PDA

Επιστροφή στο Forum : Taiyo Yuden απο e-shop?



elias24
07-06-05, 17:20
Ξέρει κανείς τι σόι Tayio Yuden έχει στο e-shop? Έχω βαρεθεί να βλέπω fake ή grade C. Ψάχνω για grade A media, κυρίως για CDs και επειδή τα έχει σε 100άδες είμαι επιφυλακτικός. Τα έχει δοκιμάσει κανείς με quality test?

Slammer
08-06-05, 00:22
Μάλλον ειναι ίδια με αυτά της disk impex. Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα διάλεξε αυτά με τη μάρκα στη συσκευασία και όχι αυτά που δινονται ως no name. Αν και προσωπικά εχω αγοράσει και από τα δύο και δεν εχω παρατηρήσει στις μετρησεις ποιότητας καμμια διαφορά, πολλοί υποστηρίζουν ότι τα noname ΤΥ, υπολλείπονται σε ποιότητα σε σχεση με αυτά που έχουν το ονομα "That's"

mrsaccess
08-06-05, 01:09
Αγοράζοντας πάντως λίγα από τα χύμα (περίπου 20) μου ήρθαν χωρίς πομπίνα, τυλιγμένα στο πλαστικό με τις φούσκες και αρκετά γρατζουνίστηκαν δυστυχώς.

Οπότε αν πας για χύμα πάρε ολόκληρη πομπίνα καλύτερα, αν και εκεί υπάρχουν λίγες απώλειες...

__________________________________________________
327)Δεν μπορούμε να βλέπουμε πάντα τη ζωή απ΄την καλή της πλευρά. Οι οδηγίες χρήσεως, είναι στο πίσω μέρος.
Ρήσεις & Φιλοσοφίες Μου

#32.Καθάριζε το mouse σου μια φορά την εβδομάδα.
ΗΜΜΥ: Αλήθειες & Ψέμματα

dantouan
08-06-05, 02:05
Για Tayio Yuden ΜΟΝΟ απο την Disk Impex που ειναι και αποκλειστικος αντιπροσωπος :!:

Ολα τα αλλα που κυκλοφορουν ειναι fake

blend
08-06-05, 02:15
Πως μπορούμε να ελέγξουμε οτι τα Yuden που πήραμε είναι αυθεντικά;
Ας πούμε, το info tool του Nero, τι στοιχεία πρέπει να μας δώσει;
Αν μπορεί κάποιος να μας στείλει ένα capture, plz.

Slammer
08-06-05, 02:47
Δυστυχως blend, δισκάκια που είναι μαιμού εχουν τα ιδια ID codes με τα γνησια (κοροιδα τους πέρασες τους αντιγραφείς....???) οπότε δεν υπάρχει τρόπος να τα ξεχωρίσεις μέσω λογισμικού. Σε διαφορα sites περιγράφονται διαφορα σημεία πάνω στο δισκάκι, όπως οι αριθμοί πάνω στο ring, η γραμματοσειρά τους, ο τροπος εκτυπωσης κλπ αλλα νομιζω ότι ειναι ψιλά γράμματα.

Φυσικά υπάρχει και ο τροπος του ελέγχου της ποιότητας εγγραφής (αφου τα αγοράσεις ομως....)

ipo
08-06-05, 02:51
Πως μπορούμε να ελέγξουμε οτι τα Yuden που πήραμε είναι αυθεντικά;.Δοκίμασες να τα ελέγξεις με το fine reader;

Όοοπς! Μπερδεύτηκα από τα πολλά thread...

:guitar

Καλύτερα κάνε καμιά βόλτα από disc impex και μετά για φαγητό στον Καλαμπόκα.

Αυτά που φέρνει το Media Center από disc impex δεν είναι;

dantouan
08-06-05, 02:57
Αγοραστε κατευθειαν απο Disk Impex παιδια, η μονη εγγυημενη λυση...

blend
08-06-05, 03:00
σιτ! Τέλος πάντων... Ενδιαφέρθηκα για τα Yuden, επειδή διάβασα καλά σχόλια εδώ. Δοκίμασα να αγοράσω σήμερα, αλλά δεν τα βρήκα στο κέντρο. Πολύ καιρό τώρα, χρησιμιποιώ τα philips +R 8 με μηδενικές απώλειες και με απόλυτη επιτυχία. Απλά ήθελα να τα δοκιμάσω.

blend
08-06-05, 03:05
Δοκίμασες να τα ελέγξεις με το fine reader;

Όοοπς! Μπερδεύτηκα από τα πολλά thread...

:guitar

Καλύτερα κάνε καμιά βόλτα από disc impex και μετά για φαγητό στον Καλαμπόκα.

Αυτά που φέρνει το Media Center από disc impex δεν είναι;

Εφτασε η ώρα ε; χεχε...

