PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL 2play... Ερωτήσεις καμμένου.



Alex_Under
25-02-08, 12:33
Σήμερα είναι η μέρα που μετά από καταγγελίες και εξώδικα και απειλές αγωγών ξεμπέρδεψα, μετά από ακριβώς 1 χρόνο παρά μία μέρα, από την Forthnet.

Όπως καταλαβαίνετε, έχει καεί η γούνα μου και επειδή όποιος καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι, έχω κάποιες ερωτήσεις.

Αυτή την στιγμή είμαι full ΟΤΕ τηλέφωνο και Connex και μένω Καλαμαριά. Σκέφτομαι να περάσω στο 2Play της HOL.

1) Θα πρέπει πρώτα να διακόψω το Connex και μετά να κάνω αίτηση στην HOL ή το Connex θα διακοπεί μαζί με την τηλεφωνία ΟΤΕ κατα την μετάβαση από το ενα δίκτυο στο άλλο;
2) Ανεξαρτήτως του πόσο θα διαρκέσει η ενεργοποίηση της HOL, θα έχω τηλέφωνο και ιντερνετ από ΟΤΕ μέχρι να ενεργοποιηθώ;
3) Αν είναι κανείς από Καλαμαριά (και ιδιαίτερα Κηφισιά) ας μου πει την άποψη του και τα υπέρ και τα κατά που συνάντησε.
4) Γενικότερα πως είναι τα πράγματα; Ξεπεράστηκαν οι παιδικές ασθένειες ή ακόμη γίνονται τραγελαφικά σκηνικά;

Βοηθήστε μάγκες γιατί δεν θέλω να περάσει και ο επόμενος χρόνος με email, τηλεφωνήματα και καταγγελίες.
(Τότε θα μου πεις "γιατί το κάνεις;". Τι να κάνω, είναι πολλά τα λεφτά :( )

sdikr
25-02-08, 12:44
1) Οχι τα αναλαμβάνει όλα η Hol
2) Ναι θα έχεις μέχρι να γίνει η μετάφορα στο δικτύο της hol, μπορεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο - Internet για καθόλου εως μερικές ώρες
3) Απο ροσταν που είμαι η γραμμη τα πάει καλά
4) είναι όπως σου κάτσει

Θα έλεγα να περιμένεις λίγο εκτός αν παρέχουν πλέον την pstn τηλεφωνία

Γίωργος Γρηγορίου
25-02-08, 12:58
Τώρα ξέμπλεξες, πας να ξαναμπλέξεις;
Τρελλός είσαι (με την καλή έννοια);
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Ένα χρόνο περίμενα τη VIVODI και δεν ήρθε ποτέ
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Αυτό που δεν σου λέει η HOL όταν σου λέει ότι δεν θα πληρώνεις πλέον το πάγιο ΟΤΕ είναι ότι θα πληρώνεις το δικό της!
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Εκτός αυτού είσαι και κατα 30% ιδιοκτήτης του ΟΤΕ (μαζί με όλους τους Έλληνες) οπότε θα ενισχύεις τη δικιά σου εταιρία.
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Και όπως λέει και η χρήστρια manoulamou "Ο σωστός άνθρωπος αλλάζει γνώμη, ο ιδιώτης ποτέ"

dikal
25-02-08, 13:25
Τώρα ξέμπλεξες, πας να ξαναμπλέξεις;
Τρελλός είσαι (με την καλή έννοια);
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Ένα χρόνο περίμενα τη VIVODI και δεν ήρθε ποτέ
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Αυτό που δεν σου λέει η HOL όταν σου λέει ότι δεν θα πληρώνεις πλέον το πάγιο ΟΤΕ είναι ότι θα πληρώνεις το δικό της!
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Εκτός αυτού είσαι και κατα 30% ιδιοκτήτης του ΟΤΕ (μαζί με όλους τους Έλληνες) οπότε θα ενισχύεις τη δικιά σου εταιρία.
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Και όπως λέει και η χρήστρια manoulamou "Ο σωστός άνθρωπος αλλάζει γνώμη, ο ιδιώτης ποτέ"

Τη vivodi την περίμενα κι εγώ επί 7 μήνες, και δεν ήρθε ποτέ λόγω πΟΤΕ. Άσε, είναι άλλη περίπτωση, ξέρω πολλά παραδείγματα. Δεν ξέρω για τις υπηρεσίες της, αλλά στις ενεργοποιήσεις της είχε τεράστιο πρόβλημα.
ΥΓ. Το εμπαιδώσαμε το σύνθημα για ΟΤΕ ;) :)

amanas240187
25-02-08, 13:35
εγω φιλε alex ειμαι κανα μηνα στο 2play της hol στο κεντρο Βυζαντιου ειμαι Καλαμαρια.
ειμαι πολυ ευχαριστημενος ,πιανω 15 mbps και η τηλεφωνια λειτουργει μια χαρα.ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια μεσα σε 4 εβδομαδες.καθολου αποσυνδεσεις στο fritz.

Alex_Under
25-02-08, 13:38
Είναι αλήθεια ότι 6,5 μήνες τώρα που έχω Connex, οι χρόνοι απόκρισης και η τηλεφωνική εξυπηρέτηση που είχα από τον ΟΤΕ ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη. Ο ΟΤΕ είναι κράτος.
Οι λόγοι είναι όμως καθαρά οικονομικοί. Αν μπορώ να έχω 20 με 30€ λιγότερους λογαριασμούς τηλεφώνου/ιντερνετ, αυτή την στιγμή θα ήταν πάρα πολύ καλή εξέλιξη για τα ασθενή οικονομικά μου.

