PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματακι με αναγνωριση κλησεων



Alexandrerg
23-02-08, 14:15
Δεν ειναι τιποτα τραγικο, απλα οταν τελειωνω μια συνομιλια , το ασυρματο τηλεφωνο μου που εχει αναγνωριση με το που κλεινω το τηλεφωνο, μου βγαζει ενδειξη οτι με πηρε τηλεφωνο καποιος και δεν απαντησα, αλλα αυτος ο καποιος ειναι αυτος που μιλουσα πριν!!

Δεν καταλαβαινω γιατι, δεν ειχα τετοιο προβλημα με οτε, μηπως χρειαζεται ρυθμιση ο fritz?

dikal
23-02-08, 17:43
Μήπως έχεις συνδέσει 2 συσκευές στον fritz, οι οποίες όταν σε καλούν χτυπούν ταυτόχρονα; Αν ναι, η συσκευή που δε μίλησες είναι πιθανό να έχει μια αναπάντητη κλήση. Στον fritz φαίνεται ότι έχεις αναπάντητη κλήση;

Alexandrerg
23-02-08, 19:13
οντως δεν το σκεφτηκα, αλλα η δευτερη γραμμη που ειναι ο αριθμος της hol γιατι χτυπαει οταν παιρνει καποιος στην πρωτη?αφου ειναι αλλο νουμερο.

dikal
23-02-08, 19:25
Κάνε αυτά:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1800033&postcount=2
δηλαδή φτιάξε τις οθόνες για FON1 & FON2 όπως είναι το Link (μην ξεχάσεις το react to all numbers)

.. και φτιάξε τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όπως στην οθόνη αυτή:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1787600&postcount=8

Μ' αυτόν τον τρόπο, οι 2 γραμμές θα λειτουργούν εντελώς ανεξάρτητα, και το call waiting θα είναι απενεργοποιημένο.

Alexandrerg
24-02-08, 21:22
Ευχαριστω. το εκανα και λειτουργησε ,αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις με το "μη ξεχασεις το react to all numbers". Αυτο ειναι ξετικαρισμενο και στις δυο γραμμες και δεν εχω καποιο προβλημα. Να το ενεργοποιήσω? Δεν πολυκαταλαβα τι κανει.

aa144
24-02-08, 21:44
Αφού λειτουργεί καλά τώρα, μην το πειράζεις.

dikal
24-02-08, 21:45
Ευχαριστω. το εκανα και λειτουργησε ,αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις με το "μη ξεχασεις το react to all numbers". Αυτο ειναι ξετικαρισμενο και στις δυο γραμμες και δεν εχω καποιο προβλημα. Να το ενεργοποιήσω? Δεν πολυκαταλαβα τι κανει.

Μην το πειράζεις. Αν το τσεκάρεις, η συγκεκριμένη συσκευή θα χτυπά είτε σε καλούν στη μια γραμμή, είτε στην άλλη. Αυτό νομίζω δεν το θέλεις.

grkiwi
25-02-08, 14:05
Εμένα γιατί φαίνεται όταν με καλούν πως με κάλεσε ο ίδιος τρεις φορές ταυτόχρονα??? :hmm:

dikal
25-02-08, 14:17
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Ποιό ρούτερ έχεις, πού βλέπεις τις 3 κλήσεις, τι εννοείς ταυτόχρονα κλπ.

grkiwi
26-02-08, 00:11
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Ποιό ρούτερ έχεις, πού βλέπεις τις 3 κλήσεις, τι εννοείς ταυτόχρονα κλπ.

Έχω τον Fritz, συγκεκριμένα όταν με καλεί κάποιος βλέπω μετά στο ασύρματο το νούμερό του 3 φορές, μία που με κάλεσε και δύο αναπάντητες την ίδια ώρα και οι τρεις!!!

dikal
26-02-08, 00:29
Έχω τον Fritz, συγκεκριμένα όταν με καλεί κάποιος βλέπω μετά στο ασύρματο το νούμερό του 3 φορές, μία που με κάλεσε και δύο αναπάντητες την ίδια ώρα και οι τρεις!!!