Το Media Center δεν είχε, θα φέρουν το Σάββατο μου είπαν..

iJohnnyCash
08-06-05, 03:07
Αγοραστε κατευθειαν απο Disk Impex παιδια, η μονη εγγυημενη λυση...
απο online ή εστω μεσου τηλεφωνου μπορουμε?

dantouan
08-06-05, 03:17
Καντε ενα τηλεφωνο και ρωτηστε, αν και ειναι λιγο old fassioned εταιρια :thumbdown

Περισσοτερες πληροφοριες εδω:
http://www.diskimpex.gr/

octap
08-06-05, 03:21
Και γω με τα Phillips έχω κολλήσει. Έτυχε να τα πάρω απο την αρχή και τα εκτίμησα περισσότερο όταν περνώντας μια φορα απο το ΠΛΑΙΣΟ πήρα μια 50άρα Intenso...:evil:
...Πολλά απο αυτά που έγραφα δεν τα διάβαζε το ίδιο το drive που τα έγραψε...Αντε τώρα να εμπιστευτείς αρχεία σε αυτα τα DVD...

Εχω γράψει περίπου 250 DVD Phillips και δεν έτυχε ποτέ να βρω το παραμικρό πρόβλημα...

Slammer
08-06-05, 03:22
Περισσοτερες πληροφοριες εδω:
http://www.diskimpex.gr/
Απο οτι ειδα στο site, εχει και link με μαγαζιά που συνεργάζεται στο κέντρο της Αθήνας....
(συμπεριλαμβάνεται και το e-shop, οποτε μαλλον ειναι ίδια....)

alefgr
08-06-05, 04:43
Πάντως σε μιά παρτίδα χύμα (100 κομάτια) που πήρα πρόσφατα από e-shop, είχαν χρυσαφί χρώμα και έγραφαν επάνω DISC IMPEX Hellas. Οπότε μάλλον είναι ειδική παρτίδα για την Ελλάδα και για την εδώ αντιπροσωπία τής TY.

nnn
08-06-05, 19:25
(συμπεριλαμβάνεται και το e-shop, οποτε μαλλον ειναι ίδια....)
Και εγώ πήρα μια 100άδα και δείχνουν κανονικά.

ipo
08-06-05, 19:43
Απο οτι ειδα στο site, εχει και link με μαγαζιά που συνεργάζεται στο κέντρο της Αθήνας....
(συμπεριλαμβάνεται και το e-shop, οποτε μαλλον ειναι ίδια....)Μόνο τον "εγκέφαλο" και τη "γραμμή" βλέπω. Πού είναι το περίφημο link;

iron_gr
08-06-05, 20:32
Μόνο τον "εγκέφαλο" και τη "γραμμή" βλέπω. Πού είνα το περίφημο link; http://www.diskimpex.gr/ty_athens.htm

iron_gr
08-06-05, 20:51
Τιμές:

TAIYO YUDEN DVD+R GOLD 8x SPINDLE 100:
e-shop: 26.77 € (0,2677 €/κομάτι) [χωρίς ΦΠΑ]
Diskimpex: 24.00 € (0,2400 €/κομάτι) [χωρίς ΦΠΑ]

Η Diskimpex έχει τα -R πιο ακριβά και ως "Best Buy"
ΓΙΑΤΙ;;!!! :what:

ipo
09-06-05, 03:33
http://www.diskimpex.gr/ty_athens.htmΑυτό το link βγάζει σε αυτά που είχα πει ότι βλέπω κι εγώ: "εγκέφαλο" και "γραμμή". Δεν βλέπω να λέει πουθενά για e-shop.

dantouan
09-06-05, 03:53
Αυτό το link βγάζει σε αυτά που είχα πει ότι βλέπω κι εγώ: "εγκέφαλο" και "γραμμή". Δεν βλέπω να λέει πουθενά για e-shop.

Ακριβως απο κατω υπαρχει και τριτο bannerακι που λεει e-shop...

ReverseR
09-06-05, 04:00
Αυτό το link βγάζει σε αυτά που είχα πει ότι βλέπω κι εγώ: "εγκέφαλο" και "γραμμή". Δεν βλέπω να λέει πουθενά για e-shop.
????
το βλέπω τρίτο κάτω από τα παραπάνω...

Προσωπικά το dskimpex δεν το πολυσυμπαθώ . Εκτο΄ς του ότι έχω διάφορες κακές εμπειρίες παλαιότερα, από όσο ξέρω δεν πουλάει και χονδική στα υπολοιπά καταστήματα..., τους αναγκάζει να αγοράζουν σε τιμές λιανικής

ipo
09-06-05, 04:17
Ακριβως απο κατω υπαρχει και τριτο bannerακι που λεει e-shop...Μου το έκοβε το firewall...! Έπρεπε να κόψω τους περιορισμούς για να το δω.

iron_gr
25-06-05, 18:27
Τα Philips DVD+R καλά είναι;

iron_gr
27-06-05, 21:35
Τα Sony και Plextor CD-R είναι TAIYO YUDEN.

Τα DVD+R/-R αυτών των δύο, είναι TAIYO YUDEN;

HIK248
27-06-05, 21:49
Της Plextor που είχα πάρει ήταν TY,για την Sony δεν ξέρω

@ ADSLgr.com All rights reserved.