PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρωσύνταγμα



Saganos
07-06-05, 02:01
Είχα γράψει σχεδόν ...έκθεση ιδεών, για να συνοδέψω το post μου αλλά τελικά είπα να μη σας κουράσω με μακροσκελείς αναλύσεις.

Λίγο πριν το όχι των γάλλων "φύλλομέτρησα" λίγο των 380 περίπου σελίδων, προς ψήφιση ευρωσύνταγμα που κατέβασα σε pdf, (σορι δεν έχω πρόχειρο το λινκ) και είδα μέσα "κουφά" πράγματα όπως π.χ. το άρθρο 1.42 που προσπαθεί να ταυτίσει την άμυνα της Ε.Ε με το ...ΝΑΤΟ, καθώς και μια σειρά από μη ανθρωποκεντρικά άρθρα που έδινα σημασία στην ανάπτυξη των μεγαλοεταιριών.

ΕΝ πάσει περιπτώσει να λοιπόν το ερώτημα και όσοι πιστοί προς συζήτηση προσέλθετε...

blend
07-06-05, 02:12
http://europa.eu.int/constitution/index_el.htm

Spyrosss
07-06-05, 02:14
OXI γιατί την στιγμή που οι Γάλλοι, οι Ολλανδοί και αλλοι λαοί είναι πλήρως ενημερωμένοι εμείς μιλάγαμε επι μια εβδομάδα στις τηλεοράσεις για το My Number One και το Άρης-Ηρακλής με αποτέλεσμα να έχουμε μαυρα μεσάνυχτα επι του θέματος.

termitis
07-06-05, 02:26
Το θέμα δεν είναι ότι δεν είμαστε ενημερωμενοί για το ευρωσύνταγμα... Αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι το γεγονός ότι σαν χώρα το δεχθήκαμε χωρίς δήμοψήφησμα...απλά το αποφάσισε η κυβέρνηση (μάλλον) με το έτσι θέλω.... Από αυτό να καταλάβετε σε τι εκτίμηση έχει τον έλληνα πολίτη η εκάστοτε εξουσία..... :thumbdown

jimsliakas
07-06-05, 02:29
Δε το έχω διαβάσει,γνωρίζω όμως μερικά του άρθρα . . .

ΜΠΕΝΑΚΗ ΠΡΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑ

"Κατά την πενταετή θητεία σας ... τα Εθνικά σύνορα και μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν, χάριν της ειρήνης, της ευημερίας και της ασφάλειας στη διευρυμένη Ευρώπη ...


Όπως πάντα, οι ελληνικές κυβερνήσεις μας έχουν "χεσμένους"(sorry για τη λέξη) !
Κανείς δε μας ρώτησε,κανείς δε πρόκειτε να μας ρωτήσει!



Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους . . .

Θ.Κολοκοτρώνης

moralas
07-06-05, 08:09
'Οχι. Γιατί διάβασα τα πρώτα τρία άρθρα και το τρίτο λέει ότι δε μπορείς να καταδικαστείς σε θάνατο ή να εκτελεστείς. Τι θα κάνουμε με τους πΟΤΕτζήδες? Πέρα από την πλάκα, νομίζω τα πρώτα αρθρα πρέπει να αναφέρονται στις ελευθερίες του ανθρώπινου γένους και όχι στο αν επιτρέπεται η όχι να καταδικαστεί σε θάνατο.

stamiak
07-06-05, 09:08
Παιδιά, γίνεται να έχουμε πάρει από το '89-'90, 3 κοινοτικά πλαίσια στήριξης συνολικού κόστους τρις, να περιμένουμε άλλο ένα, το Δ', το 2007, γύρω στα 15 δις ευρώ, και να πει όχι στο ευρωσύνταγμα η χώρα;

Ποια κυβέρνηση θα διακινδύνευε κάτι τέτοιο;

Αυτοί που πληρώνουν, λένε όχι, αυτοί που παίρνουν τα λεφτά όμως, δεν είναι λίγο δύσκολο;


-

tzanerman
08-06-05, 09:53
Χε, χε, χε... Η τραγωδια σε ολο της το μεγαλειο, και μαλιστα στη χωρα που την ανεδειξε... Σωστος ο Σταμιακ.

Τζανερμαν

TYRONAGA
08-06-05, 15:35
Καλό θα ήταν να πρόσθετες στη δημοσκόπηση και το ερώτημα Αν επηρεάστηκε η γνώμη των συμμετεχόντων μετα το Οχι της Γαλλίας. (Διοτι ...πάς μετά χριστο προφήτης...).Οι αντίστοιχες δημοσκοπήσεις στην Ελλάδα Π.Γ.(Πρό Γαλλίας) ήτανε διαφορετικές...Αντε τώρα να με πείσεις οτι αυτοί που σε μια - δύο εβδομάδες άλλαξαν ,ξέρανε τι τους γινότανε (και πρίν ..και τώρα...).

WAntilles
08-06-05, 18:56
Ψήφισα λευκό διότι πολύ απλά δεν το έχω διαβάσει για να εκφέρω γνώμη.

Θεωρώ έστω και την ύπαρξη των επιλογών 3 και 4 (ναι ή όχι αλλά ΔΕΝ το έχω διαβάσει) εγκληματικώς ανεύθυνη από πλευράς αυτού που έφτιαξε το δημοψήφισμα. Και φυσικά πλήρως ανεύθυνους και άβουλους όσους ψήφισαν 3 ή 4.

