PDA

Επιστροφή στο Forum : Peri ADSL k ISDN



SiL3nT
13-09-03, 02:43
Prin tis kalokairines diakopes eimoun psilo enhmerwmenos peri to adsl alla twra pia exw xa8ei teleiws. Akoma den kserw poion ISP na valw.....skeftomai vivodi forth k otenet alla den exw apofasisei......tespa anarwtiemai ti paizei me to isdn k thn adsl. katalava pws otan valw adsl 8a prepi na krathsw thn isdn grammh dld 8a synexisw na plhrwnw to pagio ths isdn?? Giati?? :P

Plsss hep me! 8elw na kserw, mh valw adsl k synexistoun na mou erxontai kati thlefwna 200 evro! k me skwtosei o pateras mou!

SfH
13-09-03, 03:35
Thn isdn thn kratas isdn ama thes h thn metatrepeis se pots prin kaneis thn aithsh gia adsl ama se kaine ta 1-2xil/mhna pou einai to extra sto pagio tou pots. Apo kei kai pera to pagio ths adsl to plhrwneis gia tis yphresies dsl enw to pagio ths grammhs (eite auth einai isdn h pots) gia th grammoula sou (kai tis thlefwnikes yphresies). An apo thn allh den thes katholou thlefono para mono adsl, h vivodi sou erxetai ganti ;)

Nick2k2
13-09-03, 04:45
Νομίζω οτι και με την Vivodi χρειάζεται να έχεις τηλεφωνική γραμμή.Απλα η vivodi δίνει μέσο δικό της LLU και δεν πληρώνεις τα πάγια στον οτέ,αλλα χρειάζεται να έχεις γραμμή απο τον οτέ για να δουλέψει η ADSL,διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Athlon_XP
13-09-03, 07:50
Η vivodi για να δουλέψει το ADSL της πρέπει ο κάτοχος να έχει δεύτερο ζεύγος καλωδίων γιατί το δίκτυό της δεν είναι συμβατό με το δίκτυο του πΟΤΕ. Οπότε όταν κάνεις αίτηση για ADSL στην vivodi έρχετε ο τεχνικός του πΟΤΕ και σε συνδέει με το 2ο ζεύγος καλωδίων μια αφόρτιστη γραμμή όπως ονομάζεται και από το πάγιο που δίνεις στην vivodi τα 11Ε πηγαίνουν αυτομάτως στον πΟΤΕ και είναι για την συντήριση της ευθείας (αφόρτηστης γραμμής). Από κει και πέρα αναλαμβάνουν οι τεχνικοί της vivodi να σε συνδέσουν και να ενεργοποιήσουν το account. Το κακό είναι ότι η γραμμή της vivodi μπορεί να χρησιμοποιηθεί δυστηχώς μόνο για ADSL και για τίποτα άλλο. Ίσως αργότερα αν θα δώσει υπηρεσίες VoIP (και μακάρι να δώσει) τότε μπορείς να ξεφορτωθείς την γραμμή του πΟΤΕ που έχεις για τα τηλέφωνα. Πάντως παρόλο την μικρή κάλυψη του δικτύου της το ADSL της κυριολεκτικά δεν έχει τα προβλήματα που έχει του πΟΤΕ (αλλά να με πεις 3 χρόνια πιλοτικό ADSL είχε ο πΟΤΕ τίποτα δεν κατάφερε να κάνει). Και φυσικά το modem τις vivodi δεν είναι υποχρεωτικό όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές με τον πΟΤΕ. Πιστεύω ότι μάλλον ανέλυσα αρκετά το θέμα και πιστεύω να σε βοήθησα κάπως.

Athlon_XP
13-09-03, 07:55
Και φυσικά όλη αυτή η υπόθεση μέχρι να ενεργοποιηθεί και να δουλέψει το ADSL συνήθως πέρνει 3 εβδομάδες ή ίσως και παραπάνω και αυτό έχει σχέση από την πλευρά του πΟΤΕ για να παραδόσει την αφόρτιστη γραμμή για το ADSL της vivodi. Πάντως αν επεκτείνει περισσότερο το δίκτυό της ίσως κάποιοι που δεν καλύπτονται από πΟΤΕ να την προτιμήσουν. Εγώ πάντως εύχομαι να μεγαλώσει το δίκτυό της και να βάλει στην θέση του τον πΟΤΕ με τα νταβατζιλίκια του και τα έτσι θέλω του.

SiL3nT
13-09-03, 13:03
Eyxaristw poly paidia me voh8hsate para poly!
Exw pia mia eikona gia to ti na dialeksw!
Thnx!

ermis333
13-09-03, 13:38
SiL3nT μέχρι στιγμής η φτηνότερη είναι η Tellas όπου την 384 την δίνει με 34€ το μήνα σε αντίθεση με τα 49€ της ΟΤΕΝΕΤ, ΟΤΕΝΕΤ μη βαλεις γιατί τώρα τελευταία έχει πολλά προβλήματα (μπουκώνει το δίκτυο) οπότε διάλεξε μια εκ των Tellas, Forthnet , ACN και με Sparknet δενν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.

