PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto στα Χανιά



Σελίδες : [1] 2

Lovetrinity1983
01-02-08, 21:18
Tellas Zisto στα Χανια??
ηρθε ρε παιδια?

valen_gr
02-02-08, 02:51
Ετσι λεει ο χαρτης....Χανια, Ρεθυμνο και Ηρακλειο.....πολυ καλα!

Lovetrinity1983
02-02-08, 07:48
Ο σκοπος ειναι να εχει βαλει κ καποιος...Ας ακουσουμε εντυπωσεις...

Anarki
04-02-08, 04:46
Εμένα με πήραν τηλέφωνο να μου προτείναν να αναβαθμίσω σε Zisto. Τώρα αν είναι όντως όλα έτοιμα δεν ξέρω, έχουμε δει πολλά περίεργα με εικονικές διαθεσιμότητες και τέτοια.
Άργησαν πάντως, έχω κάνει ήδη αίτηση στην Altec.
Νομίζω όμως οτι είναι ο πρώτος εναλλακτικός που έρχεται στα Χανιά, κάτι είναι κι αυτό :p .

GaleaNatur
05-02-08, 21:20
Εγω πριν καμια ωρα πηρα τηλεφωνο και εκανα αιτηση τηλεφωνικα(θα ερθει την παρασκευη κουριερ να υπογραφει αιτηση) στο γραφειο της μανας μου....

ρωτισα αμα υπαρχουν ηδη πελατες με ενεργοποιημενο το Ζιστο στα χανια και μου ειπε ναι,αρα μαλλον ολα οκ...


το μονο που με προβληματιζει επειδη ειναι γραφειο,πριν κανενα μηνα μου λεγαν οτι για να παω στο Ζιστο θα μεινω για κανενα μηνα χωρις ιντερνετ ενω σημερα μου ειπε οτι το πολυ 24ωρες οσο θα διαρκεσει η μεταφορορα της γραμμης...ισχυει αυτο?γιατι ειναι γραφειο και το ιντερνετ ειναι απαραιτητο :hmm:

DSLaManiaC
05-02-08, 21:27
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι τι διασυνδέσεις έχει η ΤΕΛΛΑΣ Χανιά <-> Αθήνα και άν επαρκούν για να καλύψουν την ζήτηση όταν μπεί αρκετός κόσμος πάνω..

giannisgr41
06-02-08, 22:07
Παιδιά από μέρα σε μέρα περιμένω την ενεργοποίησ του DSL,τηλέφωνο έχω ήδη από Τελλάς.
παραπέρα μπορώ να επιβεβαιώσω οτι στον κόμβο μαργουνίου έχουν ενεργοποηθεί γραμμές και έχω τεστάρει μιά γραμμή ενός φίλου.
η ταχύτητα τρομερή,συγχρόνισε στα 11,936 Klbs,κατέβαζε με 1180 klbs και ακομα πιο πολύ.Βέβαια ετοιμαστέιτε για διακοπή γραμμής από 5 με 7 μέρες και ατέλιωτες ώρες αναμονής στο τηλέφωνο του σερβις.Αλλά ναι,το ζίστο έχει έρθει Χανιά και μάλλον με πολύ καλές ταχύτητες.

giannisgr41
10-02-08, 10:29
καλημέρα στα Χανιά.
ναι,είμαι συνδεμένος με την γραμμή μου του τελλας ζιστο.παρακάτω δίνω μερικά στοιχεία για την διαδικασία μεταφοράς της γραμμής.
1-Μέρες χωρίς τηλ: 1 24ωρο
2-μέρες χωρίς ιντερνετ:1 24ώρο αλλα με προβλήματα.συνέχεια αποσυνδέσεις,παρα πολύ αργο upload,μέτριο download.
το παράξενο είναι οτι είμαι στον ίδιο κόμβο(Μαργουνίου) με τον φίλο μου που έγραψα πιο πάνω για την γραμμή του,αλλά η δική μου γραμμή καμία σχέση σε ταχύτητα με την δική του.Απόσταση μεγάλη απο το DLAM δεν υπάρχει,η γραμμή μου είναι πολύ καλή σύμφωνα με τον ΟΤΕ.τι να πώ?

........Auto merged post: giannisgr41 added 2 Minutes and 30 Seconds later........

μετά από πολλές προσπάθειες βρήκα την λύση για να πάει γρήγορα η σύνδεση.
πρωτόκολλο:PPPoE
MTU:1400.
Εάν αφήσω την default MTU toy speedtouch ,δεν έχω καλό upload και δεν μπορώ να μπώ καθόλου msn % hotmail.

leandros
26-02-08, 16:27
Kαλησπέρα φίλοι,

σήμερα με πήραν από την Τελλάς και μου πανε ότι υπάρχει διαθέσιμο το Ζίστο στα Χανιά χωρίς πάγιο ΟΤΕ.

