρα , παει full, αλλα δεν πιστευω οτι μπορω να πιασω 24. Αντε να πιασω 8αρα.

Στο 1,5 Km πιστευω οτι μεχρι 4αρα θα παιζει καλα.
( Επειδη εχω δει αντιστοιχες συνδεσεις conn-x εδω στη λαρισα, και τελικα σε αποσταση 1,5 Km πιανει κανονικα τα 4 αλλα έχει Atenuation 30db αυτος.)
Αυξηση ταχυτητας φερνει αυξηση Attenuation, αλλα αφου σε σενα εχει μόνο 15db δηλαδη εχεις καλη γραμμη , κατι παιζει με ΟΤΕ σιγουρα, εφοσον δεν φταιει το modem

Παντως οπως λεει και το συμβολαιο σου δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.

α) Ζητας μεταφορα σε μικροτερη ταχυτητα δηλαδη 8mbit
b) Αποδεχεσαι οριστικα την ταχητητα έως 24 που εχεις , και πληρωνεις κανονικα 24.

Τωρα βεβαια δεν ξερω εκει, ισως επειδη ειναι επαρχια , ισως σε εξυπηρετησουν καλυτερα ( Αν καποιος υπευθυνος του ΟΤΕ δηλαδη φοβηθει και σε εξυπηρετησει προκειμενου να γλυτωσει το ξυλο ... :rofl:)

Σε γενικές γραμμές , απο οτι βλεπω καθημερινα: Δεν έχω την ελλαδα άξια για 24mbit φετος, του χρόνου βλέπουμε.

kourkos
23-02-08, 07:30
τοτε ελεγε ο οτε οτι μπορει να δωσει μεχρι 2.5κμ 24αρα στην Βεροια....ενας γνωστος διπλα απο τον οτε καμια 100μ επερνε καθαρα 23ΜΒ και το ειδα κιολας.

με 8αρα που ειμουν πριν ειχα μια αποσυνδεση καθε 40-50 ωρες και οταν ρωτησα μου ειπανε ειναι φυσιολογικο αυτο...νταξ δεν με ενοχλει καθε 40-50 ωρες σιγα

αυτο που με τρελεναι ειναι οτι στις αρχες δν τα ειχα αυτα....αλλα οτι κ νανε την φασαρια δν την γλυτωνουν...τωρα ισως μου πεις με ηρεμο τροπο...μπαααα τελος ο ηρεμος...τετοια τους κανουμε και σε λιγο θα τους....και τπτ αλλο :whistle:

γιατι για μενα ειναι αχρηστοι και σε αυτο θα συμφωνησουνε παρα πολοι πιστευω

αρε ποτε πηγε η Ελλαδα μπροστα να παει τωρα.

οσο για αυτο που ειπες οτι απο φετος αξιοι να δουλεψουνε την 24αρα καλα θα συμφωνησω φιλος

αν θες ομως οταν παω την δευτερα τη στοιχεια να τους δωσω απο το ρουτερ ετσι ωστε να τους αποδειξω οτι ειμαι οκ σε ρουτερ γραμμη κτλ κτλ....γιατι ειμαι κ ασχετος απο αυτα....αντε και κερναω ρεβανι Βεροιας :rofl:

πχ στο SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,0 ειναι ταδε και ειμαι οκ ( καπως ετσι αν δεν σε κανει κοπο

ευχαριστω εκ των προτερων

dk80
24-02-08, 14:45
στο google αναζητηση:
what is HEC errors

λενε τα εξης ( σορρυ για τα αγγλικα, αλλα ειπα να μην μεταφρασω λαθος )
HEC is header error checksum. You are getting errors in the cell headers. Your speed is set too fast for your line conditions. You appear to be on an interleave profile. I would say if your speed was reduced to 1.1 meg down and 340K up your line would see fewer errors. There could be a physical line trouble that is causing the errors.

........Auto merged post: koltsidas added 1 Minutes and 26 Seconds later........