Αλλά λόγο τιμής η Tellas θα σου έρθει καλύτερα και λόγω φτηνότερης τιμής αλλά και λόγω γιαγαντιαίου διαθέσιμου Bandwidth για τα ελληνικά δεδομένα(να κάνω και την προπαγάνδα μου :lol: )

Johny
13-09-03, 14:53
Οι καλύτερες εταιρείες είναι η tellas, forthnet, και acn.

sdikr
13-09-03, 16:03
Οι καλύτερες εταιρείες είναι η tellas, forthnet, και acn.


και καποτε ητανε η οτενετ, μην το παρατραβαμε, αυριο μπορει να μπουκωσει καποιος αλλος isp μηπως ξεχνατε τι ητανε η ACN καποτε?

και περαν του ISP κρεμομαστε και στο ATM δικτυο του ΟΤΕ, μηπως εχει μπουκωσει και αυτο.

Κακα τα ψεματα, ενα 90% αν οχι παραπανω που εχει βαλει adsl εχει βαλει και αυτα τα ωραια προγραμματα (emule, kazaa, klp) οποτε.....

Για εμενα αυτη την στιγμη απο θεσσαλονικη, η οτενετ παει καλα, (ισως με απλη dialup να πηγαινει καλυτερα λογο το οτι εχει 155 με αθηνα,) Forthnet εχει 34, ACN το ιδιο.
οταν ομως εισαι πανω στο adsl δεν βγαινεις με αυτα αλλα μεσω του ΑΤΜ του οτε και δυστηχως δεν υπαρχουν πληροφοριες ποσο εχει ο καθε isp.

Ωραια η Τελας εχει 2.5 αλλα 2.5 με τι? με την Ιταλια??? δεν πιστευω η wind στην Ιταλια να εχει τοσο bandwidth για να παρεχει 2.5 στην τελας και στους ιταλικους χρηστες.

ας ελπιζουμε σε αναβαθμισεις τον διαφορων isp αλλιως ............

φιλικα

ermis333
13-09-03, 16:25
"Ωραια η Τελας εχει 2.5 αλλα 2.5 με τι? με την Ιταλια??? δεν πιστευω η wind στην Ιταλια να εχει τοσο bandwidth για να παρεχει 2.5 στην τελας και στους ιταλικους χρηστες"

Φίλε μου η WIND είναι μια από της μεγαλύτερες εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας και ίντερνετ στην Ευρώπη όπου το στάνταρ είναι 1.5Mbit με 45€ και εσύ έρχεσαι και μου λές οτί δεν μπορεί να δώσει τόσο Bandwidth στην Tellas;;Όταν στην Ρώμη στο Μιλάνο και στις άλλες μεγάλες πόλεις της Ιταλίας ο κόσμος έχει 10Mbit!!!! ΤΟΣΟ ΛΕΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΧΕΙ!!!

Με την ίδια λογική ψέμματα λένε και οι άλλοι ISP για το Bandwidth τους!!!!

ΟΠΩΣ και να το κάνουμε έχει μακράν το μεγαλύτερο Bandwidth από όλους τους άλλους, όσο κι αν δεν αρέσει σε ορισμένους....

ΒΡΕ ΚΑΤΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ.......

sdikr
13-09-03, 23:27
"Ωραια η Τελας εχει 2.5 αλλα 2.5 με τι? με την Ιταλια??? δεν πιστευω η wind στην Ιταλια να εχει τοσο bandwidth για να παρεχει 2.5 στην τελας και στους ιταλικους χρηστες"

Φίλε μου η WIND είναι μια από της μεγαλύτερες εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας και ίντερνετ στην Ευρώπη όπου το στάνταρ είναι 1.5Mbit με 45€ και εσύ έρχεσαι και μου λές οτί δεν μπορεί να δώσει τόσο Bandwidth στην Tellas;;Όταν στην Ρώμη στο Μιλάνο και στις άλλες μεγάλες πόλεις της Ιταλίας ο κόσμος έχει 10Mbit!!!! ΤΟΣΟ ΛΕΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΧΕΙ!!!

Με την ίδια λογική ψέμματα λένε και οι άλλοι ISP για το Bandwidth τους!!!!

ΟΠΩΣ και να το κάνουμε έχει μακράν το μεγαλύτερο Bandwidth από όλους τους άλλους, όσο κι αν δεν αρέσει σε ορισμένους....

ΒΡΕ ΚΑΤΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ.......