Δοκίμασε μια άλλη συσκευή. Έλεγξε τις κλήσεις στο fritz, έχει κι εκεί αναπάντητες; Το κάνει σε όλες τις κλήσεις; Το ασύρματο το έχεις σε πρίζα ή πάνω στο fritz;

grkiwi
28-02-08, 01:07
Δοκίμασε μια άλλη συσκευή. Έλεγξε τις κλήσεις στο fritz, έχει κι εκεί αναπάντητες; Το κάνει σε όλες τις κλήσεις; Το ασύρματο το έχεις σε πρίζα ή πάνω στο fritz;

Το ασύρματο το'χω πάνω στον Fritz. Στο fritz φαίνεται μόνο η μία κλήση, αυτή δηλαδή που απαντάς. Μάλλον πρέπει να φταίει το ασύρματο (Panasonic).

YiorgosX
28-02-08, 16:13
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Οι εισερχόμενες εμφανίζονται δύο φορές. Είτε σαν 2 αναπάντητες αν δεν απαντηθεί, είτε σαν μια αναπάντητη αν απαντηθεί. Στο friz εμφανίζονται κανονικά. Δεν το είχα παλιότερα, ίσως να εμφανίστηκε μετά την τελευταία αναβάθμιση του firmware (47).
Το ασύρματο είναι συνδεδεμένο στο fritz. Είναι το siemens SL550 το οποίο μάλιστα χρησιμοποιεί το telephone book του fritz στην αναγνώριση κλήσεων.

aa144
28-02-08, 18:18
Δοκίμασε να βγάλεις εκτός το Telephone book. Ή να βγάλεις το CLIP, δηλαδή άσε ένα από τα δύο μόνο σε λειτουργία.

grkiwi
29-02-08, 11:34
Εγώ πάντως δεν χρησιμοποιώ το telephone book του fritz!

YiorgosX
29-02-08, 14:25
aa144, το πρόβλημα λύνεται -μερικώς- αν ζητήσω από το τηλ να κρατά στη λίστα μόνο τις αναπάντητες. Τότε εμφανίζεται κάθε αναπάντητη σαν 2 κλήσεις.
Βέβαια, μετά χρειάζεται να ψάχνω τις κλήσεις στο fritz για να βρω κάποιον αριθμό...

Θα δω τι με βολεύει περισσότερο. Thanx anyway.

chris01
29-02-08, 17:45
aa144, το πρόβλημα λύνεται -μερικώς- αν ζητήσω από το τηλ να κρατά στη λίστα μόνο τις αναπάντητες. Τότε εμφανίζεται κάθε αναπάντητη σαν 2 κλήσεις.
Βέβαια, μετά χρειάζεται να ψάχνω τις κλήσεις στο fritz για να βρω κάποιον αριθμό...

Θα δω τι με βολεύει περισσότερο. Thanx anyway.

Πήγαινε Telephony --> Regional Options --> Select your country

Αν δεν είναι Country-030 γύρνα το σε Country-030.

Αν είναι Country-030 γύρνα σε Other country --> Apply και μετά ξανά Country-030 --> Apply.

Ναι, δουλεύει. Μάλιστα τα τηλέφωνα θα χτυπάνε αμέσως όταν πάρει κάποιος και όχι μετά από λίγο.

grkiwi
03-03-08, 01:54
Πήγαινε Telephony --> Regional Options --> Select your country

Αν δεν είναι Country-030 γύρνα το σε Country-030.

Αν είναι Country-030 γύρνα σε Other country --> Apply και μετά ξανά Country-030 --> Apply.

Ναι, δουλεύει. Μάλιστα τα τηλέφωνα θα χτυπάνε αμέσως όταν πάρει κάποιος και όχι μετά από λίγο.

Τέλεια, εμένα έφτιαξε!
Ευχαριστώ πολύ! ;)

amanas240187
03-03-08, 10:01
και εγω το ιδιο προβλημα ειχα!
με τις ρυθμισεις που λετε το διορθωσα!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.