Οπως το καταλαβαινω δηλαδη , ο ΟΤΕ δεν εναι άξιος να σου δωσει 24 στην περιοχη σου.
Εμένα όπως έχω πει και σε άλλα topics λόγω υψηλού attenuation=42db με έριξαν από 24άρα σε 8άρα.Το SNR μου είναι 12db down και 9,5db up.Πλέον κλειδώνω στα 8KBps/380KBps.
Παρατηρώ όμως πως τα HEC errors συνεχίζονται και δυστυχώς οι συχνές αποσυνδέσεις από το net συνεχίζονται κι αυτές.
Αναρωτιέμαι αν τελικά η γραμμή μου μπορεί να υποστηρίξει και την 8άρα.. τουλάχιστον από την μετάφραση των HEC errors καταλαβαίνω πως είναι δύσκολα τα πράγματα.. :(

sdikr
24-02-08, 16:23
Στο speedtouch


Link Information

Uptime: 4 days, 16:17:15
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 818 / 12.313
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 30,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 360 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 40 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2.390 / 0
FEC Errors (Up/Down): 548 / 0
CRC Errors (Up/Down): 548 / 59.674
HEC Errors (Up/Down): 2.470 / 39.186

Οτάν χάνει τον συχρονισμό, το περνάει στο Loss of signal, για να μην έχει το δικό σου αυτά τα νούμερα, μήπως τρώει restart το Modem;
Το έχεις πάνω σε Ups;

EvilHawk
24-02-08, 16:50
Οπως το καταλαβαινω δηλαδη , ο ΟΤΕ δεν εναι άξιος να σου δωσει 24 στην περιοχη σου.

Μα τι του λες του ανθρώπου, είδες τα στατιστικά του? είναι σχεδόν άψογα ...

kourkos
24-02-08, 17:20
Οτάν χάνει τον συχρονισμό, το περνάει στο Loss of signal, για να μην έχει το δικό σου αυτά τα νούμερα, μήπως τρώει restart το Modem;
Το έχεις πάνω σε Ups;

UPS ? αν το κανεις και πιο λιανα ισως σε καταλαβω γιατι τωρα ξυπνησα κιολας :rofl:

παντως καποιος απο εδω με βοηθησε χθες να κανω update το firmeware αλλα κατι δεν το αφηνει στο πισι να το κανει

παντως τον ευχαριστω πολυ καθως κ ολους :oneup:

θα το τρεξω απο αλλο πισι να δω αν καταφερω τπτ πριν με τρελανει


SpeedTouch

Information

Product Name: SpeedTouch 5x6
Serial Number: CP0605DT2PN
Software Release: 6.1.0.5

display
25-02-08, 10:52
Οτάν χάνει τον συχρονισμό, το περνάει στο Loss of signal, για να μην έχει το δικό σου αυτά τα νούμερα, μήπως τρώει restart το Modem;
Το έχεις πάνω σε Ups;[/QUOTE]

καλημέρα
τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν είναι πάνω σε ups?

sdikr
25-02-08, 12:29
UPS ? αν το κανεις και πιο λιανα ισως σε καταλαβω γιατι τωρα ξυπνησα κιολας :rofl:

παντως καποιος απο εδω με βοηθησε χθες να κανω update το firmeware αλλα κατι δεν το αφηνει στο πισι να το κανει

παντως τον ευχαριστω πολυ καθως κ ολους :oneup:

θα το τρεξω απο αλλο πισι να δω αν καταφερω τπτ πριν με τρελανει


SpeedTouch

Information

Product Name: SpeedTouch 5x6
Serial Number: CP0605DT2PN
Software Release: 6.1.0.5

Ups (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701304) στην ουσία μια μπατάρια,

Για να firmware update δες μηπώς σε κόβει κανένα firewall - Antivirus

kourkos
25-02-08, 17:33
παιδια βασικα σας ευχαριστω

και ας δωσω συνεχεια στην ταλεπωρια μου

(οχι δεν ειναι σε ups βασικα )

αφου βαζω τελικα την 7,1 εκδοση στο μοντεμ ( firmeware πως τα λενε κιολας ) φερνω το μοντεμ στο σπιτι να το συνδεσω γιατι το εκανα εξω

το συνδεω και βλεπω οτι δν αναβει καν το λαμπακι της dsl ( λογικα δν επερνε ΙΡ ε ; ) . παω στον οτε και τους λεω πως εχει το θεμα και μου δινει μια γνωστη μου απο εκει ενα καινουργιο μοντεμ ρουτερ το φιλιπς το ασυρματο ( το συνδεσα ομως με εθερνετ )

αφου εκανα σεταπ το ρουτερ με χιλια ζορια μιας κ δεν ηξερα και το εκανα στην τυχη συνδεομαι κανονικα .

