PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογικη ταχυτητα? τους εχω βαρεθει..



Σελίδες : [1] 2

johnp87
24-02-08, 14:09
Γεια σας,

Εχω hol 2play και ειμαι Θεσσαλονικη/Τουμπα. Μολις εκανα αιτηση στη hol με πηραν κατευθειαν τηλ, μεσα σε μιση μερα μου εστειλαν τον εξοπλισμο κ απο εκει κ περα περιμενα 20 μερες να ενεργοποιηθει η γραμμη.

Απο τη στιγμη της ενεργοποιησης εχω μονιμος προβλημα. Μια βδομαδα ενεργοποιημενος και 3 μερες δεν ειχα τηλεφωνο, 2 μερες ουτε τηλ ουτε internet. Η ταχυτητα ειναι αθλεια. Καθε λιγο εχω διακοπες κ επανασυνδεσεις. Μια η ταχυτητα ειναι στα 10mbit μια στα 6mbit και μια στα 4mbit. Το support ειναι αθλειο.. περιμενεις πανω απο 30 λεπτα κ συνηθως δεν απανταν καν..

Γενικα τουσ βαρεθηκα με τις ηλιθιες δικαιολογιες τυπου, κουνα το καλωδιο.. κανε reset.. βαλε το ρουτερ στην κεντρικη τηλεφωνικη γραμμη.. και οτι να ναι αλλες χαζομαρες.

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 23 dB 13 dB

Attenuation 10 dB 24 dB

Εχω:

Up Stream 1022 (Kbps.)

Down Stream 5128 (Kbps.)

Ειναι λογικα? εγω δεν νομιζω.. Και πως το upstream δεν επηρεαζεται ποτε και το downstream εχει παντα προβλημα? Λεω μηπως υπερφορτωνουν τις γραμμες τουσ γιαυτο? ετσι μια ιδεα..

Προτεινετε μου τι να κανω.. Να αλλαξω εταιρια? και θα ειναι καλυτερα ι παλι τα ιδια σκατα κ στις αλλες?

Αν θελω μπορω να φυγω απο τι hol η με δεσμευουν?

Ευχαριστω..

aa144
24-02-08, 14:16
Τι ρούτερ έχεις; Αν είναι ΦΡΙΤΣ στείλε όλα τα στοιχεία και το γράφημα.

johnp87
24-02-08, 14:37
το netfaster εχω.. αυτα ειναι τα στοιχεια που ζητανε και οι τεχνικοι απο τη hol.

Δεν εχει καποιο γραφημα το ρουτερ αυτο.. Αλλα γενικα δεν νομιζω οτι δικαιολογουνται τοσο χαμηλες ταχητυτες. Και αντε λεμε για 10mbit.. Δεν θα επρεπε να κατεβαζω με 1mbit ασπουμε? εγω ειμαι συνεχεια με 100-200kbit το πολυ πολυ.

Και το κυριοτερο ειναι οτι το upstream ειναι παντα 1022 ενω το downstream αλλαζει τρελα. Δεν θα επρεπε να αλλαζει κ εκεινο εστω λιγο αν ειχε προβλημα η γραμμη. Εγω νομιζω κανουν cap τι γραμμη κ δεν μπορεισ να πασ παραπανω.. και ενω εχουν δυνατοτητα για 100 πελατες βαζουν 200 και 300 (μη πω παραπανω) και γιαυτο δεν γινεται να πιασεισ σωστη γραμμη και αμα πιασεισ δεν κατεβαζεις με οσο θα πρεπει.

Απο hol μπορω να φυγω? ή με δεσμεουν τπτ για 1 χρονο?

aa144
24-02-08, 14:49
Αυτό που λες δεν είναι έτσι, δεν λειτουργεί αναλογικά το Upload με το Download, αφού χρησιμοποιούν διαφορετικές συχνότητες στο φάσμα. Στις χαμηλές συχνότητες που είναι το Upload, δεν υπάρχει σχεδόν σε καμία γραμμή ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός πολύ σπάνιων περιπτώσεων παρεμβολών χαμηλών συχνοτήτων από άλλη γραμμή, ή από άλλο ψηφιακό σήμα στην ίδια γραμμή (ISDN). Στο Download που χρησιμοποιεί ψηλές συχνότητες, εκεί σχεδόν όλες οι γραμμές εμφανίζουν διακύμανση και αυτό είναι φυσιολογικό, όχι όμως τόσο μεγάλη όσο η δική σου.

Αυτό είναι άσχετο με το αν ένας server μπορεί να στείλει σε εσένα (και σε όλους τους άλλους) δεδομένα με το όριο της γραμμής σου, αφού η κυκλοφορία στο δίκτυο μοιράζεται σε όλους, όπως γίνεται και με την κυκλοφορία στο δρόμο, δεν έχει σημασία πόσα πιάνει το αμάξι σου, αφού δεν είσαι μόνος σου στο δρόμο, πιστεύω να καταλαβαίνεις την αναλογία.

Πάντως, με αυτά που λες, καλύτερα να πας σε πακέτο 6/1 ή σε πρωτόκολο μεταφοράς ADSL2, ότι δώσει καλύτερα αποτελέσματα στη γραμμή σου.

Για την τόσο μεγάλη διακύμανση, μπορεί να φταίει διπλανή γραμμή με τη δική σου, ή κάποια μηχανική σύνδεση στη διαδρομή του σήματος, η οποία μπορεί να βρίσκεται ακόμα και μέσα στο σπίτι σου, γι αυτό καλύτερα να ελέγξεις τη διαδρομή του σήματος.