Αξίζει τον κόπο; γενικά είναι αξιόπιστες οι υπηρεσίες?

giannisgr41
27-02-08, 10:09
υπάρχει άλλο ένα ποστ με ακριβώς ίδιο θέμα.διάβασε εκεί και εαν δεν καλυφθείς ρώτα πάλι

subwrc
15-04-08, 19:19
Καλησπέρα παιδιά,
σήμερα έστειλα κι εγώ τις αιτήσεις για Tellas Zisto DSl κι ο Θεός βοηθός.
Τι λένε οι ταχύτητες εδώ Χανιά ? Είστε ικανοποιημένοι ? Σε πόσο καιρό μπήκατε στο ιδιόκτητο ?

ktm690smblack
18-04-08, 20:28
και γω μολις σημερα υπεγραψα την αιτηση μου για την tellas μονο dsl.
για να δουμε :hmm:

ktm690smblack
03-05-08, 17:42
κανενα νεο απτα παιδια που εχει ενεργοποιηθει η γραμμη τους με το ιδιοτητο της τελλας?
πως παει στα χανια παιδια?

subwrc
09-05-08, 14:31
Σήμερα πήρα τηλέφωνο και μου έιπαν ότι Δευτέρα 12 Μαίου θα γίνει η μετάβαση μου στο δίκτυο τους. Καλά μου ακούγεται αν και έστειλα τις αιτήσεις στις 15 Απριλίου και μεσολάβησαν τόσες αργίες και απεργίες του Οτε. Ελπίζω να έχω καλά νέα να γράψω εδώ τη Δευτέρα. Είδωμεν... :)

Μόλις μου ήρθε και το router.

ioannis1962
10-05-08, 08:29
Γεια σας φίλοι από τα Χανιά !! έγινε η σύνδεση μου στο πακέτο zisto της tellas!! Tellas xalia έπρεπε να λέγετε!! Προβλήματα , αποσυνδέσεις και για ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 400 kbps..και όχι τα 12mbps που υπόσχονται.. παραμύθια είναι όλα.. τους πήρα τηλέφωνο στο 13800 πολλές φορές, το δήλωσαν για βλάβη , μα είναι δυνατόν βλάβες με το καλημέρα ? θα κάνω υπομονή μια –δυο μέρες και μετά προσφυγή , καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Και φυσικά επιστροφή στην παλιά σύνδεση!!
Είναι απαράδεκτες οι υπηρεσίες που προσφέρουν. Σου περνούν την χαρά και στη θέση της μόνο πικρά και ταλαιπωρία!!

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 7 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μέτρηση πρωινής ώρας Σάββατο!!! ρίξτε μια ματιά!!:down:


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
10/05/2008 08:17:35
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 750.21Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 429.50kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.adslgr.com/features/SpeedMeter/και απο αλλη πηγη.. εδω του δικου μας φορουμ!

pan82
10-05-08, 11:38
Γεια σας φίλοι από τα Χανιά !! έγινε η σύνδεση μου στο πακέτο zisto της tellas!! Tellas xalia έπρεπε να λέγετε!! Προβλήματα , αποσυνδέσεις και για ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 400 kbps..και όχι τα 12mbps που υπόσχονται.. παραμύθια είναι όλα.. τους πήρα τηλέφωνο στο 13800 πολλές φορές, το δήλωσαν για βλάβη , μα είναι δυνατόν βλάβες με το καλημέρα ? θα κάνω υπομονή μια –δυο μέρες και μετά προσφυγή , καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Και φυσικά επιστροφή στην παλιά σύνδεση!!
Είναι απαράδεκτες οι υπηρεσίες που προσφέρουν. Σου περνούν την χαρά και στη θέση της μόνο πικρά και ταλαιπωρία!!

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 7 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μέτρηση πρωινής ώρας Σάββατο!!! ρίξτε μια ματιά!!:down:


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
10/05/2008 08:17:35
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 750.21Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 429.50kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.adslgr.com/features/SpeedMeter/και απο αλλη πηγη.. εδω του δικου μας φορουμ!


