PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με οθονη laptop



ironwiller
24-02-08, 22:41
καλησπερα. εχω ενα laptop Fujitsu-Siemens Amilo, το οποιο εδω και περιπου ενα μηνα ανα τακτα χρονικα διαστηματα εμφανιζει ασταθη χρωματα στην οθονη χωρις δυνατοτητα επαναφορας εκτος της αναγκαστικης λυσης ειτε του να το κλεισω η να το βαλω σε sleep mode και μετα να κανω αφυπνιση. αυτο συνηθως συμβαινει αφου περασει ανοικτο 1 ωρα. αλλα καποιες αλλες φορες εχει συμβει και πιο νωρις.τι μπορει να φταιει και τι θα μπορουσα να κανω?
αν πρεπει να το παω στην αντιπροσωπεια συμφερει καλυτερα αυτο η να κοιταξω για αγορα νεου laptop?

παραθετω και μια φωτογραφια της οθονης για να δειτε

ευχαριστω εκ των προτερων

swatsquadgr
25-02-08, 12:32
Χωρις να μπορω να απαντησω σιγουρα , ή κατι δεν παει καλα με την καρτα γραφικων ή η οθονη οταν ζεσταινεται τα παιζει ... Αν μπορεις να τον ανοιξεις και να τον σκαλισεις ( αν ειναι εκτος εγγυησης και πιανουν τα χερια σου ) , να τσεκαρεις τις καλωδιοταινιες αν πατανε καλα κτλ κτλ .

makocer
25-02-08, 13:16
οτι γραφει ο swatsquadgr
το ανοιγμα λαπτοπ ειναι μπελας να ξερεις αλλα αν ειναι εκτος εγγυησης δεν σε συμφερει να το επισκευασεις
θες ενα σταυροκατσαβιδο (αν θυμαμαι καλα αλλιως θα ειναι torx -το αστερακι) κι ενα λεπτο ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ μαχαιρι φαγητου για να ανοιξεις τα κουμπωματα περιμετρικα

προσεχε γιατι εχει πολλες βιδες -βγαλτες με ταξη
σε ορισμενα μοντελα αρκει να 'ξεκουμπωσεις' το πλαστικο της οθονης -ξεκινωντας απο τις βασεις
μετα πρεπει να λυσεις την οθονη μεχρι να δεις την καλωδιοταινια στην πλατη της οθονης οπου το προβλημα μαλλον ειναι οτι δεν παταει καλα
πιεσε τη προς το κουμπωμα και πατα καλα γυρω το αυτοκολητο που εχει -απο τη ζεστη το παθαινουν
σχετικα συχνα
καλο ειναι να το ανοιξεις και κατω για ενα καθαρισμα -ισως εχει πιασει σκονη και θερμενεται

καλη τυχη ! (θα σου χρειαστει !! !)

ironwiller
25-02-08, 13:45
οτι γραφει ο swatsquadgr
το ανοιγμα λαπτοπ ειναι μπελας να ξερεις αλλα αν ειναι εκτος εγγυησης δεν σε συμφερει να το επισκευασεις
θες ενα σταυροκατσαβιδο (αν θυμαμαι καλα αλλιως θα ειναι torx -το αστερακι) κι ενα λεπτο ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ μαχαιρι φαγητου για να ανοιξεις τα κουμπωματα περιμετρικα

προσεχε γιατι εχει πολλες βιδες -βγαλτες με ταξη
σε ορισμενα μοντελα αρκει να 'ξεκουμπωσεις' το πλαστικο της οθονης -ξεκινωντας απο τις βασεις
μετα πρεπει να λυσεις την οθονη μεχρι να δεις την καλωδιοταινια στην πλατη της οθονης οπου το προβλημα μαλλον ειναι οτι δεν παταει καλα
πιεσε τη προς το κουμπωμα και πατα καλα γυρω το αυτοκολητο που εχει -απο τη ζεστη το παθαινουν
σχετικα συχνα
καλο ειναι να το ανοιξεις και κατω για ενα καθαρισμα -ισως εχει πιασει σκονη και θερμενεται

καλη τυχη ! (θα σου χρειαστει !! !)

