PDA

Επιστροφή στο Forum : Λετε να χαλασε ή να κάηκε ο σκληρός?



froddo
08-06-05, 03:09
Καλησπέρα,
Εχω ενα λαπτοπ και ξαφνικα εκει που εκανα δουλειά στα winxp εμφανίστηκε μια οθόνη του στυλ dos με "κινεζικα" (αριθμους, γραμματα, συμβολα). Εκανα restart και μετα την ο8ονη υποδοχής βγηκε μαυρη οθονη χωρις τιποτα και σταματαγε εκεί. Αποφάσισα να κανω system recovery με το cd που ειχε για να τα επαναφέρει ολα στην αρχικη του κατασταση οπως το πηρα. Το θέμα ειναι οτι εκτος απο το c drive υπηρχε και ενα αλλο (d) το οποιο εμενα μου φαινόταν σαν partition αλλα ποτε δεν μου εδινε επιλογη στην αρχη απο ποιο partition να κανει boot οταν ξενικαει. Είχα απλα την εντυπωση οτι ηταν virtual drive (?). Κάνω system recovery και στο τελος μου βγαζει error αλλα ξεκινησαν κανονικα τα XP ομως οταν μπηκα στο Ο Υπολογιστης Μου πλεον μου εβγαζε μονο το c drive χωριτικοτητας 11ΜΒ ενω παλια ειχα το c με 27 περιπου ΜΒ και το d με 11 ΜΒ (40αρις σκληρος). Κάνω restart και δεν εμπαινε που8ενα παλι, μου εβγαζε dos κατι για ethernet kai mac address και απο κατω operating system not found (προφανως εψαχνε να βρει δικτυο για να κανει boot αφου δεν εβρισκε τιποτα στον σκληρο). Δοκιμαζω το cd των XP να κανω επιδιορ8ωση ή ξανα εγκατασταση και μου βγαζει οτι δεν υπαρχει σκληρος δισκος και τερματίζεται.

Καμια ιδεα τι μπορει να έχει γίνει?

blend
08-06-05, 03:12
ντέντ! Αν είσαι μέσα στην εγγύηση, ξέρεις τι να κάνεις. Αν δεν είσαι, πάλι ξέρεις τι να κάνεις...

froddo
08-06-05, 03:15
πως κανω φορματ αφου δεν μπορω να μπω στα xp για να το κανω απο κει?

froddo
08-06-05, 03:17
ειναι λιγοτερο απο 1 χρονο που το εχω αρα λογικα με καλυπτει η εγγυηση αλλα ειναι acer και δεν ξερω αν υπαρχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα

blend
08-06-05, 03:37
Αν το πήρες από Ελλάδα, το μαγαζί που το πήρες θα σε καλύψει. Εγγύηση είναι η απόδειξη αγοράς.

froddo
08-06-05, 03:45
ναι απο Ελλαδα το πηρα και μαλιστα ειχα ρωτησει το μαγαζι για service τι γινεται και μου ειχε πει οτι θα χρειαστει να το στειλουν Ιταλια (εκει ειναι το κοντινοτερο service για Ελλαδα) (!!) σε περιπτωση που γινει κατι. Πάντως εσεις πιστευεται οτι τα εχει φτυσει ο σκληρός ε? ωχ πίκρα!

mastermind
08-06-05, 10:02
Δυστυχώς πρέπει να πάει Ιταλία. Γενικά οι φορητοί αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και θέλουν ειδικό περιβάλλον υγρασίας και θερμοκρασίας. Γιαυτό τον λόγο εγω πήρα απο το πλαίσιο τον φορητό μου και στην πρώτη βλάβη μου τον αλλάζουν επιτόπου!!

teo_L20
08-06-05, 10:35
πως κανω φορματ αφου δεν μπορω να μπω στα xp για να το κανω απο κει?

