PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν έχεις μέσον..



gkimonas
25-02-08, 20:17
Λοιπόν παιδιά φίλος μου όπου ο θείος του εργάζεται στον ΟΤΕ έκανε αίτηση για ADSL και μετά από 2-3 μέρες τον είχαν συνδέσει κανονικά, την στιγμή που τόσοι άλλοι χρήστες περιμένουν μέχρι και έναν μήνα μην πω και παραπάνω για να τους ενεργοποιήσουν.


Με λίγα λόγια,
Ελλάδα, η χώρα της ρεμούλας, του μέσου και της Λωβυτούρας

bond
25-02-08, 20:27
Λοιπόν παιδιά φίλος μου όπου ο θείος του εργάζεται στον ΟΤΕ έκανε αίτηση για ADSL και μετά από 2-3 μέρες τον είχαν συνδέσει κανονικά, την στιγμή που τόσοι άλλοι χρήστες περιμένουν μέχρι και έναν μήνα μην πω και παραπάνω για να τους ενεργοποιήσουν.


Με λίγα λόγια,
Ελλάδα, η χώρα της ρεμούλας, του μέσου και της Λωβυτούρας

Σε περιοχες που δεν υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας ολοι σε 2-3 μερες συνδεονται. Αν μου πεις οτι στην ιδια περιοχη αλλοι δεν συνδεονται τοτε εχει ενδιαφερον, αλλιως οχι.

gkimonas
25-02-08, 20:30
Σε περιοχες που δεν υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας ολοι σε 2-3 μερες συνδεονται. Αν μου πεις οτι στην ιδια περιοχη αλλοι δεν συνδεονται τοτε εχει ενδιαφερον, αλλιως οχι.

Εντάξει ρε παιδί μου, μην είσαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό που λες, υπάρχουν οι περιπτώσεις που υπάρχει διαθεσιμότητα και όμως για πολλούς και διαφόρους λόγους τους καθυστερούν και το ξέρουμε.

MELINAKIR
25-02-08, 20:31
Και εγώ σε 3 μέρες συνδέθηκα με ΟΤΕ, περιοχή Γλυφαδας και Νέας Σμύρνης...
:)

emeliss
25-02-08, 20:34
Σε περιοχες που δεν υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας ολοι σε 2-3 μερες συνδεονται. Αν μου πεις οτι στην ιδια περιοχη αλλοι δεν συνδεονται τοτε εχει ενδιαφερον, αλλιως οχι.

Απόλυτα σωστός.

guzel
25-02-08, 20:35
δυστυχως ακομη και σημερα ο οτε ετσι λειτουργει ..:down:

bond
25-02-08, 20:35
Εντάξει ρε παιδί μου, μην είσαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό που λες, υπάρχουν οι περιπτώσεις που υπάρχει διαθεσιμότητα και όμως για πολλούς και διαφόρους λόγους τους καθυστερούν και το ξέρουμε.

Οχι δεν το ξερω. Αν το ξερεις εσυ, πες μας που συμβαινει αυτο.

gkimonas
25-02-08, 20:39
Οχι δεν το ξερω. Αν το ξερεις εσυ, πες μας που συμβαινει αυτο.

Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις αλλά δεν θέλω να αναφερθώ.
Με συγχωρείτε.

Τέλος όλοι μιλάμε για ενεργοποίηση σε ΟΤΕ.

Ας πουν όμως τι τραβάνε και οι χρήστες των λεγόμενων ενναλακτικών.

Και μην πεις κάποιος πως με συμβόλαιο σε Forthnet πχ συνδέθηκε σε 3 μέρες γιατί δεν το πιστεύω.

africa_twin
25-02-08, 20:41
δυστυχως ακομη και σημερα ο οτε ετσι λειτουργει ..:down:

Και όχι μόνο ο ΟΤΕ! Γενικά ζούμε σε μια χώρα που παντού χρειάζεται να έχεις "δικό σου" άνθρωπο για να κάνεις αυτό που υποχρεούνται να σου παρέχουν... :down::down::down:

bond
25-02-08, 20:46
Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις αλλά δεν θέλω να αναφερθώ.
Με συγχωρείτε.