Δε μας λές όμως στατιστικά από το ρουτερ;; Snr και attenuarion γιατί αν πχ εχεις snr 6 ή atten 45 είσαι μια χαρά στα 4mbps. Eπίσης το τεστ της forthnet ξέχνα το συνήθως βγάζει άσχετα αποτελέσμτα κάνε μια δοκιμή από το http://www.12345.gr/test/ που έχουν ανεβάσει από τη τελλας κάποια αρχεία από ntua για τεστ δοκιμές. Και δοκιμασε 2-3 αρχεία μαζί και πες μας τι παίζει. Επίσης ναι συνήθως τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με το καλημέρα.

ioannis1962
10-05-08, 15:49
Δοκίμασα αρκετά τεστ , ως επίσης και αυτά που μου είπες .. η κατάσταση είναι απελπιστική.. πολύ αργό το κατέβασμα.. εντωμεταξύ για να πιάσει κανείς γραμμή και να μιλήσει μαζί τους πρέπει να έχει υπομονή γαιδάρου.. εγώ είμαι οπαδός της άποψης ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνετε.. εύχομαι να κάνω λάθος…:(

ioannis1962
11-05-08, 09:47
κατοπιν πολλών τηλεφωνημάτων μαλλον κατι παει να γινει.. παραθετω το test..

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
11/05/2008 09:41:13
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 639.31Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.20Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

μεχρι τα 12mg/s εχουμε δρομο ακομα.. ελπιζω να αναιβει λιγο ακομα:worthy::clap:

ioannis1962
11-05-08, 13:58
Η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο.. αποσυνδεσεις διαρκως .. ταχυτητα χελωνας.. ουτε 400 kbps.. κυριακη μερα κυριου.. μαγκες την κατσαμε την βαρκα.. μεινετε εκει που ειστε !!

ermis333
11-05-08, 15:46
Η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο.. αποσυνδεσεις διαρκως .. ταχυτητα χελωνας.. ουτε 400 kbps.. κυριακη μερα κυριου.. μαγκες την κατσαμε την βαρκα.. μεινετε εκει που ειστε !!

Τα στατιστικά της γραμμής σου θα μας τα δείξεις;;;;


Επίσης συνεχίζεις και δείχνεις το άθλιο τέστ της Forthnet.

Με πόσο κατεβάζεις αυτό το αρχείο;

ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.Z

και αυτό;

ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.gz


όταν τα κατεβάζεις μάζί πόσο σύνολο βγάζεις;;;

Και το ξαναλέω τί στατιστικά γραμμής έχεις;


Με το να δίνεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς τόσο πιο εύκολο είναι να καταλάβουμε που είναι το πρόβλημα.

ioannis1962
11-05-08, 21:38
αγαπητέ φιλέ..1. σήμερα μέτρησα πάνω από δέκα αποσυνδέσεις μεγάλης διάρκειας.. αυτό από μόνο του λέει πολλά!!
2. τα αρχεία που μου λες να δοκιμάσω δεν με ενδιαφέρουν.. θεωρώ πως είναι σικέ. έκανα κι'αλλα τεστ.. πάνω από δέκα !! δεν είναι όλα άθλια?
και με το τεχνικό τμήμα που μίλησα είδαν ότι υπάρχει πρόβλημα..απ'οτι βλέπω είσαι στην ν.ιωνια αττικής ? η κάνω λάθος?
ο διάλογος γίνεται για το δίκτυο στα Χανιά.. που δεν σε αφορά..και με βάζει σε υποψίες ωσάν να είσαι συνήγορος της εταιρείας.. άσε λοιπόν να απαντήσουν συμπολίτες μου..

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 19 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και κάτι ακόμα... να είσαι σίγουρος ότι όταν διορθωθεί , αν ποτέ διορθωθεί, το πρόβλημα , θα πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ στη εταιρεία.. ώμος άπαυτους δεν πήρα ούτε ένα τηλεφώνημα για το καλωσόρισμα στο δίκτυο της.. ούτε καν μα πήραν τηλέφωνο να μου δώσουν τον κωδικό ενεργοποίησης. φίλε μου οι σχέσεις με τον πελάτη κάθε εταιρείας πρέπει να είναι διαπροσωπικές.. όχι απρόσωπες..
θα μπορούσα να σου πω κι'αλλα.. να 'σαι πάντα καλά !!

ermis333
12-05-08, 00:32
αγαπητέ φιλέ..1. σήμερα μέτρησα πάνω από δέκα αποσυνδέσεις μεγάλης διάρκειας.. αυτό από μόνο του λέει πολλά!!
2. τα αρχεία που μου λες να δοκιμάσω δεν με ενδιαφέρουν.. θεωρώ πως είναι σικέ. έκανα κι'αλλα τεστ.. πάνω από δέκα !! δεν είναι όλα άθλια?
και με το τεχνικό τμήμα που μίλησα είδαν ότι υπάρχει πρόβλημα..απ'οτι βλέπω είσαι στην ν.ιωνια αττικής ? η κάνω λάθος?
ο διάλογος γίνεται για το δίκτυο στα Χανιά.. που δεν σε αφορά..και με βάζει σε υποψίες ωσάν να είσαι συνήγορος της εταιρείας.. άσε λοιπόν να απαντήσουν συμπολίτες μου..