τι να πω τωρα περι κολληματων?
οσο για σενα μεγια σου με χαρα σου, δεν σου επιτεθηκα μην το κανεις.

ermis333
14-09-03, 02:26
Η "επίθεση" 8O με επειχηρήματα είναι πάντα μια θεμιτή "επίθεση", δεν σε δείραμε κι όλας....

sdikr
14-09-03, 14:38
Η "επίθεση" 8O με επειχηρήματα είναι πάντα μια θεμιτή "επίθεση", δεν σε δείραμε κι όλας....

Με πειραξε αυτο που ειπες περι κολληματος, δεν εχω καποιο κολλημα ουτε με οτε ουτε με οτενετ ουτε με forthnet, hol acn .
απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι οι isp εχουν τις καλες τους και τις κακες τους. οσο για το bandwitdth παω με οτενετ διοτι εμενα σαν βορεια ελλαδα με καλυπτει καλυτερα απο ολους του αλλους isp μαζι. (θεσσαλονικη - αθηνα).
Φιλικα

ermis333
14-09-03, 18:24
Εντάξει αν εσύ θέλεις να δώσεις 17.7€ παραπάνω δώστα, πάντως ενημερωτικά στο λέω οτι η Tellas όλους τους κόμβους της τους έχει συνδεδεμένους μέσω ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών στα 2.5Gbps γι αυτό και προς το παρών καλύπτει μόνο την Αττική-Θεσσ/κη-Λάρισα (μέχρι το τέλος του 2003 και τις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις).Αυτό ισχύει 100%.

Η ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει καλύτερο Bandwidth με Θεσσ/κη(ουτε κάν ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχει, ότι έχει το νοικιάζει από τον ΟΤΕ), αν υπερασπίζεστε τους κλέφτες πώς θα πέσουν οι τιμές;;;;

384 με 57,82€ (ΟΤΕΝΕΤ+ΦΠΑ)
384 με 40,12€ (Tellas+ΦΠΑ)

17.7€ ΔΙΑΦΟΡΑ Για WIND vs OTE

Τι να σου πώ τώρα εγώ, αν τα έχεις δώστα, απλά με αυτήν τη λογική μην περιμένετε ποτε να γίνει προσιτό το ADSL στην χώρα μας.

Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε οτιδήποτε σαν άμεση επίθεση προς εσένα, δεν έχω τίποτα μαζί σου.

Athlon_XP
14-09-03, 20:31
Δεν ξέρω αλλά πήγα στο site της Tellas και είδα τις τιμές και με έβαλε σε πειρασμό τώρα αλλά μέσα στα 34 Ε μήπως υπάρχει κάποιος/οι περιορισμοί; Επίσης από ότι είδα οι τιμές της είναι ανά μήνα και δεν υπάρχει κάποιο πακέτο όπως στους άλλους ISP για x μήνες (πχ 3,6,9,12) και ρωτάω:

1) Η μηνιαία πληρωμή γίνεται αποκλειστικά με πιστωτική κάρτα ή γίνεται και με άλλους τρόπους (γιατί αν είναι με πιστωτική ας το ξεχάσει καλύτερα).

2) Αν θέλω να διακόψω την συνδρομή μετά από κάποιους μήνες θα μπορώ ή υπάρχει δεσμεύση όπως στην Sparknet;

3) Σήμερα ένα δοκιμή με ένα προσωρινό account που έχει στο site της η Tellas (κανονικά αντί για quest θέλει guest για να δουλέψει) για να δω αν δουλεύει σε άλλα site ή αν είναι στιλ pOTEnet (my.otenet.gr). Τελικά IP πήρε (ήταν για την ακρίβεια 62.169.225.3) αλλά φυσικά δούλευε όπως δουλεύει και της pΟΤΕnet πριν την κανονική ενεργοποίηση της συνδρομής αλλά στο site της Τellas δεν μπόρεσα να βρω κάποιο μέρος που να λέει ενεργοποίηση online ADSL συνδρομής. Άραγε υπάρχει κάποιο άλλο site που γίνεται αυτό ή μήπως εγώ δεν έψαξα καλά στο site της Tellas;

4) Η Tellas έχει κάποια κεντρικά γραφεία στην Θεσσαλονίκη όπως έχουν οι άλλοι ISP (πχ όπως η FORTHNET);

Αυτά τα λίγα είχα να πω. Πιστεύω να μην σας κούρασα με τις απορίες μου γενικά με το ADSL της Tellas.

ermis333
14-09-03, 23:59
1) Η μηνιαία πληρωμή γίνεται αποκλειστικά με πιστωτική κάρτα ή γίνεται και με άλλους τρόπους (γιατί αν είναι με πιστωτική ας το ξεχάσει καλύτερα

H πληρωμή γίνεται μέσω λογαριασμού που σου έρχεται ανά δήμηνο (την πρώτη φορά θα σου έρθει μετά από ένα μήνα), δεν χρειάζεσαι πιστωτική, πληρώνεις το λογαριασμό είτε στα ΕΛΤΑ ή στον Γερμανό ή στη ΔΕΗ.

