PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάρα πολλές αποσυνδέσεις



kiasfo
25-02-08, 02:50
παιδια γεια σας.χρειαζομαι επειγοντος την βοηθεια σας
εχω κανει συνδεση στην 4net soho.ακολουθουν τα 2 βασικα προβληματα μου:
1)ενω μενω αγ.παρασκευη και η 4net λεει οτι υποστηριζει μεχρι 24Mbps εγω εχω μονο 1.επικοινωνησα απειρες φορες μαζι τους (περιμενοντας καθε φορα 1 ωρα στο ακουστικο)αλλα κανεις δεν μου ειπε κατι ουσιωδες
2)αντιμετωπιζω υπερβολικα πολλες αποσυνδεσεις,πανω απο 200(ναι καλα διαβαζετε,200+).τι γινετε;ειμαι σε απογνωση
χρησιμοποιω το cl-110

θα εκτιμουσα πολυ μια πραγματικη βοηθεια

........Auto merged post: kiasfo added 6 Minutes and 48 Seconds later........

Line Mode G.DMT Line State Show Time
Latency Type Fast Line Up Time 00:01:11:01
Line Coding Trellis On Line Up Count 212

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 1024 Kbps 256 Kbps
Attainable Line Rate 4032 Kbps 916 Kbps
Noise Margin 19.1 dB 24.0 dB
Line Attenuation 31.0 dB 17.0 dB
Output Power 11.8 dBm 13.4 dBm

hel
25-02-08, 03:08
Την σύνδεση την έκανες πρόσφατα;
Βάλε μόνο του το ρουτερ απάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα, σπλιτερ κλπ. Έχεις συναγερμό;

manicx
25-02-08, 12:41
παιδια γεια σας.χρειαζομαι επειγοντος την βοηθεια σας
εχω κανει συνδεση στην 4net soho.ακολουθουν τα 2 βασικα προβληματα μου:
1)ενω μενω αγ.παρασκευη και η 4net λεει οτι υποστηριζει μεχρι 24Mbps εγω εχω μονο 1.επικοινωνησα απειρες φορες μαζι τους (περιμενοντας καθε φορα 1 ωρα στο ακουστικο)αλλα κανεις δεν μου ειπε κατι ουσιωδες
2)αντιμετωπιζω υπερβολικα πολλες αποσυνδεσεις,πανω απο 200(ναι καλα διαβαζετε,200+).τι γινετε;ειμαι σε απογνωση
χρησιμοποιω το cl-110

θα εκτιμουσα πολυ μια πραγματικη βοηθεια

........Auto merged post: kiasfo added 6 Minutes and 48 Seconds later........

Line Mode G.DMT Line State Show Time
Latency Type Fast Line Up Time 00:01:11:01
Line Coding Trellis On Line Up Count 212

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 1024 Kbps 256 Kbps
Attainable Line Rate 4032 Kbps 916 Kbps
Noise Margin 19.1 dB 24.0 dB
Line Attenuation 31.0 dB 17.0 dB
Output Power 11.8 dBm 13.4 dBm

Κι άλλος ένας Αγ Παρασκευή με αποσυνδέσεις. Γιατί κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα είναι γενικό στην περιοχή;

kiasfo
25-02-08, 14:27
το συνδεσα και κατευθειαν στην πριζα αλλα παλι τα ιδια.μηπως φταινε τπτ ρυθμισεις;και γιατι δεν εχω μεχρι 24Mbps αφου υποστηριζουν στην 4net οτι υπαρχει ιδιοοκτητο δικτυο στην Αγ.Παρασκευη και Χαλανδρι και σε ολες τις διπλανες περιοχες(εκτος Γερακα και Γλυκα νερα).παρεπιπτωντος μενω και πολυ κοντα στην πλατεια(300μ)και απο οτι εμαθα το κεντρο του οτε ειναι στην ΕΡΤ που και απο εκει ειμαι αρκετα κοντα.

hel
26-02-08, 00:09
Δεν συνδέθηκες πρόσφατα;
Τι σου είπαν από forthnet?

