PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με to refresh rate στα windows...



mpsallis
24-02-08, 19:48
Το προβλημα μου ειναι το εξης...εχω την ΑΤΙ 3850 και το lg F900P monitor .Δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να ανεβασω το refresh rate πανω απο 60hz!...Το λειτουργικο μου ειναι win XP SP2.Oi νεωτεροι drivers ειναι installed και για την VGA και για to monitor...Στα win μου βγαζει κανονικα refresh rates μεγαλυτερα ,επιλεγω πχ 85hz αλλα η οθονη εξακολουθει να τρεχει στα 60...δεν μπορω με τιποτα να το αλαξω και ειναι πολυ εκνευριστικο γιατι αυτο το refresh rate ειναι πολυ χαμηλο για CRT...

Εχει/ειχε κανεις παρομοιο προβλημα και μπορει να με βοηθησει?
Ευχαρηστω πολυ.

swatsquadgr
24-02-08, 20:34
Σε τι αναλυση δεν μπορεις να το ανεβασεις πανω απο 60 ?

mpsallis
24-02-08, 20:51
σε 1280χ1024 ,η οθονη υποστιριζει 100hz σε αυτη την αναλυση.το θεμα ειναι οτι σε οποιαδηποτε αναληση αμα παω να ανεβασω refresh rate μενει στα 60.αυτο το ξερω επιδη στο menu της οθονης εχει επιλογη να δεις το refresh.(καταλαβαινω και το σπαστικο τρεμοπεγμα βεβαια)
ευχαρηστω.

swatsquadgr
24-02-08, 21:03
Υποθετω οτι εχεις κανει uninstal - restart και ξανα install τους drivers της καρτας γραφικων ...

mpsallis
24-02-08, 21:17
Ναι εχω κανει 2 φορες unistall-install drivers και της vga αλλα και της oθονης αλλα τιποτα...
αυτο που υποθετω ειναι οτι μαλλον ειναι καποιο bug η κατι τετοιο,τι να πω..εψαξα στο google και βρικα και αλλους με παρομοιο προβλημα,τιποτα συγκεκριμενο ομως.Ελπιζω να μην ειναι harwariko to προβλημα πραγμα που μου φαινεται δυσκολο γιατι ολα λειτουργουν κανονικα.

swatsquadgr
24-02-08, 21:39
Eχεις αλλο pc να δοκιμασεις το μονιτορ ?

mpsallis
24-02-08, 21:54
H λυση βρεθικε.... στις επιλογες του catalist control center σε ενα υπομενου ειχε απο default τσεκαρισμενη την εξης παπαρ..α : use extended display identification data (EDID) αυτο λοιπον αναγνωριζει (και καλα) την maximum αναληση και το maximum refresh rate του monitor.σαν maximum αναληση ειχε 1600χ1200 και σαν maximum refresh 60hz(καμια σχεση με την πραγματικοτητα δηλαδη).αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην με αφηνει να ανεβασω παραπανω απο 60 hz το refresh.το κσετικαρα και εβαλα τις πραγματικες τιμες και επιτελους ολα καλα.μ***ιες των drivers τις ATI δηλαδη.2 μερες εχω φαει τον κοσμο για αυτο το πραγμα...Τελος παντων τελος καλο ολα καλα που λεμε...
σε ευχαρηστω πολυ φιλε μου.

nts7
25-02-08, 20:00
τα drivers καλα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.