PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση θορύβου με αναβάθμιση γραμμής



gargy
25-02-08, 21:20
Μετά από συνοπτικές μεν, τραγελαφικές δε διαδικασίες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου από τα 3Mbit στα 24.

Αυτό που παρατήρησα η μια καταόρυφη πτώση του SNR από το 24 - 28 στο 9 με μια επίσης μικρή βελτίωση του γραφήματος.

Είναι κάτι λογικό? Μπορεί να είναι συμπτωματικό - προσωρινό?

Επισυνάπτω τα νέα στατιστικά ενώ τα παλία μπορείτε να τα δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1743112&postcount=8)

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ,
Γιώργος

sdikr
25-02-08, 21:28
Μετά από συνοπτικές μεν, τραγελαφικές δε διαδικασίες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου από τα 3Mbit στα 24.

Αυτό που παρατήρησα η μια καταόρυφη πτώση του SNR από το 24 - 28 στο 9 με μια επίσης μικρή βελτίωση του γραφήματος.

Είναι κάτι λογικό? Μπορεί να είναι συμπτωματικό - προσωρινό?

Επισυνάπτω τα νέα στατιστικά ενώ τα παλία μπορείτε να τα δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1743112&postcount=8)

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ,
Γιώργος

Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό, να αλλάζει το signal to noise ratio όταν ανεβάζεις την ταχύτητα

gargy
25-02-08, 21:38
Thanks. Το επόμενο βήμα είναι τώρα να προσπαθήσω ανεβάσω την ταχύτητα συγχρονισμού από 14 σε... κάτι καλύτερο :-)

Θα δοκιμάσω όσα έχουν αναφερθεί στο forum κατά καιρούς και βλέπουμε. Με αυτά τα στατιστικά πιστεύεις ότι υπάρχει καμμιά ελπίδα?
Αν έχω καταλάβει σωστά το γράφημα δείχνει να έχω ασθενές σήμα στις συχνότητες 64-264 σε σχέση με το βέλτιστο.

ΜΦΧ,
Γιώργος

jacobgr
25-02-08, 21:45
Δοκιμασε να βελτιώσεις τη σύνδεση απο τον κατανεμητή μέχρι τον ρουτερ σου. Αν μπορείς δοκίμασε με απευθείας καλώδιο, αλλιώς κόλα τις συνδέσεις προσπάθησε να μην έχεις διακλαδώσεις κλπ. Λογικά μπορείς να πάς παραπάνω (όχι ότι δεν είσαι καλά εδώ αλλά για να χουμε να κάνουμε κάτι ;))

gargy
25-02-08, 21:50
(όχι ότι δεν είσαι καλά εδώ αλλά για να χουμε να κάνουμε κάτι ;))

Αμέσως με κατάλαβες :whistle:

sdikr
25-02-08, 21:54
Thanks. Το επόμενο βήμα είναι τώρα να προσπαθήσω ανεβάσω την ταχύτητα συγχρονισμού από 14 σε... κάτι καλύτερο :-)

Θα δοκιμάσω όσα έχουν αναφερθεί στο forum κατά καιρούς και βλέπουμε. Με αυτά τα στατιστικά πιστεύεις ότι υπάρχει καμμιά ελπίδα?
Αν έχω καταλάβει σωστά το γράφημα δείχνει να έχω ασθενές σήμα στις συχνότητες 64-264 σε σχέση με το βέλτιστο.

ΜΦΧ,
Γιώργος

Δεν σε βλέπω να πάς ποιο πάνω, το snr είναι κλείδωμενο απο την πλευρά της Hol ώστε να έχεις σταθερή γραμμή, μπορεί το ποιο παλιό γράφημα να λέει 16, αλλά εκεί δεν μετράει snr, απλά μια θεωρητική max ταχύτητα

player74
25-02-08, 23:20
πιο ρουτερ εχεις και πια εκδοση στο firmware?
εχεις κανει update? δοκιμασε το, ισος μονο με αυτο πας καπια kbps πιο πανω.
απο κει και περα οπως υποθηκε προσεξε τα καλωδια

theopan
25-02-08, 23:33
Δεν σε βλέπω να πάς ποιο πάνω, το snr είναι κλείδωμενο απο την πλευρά της Hol ώστε να έχεις σταθερή γραμμή, μπορεί το ποιο παλιό γράφημα να λέει 16, αλλά εκεί δεν μετράει snr, απλά μια θεωρητική max ταχύτητα

