PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξυπηρέτηση FORTHNET... Άριστα!



marios007
07-06-05, 23:38
Καταρχήν μου έδωσαν demo ευγενικότατα, χωρίς καθόλου ταλαιπωρία...Και μάλιστα κυριακή μεσημέρι...

Αφού δοκίμασα τις ταχύτητες (και οι οποίες ήταν πολύ καλές), αγόρασα ONLINE την καλοκαιρινή προσφορά της (22,2 euro το μήνα) και μέσα σε 5 min η συνδεσή μου ήταν έτοιμη. Για τους επόμενους 4 μήνες θα είμαι πελάτη της.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Κάποιες φορές πρέπει και να επαινούμε τις εταιρίες που αξίζουν.

GoofyX
07-06-05, 23:55
Σωστός. Κι εγώ μέχρι στιγμή, κανένα πρόβλημα με τη Forthnet, και ταχύτητες έχω και εξυπηρέτηση πολύ καλή. Σωστοί οι άνθρωποι (άλλους ISP δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω, απλά λέω αυτά που ξέρω για τη Forthnet).

nxenos
08-06-05, 10:01
Και γω με forthnet εδω και 3 μηνες και ειμαι παρα πολυ καλα!και πο ταχυτητες και απο εξυπηρετηση..

NoYmErOs
08-06-05, 10:13
Είναι γνωστό οτι το helpdesk της forthnet είνια ένα απο τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο..
Απο τα χύτητες όμως υπάρχουν και μερικοί που διαφωνούν μιας και έχουν προβλήματα ακόμα με forthnet
Εγω δέν είχα κανένα πρόβλημα με 256/128 forthnet

teo_L20
08-06-05, 10:25
εγώ που πήρα ντεμο τους και 9 μέρες μου το άφησαν!!
:D

ArChEaN
08-06-05, 10:30
Από προσωπική μου εμπειρία θα πω ότι η FORTHnet είναι η μόνη εταιρία στο χώρο που λειτουργεί με σωστό επαγγελματισμό και όχι με την λογική της "αρπαχτής" κτλ.

Είμαι πελάτης από το 1996 και θα συνεχίσω να είμαι, γιατί ξέρω ότι τουλάχιστον δεν με κοροϊδεύουν συν ότι με παίρνουν αυτοί τηλέφωνο όταν είναι για να ανανεώσω τη συνδρομή και δεν χαλάω και το 10άρικο :p :p

NoYmErOs
08-06-05, 10:44
εγώ που πήρα ντεμο τους και 9 μέρες μου το άφησαν!!
:D

Ναι αλλα ΟΤΕnet avatar έχεις :p

καλά τα πόσα demo πήρα άστο.. :oops:

teo_L20
08-06-05, 10:52
καλό αυτο!!
πως θα σε κρατήσουν πελάτη?

Gothic
08-06-05, 11:27
Ευχαριστημένος πελάτης απο το '98, σαφώς και έχουν εκπληκτικό helpdesk αν και είναι δράμα τα φλωροτραγουδάκια που ακούς στην αναμονή, χάθηκε να βάλουν τίποτα Kreator; Πάντα όταν παίρνω για ανανέωση έχω και ένα People of the Lie εύκαιρο... :D
Με είχε εντυπωσιάσει που επι εποχής dialup (λες και ήταν πριν 10 χρόνια ένα πράμα) τους τα είχα χώσει για κάποια πράγματα (προσφορές για νέους πελάτες αλλα όχι για παλιούς και άλλα) και με έψαχναν επι 3 μέρες για να συζητήσουμε τις απόψεις μου, στο τέλος δε μου έδωσαν και δωρεάν χρόνο.
Έτσι κρατάνε τους πελάτες, σαν τον πΟΤΕ ένα πράγμα. ΧΑ ΧΑ ΧΑ

...

