PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα και απορία με ACER 1691 WLMi



ckbond
07-06-05, 14:31
Καλησπέρα,

Πρόσφατα αγόρασα ένα laptop Acer 1691 WLMi από ένα κατάστημα που κάνει τώρα τα πρώτα του βήματα στην αγορά μέσω Internet (δεν αναφέρω το όνομα για αποφυγή προβλημάτων), είναι δηλαδή κάτι αντίστοιχο του E-shop.

Στο site με τα τεχνικά χαρακτηριστικά μαζί με όλα τα άλλα έγραφε ότι έχει και Bluetooth με την υποσημείωση Depending on Model, έτσι και εγώ πριν το παραγγείλω πήρα τηλέφωνο και μίλησα με κάποιον πωλητή για το αν αυτό που θα πάρω έχει ή όχι Bluetooth και η απάντηση ήταν ότι έχει .

Όταν το παρέλαβα δοκίμασα να το συνδέσω με ένα κινητό αλλά τίποτα, το έψαξα από εδώ το έψαξα από εκεί αλλά δεν συνδεόταν με τίποτα.

Το παίρνω και εγώ και πάω από το κατάστημα που έχουν για να το δουν και αυτοί.

Όταν έδωσα την περιγραφή βλάβης ο εκεί τεχνικός / πωλητής, δεν ξέρω ακριβός τι ήταν μου είπε ότι είναι Bluetooth ready και ότι δεν έχει την κεραία του Bluetooth για να λειτουργήσει και στην προσπάθεια του να μου εξηγήσει πάει και μου φέρνει ένα BT stick με την περιγραφή ότι αυτό είναι η κεραία που χρειάζομαι…

Για να μην μακρηγορώ ψάχνοντας το βρήκα ότι ή Acer ενώ στο Laptop έχει όλα τα αναγκαία για το BT (κουμπί On / Off, drivers περασμένους κλπ.), δεν έχει μέσα το chip για να ενεργοποιήσει το BT.

Αυτό που με ενόχλησε είναι ή κοροϊδία από το συγκεκριμένο κατάστημα που στην προσπάθεια του να πουλήσει με παραπληροφόρησε ότι έχει BT και όταν τους το πήγα αντί να δεχθούν το λάθος τους έκαναν την πάπια και όχι μόνο αυτό προσπάθησαν να μου πουλήσουν και ένα εξωτερικό ΒΤ stick με USB σύνδεση λέγοντας μου ότι αυτό είναι η κεραία που μου χρειάζεται, όταν του είπα ότι αυτό είναι πλήρες ΒΤ και ότι μπορώ να το βάλω σε οποιοδήποτε PC και να παίξει αυτός μου είπε όχι και ότι το PC θα πρέπει να είναι ΒΤ ready…???

Και μου γεννήθηκε η απορία, ποια είναι τα PC BT ready ???

Παρακαλώ πείτε μου αν στέκουν τα λόγια του πωλητή / τεχνικού ή κάνω εγώ λάθος…


Συγγνώμη για το μακροσκελές post μου και σας ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε και για όποιες απαντήσεις μου δώσετε.


Φιλικά
Κωνσταντίνος

mrsaccess
07-06-05, 14:56
Ε ρε ξύλο που χρειάζονται μερικοί τεχνικοί...

Απλά προσπαθούσε να μπαλώσει τη βλακεία του συναδέλφου του που σου είπε ότι έχει bluetooth.

Ορισμός PC BT Ready:
Οποιοδήποτε pc έχει μία θύρα usb ελεύθερη!

Κανονικά θα έπρεπε να σου δώσουν τα χρήματά σου πίσω αλλά δυστυχώς ζούμε στο Ελλάντα και άντε να αποδείξεις ότι ο υπάλληλος πράγματι σου έδωσε λάθος πληροφορίες για να πουλήσει το προϊόν.

Ας μας πει καποιος mod αν επιτρέπεται, εφόσον δεν πρόκειται για διαφήμιση ή φανταστική ιστορία, να μας πεις το όνομα του μαγαζιού για να μην τη πατήσουν και άλλοι!


__________________________________________________
355)Γενικά, αποφεύγω τους πειρασμούς, εκτός κι αν δεν μπορώ να τους αντισταθώ...
Ρήσεις & Φιλοσοφίες Μου

#19.Να θυμάσαι, στο internet μπορείς να βρεις ότι θέλεις...
ΗΜΜΥ: Αλήθειες & Ψέμματα

aesir
07-06-05, 15:03
Μπορείτε να το ονομάσετε το μαγαζί, έχουν εκφραστεί και για άλλα (Πλαίσιο κλπ). Από εκεί και πέρα αν νοιώθουν οτι είναι "επαγγελματίες" και θέλουν να δημιουργήσουν ένα καλό "όνομα" στην αγορά σίγουρα θα πρεπει να έχουν καλύτερους και υπαλλήλους και customer policy, αρχίζοντας από τώρα με το να διορθώνουν τέτοια λάθη.