Έχε επίσης υπόψη ότι την ίδια γραμμή θα έχεις, σε όποια εταιρία και να πας.

tolisp
24-02-08, 15:07
Αυτό που λες δεν είναι έτσι, δεν λειτουργεί αναλογικά το Upload με το Download, αφού χρησιμοποιούν διαφορετικές συχνότητες στο φάσμα. Στις χαμηλές συχνότητες που είναι το Upload, δεν υπάρχει σχεδόν σε καμία γραμμή ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός πολύ σπάνιων περιπτώσεων παρεμβολών χαμηλών συχνοτήτων από άλλη γραμμή, ή από άλλο ψηφιακό σήμα στην ίδια γραμμή (ISDN). Στο Download που χρησιμοποιεί ψηλές συχνότητες, εκεί σχεδόν όλες οι γραμμές εμφανίζουν διακύμανση και αυτό είναι φυσιολογικό, όχι όμως τόσο μεγάλη όσο η δική σου.

Αυτό είναι άσχετο με το αν ένας server μπορεί να στείλει σε εσένα (και σε όλους τους άλλους) δεδομένα με το όριο της γραμμής σου, αφού η κυκλοφορία στο δίκτυο μοιράζεται σε όλους, όπως γίνεται και με την κυκλοφορία στο δρόμο, δεν έχει σημασία πόσα πιάνει το αμάξι σου, αφού δεν είσαι μόνος σου στο δρόμο, πιστεύω να καταλαβαίνεις την αναλογία.

Πάντως, με αυτά που λες, καλύτερα να πας σε πακέτο 6/1 ή σε πρωτόκολο μεταφοράς ADSL2, ότι δώσει καλύτερα αποτελέσματα στη γραμμή σου.

Για την τόσο μεγάλη διακύμανση, μπορεί να φταίει διπλανή γραμμή με τη δική σου, ή κάποια μηχανική σύνδεση στη διαδρομή του σήματος, η οποία μπορεί να βρίσκεται ακόμα και μέσα στο σπίτι σου, γι αυτό καλύτερα να ελέγξεις τη διαδρομή του σήματος.

Έχε επίσης υπόψη ότι την ίδια γραμμή θα έχεις, σε όποια εταιρία και να πας.


Ναι την ίδια γραμμή αλλα ποιος μας λέει ότι φταίει η γραμμή και όχι τα κακορυθμισμένα dslam της HOL (ως συνήθως...)? ;)

johnp87
24-02-08, 15:13
Δηλαδη σε οποια εταιρια και αν ειμαι.. εφοσον εχω 5-6mbit, τοσο θα εχω και στισ αλλες? Ουτε καν απο ΟΤΕ δεν θα εχω καλυτερη γραμμη ασπουμε? Γιατι και στα 5 που ειμαι τωρα με 100-200kbit κατεβαζω που ουτε αυτο ειναι φυσιολογικο. Ενδεχομενο να φταιει το ρουτερ? αν αλλαξω ρουτερ ασπουμε?

Ευχαριστω φιλε για τισ απαντησεις

aa144
24-02-08, 15:17
Και αυτό που λες μπορεί να συμβαίνει, (αν και θα έδινε μια σταθερά κακή λειτουργία και όχι μεγάλη και συνεχή διακύμανση), όπως και μια κακή σύνδεση στον πίνακα των εναλλακτικών στο Α/Κ, τίποτε δεν είναι σίγουρο, κάνω υποθέσεις εργασίας με βάση τα στοιχεία περιπτώσεων που γνωρίζω. Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το μόνο βέβαιο είναι ότι με τέτοια διακύμανση κάτι σοβαρό συμβαίνει στη γραμμή του και με ένα γράφημα θα το βλέπαμε εύκολα.

........Auto merged post: aa144 added 4 Minutes and 4 Seconds later........

Ναι, άλλαξε ρούτερ, δανείσου έναν ΦΡΙΤΣ κατά προτίμηση να μπορέσεις να πάρεις και γράφημα.

Για την ταχύτητα που κατεβάζεις, εφόσον είναι τόσο ασταθής η λειτουργία, παράγει πάρα πολλά λάθη, και αν δεν σταθεροποιηθεί σε όποια ταχύτητα, τότε δεν μπορεί να βγει ακριβές συμπέρασμα με βάση την ταχύτητα που κατεβάζεις (αλήθεια, από που; ) οπότε το αφήνουμε αυτό για αργότερα, αφού λυθεί το βασικό θέμα την σύνδεσης.

Το σπίτι σου πόσο καινούργιο είναι; Πολυκατοικία; Πόσο παλιά; Ο κατανεμητής ξέρεις που είναι; Από εκεί θα ξεκινήσεις την έρευνα, παρόλο που φαίνεται πιο απλό να κάνεις μια μέτρηση ταχύτητας, τα δεδομένα πρέπει να περάσουν από το καλώδιο και εκεί πρέπει να κοιτάξεις πρώτα.

johnp87
24-02-08, 15:18
Μου φαινεται γενικα πολυ περιεργο να εχει τοσο προβλημα η γραμμη μου.. Στο τελος θα εχουμε οπτικεσ ινες και θα μασ λενε εχει προβλημα η γραμμη σας. Δεν δικαιολουγουνται διακυμανσεις απο 10mbit σε 6mbit 4mbit. Τι σκατα θορυβος ειναι αυτος. Και στο κατω κατω προβλημα στο δικτυο τους ειναι.. η στο δικτυο του ΟΤΕ τελος παντων.. ας συνενοηθουν να το λυσουν.. Η πολυκατοικια ειναι καινουργια (5ατειας) δεν μπορει να λενε τετοια..

aa144
24-02-08, 15:25
Μπορεί να μην είναι θόρυβος, δεν το ξέρουμε αυτό, μπορεί να είναι ένα καλώδιο σε κάποια μηχανική σύνδεση που δεν ακουμπάει καλά με το άλλο, ή που είναι εκτεθειμένο σε υγρασία και οξειδώθηκε, οπότε και πάλι δεν έχει καλή σύνδεση.

Αν δεν γνωρίζεις εσύ ο ίδιος να τα ελέγξεις, τότε μπορείς να καλέσεις κάποιον τεχνικό.

