PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon WLAN 7140 quick (forced by user) disconnect (change ip 4 rs)



chemeng
25-02-08, 05:11
Πως γίνεται ρε παιδιά να κάνουμε disconnect (το ιντερνετ) για να πάρουμε νέα (external) IP (για ευνόητους λόγους, για Rapidshare κυρίως)???
Μέσω Settings-->System-->Reset κάνει full reboot το modem-router, ξανακάνει συγχρονισμό στη γραμμή και αργεί χαρακτηριστικά.
Έχω FRITZ!Box Fon WLAN 7140 (Annex A) Firmware Version 39.04.43 και πουθενά στο web interface με αυτό το fw δεν μπορώ να βρω disconnect. (που είχε το παλυαγαπημένο Alcatel-Thomson SpeedTouch 510 v.4 που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος.
Καμμιά βοήθεια??? Έχετε πετύχει κανά fw που να έχει disconnect?? Ή υπάρχει και σε αυτό το fw και δεν το έχω ξετρυπώσει???
Btw, ποιο είναι το τελευταίο fw για FRITZ!Box Fon WLAN 7140 (Annex A)?? Aξίζει το update??

valliant69
25-02-08, 15:14
Βρήκα το εξής ... κολπάκι σε ένα φόρουμ:

1) Δημιούργησε ένα καινούργιο αρχείο κειμένου κάπου στον υπολογιστή σου και γράψε μέσα τα εξής (κόπυ-πέϊστ):


@echo off
cls
echo CracK's Rapidshare Time Resetter...
echo -----------------------------------
pause
ipconfig /flushdns
ipconfig /registerdns
ipconfig /setclassid
ipconfig /release
ipconfig /renew
echo now you can download with a new limit
Credits.bat

2) Αποθήκευσε το και άλλαξε το όνομα του σε .bat (eg. change-ip.bat)

Κάθε φορά τώρα που θέλεις να αλλάξεις ΙΡ, κάνε τα εξής:
1) Στον πίνακα ελέγχου, κατάργησε την κάρτα δικτύου σου (υποθέτω ότι συνδέεται ο Η/Υ σου με το φριτς μέσω LAN?)
2) Τρέξε το change-ip.bat (διπλό κλικ)
3) Ξαναενεργοποίησε την κάρτα δικτύου σου

Έτοιμος!

Όσον αφορά στο πιο είναι το πιο πρόσφατο fw για το 7140, υπάρχει σχετικό πόστ στην αρχή του φόρουμ, νομίζω μάλιστα ότι είναι στίκυ. Ψάξτο.

chemeng
26-02-08, 16:17
Σε ευχαριστώ φίλε valliant69, αν και δε βοήθησε, αφού ουσιαστικά κάνει reset την internal ip (και όχι την external του internet), και ο DHCP server δίνει πάλι την ίδια internal ip

@ ADSLgr.com All rights reserved.