Φυσικά τους τα χώνω ακόμα σε κάθε ευκαιρία για τις τιμές χρησιμοποιώντας την Teledome σαν παράδειγμα (κάτι που πρέπει να κάνουμε όλοι οι πελάτες τους γιατί ΑΚΟΥΝΕ) αν και δεν έχει ιδρώσει το αυτί τους ακόμα. Ίδωμεν.

nickolas2005
08-06-05, 12:31
Και εγώ με forthnet είμαι εδώ και 6 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και μερικές φορές καθυστερούν να απαντήσουν στο τηλέφωνο. Πάντως θα συνεχίσω με forthnet γιατί και από ταχύτητες ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τώρα για τις τιμές της μπορεί να είναι λιγάκι τσιμπημένες σε σύγκριση με άλλες εταιρείες (πχ teledome) αλλά ρε παιδιά εδώ που τα λέμε ότι πληρώνεις παίρνεις.

sdn
08-06-05, 12:53
Συγγνώμη που χαλάω το πάρτι αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα :cool: . Αν υπάρξει πραγματικό πρόβλημα που δεν θέλουν η δεν μπορούν να το λύσουν τότε σου απαντάνε και σε βάζουν 15 λεπτά στην αναμονή έως να σου μιλήσει κάποιος άλλος. Μπορεί να σου λένε να ότι θα σου απαντήσουν με email μέσα σε μερικές ώρες και να τους περιμένεις μια εβδομάδα και τελικά να μην απαντάνε. Γενικά, έχουν πολύ φιλικό προσωπικό το οποίο έχει μάθει μια κασέτα και την λέει (μου πρότειναν να ανοίγω πόρτες σε απλό μόντεμ). Όταν κάτι δεν πάει καλά η φταίει το μόντεμ η ο ΟΤΕ.
Καλό help desk είναι αυτό που σου λύνει τα προβλήματά σου και όχι αυτό που ψάχνει να σε βρει για να σου πει ότι δεν μπορεί να τα λύσει.Το marketing πρέπει να υποστηρίζεται και από καλό προϊών για να είναι δημιουργικό :worthy:

Και για το ηθικό μέρος του πράγματος, να τονίσω οτι μιλάω επί προσωπικού (αυτά που βίωσα και κατάλαβα) από την επικοινωνία με την φορτηνετ.

nickolas2005
08-06-05, 13:14
Συγγνώμη που χαλάω το πάρτι αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα :cool: . Αν υπάρξει πραγματικό πρόβλημα που δεν θέλουν η δεν μπορούν να το λύσουν τότε σου απαντάνε και σε βάζουν 15 λεπτά στην αναμονή έως να σου μιλήσει κάποιος άλλος. Μπορεί να σου λένε να ότι θα σου απαντήσουν με email μέσα σε μερικές ώρες και να τους περιμένεις μια εβδομάδα και τελικά να μην απαντάνε. Γενικά, έχουν πολύ φιλικό προσωπικό το οποίο έχει μάθει μια κασέτα και την λέει (μου πρότειναν να ανοίγω πόρτες σε απλό μόντεμ). Όταν κάτι δεν πάει καλά η φταίει το μόντεμ η ο ΟΤΕ.
Καλό help desk είναι αυτό που σου λύνει τα προβλήματά σου και όχι αυτό που ψάχνει να σε βρει για να σου πει ότι δεν μπορεί να τα λύσει.Το marketing πρέπει να υποστηρίζεται και από καλό προϊών για να είναι δημιουργικό :worthy:

Και για το ηθικό μέρος του πράγματος, να τονίσω οτι μιλάω επί προσωπικού (αυτά που βίωσα και κατάλαβα) από την επικοινωνία με την φορτηνετ.

Σε αυτό που λες έχεις δίκαιο. Και εμένα μου είχαν πει μια φορά ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο και ακόμα το περιμένω! Νομίζω, ωστόσο, ότι είναι μεμονωμένα περιστατικά τις περισσότρες φορές. Να σου πω την αλήθεια εμένα δεν μου έδωσαν και την αφορμή να τους πάρω πολλές φορές τηλ. Πάντως μακάρι να είχαν το marketing και service της Οcz (έχει ξανασυζητηθεί ποσο καλό είναι).

nnn
08-06-05, 18:56
Με είχε εντυπωσιάσει που επι εποχής dialup (λες και ήταν πριν 10 χρόνια ένα πράμα) τους τα είχα χώσει για κάποια πράγματα (προσφορές για νέους πελάτες αλλα όχι για παλιούς και άλλα) και με έψαχναν επι 3 μέρες για να συζητήσουμε τις απόψεις μου, στο τέλος δε μου έδωσαν και δωρεάν χρόνο.
Έτσι κρατάνε τους πελάτες, σαν τον πΟΤΕ ένα πράγμα. ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Και σε μένα το ίδιο έκαναν μετά από "παράπονα".