Aias
26-02-08, 09:39
Με τα στοιχεια που δινεις μαλλον εισαι μεσω ΑΡΥΣ(οτε δηλαδη).Οποτε εισαι ακομα στο 1bill.Αν εχεις αποσυνδεσεις παρε την τεχνικη υποστήριξή να το δωσει βλαβη.Επισης αν σου πουν οτι δεν βλεπουν αποσυνδεσεις μαλλον κατι φταιει στο pc σου και χανει το connection με το router.Αν το εχεις με το usb βαλε το με το ethernet.
Αυτα σαν μια 1η εκτιμηση...

gdscream
26-02-08, 22:18
Κι άλλος ένας Αγ Παρασκευή με αποσυνδέσεις. Γιατί κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα είναι γενικό στην περιοχή;

Εγώ δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν!!

kiasfo
28-02-08, 04:06
1)την συνδεση την εκανα προσφατα πριν δυο μηνες..μου ειχαν πει οτι θα ειμαι στο ιδιοκτητο.στο site της 4net ειχαν εναν χαρτη που εδειχνε ποιες περιοχες υποστηριζει το ιδιοκτητο δικτυο και υπηρχε η Αγ.Παρασκευη.τωρα εξαφανιστηκε αυτος ο χαρτης.δεν ειναι δυνατον να εχουν ιδιοκτητο οι διπλανες πολυκατοικιες και εγω να ειμαι στο ΑΡΥΣ.πως γινεται αυτο ;
Πηγα στο μαγαζι που εκανα την συνδεση και εστειλαν email stin 4net και αυτοι ειπαν οτι ενημερωσαν τον οτε για μια αλλαγη.
2)οταν ειμαι συνδεδεμενος και χτυπησει το τηλεφωνο με αποσυνδεει.οταν ειμαι αποσυνδεδεμενος και παρω εγω τηλεφωνο μετα απο 5 δευτερα με συνδεει.πολυ περιεργα πραγματα ρε παιδια σας λεω.και γιαυτο ζηταω μια λυση απο σας που πιστευω ξερετε πιο πολλα πραγματα απο τους (η μαλλον απο τις)τεχνικους της 4net.
3)τι παιζει με το snr?μηπως εχω τπτ τετοιο προβλημα?τι μπορω να δοκιμασω μονος μου?
ευχαριστω πολυ που με ακουτε:rofl::rofl:

hel
28-02-08, 10:33
Eίχες βάλει το τηλέφωνό σου στον wizard και σου έλεγε ότι θα είσαι στο ιδιόκτητο; Δοκίμασέ το πάλι γιατί φαίνεται ότι είσαι σε ΑΡΥΣ.
Για την αποσύνδεση όταν παίρνεις τηλέφωνο μάλλον φταίει κανένα φίλτρο.
Βγάλε τα τηλέφωνα από τις πρίζες και άσε μόνο το ρουτερ στη γραμμή χωρίς σπλιτερ. Πάρε τηλέφωνο από το κινητό στο σταθερό. Αν πέσει η γραμμή είναι ευθύνη της forthnet, αλλιώς δική σου.

slaughter
28-02-08, 15:23
καταρχάς έχεις βάλει Line Mode G.DMT οπότε καλά εισαι στο 1 για τέτοιο Noise margin.
αν σου κάνει αυτά που λές με το τηλέφωνο το πιο πιθανό είναι να έχεις κάποιο ελαττωματικό φίλτρο...

kiasfo
03-03-08, 03:08
μπορω να κανω κατι για να μπω στο ιδιοκττο της 4net;η τουλαχιστον να κανουν κατι αυτοι ?αφου λεει οτι καλυπτει Αγ.Παρασκευη.Δειτε εδω http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10009892

μπορω να κανω διακοπη?γιατι δεν παλευεται το 1Mbps!!!(να ηταν και 1 συνεχομενα καλα θα ηταν!)
ειμαι συνδρομητης περιπου 2,5 μηνες.Α,και κατι αλλο με τις αποσυνδεσεις:καθε φορα σχεδον που με αποσυνδεει και με ξανασυνδεει βλεπω οτι αλλαζει και η ταχυτητα DL kai UL.

hel
04-03-08, 02:10
Nα απευθυνθείς στην forthnet για το αν θα έρθει το ιδιόκτητο στην περιοχή σου.
Όταν συνδέεις το ρουτερ μόνο του σου κάνει αποσυνδέσεις;
Έχεις δοκιμάσει άλλα φίλτρα-σπλίττερ;
99% αυτά φταίνε για τις αποσυνδέσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.