Πόσο καινούργια η πολυκατοικία; 2 ετών; Σε ποιά περιοχή; Το δίκτυο από το Α/Κ μέχρι τον κατανεμητή σου, είναι ευθύνη του ΟΤΕ, η Hol το νοικιάζει, αλλά δεν μπορεί να επέμβει. Αν έχεις μέσον στον ΟΤΕ, ζήτα να σου αλλάξουν ζεύγος. Το κομάτι του δικτύου από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα που μένεις και μέχρι το ρούτερ, είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη, και πρέπει να το ελέγξεις εσύ, ή να πληρώσεις έναν τεχνικό να το ελέγξει αυτός.

tolisp
24-02-08, 15:43
Δηλαδη σε οποια εταιρια και αν ειμαι.. εφοσον εχω 5-6mbit, τοσο θα εχω και στισ αλλες? Ουτε καν απο ΟΤΕ δεν θα εχω καλυτερη γραμμη ασπουμε? Γιατι και στα 5 που ειμαι τωρα με 100-200kbit κατεβαζω που ουτε αυτο ειναι φυσιολογικο. Ενδεχομενο να φταιει το ρουτερ? αν αλλαξω ρουτερ ασπουμε?

Ευχαριστω φιλε για τισ απαντησεις


Δεν ξέρω αν αυτό είναι κανόνας πάντως εγώ στην HOL είχα 6.5M (και φυσικά έφυγα)
Τώρα στον ΟΤΕ έχω 16.8M και πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά γραμμής (λιγότερο θόρυβο, μεγαλύτερη σταθερότητα)

Ίσως αν και εγώ δεν ήμουν σε πολύ καλή περιοχή σε σχέση με τά dslam και σε πολύ καινούρια πολυκατοικία να είχα αποδεχτεί την "μοίρα" μου με τα 6.5M που με διαβεβαίωνε η HOL ότι είναι "το μέγιστο που μπορεί να συγχρονίσει η γραμμή μου μετά από μετρήσεις των τεχνικών της" :whistle:

johnp87
24-02-08, 16:05
tolisp ειχεσ hol και ησουν στα 6 και μετα πηγες otenet και εχεις 16 ? Ελεος τι αλητες.. Τσατιζομαι που μας κοροιδευουν με χαζες δικαιολογιες βγαλε το ρουτερ κ κσαναβαλτο.. το καλυτερο βεβαια ηταν βγαλε το ασυρματο τηλεφωνο τελειως.. κανει παρεμβολες..

Τεσπα. Γνωριζει κανεις αν η hol σε δεσμευει για καποιο διαστημα? αν μπορω να φυγω?.. εχω μια βδομαδα μαζι τους και τους βαρεθηκα.. οντα ηταν να με παρουν στο δικτυο τους επαιρναν 3 φορες τη μερα τηλ.. τωρα που τους ειπα να με παρει ενασ τεχνικος τηλ.. περιμενω 3 μερες..

aa144
24-02-08, 16:14
Εντάξει παιδιά, βγήκε το επιστημονικό συμπέρασμα: "Είναι αλήτες, αν πας σε ΟΤΕ θα έχεις 10 Mbps παραπάνω από όσο έπιανες στη Hol." Μην παραλείψετε να το ανακοινώσετε και σε κανένα συνέδριο.

tolisp
24-02-08, 16:19
Εντάξει παιδιά, βγήκε το επιστημονικό συμπέρασμα: "Είναι αλήτες, αν πας σε ΟΤΕ θα έχεις 10 Mbps παραπάνω από όσο έπιανες στη Hol." Μην παραλείψετε να το ανακοινώσετε και σε κανένα συνέδριο.

Εγώ τουλάχιστον δεν είπα κάτι τέτοιο... απλά έγραψα κάτι που είδα να συμβαίνει ΣΕ ΜΈΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Νομίζω εσύ ειδικά φιλε aa144 θα θυμάσαι τις συζητήσεις που έχουμε κάνει εδώ για το συγκεκριμένο πρόβλημα που είχα.
Από όσο γνωρίζω αντίστοιχη αύξηση παρατήρησε και ο φίλος Tem από HOL σε ΟΤΕ αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.

aa144
24-02-08, 16:20
Καλά το λες, αλλά ο άλλος είδες τι κατάλαβε τελικά;

lyk
24-02-08, 16:20
Χρήστες δλδ που εχουν ΗΟΛ και 18ΜΒιτ, να τρεξουν ΟΤΕ, θα έχουν 28...:p :worthy: Αντε, και οι βυσματούχοι 38... :p

Σοβαρά τώρα, πόσο πιθανό πιστεύετε να είναι οτι κατι δεν παει καλά στο εξτρα κύκλωμα που μεσολαβεί μεχρι το dslam του εναλλακτικού, και στρωνει η γραμμή σας μετά όταν αυτό αφερείται?

johnp87
24-02-08, 16:36
Φιλε εισαι λιγο υπερβολικος.. Μια χαρα καταλαβα τι ειπε και ο ενας και ο αλλος.. Αλλα πολλα τυχαια συμβαντα οταν συμβαινουν συνεχεια παβουν να ειναι τυχαια.. Ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν ιδια τεχνολογια.. ιδια προτοκολλα και τα σχετικα.. δεν μπορει στη μια η γραμμη σου να ειναι χαλια και στην αλλη εταιρια εξαιρετικη. Αυτοι κατι κανουν λαθος.. Το οτι εχω 4-6mbit και κατεβαζω σαν να εχω 768kbit κατι δειχνει..

Εσυ δηλαδη ποσο απιθανο το βρισκεις η hol να κανει λαθος, να μην εχει σεταρει σωστα το DSLAM και ολα αυτα.. Με οσους τεχνικους μιλησα ακουγα κοτσανες τυπου ρεσετ εκανες το ρουτερ? κανε και κσαναπαρε.. και περιμενε 30λεπτα να απαντησουν.. Και στο κατω κατω δικο τους προβλημα ειναι οχι δικο μου.. ή ο εξοπλισμος τουσ φταιει ή το δικτυο τους.. Ας ψαξουν να βρουν τι παιζει.. Δεν ηξερα να σκαψω ολους τους τοιχους στο σπιτι μου να βρω αν καπου το καλωδιο δεν κανει επαφη.. Στις αλλες εταιριεσ που ημουν γιατι εκανε κ στη hol δεν κανει?