Semsis(PC)
08-06-05, 19:01
η υποστηριξη της forthnet ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη.εχουν λυσει προβλημα σε φιλο μου το οποιο δεν ηταν καν δικο τους τελικα ηταν του υπολογιστη του.τωρα το αν καποιος επεσε σε υπαλληλο τρομπα αυτο μπορει να συμβει στον καθενα. και κατι πολυ σημαντικο μην κατηγορειτε τους isps για την ταχυτητα καθοτι επηρεαζεται απο αρκετους παραγοντες οι οποιοι δεν εχουν να κανουν με τον isp

JoeBar
09-06-05, 12:03
Απόλυτα ευχαριστημένος μαζί τους μετά απο 2+ μήνες.

Joe_Doe
10-06-05, 19:08
Η αντιμετώπιση της forthnet προς τους πελάτες της πιστεύω ότι είναι άψογη. Πριν μερικές μέρες -νομίζω 25 Μαΐου- έκανα on-line 3μηνη ανανέωση και πήρα και τηλ. για να επιβεβαιώσω ότι όλα πήγαν OK. Προς μεγάλη μου και ευχάριστη έκπληξη η αρμόδια τηλεφωνήτρια μου πρότεινε να περιμένω μέχρι αρχές Ιουνίου να κάνω την ανανέωση που θα άρχιζε να ισχύει η προσφορά 3+1.Όντως μου έδωσε μία μικρή παράταση στη συνδεσή μου που έληγε, έκανα την ανανέωση 1 Ιουνίου και πήρα 3+1 μήνες επιπλέον! Ε μετά και από αυτό - και εφόσον βέβαια οι ταχύτητες συνεχίσουν να βρίσκονται στα ίδια επίπεδα - μάλλον με κόβω για ισόβιο συνδρομητή της forthnet!

niath7
10-06-05, 20:22
Σαν πελάτης της forthnet χρόνια τώρα απο όταν πρωτοξεκίνησε τη λειτουργία της σαν ISP μπορώ να πώ ότι η εξυπηρέτησή τους είναι η καλύτερη και δεν αφήνω περιθώρια για άλλους. Φίλοι μου που δε με άκουσαν και έβαλαν άλλον ISP έχουν να πούν τα χειρότερα για τους άλλους. Προσωπικά όταν πρωτοέβαλα ADSL πρίν απο 1.5 χρόνο "τόλμησα" να ζητήσω ένα demo account μόνο απο την OTEnet μπάς και ηταν καλύτερη (έτσι έλεγα). Δε φαντάζεστε πόσο με παίδεψαν απο την OTEnet για να πάρω το demo account (περίμενα 5 ώρες, απο τις 11 το πρωί). Η συμπεριφορά τους ήταν η χειρότερη που έχω δεί ποτέ και μην πώ για τις ταχύτητές τους (33-35 με το ζόρι). Έτσι και έκανα στη forthnet συνδρομή χωρίς να ζητήσω demo account αφού ήμουν σίγουρος για τις ταχύτητες τους και την εξυπηρέτησή τους.

kanenas3
10-06-05, 20:25
Η δικιά μου εμπειρία είναι λίγο διαφορετική! Μετά από 3 χρόνια που είμαι συνδρομητής τους αποφάσισα να βάλω DSL. Αγόρασα το aDSL in a box και ήμουν από τους τυχερούς που ο ΟΤΕ δούλεψε ταχύτατα και 3 μέρες αργότερα είχε ενεργοποιήσει τη γραμμή μου. Μετά από 2 μέρες που παρακαλούσα τη Forthnet να μου πει τι γίνεται και πότε θα μου δώσουν κωδικό, η Forthnet αποφάσισε να ξυπνήσει. Μέχρι τότε μου λέγανε ότι δε φαίνεται στο σύστημα τους και παρά την επιβεβαίωση μου ότι έχω καταφέρει να συνδεθώ με κωδικό φίλου αρνούνταν να μου δώσουν username/password. Τελικά, συμβιβάστηκα με ένα demo και 5 μέρες μετά την ενεργοποίηση και ενώ έληγε (θεωρητικά) το demo τους ξαναπήρα εξηγώντας και πάλι ότι δεν μου έχουν δώσει username/password. Με τα χίλια ζόρια δέχτηκε μια κοπέλα να μου δώσει κωδικό αλλά ποτέ δεν ήρθε κάποιο mail με τα στοιχεία μου ή κάποια άλλη ενημέρωση. Αποτέλεσμα...δε μπορώ να συνδεθώ στο web-mail μου!!!