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 19 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και κάτι ακόμα... να είσαι σίγουρος ότι όταν διορθωθεί , αν ποτέ διορθωθεί, το πρόβλημα , θα πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ στη εταιρεία.. ώμος άπαυτους δεν πήρα ούτε ένα τηλεφώνημα για το καλωσόρισμα στο δίκτυο της.. ούτε καν μα πήραν τηλέφωνο να μου δώσουν τον κωδικό ενεργοποίησης. φίλε μου οι σχέσεις με τον πελάτη κάθε εταιρείας πρέπει να είναι διαπροσωπικές.. όχι απρόσωπες..
θα μπορούσα να σου πω κι'αλλα.. να 'σαι πάντα καλά !!

Τα αρχεία που σου λέω να κατεβάσεις δεν είναι σικέ είναι στον Server του Πανεπιστημίου Αθηνών. Tα διάφορα sites στο internet με Speedtest είναι πλήρως αναξιόπιστα.

Επίσης οι πολλαπλές αποσυνδέσεις σου μπορεί να οφείλονται σε προβληματική γραμμή (πχ μεγάλος θόρυβος). Γιαυτό αν γίνεται φίλε δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου αν δεν ξέρεις πως να τα δείς ρώτα εδώ στο Forum και θα σε βοηθήσουμε.

pan82
12-05-08, 02:16
2. τα αρχεία που μου λες να δοκιμάσω δεν με ενδιαφέρουν.. θεωρώ πως είναι σικέ. έκανα κι'αλλα τεστ.. πάνω από δέκα !! δεν είναι όλα άθλια?

Σε όποιο πάροχο και να πάρεις αυτό το τεστ θα σε βάλουν να κάνεις να κατεβάσεις 2-3 αρχεία από το server του Πανεπιστημίου, αν αυτά τα κατεβάζεις full είσαι οκ. Αν περιμένεις από τα speedtest της forthnet και τα άλλα που υπάρχουν στο ιντερνετ να σου δείξουν τη ταχύτητα έχεις τότε όλοι 1-2 mbps θα είχαμε, αφού κι εγώ που κατεβάζω με 1mb/s αν κανω το τεστ της forthnet συνηθως μου βγαζει τη γραμμη κάτω από 1mbps όπως και όλα τα άλλα τεστ, μονο αργα το βραδυ μπορεί ν δεις να σου βγάζουν οτι φτάνεις τα 6-8mbps

ioannis1962
12-05-08, 07:51
Με την προηγούμενη εταιρεία που είχα(δεν την αναφέρω για να μη δώσω τροφή για σχόλια) δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα.. κυρίως καμιά αποσύνδεση!!!! Αυτό σημαίνει μάλλον ότι η γραμμή ήταν οκ.. επίσης τα τεστ που έκανα ήταν πολλά και οι ταχύτητες πάνω κάτω ήταν αυτές που πλήρωνα.. τώρα εσείς εκεί στην Αθήνα λογικό είναι να έχετε καλύτερες υπηρεσίες. Πάντως τα αρχεία που κατεβάζω κατεβαίνουν πολύ αργά!!! Ακόμα και αυτά του τεστ της tellas.. και κάτι ακόμα , όταν πρόκειται να αγοράσεις fiat κάνεις test drive fiat !! δεν σου δίνουν Ferrari για test drive επειδή ανήκει στον ίδιο όμιλο!!! ΤΕΛΟΣ

ermis333
12-05-08, 10:08
Με την προηγούμενη εταιρεία που είχα(δεν την αναφέρω για να μη δώσω τροφή για σχόλια) δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα.. κυρίως καμιά αποσύνδεση!!!! Αυτό σημαίνει μάλλον ότι η γραμμή ήταν οκ.. επίσης τα τεστ που έκανα ήταν πολλά και οι ταχύτητες πάνω κάτω ήταν αυτές που πλήρωνα.. τώρα εσείς εκεί στην Αθήνα λογικό είναι να έχετε καλύτερες υπηρεσίες. Πάντως τα αρχεία που κατεβάζω κατεβαίνουν πολύ αργά!!! Ακόμα και αυτά του τεστ της tellas.. και κάτι ακόμα , όταν πρόκειται να αγοράσεις fiat κάνεις test drive fiat !! δεν σου δίνουν Ferrari για test drive επειδή ανήκει στον ίδιο όμιλο!!! ΤΕΛΟΣ

