PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος στην τηλεφωνία με 2play



kwnstantinos
24-02-08, 23:02
Έχω συνδέσει το Φριτζ με την πατέντα που προτείνει η HOL, διότι διαφορετικά δεν πήγαινε σήμα στις άλλες πρίζες του σπιτιού.

Στο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο πάνω στο Fritz, η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή.

Στα τηλέφωνα όμως που είναι συνδεδεμένα στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, ακούγεται ένας θόρυβος που είναι αρκετά ενοχλητικός.
Το σήμα του θορύβου είναι περιοδικό, και με σχετικά μικρή συχνότητα.

Τι μπορεί να φταίει?

aa144
24-02-08, 23:07
Μπορεί να μην φταίει τίποτε από αυτά που έκανες, αλλά να υπήρχε ήδη ο θόρυβος αυτός στη γραμμή σου και τώρα μπορείς να τον ακούσεις. Στα τηλέφωνα που έβαλες στις άλλες πρίζες του σπιτιού έχεις βάλει φίλτρα; Σε όλα; Μήπως στη γραμμή υπάρχει συνδεμένο τίποτε άλλο, π.χ. κανένας συναγερμός ή κάτι άλλο ξεχασμένο;

Αν συνδέσεις το FON1 με τις πρίζες του σπιτιού και όχι το FON2, ο θόρυβος παραμένει; Αν δεν συνδέσεις καθόλου το FON1 / FON2 με το σπλίτερ, ο θόρυβος παραμένει;

kwnstantinos
24-02-08, 23:21
Πριν το double play, δεν υπήρχε ο θόρυβος σε καμία πρίζα.

Σε όλες τις πρίζες χρησιμοποιώ φίλτρα για PSTN, τα οποία είναι 3 διαφορετικα(1 crypto,1 της HOL και ένα που δεν ξέρω τι μαρκα είναι).

Επίσης, δεν έχω συναγερμό ή κάποια άλλη συσκευή πάνω σε πρίζα τηλεφώνου.

Ο θόρυβος είναι ο ίδιος όταν συνδέω τις άλλες πρίζες με τα FON και 1 FON 2.

Άν δεν συνδέσω καθόλου το FON1 / FON2 με το σπλίτερ, δεν υπάρχει κανένας θόρυβος στις άλλες πρίζες.

Το splitter μπορεί να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα ή μπορεί να φταίει κ κάτι άλλο?

Πετάγομαι σε ένα φίλο να πάρω το δικό του splitter για δοκιμή...

aa144
24-02-08, 23:24
Δοκίμασε με άλλο ρούτερ. Ζήτα να σου στείλουν ένα NetFaster.

kwnstantinos
25-02-08, 00:10
Δοκίμασα και δεύτερο splitter, το οποίο ήταν καινούριο, και ο θόρυβος παραμένει.

Πρόσεξα πως και στη συσκευή που είναι συνδεδεμένη άμεσα στο Fritz υπάρχει αυτός ο θόρυβος, αλλά με πολύ μικρή ένταση, οπότε δεν δημιουργεί πρόβλημα στην επικοινωνία.

Ο θόρυβος στις άλλες πρίζες μου φαίνεται 10 φορές μεγαλύτερος...

lyk
25-02-08, 00:14
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις αυτό που γραφει το άρθρο. Ετσι δεν μπλέκονται τα σήματα. Ισως θα δεις βελτιωση.

kwnstantinos
25-02-08, 02:01
Δυστυχώς, έγινε ανακαίνιση στο σπιτι μου κάποτε και μεταφέρθηκε η κεντρική πρίζα.

Γι αυτό το λόγο, στην κεντρική πρίζα έρχεται ένα μόνο ζεύγος καλωδίων.
Φαντάζομαι σε κάποιο κουτί διακλαδώσεως θα έχει συνδέσει τα καλώδια απο όλες τις πρίζες... αλλά δεν έχω καμία όρεξη να χαλάω τους τοίχους...

Έτσι, δεν μπορώ να υλοποιήσω αυτό το κόλπο που μου προτείνετε. :(

aa144
25-02-08, 12:14
NetFaster, ζήτα να σου στείλουν ένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.