PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλλημα PC



van76gr
26-02-08, 02:07
Μετά την ενεργοποίηση του 2Play απο τις 19/02 δεν έχει περάσει μία ημέρα που να δούλεψαν όλα άψογα. Πότε είναι το τηλέφωνο που δεν λειτουργεί ή υπολειτουργεί, πότε το Internet και πάει λέγοντας. Βέβαια το αποκορύφωμα είναι αυτό που περιγράφω στον τίτλο της συγκεκριμένης δημοσίευσης.
Μόλις ανοίξω το utorrent να κατεβάσω οτιδήποτε και περάσει ένα χρονικό διάστημα (που δεν μπορώ δυστυχώς να το παρακολουθήσω γιατί κάθε φορά είναι διαφορετικό) ο υπολογιστής ξαφνικά παγώνει και ο μόνος τρόπος να επανέλθει σε λειτουργία είναι το κουμπί reset που βρίσκεται στο εμπρός μέρος του.
Ο εξοπλισμός που έχω είναι Intracom Netfaster.
Όσον αφορά το PC δεν έχει κάποια βλάβη διότι μόλις σήμερα το είχα στο service και παρόλο που άλλαξα τον σκληρό δίσκο γιατί είχε BAD Sector μου ξαναέτυχε πρίν απο λίγο.

aa144
26-02-08, 02:33
Το ότι δεν λειτουργεί σωστά η τηλεφωνία είναι πιο σοβαρό θέμα στη σύνδεση που έχεις, καλύτερα να πας σε πακέτο 6/1 ώστε να είσαι σταθερός.

Μετά θα μπορέσεις να εντοπίσεις πιο εύκολα αν υπάρχει και άλλο πρόβλημα στον υπολογιστή σου ή αλλού.

christo
26-02-08, 10:18
asus m/b εχεις ??? η καμια none vga ??? Αστα θελει πολυ ψαξιμο και ειδικα αν το εχεις παρει απο το πλαισιο , ΒΡΑΣΤΑ!!!

van76gr
26-02-08, 11:17
Το PC είναι ένα Xcube, το οποίο δούλευε άψογα εδώ και 2,5 χρόνια μέχρι την ημέρα που του σύνδεσα αυτή την αχαρακτήριστη συσκευή για το 2Play της HOL. Επίσης επειδή δουλεύω σε εταιρία εμπορίας συστημάτων Η/Υ, απο όπου και το αγόρασα, το έφερα χθές όλη μέρα εδώ και δεν κόλησε ούτε δευτερόλεπτο.
Είχε ένα πρόβλημα ο δίσκος με Bud Sectors, τον άλλαξα άλλα το βράδυ πάλι τα ίδια έγιναν. Το πρόβλημα παρατηρείται όταν ανοίγω το utorrent και φτάσει σε ένα σημείο να κατεβάζει με "υψηλή" ταχύτητα, δλδ γύρω στα 200 με 300Kbps, γιατί έτσι και αλλιώς παραπάνω δεν πάει.
Έχω την υποψία ότι η συσκευή μου είναι προβληματική ή η γραμμή μου είναι για τα μπάζα και δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το 2Play.

aa144
26-02-08, 14:21
Πήγαινε πρώτα σε πακέτο 6/1 και μετά θα βγάλεις πιο αξιόπιστα συμπεράσματα.

van76gr
26-02-08, 17:09
Με συγχωρείς άλλα δεν είναι λύση το να πάω σε μικρότερη ταχύτητα, να με χρεώσουν για την μείωση ταχύτητας σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο τους και στο τέλος να διαπιστώσω ότι τελικά πάλι δεν δουλεύει το σύστημα.
Είναι Double Play η υπηρεσία που παρέχουν ή είναι No Play????
Γυρίσαμε ξαφνικά 20 χρόνια πίσω στην εποχή που όταν έβρεχε δεν είχαμε τηλέφωνο με μοναδική διαφορά το ότι δεν έχουμε τηλέφωνο ακόμη και όταν δεν βρέχει!!!!

aa144
26-02-08, 17:13
Δεν σε χρεώνουν αν πας σε 6/1 λόγω κακής λειτουργίας ψηλότερα, μάλιστα έπρεπε να το έχουν προτείνει μόνοι τους αυτό.