Δεν παίζει ρόλο μόνο η εταιρία που ήσουν, αλλά και η ταχύτητα την οποία σου πρόσφερε, αλλιώς συμπεριφέρεται μία προβληματική γραμμή σε χαμηλότερη ταχύτητα και αλλιώς στα 12Mbit.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε μας δίνεις τα στατιστικά της γραμμής σου να σε βοηθήσουμε, να σου πούμε τι μπορεί να φταίει. Κρυφό το κρατάς; :rofl:

Επίσης στο ίδιο δίκτυο είσαι και ας είσαι στην Κρήτη, η Tellas έχει ένα πάρα πολυ καλό δίκτυο κορμού, το γεγονός ότι εσύ μένεις Κρήτη και εμείς Αθήνα δεν παίζει και σπουδαίο ρόλο.

ioannis1962
12-05-08, 11:40
Φίλε μου ένας απλός καταναλωτής δεν ξέρει απο στατιστικά γραμμής και διάφορα άλλα.
Εκείνο που βλέπει είναι τα κόκκινα λαμπάκια στο router..και όταν ξαναπρασινισουν βλέπει το αργό κατέβασμα των αρχείων . η κάθε εταιρεία βλέπει τι γίνεται και ξέρει τα στατιστικά κάθε γραμμής. Θα μπορούσε να με ενημερώσει σχετικά.. Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και το εξής.. Γιατί υπερασπίζεσαι την εταιρεία με σθένος ; και δεύτερον εφόσον υπάρχει πρόβλημα και το αναγνωρίζουν και οι ίδιοι εσύ τι καημό έχεις και τρώγεσαι ; δεν πρέπει να το λύσουν το πρόβλημα εφόσον τους πληρώνω ;

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

tellos

ermis333
12-05-08, 12:33
Φίλε μου ένας απλός καταναλωτής δεν ξέρει απο στατιστικά γραμμής και διάφορα άλλα.
Εκείνο που βλέπει είναι τα κόκκινα λαμπάκια στο router..και όταν ξαναπρασινισουν βλέπει το αργό κατέβασμα των αρχείων . η κάθε εταιρεία βλέπει τι γίνεται και ξέρει τα στατιστικά κάθε γραμμής. Θα μπορούσε να με ενημερώσει σχετικά.. Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και το εξής.. Γιατί υπερασπίζεσαι την εταιρεία με σθένος ; και δεύτερον εφόσον υπάρχει πρόβλημα και το αναγνωρίζουν και οι ίδιοι εσύ τι καημό έχεις και τρώγεσαι ; δεν πρέπει να το λύσουν το πρόβλημα εφόσον τους πληρώνω ;

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

tellos



Φίλε σου έχουμε πεί πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε να δείς τα στατιστικά της γραμμής σου, το router που έχεις μας λές και σου λένε πως να τα δείς.

Τα στατιστικά αυτά είναι για σένα, για να καταλάβεις αν έχεις καλή γραμμή που σηκώνει πολλά MBit ή όχι.

Διάβασε:
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

FAQ: Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)


Πως θα δείς τα στατιστικά της γραμμής σου:

Πατα το κουμπί " Start --> Internet Explorer" για να ενεργοποιησε τον Web Browser.

Πληκτρολογείσε την διεύθυνση http://192.168.254.254 ή 10.0.0.138 στη θέση διευθύνσεων και πατησε " Enter " για να συνεχίσεις.

Εδώ θα σου ζητήσει username/password οπότε αν δεν έχεις βάλει άλλο μου φαίνεται είναι admin/admin.

Koίτα κάτω στα menu και κάπου αριστερά υπάρχει το "status and statistics" πήγαινε εκεί και επέλεξε το DSL.

Τώρα έχεις ανοίξει τη σελίδα με τα στατιστικά, πέρα δεξιά υπάρχουν οι στήλες που γράφουν
SNR και "Atten" αυτά είναι που μας ενδιαφέρουν, γράψε τα νούμερα εδώ και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

........................................................

Τι να πώ πάμε να βοηθήσουμε και μερικοί μας τη λένε και από πάνω.......

ΥΓ. Το συγκεκριμένο forum είναι για να λύνουμε τα προβλήματα μεταξύ μας και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. tellos

ioannis1962
12-05-08, 12:55
εχω το linksys wag200g μπηκα μεσα με 192.168.1.1 ......στο status αλλα δεν βλεπω SNR KAI Atten , εκτος και αν τα γραφειι αλλιως.. οταν υπαρχουν αποσυνδεσεις δεν μπορω να κανω τιποτα ..

ermis333
12-05-08, 13:42
εχω το linksys wag200g μπηκα μεσα με 192.168.1.1 ......στο status αλλα δεν βλεπω SNR KAI Atten , εκτος και αν τα γραφειι αλλιως.. οταν υπαρχουν αποσυνδεσεις δεν μπορω να κανω τιποτα ..