Τέλος όλοι μιλάμε για ενεργοποίηση σε ΟΤΕ.

Ας πουν όμως τι τραβάνε και οι χρήστες των λεγόμενων ενναλακτικών.

Και μην πεις κάποιος πως με συμβόλαιο σε Forthnet πχ συνδέθηκε σε 3 μέρες γιατί δεν το πιστεύω.


Στους εναλλακτικους το ξερω οτι υπαρχουν καθυστερησεις αλλα τι σχεση εχει αυτο με το ποστ σου, που υποννοεις οτι χρειαζεσαι μεσο για να συνδεθεις στον ΟΤΕ σε 2-3 μερες. Υπαρχουν πολλοι που συνδεθηκαν σε 2-3 μερες χωρις κανενα μεσο.
Δεν αμφιβαλλω οτι ενα μεσο στον ΟΤΕ, οπως και σε καθε δουλεια στην Ελλαδα, ιδιωτική ή δημοσια, βοηθαει σε "δυσκολες" περιπτωσεις, αλλα η απλη ενεργοποιηση ADSL στον ΟΤΕ δεν ειναι πια δυσκολη υποθεση. Να μου πεις οτι χρειαζεται μεσο για να βγεις απο PCM ή να αλλαξεις καλωδια ή να σου κρατησουν πορτα σε περιοχη που υπαρχει ελλειψη, το καταλαβαινω.

g_alkis
25-02-08, 20:51
Λοιπόν παιδιά φίλος μου όπου ο θείος του εργάζεται στον ΟΤΕ έκανε αίτηση για ADSL και μετά από 2-3 μέρες τον είχαν συνδέσει κανονικά, την στιγμή που τόσοι άλλοι χρήστες περιμένουν μέχρι και έναν μήνα μην πω και παραπάνω για να τους ενεργοποιήσουν.


Με λίγα λόγια,
Ελλάδα, η χώρα της ρεμούλας, του μέσου και της Λωβυτούρας


Για τα μέσα που μας εξυπηρετούν, τα βύσματα στο στρατό, τα φακελάκια στους γιατρούς κτλ. ευθυνόμαστε όλοι εμείς που τα πράττουμε και τα επιζητούμε. Αν εμείς τα απορρίπταμε δεν θα υπήρχαν. Οτιδήποτε άλλο, π.χ. φταίει το κακό και άδικο κράτος, αποτελεί λαϊκισμό και αποφυγή των ευθυνών μας για τα χάλια που επικρατούν στην Ελληνική κοινωνία.

EvilHawk
25-02-08, 21:13
Τέλος όλοι μιλάμε για ενεργοποίηση σε ΟΤΕ.

Ας πουν όμως τι τραβάνε και οι χρήστες των λεγόμενων ενναλακτικών.


Κάνω λάθος ή εσύ αναφέρθηκες σε ΟΤΕ δημιουργώντας το θέμα?
Σε περιοχές με διαθεσιμότητα ο χρόνος ενεργοποίησης είναι 2-3 εργάσιμες, τσάμπα υποχρεώθηκε στο "μέσο" του ο φίλος σου ... :whistle:

gkimonas
25-02-08, 21:31
Κάνω λάθος ή εσύ αναφέρθηκες σε ΟΤΕ δημιουργώντας το θέμα?
Σε περιοχές με διαθεσιμότητα ο χρόνος ενεργοποίησης είναι 2-3 εργάσιμες, τσάμπα υποχρεώθηκε στο "μέσο" του ο φίλος σου ... :whistle:

Εντάξει μπορεί να έχετε δίκιο, μπορεί να μην είναι η θέση αυτού του μηνύματος εδώ, αλλά αυτά που λέω ισχύουν.