Πρεπει να παρουν πιο σοβαρα καποια πραγματα.. Καθε 10λεπτα δεν δικαιολουγουνται αποσυνδεσεις.. Μια βδομαδα μαζι τους δεν δικαιολογει 5 μερες χωρις τηλ/internet. Ουτε το περιμενε 30λεπτα στι γραμμη για το αν θα το σηκωσουν..

traderman
24-02-08, 20:18
@johnp87 πιθανοτατα σε εβαλαν σε 6/1 οπως πολους απο εμας.Μην ακους δικαιολογειες πολακις διαψεσθεισες.
Πριν 3 ημερες μετα απο 3 μηνες στα 6/1 με εβαλαν στα 24/1 και συγχρονιζω στα 16/1 χωρις να αλαξω καλωδια ,σπιτι,τηλεφωνο,μοντεμ,συζηγο κτλ.Ειναι φανερο οτι φταιει ο παροχος.

jacobgr
24-02-08, 20:44
@johnp87 πιθανοτατα σε εβαλαν σε 6/1 οπως πολους απο εμας.Μην ακους δικαιολογειες πολακις διαψεσθεισες.
Πριν 3 ημερες μετα απο 3 μηνες στα 6/1 με εβαλαν στα 24/1 και συγχρονιζω στα 16/1 χωρις να αλαξω καλωδια ,σπιτι,τηλεφωνο,μοντεμ,συζηγο κτλ.Ειναι φανερο οτι φταιει ο παροχος.

ΧΑΧΑ πες μας ότι στο ειπαν και αυτό, μηπως η συζηγός σου έχει αρνητική ενέργεια και μπλοκάρει το σημα....:rofl:
(όσο και να γελάω γιατί δεν μου φένεται απίθανο να το δώσαν σαν λύση απο ΤΥ :lol::lol:)

traderman
24-02-08, 20:57
Πραγματικα ειναι ικανοι για ολα.

aa144
24-02-08, 21:36
Παιδιά, αν κάποιος είναι στα 6, αυτό φαίνεται, το βλέπει, δεν χρειάζεται ανάλυση.

Επίσης μια πόρτα στο DSLAM δεν μπορεί να ανεβοκατεβάζει την ταχύτητα κάθε λίγο, ούτε και είναι κάποιος εκεί να κουνάει τα καλώδια και τα βύσματα των συνδρομητών της Hol.

Βέβαια οι θεωρίες συνομωσίας είναι πολύ της μόδας, οπότε καταλαβαίνω γιατί το βλέπετε έτσι.

johngialips
24-02-08, 21:45
εγω πριν που ειμουν τελλας συχρονιζα στα 12 στανταρ και χωρις αποσυχρονισμους.τωρα με χολ ο συχρονισμος δεν ειναι σταθερος και πολλες φορες ποιο κατω απο 12 και με πολλους αποσυχρονισμους.

aa144
24-02-08, 21:47
Τότε καλύτερα να πας σε πακέτο 6/1, θα είσαι πιο σταθερός και πιο ευχαριστημένος. Και θα πληρώνεις και λιγότερα.

traderman
24-02-08, 22:14
Τοτε να παει σε πιο αξιοπιστο παροχο.

aa144
24-02-08, 22:23
Η κατάσταση σε μια δεδομένη γραμμή που λειτουργούσαμε κάποτε στο παρελθόν με καλύτερα αποτελέσματα από ότι σήμερα, δεν είναι ασφαλές κριτήριο αξιοπιστίας του παρόχου που είχαμε στο παρελθόν, αλλά πολλές φορές σχετίζεται με την συνεχή αύξηση των συνδρομητών της ευρυζωνικότητας, αρκεί ένας μόνο σε διπλανή γραμμή για να έχουμε πολύ σοβαρή χειροτέρευση σε μια γραμμή που λειτουργούσε καλά επί χρόνια.

Όπως φαίνεται και από το παρακάτω σχήμα, η κατάσταση θα παρουσιάζει συνεχή χειροτέρευση με την αύξηση του αριθμού των συνδρομητών σε μια δεδομένη περιοχή, χωρίς πιθανότητα καλυτέρευσης. Σχετικά καλύτερες προοπτικές έχουν οι πολύ αραιοκατοικημένες περιοχές, αλλά πρέπει να είσαι και τυχερός όσο αφορά στα γειτονικά ζεύγη στο καλώδιο πολλαπλών ζευγών από το Α/Κ μέχρι το σπίτι σου.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

Η καλύτερη επιλογή σε μια τέτοια περίπτωση είναι το πακέτο χαμηλότερης ταχύτητας, που προσφέρει περιθώριο ασφαλείας στο εύρος που χρησιμοποιούμε, αφού δεν λειτουργούμε τη γραμμή στο 100% των δυνατοτήτων της, οπότε δεν επηρεάζεται από τις στιγμιαίες διακυμάνσεις λόγω επαγωγικού θορύβου από γειτονικές γραμμές.

tolisp
24-02-08, 22:24
Τότε καλύτερα να πας σε πακέτο 6/1, θα είσαι πιο σταθερός και πιο ευχαριστημένος. Και θα πληρώνεις και λιγότερα.