Άμα σου εμφανίζει κάπως έτσι τα στατιστικά το status

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=26412&stc=1&d=1197483277

Πές μας όλα τα νούμερα, αν μπορείς βγάλε screenshot.

Αυτά που μας νοιάζουν είναι "Downstream rate" (δείχνει την ταχύτητα download στην οποία έχεις συνγχρονίσει)

Downstream Margin (είναι το SNR)

Downstream line attenuation

και Downstream trasmit power

subwrc
12-05-08, 13:57
εχω το linksys wag200g μπηκα μεσα με 192.168.1.1 ......στο status αλλα δεν βλεπω SNR KAI Atten , εκτος και αν τα γραφειι αλλιως.. οταν υπαρχουν αποσυνδεσεις δεν μπορω να κανω τιποτα ..

Πήγαινε Status και μετά Dsl connection

ioannis1962
12-05-08, 15:35
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11960 kbps
Upstream Rate: 911 kbps
Downstream Margin: 2 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 40 db
Upstream Line Attenuation: 11 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


για δες τι παιζει και πες μου

ermis333
12-05-08, 17:07
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11960 kbps
Upstream Rate: 911 kbps
Downstream Margin: 2 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 40 db
Upstream Line Attenuation: 11 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


για δες τι παιζει και πες μου


Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά η γραμμή σου έχει τα μαύρα της τα χάλια:(


Με 2 SNR είναι λογικό να έχεις τόσες αποσυνδέσεις και αστάθεια στη γραμμή σου.

Noise Margin (σε dB) : Εδώ μετράμε τη σχέση που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise. Αυτό πρέπει να είναι υψηλό θετικό νούμερο και σε κάθε περίπτωση όχι μικρότερο από 6 dB θεωρητικά αλλά στην πράξη κάτω από 10-12 dB έχουμε σοβαρά προβλήματα. Αν είναι λοιπόν μικρότερο ή ίσο του 12 έχεις προβλήματα θορύβου της γραμμής και φυσικά λάθη στο modem/router.


Για το S/N

6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι



Το πρόβλημά σου οφείλεται στην άσχημη γραμμή του σπιτιού σου, η μόνη λύση που μπορώ να σου προτείνω είναι να ζητήσεις από την Tellas να σου ρίξει την ταχύτητα συγχρονισμού από 12Mbit σε 6Mbit (ίσως και πιο χαμηλά) , μπάς και σου ανέβει το SNR και μπορέσει το router σου να κρατήσει τη γραμμή.

ioannis1962
12-05-08, 20:19
Στην ασχημη γραμμη του σπιτιου μου η στη γραμμη μεχρι το σπιτι μου.. και πως γινετε το Upstream Margin: να ειναι στα 22 db

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 11166 kbps
Upstream Rate: 883 kbps
Downstream Margin: 5 db
Upstream Margin: 22 db
Downstream Line Attenuation: 39 db
Upstream Line Attenuation: 11 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db
σπιτιου μου η στη γραμμη μεχρι το σπιτι μου..

subwrc
12-05-08, 21:11
Σήμερα πρωί με "συνδέσανε" κι εμένα. O router συγχρονίζει στα 4000/512 και δε μπορώ να κάνω PPP σύνδεση. Πήρα τηλ στο 1212 και μου είπαν ότι βρίσκομαι στο προτελευταίο στάδιο της μετάβασης και πρέπει να περιμένω να με πάρουν για να μου δώσουν activation id. Πόσο λέω να περιμένω? Μπορεί και σήμερα μπορεί και σε μια βδομάδα.:nono: Πλάκα κάνεις λέω. Όταν έκανα την αίτηση μου είπατε ότι για μια ώρα δεν θα έχω Internet και τώρα μου λέτε μπορεί και πάνω από μια βδομάδα?
Τέλος πάντων θα δω τι θα γίνει μέχρι αύριο.

ioannis1962
12-05-08, 22:51
για ξανατηλεφωνησε στο 1212.. θα παθεις πλακα.. αλλο ενα θυμα εισαι και συ φιλε μου.. την πατησες οπως και γω..

ermis333
13-05-08, 00:06
Στην ασχημη γραμμη του σπιτιου μου η στη γραμμη μεχρι το σπιτι μου.. και πως γινετε το Upstream Margin: να ειναι στα 22 db

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 11166 kbps
Upstream Rate: 883 kbps
Downstream Margin: 5 db
Upstream Margin: 22 db
Downstream Line Attenuation: 39 db
Upstream Line Attenuation: 11 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db
σπιτιου μου η στη γραμμη μεχρι το σπιτι μου..

