PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από otenet σε conn-x



asxeth
23-02-08, 17:48
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση και αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει... Για να αρχίσω από την αρχή πρέπει μάλλον να αναφέρω ότι μέχρι τώρα είχα μια σύνδεση otenet (768/192), η οποία λήγει στην Δευτέρα! Μπήκα λοιπόν χτες στη σελίδα της otenet για να ανανεώσω την σύνδεσή μου... έψαξα από εδώ... έψαξα από εκεί... τίποτα! Μπήκα στο oteshop... τίποτα κι εκεί. Πήγα λοιπόν σε έναν "Γερμανό" και εκεί μου είπαν ότι πρέπει να περάσω στο conn-x. Πήρα ένα πακετάκι 2 MB, 6 μηνών με δύο μήνες προπληρωμένους (39 ευρώ), μου ενεργοποίησαν και την γραμμή και όλα εντάξει. Η απορία μου είναι τώρα η εξής... Αν από εδώ και πέρα δεν κάνω τίποτα άλλο, η αλλαγή θα γίνει κανονικά; Δηλαδή αν δεν αλλάξω μόντεμ και δεν κάνω καμία ρύθμιση στο pc μου, θα λειτουργήσει κανονικά το conn-x; Δεν θέλω να χάσω μια usb θύρα για να βάλω το μόντεμ που μου δώσανε και βασικά δεν θέλω να αλλάξω το φτωχό πλην τίμιο ρουτεράκι μου (telindus 1131), το οποίο συνδέεται με ethernet, με ένα απλό μόντεμ.
Αυτά... στον Γερμανό κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει, το 1242 είναι κατειλημμένο εδώ και ώρες, οπότε αν ξέρει κανένας θα με βοηθούσε πάρα πολύ. :worthy:

ΥΓ. Για να γκρινιάξω και λίγο... σε αυτό το ριμαδομέιλ που μου έστειλαν από την otenet για να ανανεώσω την σύνδεση που έληγε, χάθηκε ο κόσμος να γράφουν και την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε μετά την συγχώνευση; Το μόνο που είχε ήταν ένα link για το oteshop και ένα άλλο με τα καταστήματα στα οποία μπορούμε να κάνουμε την ανανέωση! :mad:

ΥΓ2. Και μια ερώτηση που μου προέκυψε τώρα... Να υποθέσω ότι δεν θα έχω καμία διακοπή στην σύνδεση μου ή λάθος υποθέτω; :hmm:

kr_mountain
23-02-08, 19:17
Λογικά αν έχεις ίδιο pass & username δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

maik
23-02-08, 19:51
Το βασικο που επρεπε να κανεις ηταν να δηλωσεις εκει που εκανες την αιτηση οτι δεν ειναι νεα συνδεση αλλα ανανεωση παλιας. Η otenet δεν δινει πια το kit και ολλοι σιγα σιγα θα πανε στο conn-x.

asxeth
23-02-08, 20:27
Το βασικο που επρεπε να κανεις ηταν να δηλωσεις εκει που εκανες την αιτηση οτι δεν ειναι νεα συνδεση αλλα ανανεωση παλιας. Η otenet δεν δινει πια το kit και ολλοι σιγα σιγα θα πανε στο conn-x.
Τους το είπα καλέ αυτό! Τους είπα ότι ήθελα να ανανεώσω την otenet και μου είπαν ότι λόγω της συγχώνευσης πρέπει να πάω στο conn-x. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν θα έχω ίδιο e-mail κλπ. Απλά επειδή το 768/192 που είχα καταργήθηκε, η νέα σύνδεση θα είναι 2MB.

maik
23-02-08, 20:33
Τους το είπα καλέ αυτό! Τους είπα ότι ήθελα να ανανεώσω την otenet και μου είπαν ότι λόγω της συγχώνευσης πρέπει να πάω στο conn-x. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν θα έχω ίδιο e-mail κλπ. Απλά επειδή το 768/192 που είχα καταργήθηκε, η νέα σύνδεση θα είναι 2MB.

Τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν θα μεινεις λεπτο χωρις συνδεση.
Ομως το 768 εγινε 1ΜΒ οχι 2.

orck
23-02-08, 20:34
σου εχουν δωσει καινουργιο κωδικο και συνθηματικο πελατη;

asxeth
23-02-08, 20:55
Τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν θα μεινεις λεπτο χωρις συνδεση.
Ομως το 768 εγινε 1ΜΒ οχι 2.
Το ξέρω. Εγώ ζήτησα να μου το κάνουν 2MB. Η διαφορά ήταν πολύ μικρή (2-3 ευρώ αν θυμάμαι καλά).