διακρινω ομως εκει που επερνα με το παλιο ( speedtouch 516 ) 18.071 καθαρα τωρα με το φιλιπς επεσα στα 16+

γιατι αραγε αυτο ;

φυσικα το εχω δηλωσει βλαβη να το δουνε απο της 9 το πρωι αλλα ακομα ουτε φωνη απο κανεναν

μεχρι και στο Dslam της θεσσαλονικης τηλεφωνουσα μπας κ απαντησει κανεις αλλα που

γιατι να πεσω τοσο με νεο ρουτερ αραγε ;
αν ειναι καθε φορα που αλαζω ρουτερ να πεφτω ε κλαψτα χαραλαμπε


σας δινω τα νεα στοιχεια να μου πειτε πως ειμαι κτλ κτλ

σας ευχαριστω εκ των προτερων τσακαλια



# Status:




Configured


Current

Line Status


---


SHOWTIME

Link Type


---


Fast Path

* [Go Top]

# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


1011 (Kbps.)

Down Stream


16351 (Kbps.)

[Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


9 dB


9 dB

Attenuation


11 dB


26 dB

Indicator Name


Near End Indicator


Far End Indicator

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


0


0

Fast Path CRC Error


3


5

Interleaved Path CRC Error


0


0

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


2


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

* [Go Top]

# Statistics:

Received Cells


53207

Transmitted Cells


20451

........Auto merged post: kourkos added 1 Minutes and 16 Seconds later........


Ups (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701304) στην ουσία μια μπατάρια,

Για να firmware update δες μηπώς σε κόβει κανένα firewall - Antivirus

ναι οκ για το ups κολησα εκεινη την ωρα κ δεν καταλαβα . δεν ειχα πιει κ καφε

:oneup:

........Auto merged post: kourkos added 3 Minutes and 12 Seconds later........

τωρα αν εχω και με αυτο αποσυνδεσεις οπως με το προηγουμενο μοντεμ ε θα φουνταρω μετα

:angryr::angryr::wall::wall::rant::rant:

pnikolo
25-02-08, 18:19
Εσυ λες οτι δε θα εχεις? ;)

kourkos
25-02-08, 18:36
ειλικρινα δεν ξερω....εσυ τι πιστευεις με οσα διαβασες ?

δεν μιλαω να μην εχω καθολου

μιλαω για αποσυνδεσεις οπως ειχα πριν

δηλαδη ειχα φτασει σε σημειο να εχω 40-50 την ημερα

pnikolo
25-02-08, 18:57
ειλικρινα δεν ξερω....εσυ τι πιστευεις με οσα διαβασες ?

δεν μιλαω να μην εχω καθολου

μιλαω για αποσυνδεσεις οπως ειχα πριν

δηλαδη ειχα φτασει σε σημειο να εχω 40-50 την ημερα

Φοβαμαι οτι θα εχεις αν κρινω απο μενα. Απο τις 2/1/08 τραβιεμαι με καταγγελιες, παραπονα, βλαβες κλπ -αν διαβασεις πολλα ποστ μου- Βεβαια εχουν τραβηχτει πολλοι στον οτε μαζι μου και εγω μαζι τους αλλα δεν εχω δει αποτελεσμα. 2 Σαββατα -εκτος καθημερινων- εχουν ασχοληθει μαζι μου. Ειμαι ηλεκτρονικος εμπειρος, παλιος τεχνικος οτε σε βλαβες και δικτυα, εμπειρος με pc/internet αλλα δε μπορουμε να βρουμε την αιτια της καταρευσης της συνδεσης για πολλες ωρες και τα πολλα disconects που συμβαινουν οποτε τυχει! Σκεψου κλειδωνω στα 24574 και μολις καταρευσει κλειδωνω στα 13,5. :down:

kourkos
25-02-08, 19:09
μου εφτιαξες την μερα

:(:(:(

θα δειξει παντως απο τις πρωτες μερες

και δν ξερω κ τι ρολο βαραει αυτο το φιλιπς να παρει

μετα αν συνεχισει δισκονεκτ ? απλα πραγματα ΕΕΤΤ , φαξ με καταγελια , τοπικος τυπος , καντηλια κοκ

ηδη σημερα καντηλια εριχνα απο το πρωι

θα μου πεις βρε κουρκος δν σου φτενε σε κατι

ναι σωστα αλλα εγω καπου πρεπει να ξεσπασω να παρει η ευχη

η υπομονη εχει και ορια

ανθρωποι ειμαστε οχι ζωα

ας μην με ενημερωσουνε για την βλαβη και θα τα πουμε καλα και με προισταμενους και υπαλληλους

αρκετα πια . Ο κυριος οτε ξερει να κοβει τηλεφωνα οταν δν το πληρωνεις ζηταει δλδ απο εμας