Με 8dB attenuation δε μπορεί να πάει πάνω απο 14Mbps; Ρε παιδιά μπας και μας κοροϊδεύει τελικά η HOL και είναι ψέμα ακόμα και το "έως" 24Mbps; Μήπως είναι άτυπα "έως 15"; Δεύτερο ποστ που βλέπω σήμερα για χαμηλούς συγχρονισμούς με φοβερό attenuation. Δηλαδή τι στατιστικά θα έπρεπε να έχει για να πιάσει παραπάνω;

tolisp
25-02-08, 23:39
Με 8dB attenuation δε μπορεί να πάει πάνω απο 14Mbps; Ρε παιδιά μπας και μας κοροϊδεύει τελικά η HOL και είναι ψέμα ακόμα και το "έως" 24Mbps; Μήπως είναι άτυπα "έως 15"; Δεύτερο ποστ που βλέπω σήμερα για χαμηλούς συγχρονισμούς με φοβερό attenuation. Δηλαδή τι στατιστικά θα έπρεπε να έχει για να πιάσει παραπάνω;


Κλασική κακό-ρυθμισμένη HOL με ΤΕΡΑΣΤΙΑ νούμερα θορύβου παρόλο που ο φίλος είναι...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚA αγκαλιά με το dslam.
ΈΛΕΟΣ δηλαδή δεν έχω ξαναδεί πιο μικρό attenuation - 8/4 dB!!!!

Αν δεν γίνεται επίτηδες είναι προϊόν απύθμενης ασχετοσύνης των τεχνικών (αφήνω δε το γεγονός ότι για ευκολία τα έχουν γυρίσει όλα αδιακρίτως σε interleave mode...)
A και τώρα πρόσεξα... το dslam ρυθμισμένο στα 14M max? Έχει πακέτο 14M? :rofl:

player74
25-02-08, 23:43
Με 8dB attenuation δε μπορεί να πάει πάνω απο 14Mbps; Ρε παιδιά μπας και μας κοροϊδεύει τελικά η HOL και είναι ψέμα ακόμα και το "έως" 24Mbps; Μήπως είναι άτυπα "έως 15"; Δεύτερο ποστ που βλέπω σήμερα για χαμηλούς συγχρονισμούς με φοβερό attenuation. Δηλαδή τι στατιστικά θα έπρεπε να έχει για να πιάσει παραπάνω;

θα πρεπε να ξερεις κι οχι να αναρωτιεσε οτι το 24 ειναι μια ακρως θεωρητικη ταχυτητα.
και επισεις οτι για να τα πιασεις πρεπει να εισε οχι διπλα αλλα και πανω απο το το dslam του καθε isp στο Α/Κ του οτε, και να εχεις και τις ιδανικες συνθηκες... και παλι πολυ δυσκολα.
απλα σε βαζουν σε αυτο το προφιλ κι αν εισε τυχερος και δεν εχεις προβληματα οσο πιασεις.
διαφορετικα τεσταρουν και σε κλειδωνουν στο αμεσως κατωτερο που μπορεις να συγχρονισεις, πραγμα που στην hol εχω την ιδεα απο οσα προβληματα διαβαζω οτι δεν το κανουν, εξου και οι αποσυνδεσεις και οι διακοπες ...

dikal
25-02-08, 23:48
Thanks. Το επόμενο βήμα είναι τώρα να προσπαθήσω ανεβάσω την ταχύτητα συγχρονισμού από 14 σε... κάτι καλύτερο :-)

Θα δοκιμάσω όσα έχουν αναφερθεί στο forum κατά καιρούς και βλέπουμε. Με αυτά τα στατιστικά πιστεύεις ότι υπάρχει καμμιά ελπίδα?
Αν έχω καταλάβει σωστά το γράφημα δείχνει να έχω ασθενές σήμα στις συχνότητες 64-264 σε σχέση με το βέλτιστο.