καταρχην ευχαριστω και τους δυο για τις οδηγιες. μιλησα σημερα με αντιπροσωπεια (ειναι εκτος εγγυησης) μου ειπαν οτι μονο για να το δουν θελουν γυρω στα 60. (lol) και απο εκει και περα χοντρικα αν εχει καποια βλαβη το κοστος θα ανεβει πανω απο 200-300...κτλ...οποτε...

παμε για κατ οικον εγχειρηση...κατ αρχην αξιζει να γινει? η θα ηταν προτιμοτερο να μεινει ως εχει μεχρι οσο αντεξει. δλδ παρενεργειες απο την επεμβαση θα υπαρξουν?και ποσο σοβαρες?

διευκρινηση οσον αφορα την εγχειρηση...να ανοιξω την οθονη στα δυο? η το κατω μερος? ρωταω διοτι στην οθονη περιμετρικα εχει κατι πλαστικα (καουτσουκ) που νομιζω οτι ειναι το καλυμμα για τις βιδες αλλα ισως ειναι μονο για να ακουμπα στο κατω μερος με σταθεροτητα.να τα βγαλω αυτα? αν πρεπει? μετα θα ξαναμπουν? η θελει τελικα μονο "ξεκουμπωμα" με το μαχαιρ?

ευχαριστω αναμενω οδηγιες " επεμβασης" lol :clap:

29gk
25-02-08, 13:54
Ψαξε , πριν κανεις οτιδηποτε, για το service manual του φορητου σου. Αυτο δηλαδη που θα σε καθοδηγησει για την αποσυναρμολογηση. Αν το φοβασαι μπορεις να περιοριστεις στον ελεγχο της συνδεσης της οθονης με την μητρικη. Οπως δηλαδη προανεφεραν τα παιδια παραπανω, μηπως εχει χαλαρψσει ή φυγει απο τη θεση του η καλωδιοταινια με το ανοιξε κλεισε.

Σε καθε περιπτωση, σε οτι "βαθος" και να φτασεις θα μπορεσεις να το φυσηξεις για την σκονη αλλα και παλι αν δεν τα καταφερεις δεν θα μπορεσεις να κανεις πολλα πραγματα για να το επισκευασεις.

Απαραιτητα εργαλεια :
- Service manual
- Απλετος χρονος
- Ψυχραιμια και υπομονη
- Καφες και τσιγαρα ( αν καπνιζεις ) :)

makocer
25-02-08, 13:55
ναι -τα λαστιχακια βγαινουν και πισω εχει βιδακια
το ξεκουμπωμα ειναι λιγο ζορι-γι αυτο δεν θελει αιχμηρο εργαλειο
προσοχη στα πλαστικα θελει για λογους καλαισθησιας ;) το εσωτερικο ομως και ειδικα η καλωδιοταινια θελει πολυ προσοχη
στο κατω μερος εχει ενα 'τροφοδοτικο' (inverter στην ουσια) που δινει ρευμα για τον ΄φωτισμο' της οθονης
αυτο μην το πειραξεις
οπως το 'κοιτας' τα καλωδια απο το σωμα προς την οθονη περναν απο το δεξι στηριγμα - οποτε προσοχη
βαλε και το google να δουλεψει για σενα -πιθανο να βρεις καποιο ''HOW TO'' για να εχεις μια εικονα

το αν αξιζει ,παιζει ρολο η φυση του προβληματος και ποσο το ανεχεσαι....

iloxos
25-02-08, 14:11
Φίλε στο δικό μου Amilo D7830 οι μεταλλικές συνδέσεις που κρατάνε εσωτερικά την οθόνη στο λάπτοπ κόπηκαν!!!! σταδιακά μέσα σε 2 χρόνια και φυσικά αφού είμαι εκτός εγγύησης δεν κάνω κάν κουβέντα για service...

Η οθόνη μου στηρίζεται στο τοίχο (χαχαχαχα) ... και το λάπτοπ έγινε σταθερό περισσότερο και απο τα σταθερά...

Το μόνο που κάνω είναι να ψάξω για μεταχειρισμένη οθόνη ή κάποια εξωτερική...αλλά δεν καίγομαι αφού το "λάπτοπ" μου είναι 2ος Η/Υ.