Μιλάμε για άσχημη γραμμή στο σπίτι σου, για κάτι για το οποίο δεν μπορεί να κάνει κανένας τίποτα άλλο, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να ζητήσεις να σου ρίξουν το συγχρονισμό.

Το γεγονός ότι έχεις 22 στο Up δεν λέει κάτι.

........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σήμερα πρωί με "συνδέσανε" κι εμένα. O router συγχρονίζει στα 4000/512 και δε μπορώ να κάνω PPP σύνδεση. Πήρα τηλ στο 1212 και μου είπαν ότι βρίσκομαι στο προτελευταίο στάδιο της μετάβασης και πρέπει να περιμένω να με πάρουν για να μου δώσουν activation id. Πόσο λέω να περιμένω? Μπορεί και σήμερα μπορεί και σε μια βδομάδα.:nono: Πλάκα κάνεις λέω. Όταν έκανα την αίτηση μου είπατε ότι για μια ώρα δεν θα έχω Internet και τώρα μου λέτε μπορεί και πάνω από μια βδομάδα?
Τέλος πάντων θα δω τι θα γίνει μέχρι αύριο.

Εγώ περίμενα 4 μέρες.

ioannis1962
13-05-08, 15:23
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 919 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 39 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db

λιγο καλυτερα ειναι τωρα..αλλα τα νουμερα μιλανε μονα τους.. ευχαριστω παντως ολους οσους βοηθησαν.. και κυριως εναν κυριο ''τεχνικο'' απο την tellas που με πηρε τηλ. και εκανε τα αδυνατα δυνατα.. ευχαριστω και παλι !!
tellos.

emeliss
13-05-08, 16:05
Επίσης στο ίδιο δίκτυο είσαι και ας είσαι στην Κρήτη, η Tellas έχει ένα πάρα πολυ καλό δίκτυο κορμού, το γεγονός ότι εσύ μένεις Κρήτη και εμείς Αθήνα δεν παίζει και σπουδαίο ρόλο.

Μήπως ξέρεις με την διασύνδεση Χανιά-Αθήνα; Έτσι για να μιλάμε με νούμερα και όχι γενικά "πάρα πολύ καλό δίκτυο κορμού"

ermis333
13-05-08, 18:14
Μήπως ξέρεις με την διασύνδεση Χανιά-Αθήνα; Έτσι για να μιλάμε με νούμερα και όχι γενικά "πάρα πολύ καλό δίκτυο κορμού"

Όλους τους κόμβους της τους έχει συνδεδεμένους με 2.5Gbit, και σύντομα από εκεί κοντά θα παιρνάει και ένα καλωδιακι που θα πηγαίνει στην Αίγυπτο :)

subwrc
13-05-08, 19:05
Παιδιά τίποτα ακόμα από χθες το πρωί. Μου είπαν ότι μάλλον ο Οτε κάνει μετρήσεις της γραμμής μου πριν κουμπώσει το καλώδιο στην Tellas κι ότι έχουν απεργίες και θα βρέξει στη Μαδαγασκάρη....
Τι να κάνω? Σε ποιό τηλ στον Οτε να πάρω για να δω τι γίνεται ?

odisa
13-05-08, 19:53
Παιδιά τίποτα ακόμα από χθες το πρωί. Μου είπαν ότι μάλλον ο Οτε κάνει μετρήσεις της γραμμής μου πριν κουμπώσει το καλώδιο στην Tellas κι ότι έχουν απεργίες και θα βρέξει στη Μαδαγασκάρη....
Τι να κάνω? Σε ποιό τηλ στον Οτε να πάρω για να δω τι γίνεται ?

O οτε δεν σε έχει πελάτη άρα δεν θα σου πει τίποτε. έχει πελάτη όμως την τελλας και κώδικα επικοινωνίας μαζί της. συνεπώς εσύ πιέζεις την τελλας και αυτή τον οτε. επέμενε μέχρι να γίνει η δουλειά σου

pan82
13-05-08, 20:19
Παιδιά τίποτα ακόμα από χθες το πρωί. Μου είπαν ότι μάλλον ο Οτε κάνει μετρήσεις της γραμμής μου πριν κουμπώσει το καλώδιο στην Tellas κι ότι έχουν απεργίες και θα βρέξει στη Μαδαγασκάρη....
Τι να κάνω? Σε ποιό τηλ στον Οτε να πάρω για να δω τι γίνεται ?