2) Αν θέλω να διακόψω την συνδρομή μετά από κάποιους μήνες θα μπορώ ή υπάρχει δεσμεύση όπως στην Sparknet

Η συνδρομή είναι ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου και μπορείς να τη διακόψεις όποτε θέλεις.

3) Σήμερα ένα δοκιμή με ένα προσωρινό account που έχει στο site της η Tellas (κανονικά αντί για quest θέλει guest για να δουλέψει) για να δω αν δουλεύει σε άλλα site ή αν είναι στιλ pOTEnet (my.otenet.gr). Τελικά IP πήρε (ήταν για την ακρίβεια 62.169.225.3) αλλά φυσικά δούλευε όπως δουλεύει και της pΟΤΕnet πριν την κανονική ενεργοποίηση της συνδρομής αλλά στο site της Τellas δεν μπόρεσα να βρω κάποιο μέρος που να λέει ενεργοποίηση online ADSL συνδρομής. Άραγε υπάρχει κάποιο άλλο site που γίνεται αυτό ή μήπως εγώ δεν έψαξα καλά στο site της Tellas;


Η ενεργοποίηση συνδρομής γίνεται τηλεφωνικά, τους παίρνεις τηλέφωνο τους δίνεις τα στοιχεία σου αυτοί κάνουν προενεργοποίηση αμέσως (σου ενεργοποιούν την γραμμή αμμέσως και σου στέλνουν το συμβόλαιο για να το υπογράψεις πιο μετά)ή μπορείς μέσω Γερμανού και ΕΛΤΑ(αλλά μπορεί να πάρει πολύ εκτός και άν στείλεις το συμβόλαιο με ΦΑΞ). Τα παιρεταίρω τα γράφει στο site (τα DNS,ΙΡ κτλ.).Για να σιγουρευτείς πάρε το 13800 τσάμπα είναι δεν χάνεις τίποτα.

Δέν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ περιορισμός μή φοβάσε εγώ δεν εχω βάλει ακόμα γιατί περιμένω να δώ αν θα κρατήσει ο πΟΤΕ την έκπτωση.

Athlon_XP
15-09-03, 00:31
Ok. Σε ευχαριστώ. Λύθηκαν οι απορίες μου τελικά.

Tony_Ts
15-09-03, 10:40
17.7? ΔΙΑΦΟΡΑ Για WIND vs OTE

Τι να σου πώ τώρα εγώ, αν τα έχεις δώστα, απλά με αυτήν τη λογική μην περιμένετε ποτε να γίνει προσιτό το ADSL στην χώρα μας.

Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε οτιδήποτε σαν άμεση επίθεση προς εσένα, δεν έχω τίποτα μαζί σου.

Ερμή, όποιος θέλει να δώσει περισσότερα χρήματα για να πάει στην otenet μη σκας, ας πάει! Kάποια στιγμή να λάβει κι εκείνος το mail http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1920&highlight=
Εμείς τα λέμε... όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει... ας πρόσεχε!

sdikr
15-09-03, 23:55
Παιδια μερικοι εχουνε κανει ορισμενου χρονου συνδεση, σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε;
εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος (δεν εχω τρομερες απαιτησεις απο το download) με ενδιαφερει το 24/7, ακριβο μεν αλλα οταν το αποφασισα να βαλω αυτες ηταν οι τιμες.
τα 17 ευρω παραπανω δεν μου λενε και τιποτα, την δουλεια μου να κανω. αν αυριο που θα τελειωσει η προπληρωμενη υπαρχουν αλλες εναλακτικες θα πραξω αναλογα.
ΤΟ Mail μπορεις να το λαβεις αυριο απο οποιον Isp και να διαλεξεις, σου δινει κανεις εγγυηση????
ΟΧΙ UBR Unspecified Bit Rate. που σημαινει απλα οτι οταν το αποφασισει ο καθε isp ειναι δικαιολογημενος.

Αυτα τα λιγα, ο καθενας ειναι ελευθερος να διαλεξει τι θελει.
Εγω ειμαι happy
(και για οσους πανε να πουν περι χρηματων, ΤΑ ΕΔΩΣΑ στο προπληρωμενο οποτε τα εχω απλα ξεχασει)

Φιλικα,
Και ναι να δουμε καποια στιγμη τις τιμες να πεφτουν και ενα μπραβο στην Τελας που ριχνει το γαντι στους υπολοιπους. Αυτο ειναι ανταγωνισμος..

@ ADSLgr.com All rights reserved.