σου εχουν δωσει καινουργιο κωδικο και συνθηματικο πελατη;

Όχι.

schumacher_
24-02-08, 02:35
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα: στο telindus δεν θα αλλάξεις τίποτα (username και pass θα μείνουν τα ίδια) και επίσης η σύνδεσή σου δεν πρόκειται (υπό φυσιολογικές συνθήκες) να σου διακοπεί καθόλου.

Οπότε προς το παρόν μην ανησυχείς

Doxaios
24-02-08, 18:25
Έκανα και εγώ αυτή την μετάβαση.Θα δίνω 19,5ε για τα 2ΜΒ με 6μηνη δέσμευση.Ξέρει κανείς τί γίνεται μετά τους 6 μήνες?Πρέπει να κάνω νέα 6μηνη?

asxeth
24-02-08, 20:34
Έκανα και εγώ αυτή την μετάβαση.Θα δίνω 19,5ε για τα 2ΜΒ με 6μηνη δέσμευση.Ξέρει κανείς τί γίνεται μετά τους 6 μήνες?Πρέπει να κάνω νέα 6μηνη?
Η κοπέλα στον Γερμανό μου είπε ότι μετά τους 6 μήνες συνεχίζει κανονικά το ίντερνετ και πληρώνεις το αντίστοιχο ποσό στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Απλά δεσμεύεσαι να έχεις το conn-x για ένα 6μηνο και αν το διακόψεις νωρίτερα πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο των μηνών που υπολείπονται. Πριν την συμπλήρωση του εξαμήνου μπορείς μόνο να αναβαθμίσεις την σύνδεση.

Doxaios
24-02-08, 20:56
Δηλαδή συνεχίζεις να δίνεις 19,5 για αορίστου χρόνου?

asxeth
24-02-08, 21:03
Δηλαδή συνεχίζεις να δίνεις 19,5 για αορίστου χρόνου?
Ναι. Και απ' ότι είδα στους όρους του conn-x για έναν χρόνο το ποσό παραμένει σταθερό. Μετά φαντάζομαι θα πληρώνουμε το αντίστοιχο για την σύνδεση.

asxeth
26-02-08, 18:36
Πληροφοριακά να δηλώσω ότι η σύνδεση της OTENET έληγε χτες και σήμερα δεν έχω ίντερνετ. :cry:
Τηλεφώνησα στην γραμμή ενεργοποίησης της conn-x μήπως έπρεπε να κάνω και κάτι που δεν έκανα και το σήκωσε μια κότα η οποία μόνο που δεν με έβρισε γιατί λέει μόλις αγόρασα την σύνδεση ήθελα και να συνδεθώ; Τς τς τς! Κάτι απαιτήσεις που έχω κι εγώ! Πρέπει λέει να περιμένω 12-15 εργάσιμες! Τι κι αν της είπα αυτό ισχύει για τις νέες συνδέσεις και εφόσον η γραμμή μου ήταν του ΟΤΕ και η σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ από πριν, ποιος ο λόγος να περιμένω; Αυτή συνέχιζε να ουρλιάζει ότι πρέπει να περιμένω 12-15 εργάσιμες! (Η βλακεία μου φταίει που δεν θυμάμαι το όνομα της να πάρω να της κάνω μια καταγγελία να δει σε ποιον φώναζε η ηλίθια!:angryr:)
Τέλος πάντων, μετά από αυτό πήρα στις πληροφορίες σύνδεσης της ΟΤΕΝΕΤ και μια ευγενέστατη κοπελίτσα μου είπε να πάρω στο 134. Μετά πήρα και στο 134 και ένας ευγενέστατος νεαρός μου είπε ότι έβλεπε την σύνδεση μου ενεργοποιημένη αλλά μπορεί να μην έχουν ενημερωθεί τα δεν θυμάμαι ποια τους ακόμη, οπότε καλύτερα να περιμένω λίγο και αν δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι αύριο να πάρω το 1242! Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω σύνδεση και μπαίνω με tellas τώρα, τα νεύρα μου είναι τσατάλια λόγω της βλαμμένης που με σύγχυσε, χρειάζομαι οπωσδήποτε την σύνδεση μου και το e-mail μου αυτές τις μέρες και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώσω εγώ τη συγχώνευση τους! :angryr::wall:

ΥΓ. Δεν έχω αλλάξει το παλιό ρούτερ μου αλλά δεν παίζει να φταίει αυτό γιατί όταν πάω να κοιτάξω το e-mail μου, μου γράφει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί ο λογαριασμός μου έχει λήξει! Οπότε το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν καταφέρει ακόμη να συνεννοηθούν μεταξύ τους! :whip:

pnikolo
26-02-08, 19:36
Πληροφοριακά να δηλώσω ότι η σύνδεση της OTENET έληγε χτες και σήμερα δεν έχω ίντερνετ. :cry:
Τηλεφώνησα στην γραμμή ενεργοποίησης της conn-x μήπως έπρεπε να κάνω και κάτι που δεν έκανα και το σήκωσε μια κότα η οποία μόνο που δεν με έβρισε γιατί λέει μόλις αγόρασα την σύνδεση ήθελα και να συνδεθώ; Τς τς τς! Κάτι απαιτήσεις που έχω κι εγώ! Πρέπει λέει να περιμένω 12-15 εργάσιμες! Τι κι αν της είπα αυτό ισχύει για τις νέες συνδέσεις και εφόσον η γραμμή μου ήταν του ΟΤΕ και η σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ από πριν, ποιος ο λόγος να περιμένω; Αυτή συνέχιζε να ουρλιάζει ότι πρέπει να περιμένω 12-15 εργάσιμες! (Η βλακεία μου φταίει που δεν θυμάμαι το όνομα της να πάρω να της κάνω μια καταγγελία να δει σε ποιον φώναζε η ηλίθια!:angryr:)
Τέλος πάντων, μετά από αυτό πήρα στις πληροφορίες σύνδεσης της ΟΤΕΝΕΤ και μια ευγενέστατη κοπελίτσα μου είπε να πάρω στο 134. Μετά πήρα και στο 134 και ένας ευγενέστατος νεαρός μου είπε ότι έβλεπε την σύνδεση μου ενεργοποιημένη αλλά μπορεί να μην έχουν ενημερωθεί τα δεν θυμάμαι ποια τους ακόμη, οπότε καλύτερα να περιμένω λίγο και αν δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι αύριο να πάρω το 1242! Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω σύνδεση και μπαίνω με tellas τώρα, τα νεύρα μου είναι τσατάλια λόγω της βλαμμένης που με σύγχυσε, χρειάζομαι οπωσδήποτε την σύνδεση μου και το e-mail μου αυτές τις μέρες και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώσω εγώ τη συγχώνευση τους! :angryr::wall:

ΥΓ. Δεν έχω αλλάξει το παλιό ρούτερ μου αλλά δεν παίζει να φταίει αυτό γιατί όταν πάω να κοιτάξω το e-mail μου, μου γράφει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί ο λογαριασμός μου έχει λήξει! Οπότε το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν καταφέρει ακόμη να συνεννοηθούν μεταξύ τους! :whip:

Γιαυτο οταν μιλαμε με οτε κραταμε τη θεση του συνομηλιτη τη μερα και την ωρα για τα περετερω ;)

asxeth
26-02-08, 19:52
Εμμ! Δεν το ήξερα η καημένη! Έπαθα κι έμαθα!

Άσχετο... υπάρχει κάποια στιγμή που οι γραμμές του 1242 δεν είναι κατειλημμένες; :hmm:
Καλέ ήμαρτον πια!

pnikolo
26-02-08, 19:59
Εμμ! Δεν το ήξερα η καημένη! Έπαθα κι έμαθα!

Άσχετο... υπάρχει κάποια στιγμή που οι γραμμές του 1242 δεν είναι κατειλημμένες; :hmm:
Καλέ ήμαρτον πια!

Δοκιμασε τετοια ωρα ειναι πιο cool :hmm:

noni
27-02-08, 01:30
Λετε να παθω τα ιδια ,Τελιωνει η συνδεση μου 30/μαρτιου Τωρα που πηγα να πληροσω το λογαριασμο με πληροφορισαν για την αλλαγη.
Δεν αντεχουμε χωρις internt ουτε λεπτο

domen
27-02-08, 10:34
Για να μην παθεις τα ιδια λοιπον πηγαινε 20 μερες προτου τελειωσει η συνδεση σου και κανε μετατροπη σε connex κρατωντας την γραμμη και τα username και password σου ωστε να ολοκληρωθει η αναβαθμιση μετατροπη καμια δεκαρια μερες πριν ληξει η υπαρχουσα συνδρομη σου και να μην μεινεις καθολου χωρις adsl.

Αν θελεις να πας σε αλλη εταιρια εκτος Οτε και παλι να πας πολυ νωριτερα να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις ενεργη την συνδρομη σου πριν σου κοπει η παλια .

Ποτε μην ξεχνατε να υπολογιζετε το διαστημα που χρειαζετε η καθε εταιρια για να κανει ενεργοποιηση στην συνδεση σας γιατι θα βρεθειτε χωρις internet να περιμενετε να σας ενεργοποιησουν ...

mach
27-02-08, 12:08
Μόλις σήμερα πήρα και εγώ το σχετικό mail ότι η 3μηνη συνδρομή μου στην οτενετ λήγει σε 15 ημέρες...