Δε σου είπαν ψέματα ολες οι γραμμες από τη προηγούμενη βδομάδα έχουν μεγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις λόγω και των απεργιών τετάρτη&πέμπτη. Απλά υπομονή γι΄αυτο έχει και χαμό από αναμονές και πάλι από τη Παρασκευή

emeliss
13-05-08, 21:54
Όλους τους κόμβους της τους έχει συνδεδεμένους με 2.5Gbit, και σύντομα από εκεί κοντά θα παιρνάει και ένα καλωδιακι που θα πηγαίνει στην Αίγυπτο :)

Αν σου είπαν πως έχουν σύνδεση Χανιά-Αθήνα 2,5Gbps σου είπαν ψέματα. Τέτοια κυκλώματα είχε μόνο το ΕΔΕΤ. Και λέω είχε το ΕΔΕΤ γιατί τώρα έχουν εκτοξευθεί.

Στην tellas είναι κατά πολυυυυυύ μικρότερο. Δες το και αλλιώς. Η Tellas έχει 5Gbps προς το internet και 2,5Gbps Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Αν πλήρωνε 2,5 κύκλωμα στον ΟΤΕ θα είχε κλείσει.

Όσο για το σύντομα άστο.

ermis333
13-05-08, 23:20
Αν σου είπαν πως έχουν σύνδεση Χανιά-Αθήνα 2,5Gbps σου είπαν ψέματα. Τέτοια κυκλώματα είχε μόνο το ΕΔΕΤ. Και λέω είχε το ΕΔΕΤ γιατί τώρα έχουν εκτοξευθεί.

Στην tellas είναι κατά πολυυυυυύ μικρότερο. Δες το και αλλιώς. Η Tellas έχει 5Gbps προς το internet και 2,5Gbps Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Αν πλήρωνε 2,5 κύκλωμα στον ΟΤΕ θα είχε κλείσει.

Όσο για το σύντομα άστο.

Πίστευε ότι θες, o καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει..... το θέμα είναι να απολαμβάνουν σωστές υπηρεσίες οι καταναλωτές. Οι αριθμοί είναι μόνο για να κάνεις πολιτική, η ουσία μετράει.

emeliss
14-05-08, 00:03
Οι αριθμοί κάνουν την ουσία.

ermis333
14-05-08, 09:26
Οι αριθμοί κάνουν την ουσία.

Nαι όντως και στην Ελλάδα τρώμε με χρυσά κουτάλια, γιατί από το 2000 μέχρι σήμερα μια χαρά πάνε οι αριθμοί στην οικονομία.

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα ταχύτητας.

ioannis1962
15-05-08, 16:19
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
15/05/2008 15:36:36
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 739.89Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 603.67kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

τα λογια ειναι περιτα.. εχει κανεις πιο γρηγορη ταχυτητα απο μενα ?

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 26 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το αποτέλεσμα δοκιμής της download ταχύτητάς σας είναι:
478 Kbps
αυτα ειναι τα αποτελεσματα της μετρησης που εκανα πριν απο λιγο απο το σχετικο adsl test του adslgr το τεστ της forthnet ειναι κι αυτο αξιοπιστο...λενε...
τα 12mbps ειναι παραμυθια.. οσο και αναξιοπιστω μπορει να ειναι ενα τεστ , δεν μπορει ολο και κατι θα δειχνει.. tellos στα χαλλια !!!

ermis333
15-05-08, 16:31
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
15/05/2008 15:36:36
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 739.89Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 603.67kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

τα λογια ειναι περιτα.. εχει κανεις πιο γρηγορη ταχυτητα απο μενα ?

........Auto merged post: ioannis1962 πρόσθεσε 26 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το αποτέλεσμα δοκιμής της download ταχύτητάς σας είναι:
478 Kbps
αυτα ειναι τα αποτελεσματα της μετρησης που εκανα πριν απο λιγο απο το σχετικο adsl test του adslgr το τεστ της forthnet ειναι κι αυτο αξιοπιστο...λενε...
τα 12mbps ειναι παραμυθια.. οσο και αναξιοπιστω μπορει να ειναι ενα τεστ , δεν μπορει ολο και κατι θα δειχνει.. tellos στα χαλλια !!!

Πόσες φορές θα πρέπει να στο πούμε ότι τα τέστ αυτά δεν δείχνουν τίποτα;;;;;; ΠΟΣΕΣ;;;


Αυτό ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.Z με πόσο το κατεβάζεις;;;;

ioannis1962
15-05-08, 18:55
Μόλις το κατέβασα .. έγραφε 275kb/sec.. με τι ταχύτητα έπρεπε να κατεβαίνει για να είμαι ευχαριστημένος ;

vaggoulas
15-05-08, 19:00
Μόλις το κατέβασα .. έγραφε 275kb/sec.. με τι ταχύτητα έπρεπε να κατεβαίνει για να είμαι ευχαριστημένος ;
Έχεις download manager?Αν όχι βάλε και ξαναδοκίμασε :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.