Δεν ηθέλα να προσβάλλω τους χρήστες των υπηρεσιών του ΟΤΕ αλλά με πιάνει το παράπονο όταν μερικοί περιμένουν στο κέντρο της Αθήνας και γύρω ένα μήνα και όσοι επιλέγουν τον ΟΤΕ ή έχουν μέσον να ενεργοποιούνται σε 3 μέρες.

sdikr
25-02-08, 21:52
Εντάξει μπορεί να έχετε δίκιο, μπορεί να μην είναι η θέση αυτού του μηνύματος εδώ, αλλά αυτά που λέω ισχύουν.

Δεν ηθέλα να προσβάλλω τους χρήστες των υπηρεσιών του ΟΤΕ αλλά με πιάνει το παράπονο όταν μερικοί περιμένουν στο κέντρο της Αθήνας και γύρω ένα μήνα και όσοι επιλέγουν τον ΟΤΕ ή έχουν μέσον να ενεργοποιούνται σε 3 μέρες.

Σε εμένα, πήρε 2 μήνες να μου βάλει γραμμή η Hol, 1 μήνα και 22 μέρες για την Hol να στείλει την αίτηση, 8 για να δώσει την γραμμή ο ΟΤΕ

Σίγουρα παράπανω απο τις 7 μέρες που χρειάστηκε ο ΟΤΕ στην ίδια περιοχή να μου δώσει γραμμή (ναι έχω δυο )

Collective_Soul
25-02-08, 21:59
Με ενεργοποιησαν σε 4 μερες...Χωρις βυσμα

loukoumaki
25-02-08, 22:05
μάλον πρέπει να προσέχετε τι ψηφίζετε χαχαχαχαχ

sdikr
25-02-08, 22:06
Με ενεργοποιησαν σε 4 μερες...Χωρις βυσμα

Αστά αυτά βλέπουμε την υπογραφή σου :p

tedd
25-02-08, 23:32
Λοιπόν παιδιά φίλος μου όπου ο θείος του εργάζεται στον ΟΤΕ έκανε αίτηση για ADSL και μετά από 2-3 μέρες τον είχαν συνδέσει κανονικά, την στιγμή που τόσοι άλλοι χρήστες περιμένουν μέχρι και έναν μήνα μην πω και παραπάνω για να τους ενεργοποιήσουν.


Με λίγα λόγια,
Ελλάδα, η χώρα της ρεμούλας, του μέσου και της Λωβυτούρας

Φίλε γίνεται με γνωρίζεις με το φιλό σου ή ακόμα καλύτερα με τον θειο του μπας και καταφέρουμε να συνδεθουμε καποια στιγμη γιατι βαρέθηκα να περιμένω κοντά δύο μήνες για 24άρα, γίνεται;

Τσου, εεε;:lol::lol::lol::lol:

Collective_Soul
25-02-08, 23:37
Αστά αυτά βλέπουμε την υπογραφή σου :p
Χαχαχαχαχα
Η υπογραφη πηγαινε στους εναλλακτικους:whistle::whistle:

Kyaner
26-02-08, 09:10
Έχω δει ενεργοποίηση ConnX μέσα στο χρόνο που χρειάστηκε από τη στιγμή που αγόρασε ο συνδρομητής το πακέτο μέχρι να φτάσει σπίτι του και να συνδέσει το router...
Ο συνδρομητής δεν είχε υπηρεσία ADSL στη γραμμή, ήταν η πρώτη του σύνδεση.
Καταχώρηση + Υλοποίηση + Ενεργοποίηση = σε χρόνο dt

Aρα ο φίλος σου δεν είχε και τόσο καλο μέσον :P

hel
26-02-08, 09:50
Έχω δει ενεργοποίηση ConnX μέσα στο χρόνο που χρειάστηκε από τη στιγμή που αγόρασε ο συνδρομητής το πακέτο μέχρι να φτάσει σπίτι του και να συνδέσει το router...
Ο συνδρομητής δεν είχε υπηρεσία ADSL στη γραμμή, ήταν η πρώτη του σύνδεση.
Καταχώρηση + Υλοποίηση + Ενεργοποίηση = σε χρόνο dt

Aρα ο φίλος σου δεν είχε και τόσο καλο μέσον :P

24αρι connx?