το εχω πάθει κι εγώ αυτο!!
στο μπουτ πατάς f2 για για να εμφανιστει το bios. μετα πάς με τα βελάκια εκει που λεει boot. βλεπεις αν υπάρχει σκληρος δίσκος και μετα το ide drive το αντικαθιστας με το cd-rom. βγαίνεις και το pc σου κάνει reboot!! βάζεις το cd τον windows και οταν το αναγνωρισει ο υπολογιστης και βγαζει τελειες πατας γρηγορα εντερ! η εγκτασταση θα αρχισει και θα κάνεις φορματ!! :thumbsup1 :thumbsup1

για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μήνυμα ή βρες το computer active μαρτίου!!
ελπίζω να σε βοήθησα!!

froddo
08-06-05, 13:04
teo_l20, θα θελα σε παρακαλω λιγη βοήθεια. Σου εχω στείλει invite στο msn. (Nikos). Thanks :)

elias24
08-06-05, 18:59
Άσε το "recover CD" και κάνε μια καθαρή εγκατάσταση των XP. Όταν φτάσει στο θέμα των partition κάνε 1 (με τόσο μικρό δίσκο θα έλεγα πως το προτείνω) η 2 το πολύ, στα οποία να γίνει full format με NTFS σύστημα αρχείων.

Εαν μετά την πλήρη εγκατάσταση τα προβλήματα συνεχίζονται, τότε το hardware θα έχει κάποιο πρόβλημα. Εαν φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, κάνε ένα speed-test στο σκληρό δίσκο να δεις πως ανταποκρίνεται και αν δε βαριέσαι και κανένα PRIME95, Memtest, 3DMark για να δείς αν υπάρχει πρόβλημα κάπου αλλού στο hardware, μιας και τα συμπτώματα που αναφέρεις, δε φαίνεται να έχουν σχέση με πρόβλημα στον σκληρό.

froddo
09-06-05, 00:54
Άσε το "recover CD" και κάνε μια καθαρή εγκατάσταση των XP. Όταν φτάσει στο θέμα των partition κάνε 1 (με τόσο μικρό δίσκο θα έλεγα πως το προτείνω) η 2 το πολύ, στα οποία να γίνει full format με NTFS σύστημα αρχείων.

Εαν μετά την πλήρη εγκατάσταση τα προβλήματα συνεχίζονται, τότε το hardware θα έχει κάποιο πρόβλημα. Εαν φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, κάνε ένα speed-test στο σκληρό δίσκο να δεις πως ανταποκρίνεται και αν δε βαριέσαι και κανένα PRIME95, Memtest, 3DMark για να δείς αν υπάρχει πρόβλημα κάπου αλλού στο hardware, μιας και τα συμπτώματα που αναφέρεις, δε φαίνεται να έχουν σχέση με πρόβλημα στον σκληρό.

1) Το οτι στο bios δεν εμφανίζεται ο σκληρός πως το εξηγείς τότε? Είναι λογικό?
2) Πώς να κάνω κα8αρή εγκατάσταση των XP αφου δεν έχω cd των windows ούτε cd με τα drivers των συσκευών για να τις περάσω μετα μια μια.. Υποτίθεται οτι το λειτουργικό και ολα τα drivers βρίσκονται μεσα στο recovery cd. Δεν εχω δηλαδη κάποιο επιπλέον cd των XP. Εχω ενα για τον desktop αλλα φαντάζομαι δεν μπορω να εγκαταστήσω και στο laptop τα ιδια windows με το ιδιο activation number έτσι δεν είναι?
3) Ακόμα και να μπορούσα να κανω αυτα που γραφω στο (2) δεν ξέρω πως να μπω στο dos για να κανω φορματ. Οταν ανοιγει το laptop μου βγάζει το splash screen με το logo του μοντελου και μετα αρχίζει τις μαλα@#$ς με το ethernet που γραφω στο πρώτο μου post.