Από ταχύτητα τα πράγματα είναι εξίσου περίεργα! Ενώ με το demo ήμουν στα 40+ τώρα είμαι μεταξύ 20-30 και πριν μου πείτε ότι είναι μπουκωμένο το dslam μου, σας λέω ότι με κωδικό φίλου από Otenet είμαι και πάλι στα 40+. Το ping μου με Forthnet είναι μονίμως μεγαλύτερο από ότι με Otenet, Vidodi, ΑΠΘ κτλ. Έχω κάνει και σχετικό post αλλά ακόμα κανένας δεν έχει δώσει κάποια εξήγηση. Το χειρότερο...ούτε η Forthnet ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό...!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας...

WiFiSpyros
11-06-05, 01:57
Οταν θα περασει ο καιρος και θα αρχισουν τα προβληματα (κατεβασμα με 20 μεγιστο) και πινγκ απο 75 και πανω θα δουμε τι θα λετε...
Εγω 6 μηνες ημουν καλα, τωρα την εχω κοψει τη συνδεση γιατι ολα πηγαιναν χαλια... και απο OTE αλλα και απο forthnet...
ΜΗ ΛΕΤΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ!
Στο Greece ακομα κανεις δεν ειναι επαγγελματιας (τουλαχιστον σωστος)...
Ολοι καποια λαμογια κανουν (θες τιμες, εξυπηρετηση, ταχυτητες)...

sdikr
11-06-05, 03:37
Οταν θα περασει ο καιρος και θα αρχισουν τα προβληματα (κατεβασμα με 20 μεγιστο) και πινγκ απο 75 και πανω θα δουμε τι θα λετε...
Εγω 6 μηνες ημουν καλα, τωρα την εχω κοψει τη συνδεση γιατι ολα πηγαιναν χαλια... και απο OTE αλλα και απο forthnet...
ΜΗ ΛΕΤΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ!
Στο Greece ακομα κανεις δεν ειναι επαγγελματιας (τουλαχιστον σωστος)...
Ολοι καποια λαμογια κανουν (θες τιμες, εξυπηρετηση, ταχυτητες)...


το οτι ειχες πρόβλημα κανείς δεν λέει όχι, αλλά θα πρέπει και εσύ να δεχτείς το οτι κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα (και πρέπει να ειναι πολλοι)

Gothic
11-06-05, 03:50
Οταν θα περασει ο καιρος και θα αρχισουν τα προβληματα (κατεβασμα με 20 μεγιστο) και πινγκ απο 75 και πανω θα δουμε τι θα λετε...
Εγω 6 μηνες ημουν καλα, τωρα την εχω κοψει τη συνδεση γιατι ολα πηγαιναν χαλια... και απο OTE αλλα και απο forthnet...
ΜΗ ΛΕΤΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ!
Στο Greece ακομα κανεις δεν ειναι επαγγελματιας (τουλαχιστον σωστος)...
Ολοι καποια λαμογια κανουν (θες τιμες, εξυπηρετηση, ταχυτητες)...
16 μήνες ADSL και ταχύτητα πάντα καρφωμένη στα 40k/s, δεν είναι απαραίτητο οτι με τον καιρό ξεκινάνε τα προβλήματα. Πιστεύω ακράδαντα οτι για τα κατα τόπους προβλήματα φταίει κατα 99% το μπούκωμα των dslams απο πλευράς πΟΤΕ.
Απο την ίδια "πηγή" παίρνουμε όλοι "νερό", δεν μπορεί συνέχεια να μου δίνει εμένα full bandwidth, σε κάποιον άλλο να δίνει 20k/s και να μην φταίνε τα υδραυλικά, τα οποία είναι του καλοπληρωμένου καλωδιονταβά μας... :mad:

Και μόνο το οτι όσοι "άπιστοι" φίλοι μου αρχικά πηγαίνουν σε λύσεις πΟΤΕνετ και ΧΟΛ επειδή είχε "καλή προσφορά" ο Γερμανός στο τέλος καταλήγουν στην Forth και κοπανάνε το κεφάλι τους που άργησαν, μου λέει πολλά.

