PDA

Επιστροφή στο Forum : C++ .NET Θα τρελαθώ!!



xabikos
07-06-05, 00:19
Λοιπόν σαν φοιτητής του τμήματος πληροφορικής του Α.Π.Θ. είπα να κάνω την επιτέλους την πρώτη μου εργασία με παράθυρα. Χρησιμοποιώ το Visual Studio .NET 2003 Professional μιας και μας το δίνουν δωρεάν απο τη σχολή. Με την βοήθεια απο ένα βιβλίο που αγόρασα ξεκινάω, καταφέρνω να κάνω ένα σημαντικό μέρος και ξαφνικά σε ένα build που έκανα μου βγάζει το εξής σφάλμα fatal error C1191: 'mscorlib.dll' can only be imported at global scope
το πρόγραμμα τρέχει αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί να το κάνει αυτό στα ξαφνικά Οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή δεκτή

Rama
07-06-05, 00:52
(Από αυτά που γράφεις προτείνω: ) δες τι ακριβώς άλλαξες πριν από αυτό το build που άρχισες να έχεις το fatal error. Είναι και C++ και δεν ξέρω να σου πώ πολλά (έχω να πιάσω χρόνια και δεν ξέρω τι έχουν κάνει στην 7.0 και τις βιβλιοθήκες). Έβαλες στο project καποιο extra reference μήπως σε κάποια βιβλιοθήκη? Αν και το mscorlib είναι πολύ χαρακτηριστικό dll και χρησιμοποιήται από παντού στο .NET....

PS: Χαζή ερώτηση γιατί μπορεί η εργασία σου να είναι σε καθοριμένη γλώσσα αλλα: Γιατί δεν κάνεις το πρώτο σου GUI με C# ή και ... VB.NET (:x σσσσσοουυυυτ σιγά ... θα με ακούσει το forum και θα κράξουν για την VB!!!! )

viron
07-06-05, 01:20
Γεια σου xabikos,
Δες τι λέει η microsft για το error που έχεις.

http://msdn.microsoft.com/library/en-us/vccore/html/vcerrFatalErrorC1191.asp

Φιλικά,
Viron.

xabikos
07-06-05, 01:38
(Από αυτά που γράφεις προτείνω: ) δες τι ακριβώς άλλαξες πριν από αυτό το build που άρχισες να έχεις το fatal error. Είναι και C++ και δεν ξέρω να σου πώ πολλά (έχω να πιάσω χρόνια και δεν ξέρω τι έχουν κάνει στην 7.0 και τις βιβλιοθήκες). Έβαλες στο project καποιο extra reference μήπως σε κάποια βιβλιοθήκη? Αν και το mscorlib είναι πολύ χαρακτηριστικό dll και χρησιμοποιήται από παντού στο .NET....

PS: Χαζή ερώτηση γιατί μπορεί η εργασία σου να είναι σε καθοριμένη γλώσσα αλλα: Γιατί δεν κάνεις το πρώτο σου GUI με C# ή και ... VB.NET (:x σσσσσοουυυυτ σιγά ... θα με ακούσει το forum και θα κράξουν για την VB!!!! )

Το βρήκα το λάθος μου ευτυχώς! Η καθηγήτρια μας έδωσε περιορισμούς για την γλώσσα που θα κάνουμε την εργασία και είπε C η C++ η java οπώτε η VB.NET αποκλείεται Κ αποφάσισα να μάθω καλά C++ γιατί απο οτι κατάλαβα αν την ξέρεις πολύ καλά μετά εύκολα μαθαίνεις και τις πιο πολλές άλλες γλώσσες

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.