3 ολόκληρα euro λιγότερα τον μηνα... δεν είναι και λίγο :p

Για να σοβαρευτούμε όμως και λίγο επειδή σε βλέπω να το προτείνεις συνεχεια αυτό... η λύση για πασα νόσο και πασα... της hol δεν είναι η υποβάθμιση...
Και όταν είχαμε adsl 384 η γραμμή πήγαινε περίφημα... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ψαχνόμαστε για το καλύτερο, πιο γρήγορο, πιο μεγάλο

Πολύ σωστά όσα λες για τις παρεμβολές αλλα OK... δεν είναι παρα ένας παράγοντας.
Ξέρεις πόσες άλλες παρεμβολές υπάρχουν μέσα και έξω από το σπίτι? (είμαι σίγουρος το ξέρεις)
Μοτέρ ψυγείων, λάμπες φθορισμού, wifi, ασύρματα, καλώδια δεη και χίλια δυο είναι "εν δυνάμει" πηγες θορύβου.
Τα routers όμως δεν είναι και "ανυπεράσπιστα"... έχουν κάποια φίλτρα συχνοτήτων που όσο καλύτερης κατασκευής είναι το router τόσο πιο αξιόπιστα συμπεριφέρονται (για αυτό και υπάρχουν τιμές από 20 μέχρι 1000 euro για συσκευές που φαινομενικά κάνουν την ίδια δουλειά)

Για να μην μιλήσουμε και για extra φίλτρα που μπορείς να βάλεις στην adsl σου πριν το splitter και να καθαρίσει την γραμμή 1-2 dB περίπου

A και το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει αναφέρεται σε POTS δηλαδή σε αναλογικά σήματα και όχι ψηφιακά... στο ADSLoISDN η διαμόρφωση είναι 100% ψηφιακή και οι παρεμβολές σχεδόν αμελητέες (ένας λόγος που υπερτερεί) ;)

aa144
24-02-08, 22:35
Δίκιο έχεις, δεν είναι λύση να πας σε πακέτο 6/1, απλά λύνει τα περισσότερα προβλήματα που διαβάζω εδώ μέσα.

Η καλύτερη λύση είναι το μέσον στον ΟΤΕ, και αλλαγή ζεύγους, σε περιπτώσεις όπως οι παραπάνω, αλλά επειδή δεν είναι τόσο εφικτό σε όλους αυτό, προτείνω αυτό που θεωρώ προσωπικά καλύτερο και πιο εφικτό.

Μπορεί να φαίνεται λάθος, αλλά επειδή έχουμε τα ίδια καλώδια με την εποχή του adsl 384, προτιμώ να έχω κάτι τεχνικά εφικτό που λειτουργεί αξιόπιστα και να είμαι ήρεμος, από το να έχω κάτι θεωρητικά καλύτερο που να μου δημιουργεί συνεχώς πρόβλημα και τάση για παράπονα ("γιατί δεν πιάνω τόσα, γιατί δεν κατεβάζω με τόσα, γιατί έχω αποσυνδέσεις κτλ"), εδώ μέσα ή αλλού.

Είμαι άνθρωπος της ηρεμίας, οφείλω να το παραδεχτώ. Και μου αρέσει να πληρώνω λιγότερα, έστω και 3 Ευρώ το μήνα.

traderman
24-02-08, 22:38
Για να σοβαρευτούμε όμως και λίγο επειδή σε βλέπω να το προτείνεις συνεχεια αυτό... η λύση για πασα νόσο και πασα... της hol δεν είναι η υποβάθμιση...
Απορια ψαλτου ...βηξ.

tolisp
24-02-08, 22:40
Είμαι άνθρωπος της ηρεμίας, οφείλω να το παραδεχτώ. Και μου αρέσει να πληρώνω λιγότερα, έστω και 3 Ευρώ το μήνα.

Το ίδιο και εγώ - προτιμώ την ηρεμία μου αλλα δεν με πειράζει να πληρώνω 5 euro περισσότερα και να την συνδυάζω με 16.8M :)

aa144
24-02-08, 22:46
Συμφωνώ για τα φίλτρα, αλλά στοχεύουν σε περιοχές του φάσματος εκτός της περιοχής λειτουργίας, γι αυτό και μεγάλη ζημιά κάνουν οι παρεμβολές στην ίδια συχνότητα (από ίδια υπηρεσία) που λόγω της φύσης τους δεν μπορούν να διαχωριστούν και να αποκοπούν από το σήμα.

Σχετικά παραπέμπω στο ιδιαίτερα αυστηρό περιοριστικό πλαίσιο για το ADSL2+ Annex M λόγω ακριβώς της επικάλυψης συχνοτήτων του Upload στο Annex M με το Download σε άλλα Annex. Εκεί, επειδή η παρεμβολή θα προέρχεται από την αντίθετη κατεύθυνση, θα είναι καταστροφική γιατί θα παρεμβάλει ισχυρά εκεί που το σήμα είναι ασθενές (λόγω αντίθετων κατευθύνσεων - κοντά στο ρούτερ είναι ισχυρό το σήμα Upload και ασθενές το σήμα Download και αντίστροφα κοντά στο Α/Κ).

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 12 Seconds later........

Σχετικα με ADSL Annex B, αν αναφέρεσαι στις παρεμβολές στο θεωρητικό επίπεδο, ή στο εργαστήριο, θα συμφωνήσω. Στον πραγματικό κόσμο δεν ισχύει αυτό. To Netmod βγάζει όλων των ειδών τα σκουπίδια σε όλο το φάσμα.

Και αν κρίνω από το Upload σου, είσαι ακόμα σε Annex B.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 16 Seconds later........


Απορια ψαλτου ...βηξ.

Πολύ ευχαρίστως να ακούσω τις θεωρητικές αντιρρήσεις σου, σε αυτό που λέω.

tolisp
24-02-08, 22:49
Συμφωνώ για τα φίλτρα, αλλά στοχεύουν σε περιοχές του φάσματος εκτός της περιοχής λειτουργίας, γι αυτό και μεγάλη ζημιά κάνουν οι παρεμβολές στην ίδια συχνότητα (από ίδια υπηρεσία) που λόγω της φύσης τους δεν μπορούν να διαχωριστούν και να αποκοπούν από το σήμα.

