PDA

Επιστροφή στο Forum : ns της tellas



lazar
06-06-05, 10:10
Έχω αλλάξει τους ns ενός site .gr στον καταχωρητή εδώ και 3 ημέρες. Ελέγχω με nslookup και βλέπω ότι όλοι οι ns των ελληνικών isp αλλά και στο εξωτερικό έχουν ενημερωθεί και δίνουν την νέα ip. Μόνον η tellas εξακολουθεί να επιστρέφει την παλαιά. Γνωρίζει κανείς εάν αργούν περισσότερο; Είναι θέμα caching; Το ότι συνδέομαι με tellas-dsl, παίζει μήπως κάποιον ρόλο;

lazar
06-06-05, 16:18
Κανείς;

Kerl
06-06-05, 16:28
Σίγουρα caching.

lazar
06-06-05, 17:31
Σίγουρα caching.

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να πάρει την νέα IP;

al0000
06-06-05, 17:52
Η πιο γρήγορη σε DNS propagation είναι η OTEnet. Το τελευταίο domain που είχα αλλάξει hosts και nameservers έγινε active στα DNS της ΟΤΕνετ σε ~3 ώρες!

Η forthnet θα σου πάρει κανα 10-15ωρο.

Vivodi θα ήθελα να μάθω.

crimson
06-06-05, 17:52
Να επικοινωνήσεις με τελλάς;
Βασικά οι τεχνικοί τους φταίνε - άντε δε φταίνε αυτοί, φταίνε οι ρυθμίσεις που έχουν βάλει.

lazar
06-06-05, 19:21
Στην περίπτωση που αναφέρω η otenet ήταν η προτελευταία. Ύστερα από 2 ημέρες ενημερώθηκε, ίσως έχει να κάνει και με το πού βρίσκεται ο ns του δικτύου. Η τελλάς πάντως ακόμη... Μα, είναι δυνατόν;

lef
08-06-05, 04:20
για αυτό εγώ στα PC δίνω και σεκονταρι ΝΣ εκτος της Τελλας...

MitsOS.kat
08-06-05, 12:02
Οταν αλλάζεις NS για ένα domain πρέπει πάντα να ενημερώσεις τον παλιό σου καταχωριτή ώστε να σταματήσει να τρέχει "primary" για το domain σου.

Ας δούμε τι έγινε τώρα..
Μέχρι πριν 3 μέρες είχες τους NS της Tellas δηλωμένους για το domain koukouroukou.gr.
Πας και τους αλλάζεις σε δύο άλλους DNS, έστω ns1.dnshosting.com & ns1.dnshosting.com χωρίς να ενημερώσεις τους τεχνικούς της Tellas.

Το πόσο γρήγορα θα το μάθουν οι άλλοι providers, καθορίζεται από το expiry που έχει το (παλιό) SOA record.. Αν υποθέσουμε ότι είναι 1-2 μέρες, το πολύ μετά από 2 μέρες όλοι οι ISP θα πάψουν να εμπιστεύονται την cache τους και θα ρωτήσουν πάλι για τους NS του koukouroukou.gr, θα μάθουν τους καινούριους NS και απο εκεί την καινούρια πληροφορία που έχεις βάλει..

Οι NS της Tellas όμως συνεχίζουν να πιστεύουν ότι είναι authoritative για το koukouroukou.gr και απαντάνε με βάση αυτό που έχουν στο δίσκο τους, χωρίς ποτέ να ρωτήσουν άλλους NS... Η μόνη περίπτωση να ρωτήσουν άλλους NS είναι να πάψουν να πιστεύουν ότι είναι authoritative.. Και αυτό θα γίνει μόνο όταν τους το πεις εσύ με mail... ;)

lazar
08-06-05, 19:39
Οι NS της Tellas όμως συνεχίζουν να πιστεύουν ότι είναι authoritative για το koukouroukou.gr και απαντάνε με βάση αυτό που έχουν στο δίσκο τους, χωρίς ποτέ να ρωτήσουν άλλους NS

Γιατί να το πιστεύουν αυτό; Το koukouroukou.gr δεν υπήρξε ποτέ σε servers της tellas. Ήταν hosted σε κάποιον αμερικανικό isp και τώρα πήγε σε άλλον.
Στο μεταξύ ενημερώθηκαν και οι ns της tellas.

lazar
08-06-05, 19:43
Μέχρι πριν 3 μέρες είχες τους NS της Tellas δηλωμένους για το domain koukouroukou.gr.

Τώρα το πρόσεξα μήτσο. Όχι, δεν ήταν δηλωμένο σε ns της tellas. Η tellas απλώς μου δίνει πρόσβαση από το γραφείο μου μέσω dsl.

crimson
08-06-05, 20:38
τελλας σαξ!
όχι σάξωνες, ούτε σάκης.
τζαστ σαξ.

Το τελευταίο 2 μηνο έχει μπει τουλάχιστον 3 φορές ο mailserver της τελλάς σε realtime black list, υπάρχουν σάητς που ΜΟΝΟ αν έχεις τελλάς δεν μπορείς να τα δεις κτλ κτλ να μην τα ξαναγράφουμε.

MitsOS.kat
09-06-05, 10:22
Τώρα το πρόσεξα μήτσο. Όχι, δεν ήταν δηλωμένο σε ns της tellas. Η tellas απλώς μου δίνει πρόσβαση από το γραφείο μου μέσω dsl.

Α sorry, δεν το είχα καταλάβει.. :evil:

Μπορείς πάντως να δεις με το dig να δεις πότε θα κάνει expire από τους NS της Tellas αυτό που σε ενδιαφέρει.... π.χ.



$ dig www.cisco.com @dns1.tellas.gr

; <<>> DiG 9.2.4 <<>> www.cisco.com @dns1.tellas.gr
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 39101
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 2, ADDITIONAL: 0

;; QUESTION SECTION:
;www.cisco.com. IN A

;; ANSWER SECTION:
www.cisco.com. 85276 IN A 198.133.219.25


Μετά από 85276 δευτερόλεπτα ο dns1.tellas.gr θα πάψει να εμπιστεύεται την cache του για το www.cisco.com και θα ψάξει να το βρεί πάλι..

Kerl
09-06-05, 15:59
Δυστηχώς οι ISP έχουνε πειραγμένα nameservers που αγνοούνε το TTL . Μου έχει τύχει με ΟΤΕΝΕΤ να κάνει και βδομάδα για να ξεχάσει cached απάντηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.