ΜΦΧ,
Γιώργος


Με 8dB attenuation δε μπορεί να πάει πάνω απο 14Mbps; Ρε παιδιά μπας και μας κοροϊδεύει τελικά η HOL και είναι ψέμα ακόμα και το "έως" 24Mbps; Μήπως είναι άτυπα "έως 15"; Δεύτερο ποστ που βλέπω σήμερα για χαμηλούς συγχρονισμούς με φοβερό attenuation. Δηλαδή τι στατιστικά θα έπρεπε να έχει για να πιάσει παραπάνω;

Όπως λέει και ο Γιώργος, υπάρχει πρόβλημα στις χαμηλές συχνότητες του download. Γι αυτό κατά τη γνώμη μου παρά το 8 attenuation η ταχύτητα μένει στα 14M και μόνο με 9 SNR.
Η πρότασή μου είναι να το δώσει βλάβη. Ίσως έτσι εμφανιστεί το κομμάτι του γραφήματος που λείπει.

gargy
26-02-08, 00:04
πιο ρουτερ εχεις και πια εκδοση στο firmware?
εχεις κανει update? δοκιμασε το, ισος μονο με αυτο πας καπια kbps πιο πανω.
απο κει και περα οπως υποθηκε προσεξε τα καλωδια

Fritz!Fon με το τελεταίο firmware. Με ένα linksys τα ίδια στο downstream και λίγο καλυτερα upstream. Η αλήθεια είναι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι με τα καλώδια κατα αρχάς γύρω από το pc άλλα κάτι θα κάνω :)


Με 8dB attenuation δε μπορεί να πάει πάνω απο 14Mbps; Ρε παιδιά μπας και μας κοροϊδεύει τελικά η HOL και είναι ψέμα ακόμα και το "έως" 24Mbps; Μήπως είναι άτυπα "έως 15"; Δεύτερο ποστ που βλέπω σήμερα για χαμηλούς συγχρονισμούς με φοβερό attenuation. Δηλαδή τι στατιστικά θα έπρεπε να έχει για να πιάσει παραπάνω;

Και μένα μου φαίνεται λίγο περίεργο αλλά μιας και δεν έχω εμβαθύνει στο θέμα εμπιστευομαι τους ειδικούς. Πάντως εδω που τα λέμε εαν είναι σταθερά (θα δείξει) τα 14Mbps ειναι μια χαρά.

Πάντως όπως είπα πήγα από τα 3 στα 14 και με μικρότερο πάγιο δεν θα σκάσουμε κιόλας για μερικα kbps

........Auto merged post: gargy added 12 Minutes and 58 Seconds later........


Η πρότασή μου είναι να το δώσει βλάβη. Ίσως έτσι εμφανιστεί το κομμάτι του γραφήματος που λείπει.

Θα κάνω μερικές δοκιμές να σιγουρευτώ ότι το "πρόβλημα" δεν οφείλεται στην καλωδίωση μου και μετά βλέπουμε. Από τα παράπονα που διαβάζω πάντως και από την δουλειά που πρέπει να έχουν οι τεχνικοί της HOL μάλλον χλωμό το βλέπω να γίνει κάτι.

Και εαν είναι από τα 14 να πάει στα 22 άξίζει η προσπάθεια και οι π.....ες που θα ακούσω από την Τεχνική Υποστηρίξη. Αλλά εαν είναι από 14 να πάει στα 15 άστο καλύτερα προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία ;)

dikal
26-02-08, 00:13
Θα κάνω μερικές δοκιμές να σιγουρευτώ ότι το "πρόβλημα" δεν οφείλεται στην καλωδίωση μου και μετά βλέπουμε. Από τα παράπονα που διαβάζω πάντως και από την δουλειά που πρέπει να έχουν οι τεχνικοί της HOL μάλλον χλωμό το βλέπω να γίνει κάτι.

Και εαν είναι από τα 14 να πάει στα 22 άξίζει η προσπάθεια και οι π.....ες που θα ακούσω από την Τεχνική Υποστηρίξη. Αλλά εαν είναι από 14 να πάει στα 15 άστο καλύτερα προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία ;)