Σχετικά παραπέμπω στο ιδιαίτερα αυστηρό περιοριστικό πλαίσιο για το ADSL2+ Annex M λόγω ακριβώς της επικάλυψης συχνοτήτων του Upload στο Annex M με το Download σε άλλα Annex. Εκεί, επειδή η παρεμβολή θα προέρχεται από την αντίθετη κατεύθυνση, θα είναι καταστροφική γιατί θα παρεμβάλει ισχυρά εκεί που το σήμα είναι ασθενές (λόγω αντίθετων κατευθύνσεων - κοντά στο ρούτερ είναι ισχυρό το σήμα Upload και ασθενές το σήμα Download και αντίστροφα κοντά στο Α/Κ).


Το AnnexM μένει να δοκιμαστεί πρώτα για να δούμε στην πράξη τι ακριβώς πετυχαίνει.
Πάντως παρόλο που εγκρίθηκε (πρόσφατα) και επίσημα δεν βλέπω να τυχαίνει και μεγάλης εμπορικής υποστήριξης - μονο κάτι Αυστραλοί providers το χρησιμοποιούν εμπορικά

Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο και τα λεφτά της επένδυσης αφού πλέον το FTH είναι κυριολεκτικά στην πόρτα μας

........Auto merged post: tolisp added 1 Minutes and 43 Seconds later........


Σχετικα με ADSL Annex B, αν αναφέρεσαι στις παρεμβολές στο θεωρητικό επίπεδο, ή στο εργαστήριο, θα συμφωνήσω. Στον πραγματικό κόσμο δεν ισχύει αυτό. To Netmod βγάζει όλων των ειδών τα σκουπίδια σε όλο το φάσμα.

Και αν κρίνω από το Upload σου, είσαι ακόμα σε Annex B.


Πάντα πιστός στα ISDN αυτό δεν αλλάζει... τι έχει το upload μου??? Μια χαρά το βλέπω...
Σου θυμίζω δεν με ενδιαφέρουν τα torrents και σχετικά οποτε... και 128K upload να είχα (που λέει ο λόγος...) πολύ λίγο θα με ενδιέφερε ;)


@traderman Συζήτηση κάνουμε με τον φίλο aa144 - δεν προσπαθεί κανεις μας να κάνει τον πιο έξυπνο στον άλλο!

traderman
24-02-08, 23:08
Λοιπον για να εξηγουμε.
Τον φιλο aa144 τον θαυμαζω για τις γνωσεις του και τις φιλοτιμες προσπαθειες του να βοηθηση τους χρηστες.
Αν ξεφευγω καμια φορα δεν ειναι τιποτα πρωσοπικο.Κατι πανω στην ρημη του λογου μου,κατι μου φταει η hol και τα ακουει αδικα ο aa144.Μην με παρεξηγεις φιλε.:respekt:

varsamis
25-02-08, 01:08
Ειμαι στον 3ο μηνα σε 2play στο πακετο 24/1,συγχρονιζω απο 7 εως 9 μβτς, κατα διαστηματα και σε ανυποπτους χρονους της μερας δεν εχω τηλ (δειχνει κατειλλημενο) επανερχεται μονο με power off.
Εχω στειλλει email στην ΤΥ με τα προβληματα κι απαντηση δεν πηρα παρα μονο οτι θα το ερευνησουν.
Τελειωνοντας ειμαι αποφασισμενος να φυγω και ρωτω αν ειναι εφικτο χωρις φυσικα την ποινη της διακοπης.
Ευχαριστω....
ΥΓ (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ 6/1)

dikal
25-02-08, 10:51
Νομίζω ότι το πιο σωστό το λέει ο aa144: Κάθε γραμμή είναι ξεχωριστή περίπτωση, και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Άλλη γραμμή διορθώνεται με τη μεταφορά σε ΟΤΕ πχ, άλλη με το κόλλημα των καλωδίων κλπ κλπ. Εδω μέσα έχουμε διαβάσει για "σημεία και τέρατα" που συμβαίνουν με τις γραμμές μας.
Έχω ανοίξει ένα θέμα με το πρόβλημα της γραμμής μου, η κατάσταση της οποίας τον τελευταίο μήνα αλλάζει ανά τριήμερο. Και όσο περισσότεροι χρήστες βάζουν το DSL στα σπίτια τους, τόσο τα πράγματα θα χειροτερεύουν, κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι αν πάω σε ΟΤΕ θα σταματήσει να αλλάζει.
Φυσικά μπορεί κάποιος να αλλάξει πάροχο, να φτιάξει (ενδεχομένως) η γραμμή του, και όταν ξαναχαλάσει, να πάει σε άλλον πάροχο κ.ο.κ.
Η γνώμη μου είναι πρώτα κανείς να ασχοληθεί σοβαρά με το πρόβλημά του, ώστε είτε να το διορθώσει αν γίνεται, είτε να εξακριβώσει ακριβώς από που προέρχεται.

Stefanos83
25-02-08, 12:07
Χαιρετώ τους προβληματισμένους συμφορουμήτες . Θα πω κι εγω την γνώμη μου . Κατα ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα τύχης . Αμα κάνεις αίτηση σε HOL θα πέσεις σε ΑΤ η σε HOL φορέα ? Και άμα πέσεις σε HOL σε τι DSLAM θα είσαι πάνω ? Και πάει λέγοντας.
Φίλος που έκανε αίτηση σε ΟΤΕ του το γυρίσανε απο 24 σε 8mbit γιατι "τοσο πιάνει" . Και έμενα στην HOL η γραμμη πιανει 14,5 κατα μεσο όρο και έχω 5 attentuation περισότερο απο τον φιλο στον ΟΤΕ . Αντε εξηγείστε το . Ασε που οτι λεει είναι πραγματικό . Είχα την δυνατότητα να μετρήσω την γραμμη μου , να δω πραγματικα τι βγάζει . Και σε speedtest πανω σε server της HOL είχα 12,5/700 . Το οποιο για μένα είναι άψογο.