Πώς κρίνετε θετικά ή αρνητικά κάτι το οποίο δεν έχετε μελετήσει;

Σαν :sheep: και φερέφωνα άλλων;

Πάντως σε ενδεχόμενο δημοψήφισμα, ότι και να ψήφιζα, θα το μελετούσα ολόκληρο ενδελεχώς. Αυτό είναι σίγουρο.

NoYmErOs
09-06-05, 07:58
Παιδιά, γίνεται να έχουμε πάρει από το '89-'90, 3 κοινοτικά πλαίσια στήριξης συνολικού κόστους τρις, να περιμένουμε άλλο ένα, το Δ', το 2007, γύρω στα 15 δις ευρώ, και να πει όχι στο ευρωσύνταγμα η χώρα;

Ποια κυβέρνηση θα διακινδύνευε κάτι τέτοιο;

Αυτοί που πληρώνουν, λένε όχι, αυτοί που παίρνουν τα λεφτά όμως, δεν είναι λίγο δύσκολο;

-

Σωστός ο παίχτης
Και για να έρθουν και άλλα πακέτα πρέπει να πούμε ΝΑΙ και σε άλλες αποφάσεις .... :-k

supermario
09-06-05, 10:50
Σωστός ο παίχτης
Και για να έρθουν και άλλα πακέτα πρέπει να πούμε ΝΑΙ και σε άλλες αποφάσεις .... :-k

Ωραια!!! Ειμαστε επισημα δηλαδη πουτ@νες της Ε.Ε.....
Μας γ@μ@νε και μας πληρωνουν, σωστα;;;

dragon_syr
09-06-05, 13:43
Το θέμα δεν είναι ότι δεν είμαστε ενημερωμενοί για το ευρωσύνταγμα... Αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι το γεγονός ότι σαν χώρα το δεχθήκαμε χωρίς δήμοψήφησμα...απλά το αποφάσισε η κυβέρνηση (μάλλον) με το έτσι θέλω.... Από αυτό να καταλάβετε σε τι εκτίμηση έχει τον έλληνα πολίτη η εκάστοτε εξουσία..... :thumbdown

Οταν τους ψηφιζουμε τους δινουμε εν λευκω την εντολη να αποφασιζουν οτι θελουν...
γιαυτο μην προβληματιζοσαστε αλλο με το θεμα του γιατι δεν μας ρωτανε.

dragon_syr
09-06-05, 13:49
Ωραια!!! Ειμαστε επισημα δηλαδη πουτ@νες της Ε.Ε.....
Μας γ@μ@νε και μας πληρωνουν, σωστα;;;

Μας γ@μ@νε και πληρωνουν αλλους ειναι το σωστο....γιατι εγω δεν ειδα τιποτα στην τσεπη μου απο τοτε που μπηκαμε στην ΕΕ. Το αντιθετο μαλιστα εγινε.......οσο παει και αδειαζει.....και στο τελος θα σκισει κιολας απο το πολυ ψαχουλεμα.....γ@μω τον μαλακα που το σκεφτηκε!!!

supermario
09-06-05, 13:58
Μας γ@μ@νε και πληρωνουν αλλους ειναι το σωστο....γιατι εγω δεν ειδα τιποτα στην τσεπη μου απο τοτε που μπηκαμε στην ΕΕ. Το αντιθετο μαλιστα εγινε.......οσο παει και αδειαζει.....και στο τελος θα σκισει κιολας απο το πολυ ψαχουλεμα.....γ@μω τον μαλακα που το σκεφτηκε!!!

Ε, μα ναι! Δεν εννοουσα εμας οταν ελεγα μας πληρωνουν. Προφανως εμεις δεν πηραμε/παιρνουμε/θα παρουμε τιποτα (εκτος απο τον π**λο).
Ως γνωστον τα λεφτα πηγαινουν στις τσεπες των πολιτικων και των λαμογιων που τους περιτριγυριζουν.....
Εμεις απλα πληρωνουμε οταν η Ε.Ε. ανακαλυπτει οτι καναμε λαμογιες με τα λεφτα της..... :evil:

Bhaal
11-06-05, 21:22
Οταν τους ψηφιζουμε τους δινουμε εν λευκω την εντολη να αποφασιζουν οτι θελουν...
γιαυτο μην προβληματιζοσαστε αλλο με το θεμα του γιατι δεν μας ρωτανε.
Δε νομίζω ότι πάει έτσι. Όταν ψηφίζεις κάποιον το κάνεις επειδή το προεκλογικό του πρόγραμμα και οι προεκλογικές του δεσμεύσεις για συγκεκριμένες πολιτικές σε εκφράζουν. Αυτός είναι ο λόγος που επιλέγεις το Χ έναντι του Ψ. Ούτε λευκές επιταγές δίνεις, ούτε συναινείς σε τίποτα περισσότερο.
Οι πολιτικοί που δε σέβονται τους πολίτες της χώρας τους, τους θεωρούν "ανώριμους" να ερωτηθούν για ένα σοβαρό θέμα (ναι, υποννοήθηκε κι αυτό σε ερώτηση δημοσιογράφων γιατί δε θα προχωρούσαν σε δημοψήφισμα για το Ευρωσύνταγμα) ή που θεωρούν ότι έχουν όντως λευκή επιταγή να πράξουν ό,τι θέλουν δίχως να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν, ε, αυτοί οι πολιτικοί δεν είναι πολιτικοί, δεν υπηρετούν τη δημοκρατία και τους πολίτες αλλά τον εαυτό τους, και δεν αξίζουν την ψήφο μου. Και δεν την παίρνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.