Σωστό, η ηρεμία πάνω απ' όλα. Επειδή λοιπόν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, σου πρότεινα να το δώσεις βλάβη ¨στο χαλαρό". Αν φτιάξει κάτι, έχει καλώς. Έτσι κι αλλιώς δε χάνεις τίποτα μ' αυτό. :cool:

aa144
26-02-08, 02:00
Παιδιά, το γράφημα του ανθρώπου δείχνει (ισχυρή) παρεμβολή από σήμα σε ADSL2 (και όχι μόνο), αυτό περιορίζει τα διαθέσιμα bits ανά bin σε σχεδόν το μισό φάσμα, με αυτά τα δεδομένα καλός είναι. Να προσθέσω ότι το να έχεις χαμηλή εξασθένιση δεν σημαίνει και ότι η γραμμή σου είναι μόνη της και δεν παρεμβάλεται από διπλανές. Επίσης δεν σημαίνει ότι το αποτέλεσμα της μέτρησης λαμβάνεται στο καθαρό ποσό του σήματος, και όχι στο σύνολο, περιλαμβάνοντας και το αποτέλεσμα της συμβολής λόγω αμοιβαίας επαγωγής από γειτονικά ζεύγη, ούτε και ότι η μέτρηση της εξασθένισης είναι απόλυτο μέγεθος και πάνω σε αυτό θα βασίσουμε όλη τη συλλογιστική μας κατά την ανάλυση της κατάστασης. Ένα ρούτερ φθηνό είναι, και δίνει ένα νούμερο, δεν μας προέκυψε αυτό το νούμερο με καμία σειρά σταθμισμένων μετρήσεων με διορθωμένα σφάλματα κτλ. Το καλύτερο στοιχείο που δίνει αυτό το ρούτερ είναι το γράφημα, όλα τα υπόλοιπα είναι χρήσιμα μόνο ως προς την τάση στην οποία κινείται το μέγεθος που αναφέρεται.


Τώρα τα περί συνομωσίας ας μην τα σχολιάσω, προσπαθώ να είμαι σοβαρός όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες βέβαια.

billgout
26-02-08, 10:41
Κλασική κακό-ρυθμισμένη HOL με ΤΕΡΑΣΤΙΑ νούμερα θορύβου παρόλο που ο φίλος είναι...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚA αγκαλιά με το dslam.
ΈΛΕΟΣ δηλαδή δεν έχω ξαναδεί πιο μικρό attenuation - 8/4 dB!!!!

Αν δεν γίνεται επίτηδες είναι προϊόν απύθμενης ασχετοσύνης των τεχνικών (αφήνω δε το γεγονός ότι για ευκολία τα έχουν γυρίσει όλα αδιακρίτως σε interleave mode...)
A και τώρα πρόσεξα... το dslam ρυθμισμένο στα 14M max? Έχει πακέτο 14M? :rofl:

Για την ιστορία μόνο... το DSLAM που το είδες ότι είναι ρυθμισμένο στα 14?

To attainable δεν δείχνει πόσο είναι ρυθμισμένο το DSLAM, αλλά το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να πιάσεις στη συγκεκριμένη γραμμή υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Για τις θεωρίες συνωμοσίας τώρα.... με κάλυψε ο aa144!

dikal
26-02-08, 10:50
Για την ιστορία μόνο... το DSLAM που το είδες ότι είναι ρυθμισμένο στα 14?

To attainable δεν δείχνει πόσο είναι ρυθμισμένο το DSLAM, αλλά το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να πιάσεις στη συγκεκριμένη γραμμή υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Για τις θεωρίες συνωμοσίας τώρα.... με κάλυψε ο aa144!

Και το δικό μου DSLAM ανάλογα με την ώρα και τη μέρα είναι ρυθμισμένο στα 4900, στα 6500, στα 8500, στα 9500, στα 16100 κλπ κλπ. Για να ισχύει αυτό πρέπει να υπάρχει ειδική βάρδια μόνο για το δικό μου DSLAM. :hmm:

Stefanos83
26-02-08, 10:54
Αν είναι shared LLU θα πρότινα να δοκιμαστεί και ενα διαφορετικό ρουτερ . Δεν χάνεις τίποτα να δανειστείς ενα και να ο δοκιμάσεις . Εχω ακούσει οτι τα ΦΡΙΤΖ πετσοκόβουν 1-2mbit . Και επίσης αμα είσαι σε shared , βάλε ενα ρουτερ να αλλάζει το SNR , δεν υπάρχει λόγος για το 9αρι . Βαλε να παει στα 6 . Με αυτές τις αλλαγες πιστεύω ενα 18αρι το χεις . Πληροφοριακά εγω εχω 14,5mbit με 28 attentuantion . Αλλα το χα ψαξει λιγο το θεμα .