Σημειώνω ότι η γραμμή μου είναι 768, συνεπώς ερωτώ:

Πηγαίνοντας αναγκαστικά στα 1/2mbps του connx, θα γίνει διακοπή και επανενεργοποίηση της γραμμής;
Συνεπώς θα μείνω χωρίς net (χεσ**κα) και χωρίς τηλέφωνο (πρόβλημα) για κάποιες μέρες, ανάλογα πότε αποφασίσουν οι τεχνικοί να ασχοληθούνν με τη γραμμή μου;

Η απλά η επανασύνδεση θα γίνει τσακ-μπαμ χωρίς απώλεια του τηλεφώνου;

dk65gr
27-02-08, 12:27
πανε στο τοπικο κατατημα του ΟΤΕ κανε εκει την αλλαγη σε conn-x σε οτι ταχυτητα θελεις και δεν θα εχει κανενα προβλημα.να αποφευγεται τα προπληρωμενα πακετα σε αλλαγες

domen
27-02-08, 12:29
Οχι δεν θα σου γινει καθολου διακοπη τηλεφωνου .


Οσο αφορα το ιντερνετ πιθανον να προλαβεις και να μη σου κοπει καθολου αν πας αυτη την εβδομαδα και αναβαθμιστεις .

mach
27-02-08, 13:02
Ευχαριστώ πολύ παίδες, θα περάσω από oteshop μέσα στη 'βδομάδα και fingers crossed.

maik
27-02-08, 16:42
Δεν αντεχουμε χωρις internt ουτε λεπτο

Εξαρτηση μεγιστου βαθμου.

giandir
27-02-08, 17:33
Εγώ που μίλησα με οτενετ μου είπαν να μην κάνω τίποτε και όλα θα γίνουν αυτόματα από αυτούς για μεταβίβαση στο κονεξ και ότι από 1/1 λογαριασμοί έγιναν αορίστου

asxeth
27-02-08, 21:01
Λοιπόν... το πρόβλημα λύθηκε (σχεδόν). Σήμερα το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο από την ΟΤΕΝΕΤ και μου έδωσαν τους κωδικούς για να ενεργοποιήσω το conn-x. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να ανανεώσω το παλιό μου username. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στην γραμμή εξυπηρέτησης της ΟΤΕΝΕΤ (στους τεχνικούς) και ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να κρατήσω το παλιό username μου. Ο τύπος μου είπε ότι για να το κρατήσω πρέπει να κάνω μια διαφορετική διαδικασία. Να στείλω με fax μια φωτοτυπία της ταυτότητας μου (και από τις δύο όψεις) και να γράψω μια αίτηση ότι επιθυμώ να μεταφέρω το τάδε username και τα αντίστοιχα e-mail στον τάδε κωδικό πελάτη. Όταν βέβαια τον ρώτησα αν μπορούσε να γίνει η ενεργοποίηση πριν το fax γιατί θα έχανα άλλη μία μέρα μέχρι να το στείλω, μου ξεφούρνισε ότι η αλλαγή χρειάζεται 2 εργάσιμες για να γίνει. Τον ρώτησα λοιπόν αν μπορώ να ενεργοποιήσω έναν νέο λογαριασμό, να στείλω αύριο το fax για την μετατροπή του username και όταν γίνει να περάσω στο παλιό μου. Αυτός μου είπε ότι μπορώ να ενεργοποιήσω τον νέο λογαριασμό και απλά να ζητήσω μεταφορά του e-mail από το παλιό στον νέο λογαριασμό. Εμένα με ένοιαζε μόνο να έχω το e-mail μου οπότε άνοιξα ένα καινούργιο username και θα κάνω από αύριο την διαδικασία για την μεταφορά των e-mail.

Κατά τα άλλα... έμεινα χωρίς σύνδεση 1 με 1,5 μέρα, αλλά μάλλον πρέπει να υπολογιστεί και η Δευτέρα που είχα ακόμη την παλιά σύνδεση. Το conn-x το αγόρασα το Σάββατο και ο τεχνικός με πήρε τηλέφωνο για τους κωδικούς Τετάρτη μεσημέρι. Το τηλέφωνο δεν κόπηκε καθόλου και η αναβάθμιση από τον ΟΤΕ είχε γίνει χθες (Τρίτη). Αν θέλετε να κρατήσετε το παλιό username κοιτάξτε μήπως γίνεται να στείλετε αμέσως το fax με την αίτηση ώστε να μην χάσετε και τις δύο εργάσιμες μέχρι να μεταφερθεί o λογαριασμός. Απ' ότι κατάλαβα μετά την μεταφορά του λογαριασμού δεν χρειάζονται οι κωδικοί ενεργοποίησης... γίνονται όλα αυτόματα. Απλά εμένα δεν μου είπαν από την αρχή να στείλω και το fax να τελειώνουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.