Τι διάολο, ούτε μίζα να μου έδιναν. :|
Ξέρετε τι; Άντε σε καμμιά Τρελλάς να έχουμε περισσότερο και καθαρότερο "νεράκι" να μοιραστούμε... :D :D

sdikr
11-06-05, 04:01
@Gothic

μπα και η οτενετ τα πάει καλά, καθώς και αρκετές άλλες εταιρίες ;)

VagelisA
19-06-05, 16:15
Μας διαφεύγει μια λεπτομέρεια σε όλους. Συμφωνώ ότι το Help Desk της Forthnet είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό. Όμως πάρα πολλές φορές και αυτοί τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (είτε φταίει είτε όχι).
Τελικά όμως φταέι ο ΠΟΤΕς. Και φταίει γιατί πολύ απλά αφού δεν δέχεται να απελευθερώσει την αγορά και όλοι είναι αγκιστρωμένοι επάνω του, έχουν και δικαίωμα κάθε φορά να λένε ότι αυτός φταίει.
Αυτό που χρειάζεται η χώρα μας είναι πραγματικά ελεύθερες τηλεπικοινωνίες και εκεί πραγματικά θα δούμε ποιος έχει και ποιος όχι σωστό Help Desk. Αν σε ελεύθερη αγορά πάρουμε τον Χ παροχέα και του πούμε ότι έχουμε πρόβλημα και δεν μπορούν να σου πουν ότι φταίει ο Α ή ο Β αλλά θα πρέπει να βάλουνε τον κ... τους κάτω να σου λύσουν το πρόβλημα θα δούμε τι γίνεται.
Ελπίζω και εύχομαι να παραμείνει η Forthnet η καλύτερη, γιατί πως να το κάνουμε και εγώ παιδί της είμαι από το 1993 που στο πανεπιστήμιο Ηρακλείου το ίδρυμα FORTH (Foundation of Research and TecHnology) έκανε τα πρώτα βήματα να δώσει Internet στην Ελλάδα... (θέε και κύριε πόσα χρόνια πέρασαν!)

sdikr
19-06-05, 16:59
Τελικά όμως φταέι ο ΠΟΤΕς. Και φταίει γιατί πολύ απλά αφού δεν δέχεται να απελευθερώσει την αγορά και όλοι είναι αγκιστρωμένοι επάνω του, έχουν και δικαίωμα κάθε φορά να λένε ότι αυτός φταίει.
Εγώ δεν έχω δει κανέναν isp πέραν vivodi - tellepassport να κάνει καμιά προσπάθεια να ξεφύγει ;)


Αν σε ελεύθερη αγορά πάρουμε τον Χ παροχέα και του πούμε ότι έχουμε πρόβλημα και δεν μπορούν να σου πουν ότι φταίει ο Α ή ο Β αλλά θα πρέπει να βάλουνε τον κ... τους κάτω να σου λύσουν το πρόβλημα θα δούμε τι γίνεται.
Ακόμα και τώρα αν πάρεις πακέτο ή αρυς απο Isp θα έπρεπε να ειναι υποχρεωμένοι να το λύσουν αυτοί και όχι να σου λένε πάρε τον Οτε

No-Name
19-06-05, 16:59
Εγώ είχα το γνωστό υπεροπτικό υφάκι απο τεχνική υποστήριξη 4νετ όταν υπήρχε πρόβλημα "Αν ήταν δικό μας πρόβλημα δεν θα είχε ιντερνετ όλη η Ελλάδα κύριε καλέστε 121"και φυσικά θα μπορούσε ο καθένας αυτό να το χαρακτηρίσει άψογη εξυπηρέτηση.Εύχομαι να μην διαλύσουν μερικοί υπάλληλοι την εικόνα της εταιρείας διότι την θεωρούσα κάποτε πολύ καλή

@ ADSLgr.com All rights reserved.