Υ.Γ. Και αν θες πάρτους στην τεχνική υποστήριξη να δεις τι παιζει . Δεν χάνεις τιποτα ( εκτος απο 1-2 ωρες ) . 80040013844 , τζαμπα ειναι .

dikal
26-02-08, 10:58
Υ.Γ. Και αν θες πάρτους στην τεχνική υποστήριξη να δεις τι παιζει . Δεν χάνεις τιποτα ( εκτος απο 1-2 ωρες ) . 80040013844 , τζαμπα ειναι .
:oneup:
Μου αρέσει που τα λες τσεκουράτα!

Stefanos83
26-02-08, 11:02
:oneup:
Μου αρέσει που τα λες τσεκουράτα!

Η αλήθεια είναι , οτι στις ώρες αιχμής , εχουν προσλάβει πολυ κόσμο . Δηλαδη αμα τους πάρεις τωρα ( 10 πμ , καθημερινή ) θα είναι περίπου στο τέταρτο . Αλλα συνήθως ο κόσμος δουλεύει τέτοιες ώρες και δεν μπορεί . Εγω λοιπον αναφερώ την χειρότερη περίπτωση , που είναι στα 45 λεπτα και αμα βάλεις και ενα τεταρτο τουλάχιστον για να συζητηθεί το πρόβλημα , φτανουμε την ωρα :P .

gargy
26-02-08, 11:46
Παιδιά, το γράφημα του ανθρώπου δείχνει (ισχυρή) παρεμβολή από σήμα σε ADSL2 (και όχι μόνο

Κάτι έιχα καταλάβει ότι δεν πάει καλά στο διάγραμμα (νομίζω από απάντηση σου σε άλλο θέμα μου) αλλά περισσότερο διαισθητικά.

Ενα έχεις λίγο χρόνο θα το εκτιμούσα να μας το εξηγήσεις λίγο παραπάνω. Το διάγραμμα θα έπρεπε να είναι πιο "γεμάτο" στις χαμηλές συχνότητες? Η παρεμβολή είναι από άλλη ADSL2? (αυτό πως το καταλαβαίνουμε)?

ΈΧω την αίσθηση με τις γκρίνιες που διαβάζω κατα καιρούς στο forum ήταν χρήσιμο μια προσθήκη στο άρθρο "Γιατί δεν συγχρονίζω στα 24" να προστεθεί και μια επεξήγηση των γραφημμάτων. Οπότε η παρεμβάσεις σου θα περιορίζονταν στο RTFM :p

Τέλος μου πρότειναν να αλλάξω και τα μπριζάκια του τηλεφώνου. Αυτό που έχω τώρα είναι διπλα (RJ11 KAI διπολικά). Μου ανέφεραν ότι το διπολικό μπορεί να δημιουργεί παρεμβολές. Έχει βάση αυτός ο ισχυρισμός?

ΜΦΧ,
Γιώργος

........Auto merged post: gargy added 28 Minutes and 4 Seconds later........


Αν είναι shared LLU θα πρότινα να δοκιμαστεί και ενα διαφορετικό ρουτερ .
Υ.Γ. Και αν θες πάρτους στην τεχνική υποστήριξη να δεις τι παιζει . Δεν χάνεις τιποτα ( εκτος απο 1-2 ωρες ) . 80040013844 , τζαμπα ειναι .

Με ένα linksys που δοκίμασα η διαφορές είναι πολύ μικρές (προς το καλύτερο όμως όντως).

Πάντως εαν δεν καταλάβω τι μπορεί να φταίει δεν πέρνω τηλέφωνο. Θέλω να μπορώ να καταλάβω έαν μου λένε βλακείες η όχι

Thanks

aa144
26-02-08, 14:59
Το γράφημα γενικά πρέπει να έχει μια σχετικά ομαλή και ενιαία σε γενικές γραμμές κλίση με σχετικά απότομη ή όχι πτώση όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες, η γενική κλίση εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής και τη συμπεριφορά στις ψηλές συχνότητες όπου βρίσκεται συνήθως ο κύριος περιοριστικός παράγοντας της απόδοσης της γραμμής.

Τα παραπάνω ισχύουν αν δεν υπάρχει παρεμβολή από κάτι άλλο. Όταν υπάρχει παρεμβολή, τότε αυτό που βλέπουμε είναι η σύνθεση των δυο (ή και περισσότερων) κυματομορφών που άμεσα ή επαγωγικά υφίστανται στον αγωγό που εξετάζουμε.