εμεις να μην εχουνε κατι απετηση ;

pnikolo
25-02-08, 19:48
μου εφτιαξες την μερα

:(:(:(

θα δειξει παντως απο τις πρωτες μερες

και δν ξερω κ τι ρολο βαραει αυτο το φιλιπς να παρει

μετα αν συνεχισει δισκονεκτ ? απλα πραγματα ΕΕΤΤ , φαξ με καταγελια , τοπικος τυπος , καντηλια κοκ

ηδη σημερα καντηλια εριχνα απο το πρωι

θα μου πεις βρε κουρκος δν σου φτενε σε κατι

ναι σωστα αλλα εγω καπου πρεπει να ξεσπασω να παρει η ευχη

η υπομονη εχει και ορια

ανθρωποι ειμαστε οχι ζωα

ας μην με ενημερωσουνε για την βλαβη και θα τα πουμε καλα και με προισταμενους και υπαλληλους

αρκετα πια . Ο κυριος οτε ξερει να κοβει τηλεφωνα οταν δν το πληρωνεις ζηταει δλδ απο εμας

εμεις να μην εχουνε κατι απετηση ;

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα :oneup: Εμενα δε μου παει καλα ο "χρονος" οχι η μερα :rofl: Διαβασε εδω και θα δεις ;) http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1763993&postcount=15

kourkos
25-02-08, 20:13
τοσο καλα δλδ

σε καταλαβενω απολυτα φιλος .

προσωπικα αν δεν με ενημερωση ο ΟΤΕ για το θεμα γραμμης μου και γιατι απο τα 18.071 επεσα στα 16+ θα σπασω τα τηλεφωνα απο το πρωι μεχρι το μεσημερι που σχολανε οι γραφειαδες ( αυτοι που καθονται και τα ξυνουν και κοιτανε μονο πως να τσεπωσουνε ) και μεχρι να βγαλω ακρη

συγνωμη προς του admin αλλα παιδια ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ελεος δλδ

ο κοσμος αγανακτησε

κραξιμο θελουνε ακομα κ οι προισταμενοι

δεν μου λεει εμενα κατι το οτι εχει το 1242 30-40 ατομα προσωπικο ! δεν μου καιγετε καρφι . ασ παρουνε κοσμο μπας και μειωθει και η ανεργια

απο την μια αμην και ποτε το 801 να παρει και τεχνικη υποστιριξη του conn-x να τους βρισκουμε ολη μερα.....τωρα θα μου πειτε τι φταινε τα παιδια στα τηλεφωνα

ναι δεν φταινε αλλα εμεις με εκεινους μιλαμε οχι με τους ανωτερους

ποτε ο οτε δν θα παει μπροστα και οχι μονο ο οτε

αν δεν βγαλω ακρη θα στειλω αναφορα οχι μονο σε ΕΕΤΤ αλλα σε ολα τα τεχνικα τμηματα του οτε , στον θειο Bill :lol: κ.ο.κ

αγανακτησα εχουνε σπασει πια τα νευρα μου και αυτοι που λεγονται αφεντικα εκει μεσα μονο αφεντικα δν ειναι

δεν θελω να πω κατι αλλο ειλικρινα

hel
26-02-08, 10:04
Πάντως τα στοιχεία σου φαίνονται κανονικά.

kourkos
26-02-08, 16:20
καλησπερα σασ

ναι οντως τα στοιχεια μου ειναι κανονικα κ καλα

παρατηρησα οτι εδω και 22 ωρες δν εχω πεσει ακομα ( kourkos has been idle 22hrs 58mins 40secs, signed on Mon Feb 25 16:19:33 ) αλλα δυστηχως ακομα δν εχω ενημερωση απο τον οτε για την δηλωση βλαβης.....δεν πειραζει αυριο το πρωι στις 09:00 τελειωνει το 24ωρο γιατι σου λεει οτι μεσα σε 24ωρες ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωση....αυριο θα αρχισει το παρτυ

και γιατι ; γιατι με αλλο ρουτερ εχω πεσει στα 16+ απο 18,071 καθαρα που επερνα κ ακομα δν εχω ενημερωθει για τπτ