Ξέρω οτι με τους εναλλακτικούς είναι "Όπως σου κάτσει"... Απλά σκέφτομαι, πόσο γκαντέμης μπορεί να είμαι για να με χτυπήσει δεύτερη φορά κεραυνός. :P

........Auto merged post: Alex_Under added 0 Minutes and 55 Seconds later........


εγω φιλε alex ειμαι κανα μηνα στο 2play της hol στο κεντρο Βυζαντιου ειμαι Καλαμαρια.
ειμαι πολυ ευχαριστημενος ,πιανω 15 mbps και η τηλεφωνια λειτουργει μια χαρα.ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια μεσα σε 4 εβδομαδες.καθολου αποσυνδεσεις στο fritz.

Τι τηλεφωνία έχεις? PSTN ή VoIP ?

jacobgr
25-02-08, 13:47
Μονο Voip εχει ακόμη στη Θεσσαλονικη η ΗΟΛ

........Auto merged post: jacobgr added 3 Minutes and 34 Seconds later........

Εγώ πάντως θα έβαζα καταρχάς ένα HiBox (Shared LLU) να δω πως πάει η γραμμή και μετά εφόσων ειναι σταθερη θα πηγαινα σε 2play.
(Αυτό κάνω ήδη δλδ. Πέριμένω πότε θα στρώσει σοβαρά η σύνδεσή μου για να πάω σε 2play)

Alex_Under
25-02-08, 14:15
Εγώ πάντως θα έβαζα καταρχάς ένα HiBox (Shared LLU) να δω πως πάει η γραμμή και μετά εφόσων ειναι σταθερη θα πηγαινα σε 2play.
(Αυτό κάνω ήδη δλδ. Πέριμένω πότε θα στρώσει σοβαρά η σύνδεσή μου για να πάω σε 2play)

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό, είναι η αλήθεια. Αλλά μετά σκέφτηκα πως το internet στο σπίτι το έχω μόνο σαν διασκέδαση και μπορώ να "υπομείνω" χαμηλές ταχύτηττες ή/και κάποιες διακοπές. Από την άλλη, αν κάνει 2 με 4 εβδομάδες να ενεργοποιηθεί μόνο το hi-box και μείνω ευχαριστημένος, θα πρέπει να περιμένω άλλες 2 με 4 βδομάδες για να ενεργοποιηθεί και το double play. Οπότε λέω να το ρισκάρω...

aa144
25-02-08, 15:07
Τώρα ξέμπλεξες, πας να ξαναμπλέξεις;
Τρελλός είσαι (με την καλή έννοια);
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Ένα χρόνο περίμενα τη VIVODI και δεν ήρθε ποτέ
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Αυτό που δεν σου λέει η HOL όταν σου λέει ότι δεν θα πληρώνεις πλέον το πάγιο ΟΤΕ είναι ότι θα πληρώνεις το δικό της!
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Εκτός αυτού είσαι και κατα 30% ιδιοκτήτης του ΟΤΕ (μαζί με όλους τους Έλληνες) οπότε θα ενισχύεις τη δικιά σου εταιρία.
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!
Και όπως λέει και η χρήστρια manoulamou "Ο σωστός άνθρωπος αλλάζει γνώμη, ο ιδιώτης ποτέ"

Να προσθέσω στα παραπάνω, ότι αφενός η Vivodi δεν αποτελεί κριτήριο για τη Hol, αφετέρου το πάγιο με τη λογική μου πρέπει να αντιστοιχεί σε κάτι, όπως συμβαίνει στους εναλλακτικούς, δηλαδή έχεις Internet και (ανάλογα το πακέτο) δωρεάν τηλεφωνία. Στο πάγιο του ΟΤΕ δεν αντιστοιχεί καμία υπηρεσία, είναι το λεγόμενο νταβατζηλίκι.

Επίσης το ότι με υποχρέωσαν τόσα χρόνια μέσω των φόρων μου να χρηματοδοτώ τους χαραμοφάηδες και τα λαμόγια, δεν αποτελεί για εμένα λόγο να συνεχίσω να τους χρηματοδοτώ και μέσω των ακριβών υπηρεσιών τους, αφού τώρα πια ευτυχώς έχω τη δυνατότητα να επιλέξω άλλο πάροχο.

Καλά να είναι τα παιδιά εκεί μέσα, να τρώνε και να πίνουν εις υγείαν των κορόϊδων απέξω, όπως κάνανε τόσα χρόνια. Και όποιος έχει συγγενείς ή φίλους εκεί μέσα να τους χαίρεται.

Alex_Under
25-02-08, 15:14
Καλά, με πείσατε, θα πάω HOL... :p

Το θέμα είναι να κάνω αύριο αίτηση ή να περιμένω τον νέο μήνα μπας και υπάρξει καμιά προσφορά;
Τώρα νομίζω στο cosmos που με ενδιαφέρει, έχει προσφορά 1 ώρα δωρεάν τηλεφωνήματα τον μήνα για 6 μήνες...

aa144
25-02-08, 15:17
Πάρτο από τώρα και ρώτα και αν θα έχεις POTS τηλεφωνία ή VOIP εκεί που θα είσαι, επίσης ρώτα αν θα έχεις δυο γραμμές ή μια μόνο (στην περίπτωση POTS).

dikal
25-02-08, 15:18
Και δυστυχώς, απ' ότι ξέρω, συνεχίζουν να εισπράττουν 8,5 έουρα μηνιαίως από τους συνδρομητές των υπολοίπων, εμμέσως. Αλλά δεν πειράζει, γιατί είναι "δική μας" εταιρία. ;)

Alex_Under
26-02-08, 16:14
Τελικά ρώτησα και έμαθα ότι η τηλεφωνία μου θα είναι VoIP και όχι PSTN...

@ ADSLgr.com All rights reserved.