Κατά τα άλλα, στο ADSL2+ όλα εξαρτώνται από τη συγκεκριμένη γραμμή που έχεις και που δεν αλλάζει (αν δεν έχεις μέσον στον ΟΤΕ) οπότε κάνεις ότι μπορείς για να είσαι σταθερός καταρχήν και μετά κοιτάζεις αν μπορείς να πας και παραπάνω, χωρίς να χάσεις τη σταθερότητα όμως.

van76gr
26-02-08, 17:34
Γιατί πρέπει να μπώ σε μία διαδικασία, ΕΓΩ, να διορθωθεί το πρόβλημα που μου δημιουργήσαν, ΑΥΤΟΙ ?????
Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να τους καλέσω στο 13844 για να τους πώ ότι έχω πρόβλημα.
Έκανα σύνδεση Double Play για να μπορώ να έχω υψηλες ταχύτητες στο Internet και τηλεφωνία με μειωμένη συνολική χρέωση και κατέληξα να πληρώνω για μία υπηρεσία που δεν μου παρέχει κανείς!!!!
Τελικά το φθηνό αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ακριβότερο!!!
Πλήρης απογοήτευση.

dimstog
26-02-08, 17:46
Γιατί πρέπει να μπώ σε μία διαδικασία, ΕΓΩ, να διορθωθεί το πρόβλημα που μου δημιουργήσαν, ΑΥΤΟΙ ?????
Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να τους καλέσω στο 13844 για να τους πώ ότι έχω πρόβλημα.
Έκανα σύνδεση Double Play για να μπορώ να έχω υψηλες ταχύτητες στο Internet και τηλεφωνία με μειωμένη συνολική χρέωση και κατέληξα να πληρώνω για μία υπηρεσία που δεν μου παρέχει κανείς!!!!
Τελικά το φθηνό αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ακριβότερο!!!
Πλήρης απογοήτευση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, εάν όντως δέχεσαι παρεμβολές από άλλη γραμμή, το πρόβλημα υπήρχε, απλά το ανακάλυψες τώρα επειδή έβαλες ADSL2+. Μάλιστα, προκύπτει από τα καλώδια που έρχονται σπίτι σου και αυτό είναι θέμα του ΟΤΕ που αποκλείεται να σου αλλάξει ζεύγος (εκτός και αν έχεις μέσον όπως λέει ο aa144) είτε το ζητήσεις εσύ είτε η HOL για εσένα. Τέλος, το έως 24mbit, όντως σημαίνει έως 24mbit.

Όλα αυτά βέβαια εάν όντως για το πρόβλημα σου ευθύνονται παρεμβολές.

aa144
26-02-08, 20:36
Γιατί πρέπει να μπώ σε μία διαδικασία, ΕΓΩ, να διορθωθεί το πρόβλημα που μου δημιουργήσαν, ΑΥΤΟΙ ?????
Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να τους καλέσω στο 13844 για να τους πώ ότι έχω πρόβλημα.
Έκανα σύνδεση Double Play για να μπορώ να έχω υψηλες ταχύτητες στο Internet και τηλεφωνία με μειωμένη συνολική χρέωση και κατέληξα να πληρώνω για μία υπηρεσία που δεν μου παρέχει κανείς!!!!
Τελικά το φθηνό αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ακριβότερο!!!
Πλήρης απογοήτευση.

Ψυχραιμία, δεν είναι το τέλος του κόσμου (ακόμα). Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις, έστω από ένα καρτοτηλέφωνο, είναι να ζητήσεις να σε βάλουν άμεσα σε πακέτο 6/1 λόγω των προβλημάτων που έχεις και δεν θα χρεωθείς, ενώ θα κάνεις και οικονομία αφού θα πληρώνεις λιγότερα. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να λύσεις όλα τα προβλήματα που έχεις τώρα, και σίγουρα αξίζει να το δοκιμάσεις. Θα απαιτήσεις να γίνει η αλλαγή εκείνη τη στιγμή που τους μιλάς στο τηλέφωνο, και θα την καταλάβεις κάνοντας επανεκκίνηση στο ρούτερ (βγάζοντας το ρεύμα).

Και προπάντων ψυχραιμία, το καλό αργεί να γίνει και στο 2play και γενικότερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.