Για μένα αγόρασε νέο λάπτοπ και αυτή τη φορά ΟΧΙ FS - έχει το χειρότερο και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ service

nikgr
25-02-08, 14:27
Φίλε εγώ δεν ξέρω κανέναν να έχει γίνει χειρούργος δια τηλεφώνου.

Ασε τις χαζομάρες και πήγαινε να το δει κάποιος ειδικός, απ' τη στιμή που δεν έχεις ιδέα ούτε τί είναι τί.
Το πιθανότερο είναι ότι θα κάνεις χειρότερη ζημιά και θα χαλάσεις και κάτι που δουλεύει.

Εμένα έβγαζε κάτι τέτοιες γραμμές το laptop και τελικά ήταν καμένη η κάρτα γραφικών και χρειάστηκε αλλαγή όλη η μητρική. Ευτυχώς ήμουν εντός εγγύησης.

Υπάρχει ένα μαγαζί που αναλαμβάνει επισκευές laptops απ' όλες τις μάρκες. Δεν ξέρω τί τιμές έχουν αλλα πιστεύω καλύτερες απ' τα επίσημα service.

Αν ξαναβρω το link μπορεί και να το postαρω αν και δε θέλω να τους κάνω και διαφήμιση.

(*) Ηθικό διδαγμα για όποιον μας διαβάζει. ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ αν είναι δυνατόν στα 3χρόνια, για να μην έρθουμε σύντομα στη θέση του φίλου.
(**) Σύνδεσε εξωτερική οθόνη στην έξοδο dsub του laptop. Αν κι εκεί κάνει τα ίδια πας για αλλαγή μητρικής.

ironwiller
25-02-08, 15:12
Φίλε στο δικό μου Amilo D7830 οι μεταλλικές συνδέσεις που κρατάνε εσωτερικά την οθόνη στο λάπτοπ κόπηκαν!!!! σταδιακά μέσα σε 2 χρόνια και φυσικά αφού είμαι εκτός εγγύησης δεν κάνω κάν κουβέντα για service...

Η οθόνη μου στηρίζεται στο τοίχο (χαχαχαχα) ... και το λάπτοπ έγινε σταθερό περισσότερο και απο τα σταθερά...

Το μόνο που κάνω είναι να ψάξω για μεταχειρισμένη οθόνη ή κάποια εξωτερική...αλλά δεν καίγομαι αφού το "λάπτοπ" μου είναι 2ος Η/Υ.

Για μένα αγόρασε νέο λάπτοπ και αυτή τη φορά ΟΧΙ FS - έχει το χειρότερο και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ service

απο τι βλεπω μαλλον για νεα αγορα θα παω. τελικα μαλλον θα το κρατησω ως εχει και οσο κρατησει, διοτι δεν αξιζει ουτε να να ταλαιπωρηθω ουτε χρονικα ουτε οικονομικα για ενα μηχανημα 1,5 ετους.

nikgr
25-02-08, 15:23
Bρήκα το link γι' αυτό το μαγαζί που κάνει επισκευες.
Αν θες κανε τους ένα ερώτημα.

http://www.hnm.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=57

ironwiller
25-02-08, 18:12
Bρήκα το link γι' αυτό το μαγαζί που κάνει επισκευες.
Αν θες κανε τους ένα ερώτημα.

http://www.hnm.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=57

εγραψες. επικοινωνησα μαζι τους, εξυπηρετικοτατοι. θα παω μεσ την εβδομαδα για να το δουν. και μαλιστα, θα το δουν και θα το παρω επιτοπου (εκτος αν εχει καποιο προβλημα που χρειαζεται να μεινει), ευχαριστω.

σε κερναω καφε αν θες :respekt:

nikgr
25-02-08, 18:33
Ωραία φίλε. Χαίρομαι που βοήθησα.

Ενημέρωσε μόνο αν θες για την εξέλιξη, ωστε να βοηθηθεί και κανένας άλλος που μπορεί να έχει παρόμοιο πρόβλημα.

Κι εγώ απο ένα παλιότερο post είχα κρατήσει το link, οπου έλεγε κάποιος ότι είναι σωστοί οι συγκεκριμένοι στη δουλειά τους.

JoeBar
26-02-08, 01:52
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο. Νομίζω οτί είναι καλύτερα να το δει κάποιος ειδικός μιας και που δεν το κατέχεις.

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.