pelasgian
09-06-05, 01:08
Μπορεί να είναι και «ζουζούνι».
Για δε δοκιμάζεις ένα knoppix live cd?
Αυτό τα βρίσκει όλα (Λινουξάκι γαρ!) και ξεψοφάει ακόμα και «γειωμένο» bye-bye OS :mrgreen:

elias24
09-06-05, 01:32
1) Το οτι στο bios δεν εμφανίζεται ο σκληρός πως το εξηγείς τότε? Είναι λογικό?
2) Πώς να κάνω κα8αρή εγκατάσταση των XP αφου δεν έχω cd των windows ούτε cd με τα drivers των συσκευών για να τις περάσω μετα μια μια.. Υποτίθεται οτι το λειτουργικό και ολα τα drivers βρίσκονται μεσα στο recovery cd. Δεν εχω δηλαδη κάποιο επιπλέον cd των XP. Εχω ενα για τον desktop αλλα φαντάζομαι δεν μπορω να εγκαταστήσω και στο laptop τα ιδια windows με το ιδιο activation number έτσι δεν είναι?
3) Ακόμα και να μπορούσα να κανω αυτα που γραφω στο (2) δεν ξέρω πως να μπω στο dos για να κανω φορματ. Οταν ανοιγει το laptop μου βγάζει το splash screen με το logo του μοντελου και μετα αρχίζει τις μαλα@#$ς με το ethernet που γραφω στο πρώτο μου post.

1) Εαν διάβασα καλά, δεν ανέφερες πριν ότι ο σκληρός δεν εμφανίζεται στο BIOS. Εαν είναι έτσι, τότε όντως έχει πρόβλημα.

2) Όσο για τα Windows XP, εαν τα έχεις αγοράσει γνήσια, δε νοείται να μη σου έχει χορηγηθεί CD εγκατάστασης και serial number. Εαν σου έδωσαν serial number αλλά όχι CD εγκατάστασης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το CD που έχεις απο το desktop PC με το serial number απο τον φορητό. Εαν δε σου έχουν δώσει τίποτα, νομικά απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις το serial number απο τον desktop PC, αλλά δε θα σου πει τίποτα κανείς αν το κάνεις (για μέχρι 100 διαφορετικούς υπολογιστές).
Τα drivers κατεβάζονται απο το Internet

3) Στο DOS μπορείς να μπείς με ειδικό book disk για DOS. Εαν όμως έχει CD εγκατάστασης των XP, το partition και το format το κάνεις απο εκεί ευκολότερα, ταχύτερα και πιο σωστά.

froddo
09-06-05, 02:05
1) Εαν διάβασα καλά, δεν ανέφερες πριν ότι ο σκληρός δεν εμφανίζεται στο BIOS. Εαν είναι έτσι, τότε όντως έχει πρόβλημα.


3) Στο DOS μπορείς να μπείς με ειδικό book disk για DOS. Εαν όμως έχει CD εγκατάστασης των XP, το partition και το format το κάνεις απο εκεί ευκολότερα, ταχύτερα και πιο σωστά.

1) Πόσο σοβαρό πρόβλημα λές?
3) Αν εννοείς boot disk σε μορφή δισκετας, πρώτων δεν εχω, και δεύτερων δεν εχει floppy drive το laptop. Οταν παω να κανω αυτο που λες με το cd των windows μου βγάζει 3 επιλογες. Α) επιδιόρθωση των XP, B) Εγκατάσταση των XP, και Γ) έξοδος. Δοκίμασα και το Α και το Β αλλα μόλις πατάω τα σχετικά κουμπια F1 και F2 αντίστοιχα, μου εμφανίζει μύμημα οτι δεν υπάρχει σκληρός δίσκος :cry:

froddo
09-06-05, 15:42
Σε επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία μου είπαν οτι μαλλον ειναι ο σκληρος ή η motherboard. Αν ειναι το δευτερο μου ειπαν θα κοστίσει περιπου 450 ευρω συν εξοδα δουλειάς. :mad: Πλακα μας κάνουν? Με 800 αγοράζεις καινουριο. Αν ειναι τελικά η mobo τοτε το πεταω χαλαρα στα σκουπίδια. Οποιος το θέλει για σουβενιρ μπορώ να του το χαρίσω :D :cry: :respekt:

pelasgian
09-06-05, 15:44
Εγώ το θέλω!