thePrince
07-06-05, 15:08
Κάπου έχω ακούσει ξανά μια τέτοια ιστορία... πάλι με φορητό Acer ήταν, διότι αυτά έχουν και τα κουμπιά και τα ledάκια για το bluetooth ακόμα και όταν αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται και αν ο κάθε άσχετος υπάλληλος / τεχνικός δεν δώσει σημασία σου λέει πως έχει bluetooth ενώ στην πράξη χρειάζεται να αλλάξεις όλη την miniPCI κάρτα με το Wi-Fi, πράγμα που δεν γίνεται. Και έρχεται μετά ο πελάτης να διαμαρτυρηθεί και τον αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιο που δεν ξέρει τίποτα...

dantouan
07-06-05, 15:25
Στο site με τα τεχνικά χαρακτηριστικά μαζί με όλα τα άλλα έγραφε ότι έχει και Bluetooth με την υποσημείωση Depending on Model, έτσι και εγώ πριν το παραγγείλω πήρα τηλέφωνο και μίλησα με κάποιον πωλητή για το αν αυτό που θα πάρω έχει ή όχι Bluetooth και η απάντηση ήταν ότι έχει .

Πιστευω οτι το λαθος ηταν του πρωτου υπαλληλου που μιλησες και οχι του δευτερου που απλα προσπαθησε να μπαλωσει τα πραγματα..
Καλο θα ηταν πριν προβουμε στην αγορα να ψαχνουμε το μοντελο στο site της κατασκευαστριας εταιριας για να ειμαστε σιγουροι...

ckbond
07-06-05, 15:32
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας,

Κατά δεύτερον το μαγαζί μιας και οι Mod δεν έχουν κάποιο πρόβλημα είναι το :


www.E-DIRECT.gr

(Δεν το κάνω σκόπιμα link, όποιος θα θελήσει τόσο πολύ να επισκεφθεί το συγκεκριμένο on-line shop ας το πληκτρολογήσει μόνος του)






Ορισμός PC BT Ready:
Οποιοδήποτε pc έχει μία θύρα usb ελεύθερη!


Επί μισή ώρα αυτό προσπαθούσα να του δώσω να καταλάβει αλλά που, καραβάκια αρμενίζουν…

ckbond
07-06-05, 15:36
Πιστευω οτι το λαθος ηταν του πρωτου υπαλληλου που μιλησες και οχι του δευτερου που απλα προσπαθησε να μπαλωσει τα πραγματα..
Καλο θα ηταν πριν προβουμε στην αγορα να ψαχνουμε το μοντελο στο site της κατασκευαστριας εταιριας για να ειμαστε σιγουροι...

Συμφωνώ ότι το λάθος ήταν του πρώτου υπάλληλου, αλλά θα μπορούσε να τον καλύψει με έναν καλύτερο τρόπο και όχι με το να βγάλει τον εαυτό του άσχετο και ακατάρτιστο και να εκθέσει και την εταιρεία που αντιπροσωπεύει…

Και όσο για το site της Acer μπήκα να δω τι γράφει αλλά δεν κατάφερα να βρω τίποτε, πάρα μόνο ότι είναι προαιρετικό, έτσι προσπάθησα να διασταυρώσω πληροφορίες από μαγαζιά που πούλαγαν το εν λόγο laptop και μπορώ να πω ότι ήταν λίγα αυτά που έγραφαν ότι το ΒΤ είναι στον προαιρετικό εξοπλισμό…

Με γνώμονα αυτό, την καλή τιμή και το ότι είναι κοντά στο σπίτι μου (σχετικά), αποφάσισα να πάω από εκεί να το πάρω…

HaRRy
07-06-05, 15:45
Nαι αυτό το παρατήρησα κι εγώ στο δικό μου ...
Tο έψαξα και τελικά όντως είναι BT ready δηλαδή ΑΝ βάλεις ΒΤ με USB έχει το διακόπτη να το ανοιγοκλείνεις...
Αnyway δε με πολυενδιαφέρει ... αφού έχει wirelless + infrared είμαι ΟΚ...

dantouan
07-06-05, 15:47
Ισως θα επρεπε να δεις τα χαρακτηριστικα του πριν το πληρωσεις, γιατι οπως συμβαινει παντα, "Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο, ουδεν λαθος αναγνωριζεται..."

ckbond
07-06-05, 15:50
Nαι αυτό το παρατήρησα κι εγώ στο δικό μου ...
Tο έψαξα και τελικά όντως είναι BT ready δηλαδή ΑΝ βάλεις ΒΤ με USB έχει το διακόπτη να το ανοιγοκλείνεις...
Αnyway δε με πολυενδιαφέρει ... αφού έχει wirelless + infrared είμαι ΟΚ...

Και εγώ γι αυτό τον λόγο δεν έδωσα συνέχεια…

Το post το έκανα μόνο και μόνο για την συμπεριφορά τον υπαλλήλων του εν λόγο καταστήματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.