Ειδικά το δικό σου γράφημα έχει κακή απόδοση στις χαμηλές συχνότητες με ένα σκαλοπάτι στο όριο του ADSL2 - ADSL2+, οπότε αυτό μπορεί να συνεπάγεται παρεμβολή από ισχυρό σήμα ADSL2. Η κατάσταση αυτή μειώνει σε μεγάλο ποσοστό τα διαθέσιμα bits που μπορούν να μεταδοθούν σε κάθε bin (ξεχωριστό τμήμα ομάδας συχνοτήτων) στο φάσμα, οπότε η ταχύτητα που τελικά έχεις δεν είναι αυτή που θα είχες με την ίδια γραμμή αλλά χωρίς καμία παρεμβολή.

Στις ψηλές συχνότητες επίσης υπάρχει μικρότερη παρεμβολή από άλλη γραμμή σε ADSL2+, αλλά οι συνέπειες δεν είναι τόσο σημαντικές, όμως η γραμμή αυτή παρεμβάλλει επίσης και στο χαμηλό φάσμα, οπότε εκεί έχεις αθροιστικό αποτέλεσμα παρεμβολών.

Στα υπόλοιπα στοιχεία, το γράφημα δείχνει πολύ καλή ποιότητα γραμμής όσο αφορά το μήκος και το χαλκό αφού είναι εξαιρετικά συμπαγές και επίσης διατηρεί πολύ καλή απόδοση ακόμα και στο άνω όριο των συχνοτήτων. Είσαι πράγματι πολύ κοντά στο DSLAM και φαίνεται.

Να προσθέσω επίσης ότι η πριονωτή άκρη του λοβού στο Upload, δείχνει ακριβώς ότι για την κατάσταση ευθύνεται παρεμβολή από μια ή περισσότερες γραμμές στο ίδιο Annex.

........Auto merged post: aa144 added 17 Minutes and 9 Seconds later........

Για τα μπριζάκια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι έχεις και πως παρεμβάλει με ποιό σήμα δηλαδή. Στείλε καμιά φωτογραφία να δω τι μπριζάκια έχεις ακριβώς.

gargy
26-02-08, 16:20
Το γράφημα γενικά πρέπει να έχει μια σχετικά ομαλή και ενιαία σε γενικές γραμμές κλίση με σχετικά απότομη ή όχι πτώση όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες, η γενική κλίση εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής και τη συμπεριφορά στις ψηλές συχνότητες όπου βρίσκεται συνήθως ο κύριος περιοριστικός παράγοντας της απόδοσης της γραμμής.

Τα παραπάνω ισχύουν αν δεν υπάρχει παρεμβολή από κάτι άλλο. Όταν υπάρχει παρεμβολή, τότε αυτό που βλέπουμε είναι η σύνθεση των δυο (ή και περισσότερων) κυματομορφών που άμεσα ή επαγωγικά υφίστανται στον αγωγό που εξετάζουμε.

Ειδικά το δικό σου γράφημα έχει κακή απόδοση στις χαμηλές συχνότητες με ένα σκαλοπάτι στο όριο του ADSL2 - ADSL2+, οπότε αυτό μπορεί να συνεπάγεται παρεμβολή από ισχυρό σήμα ADSL2. Η κατάσταση αυτή μειώνει σε μεγάλο ποσοστό τα διαθέσιμα bits που μπορούν να μεταδοθούν σε κάθε bin (ξεχωριστό τμήμα ομάδας συχνοτήτων) στο φάσμα, οπότε η ταχύτητα που τελικά έχεις δεν είναι αυτή που θα είχες με την ίδια γραμμή αλλά χωρίς καμία παρεμβολή.

Στις ψηλές συχνότητες επίσης υπάρχει μικρότερη παρεμβολή από άλλη γραμμή σε ADSL2+, αλλά οι συνέπειες δεν είναι τόσο σημαντικές, όμως η γραμμή αυτή παρεμβάλλει επίσης και στο χαμηλό φάσμα, οπότε εκεί έχεις αθροιστικό αποτέλεσμα παρεμβολών.

Στα υπόλοιπα στοιχεία, το γράφημα δείχνει πολύ καλή ποιότητα γραμμής όσο αφορά το μήκος και το χαλκό αφού είναι εξαιρετικά συμπαγές και επίσης διατηρεί πολύ καλή απόδοση ακόμα και στο άνω όριο των συχνοτήτων. Είσαι πράγματι πολύ κοντά στο DSLAM και φαίνεται.