Kyaner
26-02-08, 10:09
θα σε γελάσω έχει περάσει αρκετός καιρός και δε θυμάμαι, μονο το γεγονός μου έχει μείνει...

FestoNero
26-02-08, 10:23
Και εμενα με ενεργοποιησαν στον ΟΤΕ σε 3 μερες..
Και στη Forthnet σε 1,5 βδομαδα.
Φιλη περιμενει απο τον Δεκεμβρη να την ενεργοποιησει η Forthnet, αλλα η δικαιολογια ειναι οτι δεν δινει γραμμη ο ΟΤΕ.. :hmm:

therion
26-02-08, 14:13
Eμένα σε 12 εργάσιμες ακριβως!

tfa
26-02-08, 18:19
Εμένα στην Δίοδο σε 2 εργάσιμες ημέρες ,το πήρα Παρασκευή και Κυριακή ξημερώματα Δευτέρας είχα ίντερνετ.

Χωρίς μέσο.:p

aligator
26-02-08, 18:27
Τετάρτη μεσημέρι έκανα την αίτηση και την Παρασκευή είχα ιντερνετ!

teorungr
27-02-08, 01:38
Ελάτε ρε παιδιά μην το παραξηλώνουμε κιόλας ...εντάξει γίνετε ένας χαμός γενικά (που να σας πω τι εχω τραβήξει και σε εναλλακτικούς και στον οτε) αλλά αν ζητούσε ο καθένας χάρη από την δουλειά του πρώτος θα εξυπηρετούνταν μην λεμε και υπερβολές δεν όλα μέσον εξυπηρέτηση είναι από συναδέλφους που δουλεύεις 8 ώρες την ημέρα μαζί

pan82
27-02-08, 03:41
Λοιπόν παιδιά φίλος μου όπου ο θείος του εργάζεται στον ΟΤΕ έκανε αίτηση για ADSL και μετά από 2-3 μέρες τον είχαν συνδέσει κανονικά, την στιγμή που τόσοι άλλοι χρήστες περιμένουν μέχρι και έναν μήνα μην πω και παραπάνω για να τους ενεργοποιήσουν.


Με λίγα λόγια,
Ελλάδα, η χώρα της ρεμούλας, του μέσου και της Λωβυτούρας

Kαλά και τι σου φαίνεται περίεργο και εγώ όταν δούλευα στο 134 είχα ενεργοποιήσει φίλο μου σε 30 λεπτά μέσα. Πήραμε το τεχνικό της περιοχής του δώσαμε το νούμερο της γραμμής και μέσα σε μισή ωρα είχε φανεί στο σύστημα η ενεργοποίηση.

pnikolo
27-02-08, 04:13
Kαλά και τι σου φαίνεται περίεργο και εγώ όταν δούλευα στο 134 είχα ενεργοποιήσει φίλο μου σε 30 λεπτά μέσα. Πήραμε το τεχνικό της περιοχής του δώσαμε το νούμερο της γραμμής και μέσα σε μισή ωρα είχε φανεί στο σύστημα η ενεργοποίηση.

Κι εγω δουλευα στον οτε το 83 (υπαλληλος) τεχνικος στα δικτυα, νεες συνδεσεις και βλαβες και με αιτηση απο το 79 με λυτους και δεμενους εβαλα στο σπιτι (Βυρωνα) το 87. Σημερα βαζεις τφ σε 2-3 μερες ;) Και αλλοι εδω μεσα αναβαθμηστικαν η εβαλαν adsl ακομη και αυθημερον χωρις μεσον! :oneup:

pan82
27-02-08, 17:15
Κι εγω δουλευα στον οτε το 83 (υπαλληλος) τεχνικος στα δικτυα, νεες συνδεσεις και βλαβες και με αιτηση απο το 79 με λυτους και δεμενους εβαλα στο σπιτι (Βυρωνα) το 87. Σημερα βαζεις τφ σε 2-3 μερες ;) Και αλλοι εδω μεσα αναβαθμηστικαν η εβαλαν adsl ακομη και αυθημερον χωρις μεσον! :oneup:

Άλλες εποχές τότε και οι υπάλληλοι δε μπορούσαν να βάλουν τηλεφωνική γραμμή με τίποτα ούτε σε εξωχικά ούτε πουθενά. Εγώ μιλάω για το 2004 που τότε αναπτυσσόταν το ιντερνετ και ήθελε συνήθως 10-15 εργάσιμες για να μπει η συνδεση που πρακτικά ήταν θέμα ενος λεπτού από το τεχνικό και άλλοι περίμεναν και μήνα ολόκληρο θυμάμαι

pnikolo
27-02-08, 19:08
Άλλες εποχές τότε και οι υπάλληλοι δε μπορούσαν να βάλουν τηλεφωνική γραμμή με τίποτα ούτε σε εξωχικά ούτε πουθενά. Εγώ μιλάω για το 2004 που τότε αναπτυσσόταν το ιντερνετ και ήθελε συνήθως 10-15 εργάσιμες για να μπει η συνδεση που πρακτικά ήταν θέμα ενος λεπτού από το τεχνικό και άλλοι περίμεναν και μήνα ολόκληρο θυμάμαι

Και τοτε 10' δουλεια ηταν. Μπορουσαν και παραμπορουσαν απλα υποδομη δεν υπηρχε, δεν υπηρχαν νουμερα αλλου και αλλου δεν υπηρχε δικτυο. Παντου ειναι θεμα υποδομων και διαθεσιμοτητας και οχι στην ορεξη των τεχνικων! Αμα παρεις την εντολη συνδεσης -και τωρα και τοτε- πρεπει σε 48 ωρες ναχει εκτελεστει αλλοιως ελεγχονται ;)

minder
28-02-08, 08:34
Εμενα που ειχα hοl με μετεφεραν αυθημερον και ενεργοποιησα το connax σε 8αρα και οταν εκανα αιτηση αναβαθμισης σε 24αρα την ειχα μετα 2 ωρες οποτε μαλλον ειναι θεμα περιοχης ...

janis100
28-02-08, 13:51
το μεσον ειναι σχετικο.ειμαι οδηγος ταχι,νομιζα οτι εχω κατι πικροπροβληματα με την γραμμη μου,αλλοτε συγχρονιζει στα 15800 μεχρι 18800,σημερα το πρωι βλεπω εναν τεχνιτη του οτε με το αμαξι,του λεω το προβλημα μου και αμεσως παμε στο σπιτι μετραει στο κουτι,στηνεισοδο του σπιτιου,ανεβαινουμε στις μπριζες.η γραμμη τελεια χωρις προβληματα.αλλα επειδη εχω τραβηξει καλωδια για να φτασω στο ρουτερ συμβουλη του να τραβηξω ενα καλωδιο απευθειας απο το κουτι εξω μεσα στο δωματιο που ειναι το ρουτερ δυο οροφοι και τα 50 μετρα θα μειωθουν στα 15 και θα ειμαι τελειος ειπε.τσικνισαμε με λιγα σουβλακια και ρετσινα και ετσι στον δρομο απεκτησα χοντρο μεσον στον οτε.εγω παντως με 200 χιλιομετρα στην αθηνα καθημερινα δεν βλεπω αυτοκινητα απο αλλου παροχους.παρεπιπτοντως στην κορη μου φοιτητρια στα χανια τις εχω τεσσαρα κανενα προβλημα και στο 134 οταν τους ειπα δευτεραοτι παρασκευη θα ειμαι κατω για να στησω το δυκτιο πεμπτη ηταν ετοιμο και με ειδοποιησε η κοπελλα απο το 134.ο καλος ο τροπος παντα σκλαβωνει.

ZhenXlogic
28-02-08, 14:53
Δεν ειναι αναγκη να εχεις μεσον
Επι 2004 εκαναν να μου ανιξουν aDSL 3 Μηνες!!
Επι 2008 εκαναν να μου ανιξουν aDSL 3 Μερες 15/02/2008 > 18/02/2008

Χωρις μεσο κ.τ.λ. ακρη να ειπαρχουν πορτες στο DSLAM που ανικεις! ;):)

@ ADSLgr.com All rights reserved.