froddo
09-06-05, 15:49
:cry: Εχω φαει μεγαλη φρίκη !!! Τα νεύρα μουυυυυυυ !!!!! :cry:

sonic
09-06-05, 16:02
Σε επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία μου είπαν οτι μαλλον ειναι ο σκληρος ή η motherboard. Αν ειναι το δευτερο μου ειπαν θα κοστίσει περιπου 450 ευρω συν εξοδα δουλειάς. :mad: Πλακα μας κάνουν? Με 800 αγοράζεις καινουριο. Αν ειναι τελικά η mobo τοτε το πεταω χαλαρα στα σκουπίδια. Οποιος το θέλει για σουβενιρ μπορώ να του το χαρίσω :D :cry: :respekt:

Καλά , δεν είναι στην εγγύηση?

froddo
09-06-05, 16:04
oxi :cry: εχει περασει 1 χρονος και ενας μηνας. Μεγαλη ατυχια

asikamin
09-06-05, 16:09
Δεν μας λες και τι λάπτοπ είναι αυτό? Ενημερωτικά, πάντα!

froddo
09-06-05, 16:13
Acer Aspire AMD Athlon XP-M 2400+, 512 DDR, 40GB, DVD-RW, 15'' TFT

asikamin
09-06-05, 16:26
Να το πας για Service στην http://www.mdi.gr/greek.htm , απ'το τηλέφωνο δεν γίνεται διάγνωση.Εκεί θα αποφανθούν αφού το εξετάσουν,μπορεί η βλάβη να είναι μηδαμινή.

nightsky_30
09-06-05, 16:26
Γενικώς πάντως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για Acer.

Παρ' όλα αυτά καλό θα ήταν να δοκιμάσει μερικά πράγματα τόσο σε επίπεδο soft όσο και σε hardware (πχ boot από εξωτερικό HDD), κάποιος που να ξέρει μερικά βασικά πράγματα πριν απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία, μια και έχει λήξει η εγγύηση, γιατί πολλά συμβαίνουν.

Όταν ακούω όμως τηλεφωνικές διαγνώσεις του τύπου "μπορεί να είναι αυτό ή εκείνο", κρατώ επιφυλάξεις.

froddo
09-06-05, 16:37
Να το πας για Service στην http://www.mdi.gr/greek.htm , απ'το τηλέφωνο δεν γίνεται διάγνωση.Εκεί θα αποφανθούν αφού το εξετάσουν,μπορεί η βλάβη να είναι μηδαμινή.

Στην mdi μου είπαν να το παω και θα δείξει. Είχα και πιο παλια acer και μου κρατησε 5 χρόνια χωρίς κανένα απολυτως πρόβλημα. Ακόμα και τώρα λειτουργει αψογα άσχετα αν ειναι παλιάς ταιχνολογίας και σερνεται. Και στο φιλικο και εργασιακό μου περιβάλλον εχουν αρκετοί acer χωρίς κανενα προβλημα.
Ελπίζω να εχω νεοτερα απο την mdi και θα σας πω. :roll:

elias24
10-06-05, 00:10
Πόσο σοβαρό πρόβλημα λές?

Θα θέλει αλλαγή είτε είναι σκληρός είτε οτιδήποτε άλλο δε λειτουργεί σωστά. Σχεδόν κανένα προβλήμα στο PC hardware δε διορθώνεται. Όλα πάνε για αντικατάσταση. Και εκεί που θα το πας μη νομίζεις ότι θα κάνουν τίποτα. Θα δουν τι ακριβώς έχει πρόβλημα και θα το αντικαταστήσουν. Τα 450 Ευρώ είναι σφαγή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.