Να προσθέσω επίσης ότι η πριονωτή άκρη του λοβού στο Upload, δείχνει ακριβώς ότι για την κατάσταση ευθύνεται παρεμβολή από μια ή περισσότερες γραμμές στο ίδιο Annex.
.
:respekt:

Για τα μπριζάκια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι έχεις και πως παρεμβάλει με ποιό σήμα δηλαδή. Στείλε καμιά φωτογραφία να δω τι μπριζάκια έχεις ακριβώς.

Στέλνω πρόχειρο σχεδιάγραμμα. Απλά μου ανέφεραν ότι καλό είναι να μην υπάρχουν διπολικά πριζάκια.

aa144
26-02-08, 16:32
Τα μπριζάκια δεν φταίνε σε μια τέτοια περίπτωση.

lsavvaid
27-02-08, 00:50
ρε παιδια και εγώ μια από τα ίδια . attenuation 6 και snr 11 και πιάνω 16 mbps. βέβαια αυτό δεν είναι κακό. το κακό είναι ότι max κατεβάζω με 500 από ftp. έχω παρει 4 φορές στην τεχνική υποστήριξη και έχω ακούσει τρείς διαφορετικές εξηγήσεις. από δευτέρα θα αλλάξω την γραμμή μέχρι τον κατανεμητή και θα δω μήπως αλλάξει τίποτα αλλιώς θα τους κράξω άσχημα. έχει κανείς μια λογική εξήγηση?

aa144
27-02-08, 00:55
Μην αλλάξεις τίποτε στη γραμμή σου, δεν σχετίζεται με αυτό που αναφέρεις. Μπορεί μετά τις αλλαγές να συγχρονίζεις παραπάνω, αλλά θα κατεβάζεις με το ίδιο, αφού η ταχύτητα συγχρονισμού δεν είναι περιοριστικός παράγοντας στην περίπτωσή σου.

Είναι σαν να έχεις ένα αμάξι με τελική 200 αλλά ο δρόμος σηκώνει μέχρι τα 80 το πολύ, γιατί έχει κίνηση πάντα. Οπότε ποιός ο λόγος να αλλάξεις αμάξι και να πάρεις ένα με τελική 250 αφού πάλι στον ίδιο δρόμο θα πηγαίνεις;

gargy
27-02-08, 13:11
Ειδικά το δικό σου γράφημα έχει κακή απόδοση στις χαμηλές συχνότητες με ένα σκαλοπάτι στο όριο του ADSL2 - ADSL2+, οπότε αυτό μπορεί να συνεπάγεται παρεμβολή από ισχυρό σήμα ADSL2.

Σήμερα που ήρθε ο λογαριασμός της HOL διαπίστωσα ότι ήρθε και σε ένα αλλό διαμέρισμα της πολυκατοικίας. Πολύ πιθανός ο λογαρισμός αυτός να αφόρα την δεύτερη ADSL που μου προκαλέι τις παρεμβολές (και προφανώς της δημιουργώ και εγώ:twisted:)

Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε κάτι ή έιναι μάταιο?

aa144
27-02-08, 13:15
Ναι, αν γνωριστείτε, μπορεί να κόψει ο ένας τη σύνδεση που έχει, και να μοιραστείτε την άλλη σύνδεση που θα διατηρήσετε. Θα κάνετε και μεγάλη οικονομία έτσι. Όμως μην το πείτε στην Hol αυτό έ;

Βέβαια πριν από όλα αυτά, θα πρέπει να κλείσετε διαδοχικά τα μηχανήματά σας ο καθένας και να δείτε αν πράγματι παρεμβάλλετε ο ένας τον άλλο.

mondo52
28-02-08, 16:55
αυτα ειναι τα δικα μου.τα κοιταξα σημερα.αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι το snr ανεβηκε απο 16 στα 27 και το line attunation απο 25 σε 22.περιμενω την αναβαθμιση αλλα περιμενα παραπανω.εχω fritz.να ζητησω να μου στειλουν αλλο.ευχαριστω.το attainable data rate ειναι 13850-284.θα προσπαθησω για foto na δειτε

@ ADSLgr.com All rights reserved.