Στην τελική αυτό που προτίνω είναι δοκιμάστε ΟΛΟΥΣ τους provider μεχρι να βρείτε αυτό με τον οποιο θα έχετε τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ παραπονα . Και μετα αφηστε το . Ισως κοστίσει λίγο παραπάνω , ίσως σας σπασουν τα νεύρα λίγο , αλλα είναι η μονη σωστη , μη-επιστημονική λύση που έχω βρει . Και πιστέψτε με , πιανει . Καλη δύναμη :) .

LiveTVRadio
25-02-08, 12:18
Ειχα forthnet, ειχα 2mbit και τα απογευματα δεν ειχα ιντερνετ απο ΑΥΓ.2007 μεχρι διακοπη στις 17-νοε.2007

Εβαλα Conn-x 4mbit, κατεβάζει full , δεν κόπηκε καμιά-φορα απο 6-δεκ 2007 που έβαλα , ως τωρα.

Δεν ισχυρίζομαι οτι ο οτε ειναι καλυτερος, αλλα στη δικη μου συνδεση ναι.

aa144
25-02-08, 12:40
Ειμαι στον 3ο μηνα σε 2play στο πακετο 24/1,συγχρονιζω απο 7 εως 9 μβτς, κατα διαστηματα και σε ανυποπτους χρονους της μερας δεν εχω τηλ (δειχνει κατειλλημενο) επανερχεται μονο με power off.
Εχω στειλλει email στην ΤΥ με τα προβληματα κι απαντηση δεν πηρα παρα μονο οτι θα το ερευνησουν.
Τελειωνοντας ειμαι αποφασισμενος να φυγω και ρωτω αν ειναι εφικτο χωρις φυσικα την ποινη της διακοπης.
Ευχαριστω....
ΥΓ (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ 6/1)

Αν και την απάντηση τη δίνεις μόνος σου, παρόλα αυτά δεν σου αρέσει. Γιατί, είναι τόσο σημαντικό για σένα το επιπλέον 1 - 3 Mbps μαζί με τα προβλήματα που σου προκαλεί;

Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι καλύτερο να μην λειτουργούμε τη γραμμή στο 100%, ειδικά αν είναι ασταθής η οροφή, όπως στη δική σου περίπτωση.

Εφόσον λοιπόν τη λύση την ξέρεις, βγάλε και μια λογική απόφαση.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 16 Seconds later........


Ειχα forthnet, ειχα 2mbit και τα απογευματα δεν ειχα ιντερνετ απο ΑΥΓ.2007 μεχρι διακοπη στις 17-νοε.2007

Εβαλα Conn-x 4mbit, κατεβάζει full , δεν κόπηκε καμιά-φορα απο 6-δεκ 2007 που έβαλα , ως τωρα.

Δεν ισχυρίζομαι οτι ο οτε ειναι καλυτερος, αλλα στη δικη μου συνδεση ναι.

Δικά τους είναι τα καλώδια, και αυτή τη φορά τα σύνδεσαν σωστά, αφού προσέχουν τους πελάτες τους. Ή μπορεί και να σου άλλαξαν ζεύγος, και αυτό συμβαίνει στους πελάτες τους.

alestros
25-02-08, 13:24
Ρε παιδιά ενεργοποιήθηκα και γω χτες! Ολα είναι ΟΚ.
Χτες κατά τις 9 το βράδυ κατέβαζα από το site της AMD κάτι drivers με 1100-1300kb/s και αργότερα από rapid πάλι με καμιά 1000άρα (σύνολο).

Αυτή την ώρα (12:30 μμ) κατεβάζω από rapid και από server με 560kb και το Speedtest.net μου δείχνει (αυτή τη στιγμή):
10.000kbps Download
800kbps Upload

Πως βλέπω σε ποιά ταχύτητα έχει κλειδώσει το ρούτερ? Ποιά είναι η διεύθυνση για το web interface του Netfaster? (Δοκίμασα 192.168.1.1 που ήταν του USR μου αλλά τζίφος :p )

jacobgr
25-02-08, 13:32
192.168.2.1

........Auto merged post: jacobgr added 1 Minutes and 23 Seconds later........

Σελίδα 24 του manual;)

alestros
25-02-08, 13:36
Thx!!!!

To χω ξεχάσει αθήνα το manual....

Αυτά μου δίνει το netfaster

Upstream Downstream
Noise Margin 30 dB 11 dB
Attenuation 4 dB 14 dB

Actual Data Rate
Down Stream 15915 (kbps.)
Up Stream 1018 (kbps.)


Καλά είναι αυτά??

jacobgr
25-02-08, 13:41
Thx!!!!

To χω ξεχάσει αθήνα το manual....

Τότε δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1670027&postcount=77

theopan
25-02-08, 13:50
Thx!!!!

To χω ξεχάσει αθήνα το manual....

Αυτά μου δίνει το netfaster

Upstream Downstream
Noise Margin 30 dB 11 dB
Attenuation 4 dB 14 dB

Actual Data Rate
Down Stream 15915 (kbps.)
Up Stream 1018 (kbps.)


Καλά είναι αυτά??

Τα margin και τα attenuation είναι άριστα για τον συγχρονισμό που έχεις. Θα έπρεπε να συγχρονίζεις ίσως και στα 20000Kbps. Αν σε ενδιαφέρει, να το αναφέρεις στη HOL.

aa144
25-02-08, 14:58
Η εξασθένιση δείχνει ένα μέσο όρο της ισχύος του σήματος, όμως δεν δείχνει πόσα σκουπίδια μπορεί να έχει μέσα το σήμα, ή την κατανομή στα bins σε όλο το φάσμα, και επομένως δεν βγαίνει συμπέρασμα για την δυνατότητα λειτουργίας σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Τουλάχιστον όχι με τη φυσική που ξέρω εγώ.