ευχαριστω παιδια παντως

pnikolo
26-02-08, 19:16
καλησπερα σασ

ναι οντως τα στοιχεια μου ειναι κανονικα κ καλα

παρατηρησα οτι εδω και 22 ωρες δν εχω πεσει ακομα ( kourkos has been idle 22hrs 58mins 40secs, signed on Mon Feb 25 16:19:33 ) αλλα δυστηχως ακομα δν εχω ενημερωση απο τον οτε για την δηλωση βλαβης.....δεν πειραζει αυριο το πρωι στις 09:00 τελειωνει το 24ωρο γιατι σου λεει οτι μεσα σε 24ωρες ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωση....αυριο θα αρχισει το παρτυ

και γιατι ; γιατι με αλλο ρουτερ εχω πεσει στα 16+ απο 18,071 καθαρα που επερνα κ ακομα δν εχω ενημερωθει για τπτ

ευχαριστω παιδια παντως

48 ωρες. Ενημερωση δεν εχεις αν αποκατασταθει το προβλημα. ;)

kourkos
26-02-08, 19:23
λαθος ναι

σε 48ωρες πρεπει ο οτε να σε ενημερωση για το τι γινεται αν εισαι οκ η οχι

λαθος το 24ωρο

δεν εχω αποσυνδεθει ακομα εδω 26 ωρες . Ενω πρωτα με το παλιο το μοντεμ ειχα αποσυνδεσεις πανω απο 40 την ημερα

αυτο ειναι καλο απο την μια

το κακο ειναι οτι στην δηλωση βλαβης τους ειπα να δουνε και γιατι απο 18,071 που ειχα με το παλιο επεσα με το νεο μοντεμ στα 16+

ακομα δεν με πηρε κανεις . Τωρα θα μου πεις δεν τελειωσε το 48ωρο για να σε ενημερωσουνε

σωστα

αυριο ομως στις 09:20 τελιωνει και στις 09:21 περνω τηλεφωνο και στελνω καταγγελια σε ολους.Οπου μπορω και δεν μπορω

δεν γινεται να θελει ο οτε απο εμας να πληρωνουμε , να ειμαστε οκ σε υποχρεωσεις και λογαριασμους και εκεινοι να μας γραφουνε αντε μην πω που

προσωπικα δεν το βλεπω σωστο

αν εσας και μερικους τους αρεσει αυτο και καθονται με σταυρωμενα ε τοτε τι να πω

σε 48ωρες σου λεει το 121 κτλ κτλ οτι σε περνουνε να σου πουνε ειτε αν εχεις προβλημα η αν εισε οκ

pnikolo
26-02-08, 19:51
λαθος ναι

σε 48ωρες πρεπει ο οτε να σε ενημερωση για το τι γινεται αν εισαι οκ η οχι

λαθος το 24ωρο

δεν εχω αποσυνδεθει ακομα εδω 26 ωρες . Ενω πρωτα με το παλιο το μοντεμ ειχα αποσυνδεσεις πανω απο 40 την ημερα

αυτο ειναι καλο απο την μια

το κακο ειναι οτι στην δηλωση βλαβης τους ειπα να δουνε και γιατι απο 18,071 που ειχα με το παλιο επεσα με το νεο μοντεμ στα 16+

ακομα δεν με πηρε κανεις . Τωρα θα μου πεις δεν τελειωσε το 48ωρο για να σε ενημερωσουνε

σωστα

αυριο ομως στις 09:20 τελιωνει και στις 09:21 περνω τηλεφωνο και στελνω καταγγελια σε ολους.Οπου μπορω και δεν μπορω

δεν γινεται να θελει ο οτε απο εμας να πληρωνουμε , να ειμαστε οκ σε υποχρεωσεις και λογαριασμους και εκεινοι να μας γραφουνε αντε μην πω που

προσωπικα δεν το βλεπω σωστο

αν εσας και μερικους τους αρεσει αυτο και καθονται με σταυρωμενα ε τοτε τι να πω

σε 48ωρες σου λεει το 121 κτλ κτλ οτι σε περνουνε να σου πουνε ειτε αν εχεις προβλημα η αν εισε οκ

Η αρση της βλαβης πρεπει να γινει σε 48 ωρες. Απο επιδωση σε αρση! Δοκιμασε καποιο αλλο router γιατι μπορει να φταιει κι αυτο. Δεν ειναι ολα ιδια! Σκεψου οταν με μετραγε ο οτε μεσα στο dslam αυτος εβλεπε με ενα baudtek οτι κλειδωνε με 22 και εγω στο σπιτι μου (με att 14) κλειδωνα με το 585 στα 24574! ;)
Ενημερωσε το προφιλ σου με το snr & att

@ ADSLgr.com All rights reserved.