Τα αυτά και για το λόγο σήματος προς θόρυβο, αποτελεί μέσο όρο με πρόχειρη μέθοδο και δεν αποτελεί κριτήριο παρά μόνο ένδειξη ως προς την τάση στην οποία κινείται το μέγεθος όταν προκαλείται διακύμανση λόγω αλλαγών που μπορεί να κάνουμε.

theopan
25-02-08, 20:56
Η εξασθένιση δείχνει ένα μέσο όρο της ισχύος του σήματος, όμως δεν δείχνει πόσα σκουπίδια μπορεί να έχει μέσα το σήμα, ή την κατανομή στα bins σε όλο το φάσμα, και επομένως δεν βγαίνει συμπέρασμα για την δυνατότητα λειτουργίας σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Τουλάχιστον όχι με τη φυσική που ξέρω εγώ.


Δεν είμαι φυσικός, ούτε θα αμφισβητήσω τη φυσική που γνωρίζεις. Απλά από κοινές εμπειρίες που έχω, 15Mbps συγχρονισμός με 14dB attenuation είναι "κάπως" χαμηλά.
Και για να εκθέσω και άλλο ένα "σενάριο συνομωσίας" για μια ακόμα φορά καθώς ουδεμία απάντηση πήρα τις άλλες φορές που το έθιξα: Γιατί η HOL επιμένει στην πρωτοτυπία του "πιλοτικού σταδίου"; Τι ακριβώς περιμένει να "στρώσει" στη γραμμή και δεν αφήνει από την πρώτη στιγμή ξεκλείδωτο το συγχρονισμό; Να ζεσταθούν τα καλώδια; Γιατί δε μπορώ να βρω άλλο λόγο να συμβαίνει αυτό εκτός από το να σεττάρουν τα dslam τους ...ανάλογα τη γκρίνια και τις απαιτήσεις του κάθε πελάτη για αυτό και "ξεχνάνε" αρκετούς σε κάτι τραγικούς συγχρονισμούς οι οποίοι ως δια μαγείας εκτοξεύονται μετά από φωνές...

aa144
26-02-08, 01:36
Δεν έχω ούτε και εγώ την παραμικρή ιδέα του λόγου ύπαρξης του πιλοτικού. Μπορώ να υποθέσω, με βάση την εργασιακή εμπειρία μου σε μεγάλες εταιρίες, ότι αρκεί κάποιος με αρκετά υψηλή θέση να σκεφτεί κάτι, και αυτό μετά είναι νόμος και θα συνεχίσει να γίνεται μέχρι κάποιος άλλος σε υψηλότερη θέση να το σταματήσει. Κανένας από τους δυο δεν χρειάζεται να έχει την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο.

johnp87
26-02-08, 01:49
Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 23 dB 13 dB

Attenuation 10 dB 25 dB

Egw me auta exw:

Stream Type Actual Data Rate

Up Stream 1022 (Kbps.)

Down Stream 4662 (Kbps.)

Ειναι φυσιολογικο? ποσο θα επρεπε να εχω?

aa144
26-02-08, 02:06
Δεν υπάρχει κάποια απάντηση (σοβαρή) σε αυτό που ρωτάς, παρόλο που μπορεί να ακούσεις διάφορα εδώ μέσα.

Η ταχύτητα σε πραγματικές συνθήκες στο ADSL2+ δεν προκύπτει με απλές αριθμητικές πράξεις επιπέδου πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι σύνθετο ζήτημα και κάθε δεδομένη περίπτωση είναι διαφορετική, όπως και κάθε χρονική στιγμή σε δεδομένη περίπτωση είναι διαφορετική.

johnp87
26-02-08, 23:48
Ναι οκ το αντιλαμβανομαι αυτο.. αλλα γενικα σαν γραμμη που γυρω θα επρεπε να ειναι? γυρω στο 10? γυρω στο 15? γυρω στο 5 που ειμαι?

aa144
27-02-08, 00:04
Για να σου απαντήσω πρέπει να έχω πολύ περισσότερα στοιχεία από αυτά που δίνεις, αν είσαι σε ADSL2+ ας πούμε, αν έχεις περιορισμό στο ATM data rate από παλιό πακέτο που πιθανόν είχες, αν η γραμμή σου έχει κάποιο άλλο πρόβλημα παρεμβολών π.χ. και ότι άλλο στοιχείο μπορείς να δώσεις.

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; Τι πακέτο έχεις; Είναι 2play; Πως έχεις συνδέσει το ρούτερ, με σπλίτερ; Χωρίς; τα τηλέφωνα που τα έχεις; πάνω στο ρούτερ; στις πρίζες; με φίλτρα; χωρίς; Έχεις άλλες συσκευές στη γραμμή; Συναγερμό; Fax; τα έχεις με φίλτρα;

johnp87
27-02-08, 00:43
Well.. Τουμπα περιοχη, 2play πακετο, με spliter το ρουτερ και το τηλεφωνο το οποιο ειναι σε αλλη πριζα κ οχι πανω στο ρουτερ με φιλτρο, κανενα αλλο τηλ, οχι συναγερμο, φαχ..

Ρουτερ ειναι το NetFaster IAD, ADSL2+, παλια ειχα μια απλη 768κβιτ κ τπτ αλλο.

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 23 dB 13 dB

Attenuation 10 dB 24 dB



Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator

Fast Path FEC Correction 0 0

Interleaved Path FEC Correction 1 526143

Fast Path CRC Error 0 0

Interleaved Path CRC Error 2 12144

Loss of Signal Defect 0

Fast Path HEC Error 0 0

Interleaved Path HEC Error 0 0

aa144
27-02-08, 00:49
Βγάλε τα πάντα πάνω από τη γραμμή και δοκίμασε με το ρούτερ σκέτο χωρίς σπλίτερ σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού να δεις τι διαφορές θα έχεις. Μπορεί έτσι να εντοπίσεις την κεντρική τηλεφωνική πρίζα, και εκεί θα έχεις διαφορά στην απόδοση, επίσης μπορεί να δεις μεγάλη διαφορά (ή και καθόλου) από την αφαίρεση του σπλίτερ, στην περίπτωση αυτή θα πάρεις ένα άλλο καλύτερης ποιότητας σπλίτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.