PDA

Επιστροφή στο Forum : e-mail στο Οtenet-Tools



yiannakos
26-02-08, 18:37
Kαλησπέρα σε όλους.;)
Αν χρησιμοποεί κάποιος το e-mail του μέσα απο το Otenet-Tools ας μου απαντήσει:

Γράφω κανονικά τα e-mail , στέλνονται κανονικά, αλλά στον παραλήπτη,
όποιος και αν είναι, εμφανίζεται το περιεχόμενο...αλαμπουρνέζικα
ή γλώσσα μηχανής που λέγαμε παλιά, ή ξέρω εγώ τι άλλο...
Δουλεύω Firefox.

ΜΑΝΩΛΗΣ
26-02-08, 18:50
Ο παραλήπτης πρέπει πιθανότατα να αλλάξει το Encoding του.
Στον firefox, view-character encoding...

yiannakos
28-02-08, 03:20
Ποια ρύθμιση είναι στον ελληνικό Firefox?
Πάντως δεν είναι θέμα παραλήπτη, έχω στείλει παντού,
απο otenet μέχρι hotmail και yahoo και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. :closed:

Kyaner
03-03-08, 02:14
Γράψε ένα mail στα αγγλικά η έστω με λατινικούς χαρακτήρες, αν πάει σωστά τότε το πρόβλημα είναι με τον παραλήπτη και πρέπει να πάει
Προβολή
Κωδικοποίηση Χαρακτήρων (η όπως το γραφουν στα ελληνικά τέλος πάντων)
Και να επιλέξει Ελληνικά.

sdikr
03-03-08, 05:39
Ποια ρύθμιση είναι στον ελληνικό Firefox?
Πάντως δεν είναι θέμα παραλήπτη, έχω στείλει παντού,
απο otenet μέχρι hotmail και yahoo και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. :closed:

Το πρόβλημα είναι στην δικιά σου πλευρά, και συγκεκριμένα στον firefox, Που δεν αναγνωρίζει σωστά το codepage όποτε ναι μες εσυ βλέπεις ελληνικά αλλά αυτός τα στέλνει μετά με western

* να το πώ καλύτερα, είναι πρόβλημα συνεργασίας firefox, Και του κάθε website που έχει ρυθμίσει μόνο για τον ΙΕ

zeta
04-03-08, 02:20
ο παραλήπτης πρεπει για να διαβασει το μειλ να επιλέξει encoding greek windows, ή unicode, αναλόγως σε τι το εχεις στείλει. Εγώ πάντως unicode τα στέλνω και δεν εχω πρόβλημα. Επίσης και μενα μου στέλνουν μειλ-κινέζικα, αλλά τα διαβάζω αφού αλλάξω το encoding.

yiannakos
07-03-08, 05:06
Tελικά μετα απο δοκιμές η ρύθμιση είναι: Kωδικοποίηση>Ελληνική(iso) και Αυτόματος εντοπισμός>Universal (εκεί ήταν το πρόβλημα).
Πάντως έχει γενικά η σελίδα πρόβλημα κατασκευαστικά, είναι απο τα πιο προχειροφτιαγμένα web-mail που έχω δει, με λίγες extra δυνατότητες.
Και σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν οτι καλό είναι να χρησιμοποιώ I.E.
Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε...:whistle:

zeta
07-03-08, 05:14
εγώ πάντως το χρησιμοποιώ με firefox και μια χαρά δουλεύει.
Δεν είναι το default e-mail μου, του ΤΕΕ, είναι πιο power, αλλά μια χαρά δουλεύει, και μια χαρά τη δουλειά του την κάνει. Είναι γρήγορο και πάντα ον. Αυτό που του λείπει κατά τη γνώμη μου, είναι επιπλέον αποθηκευτικός χώρος, 50ΜΒ είναι λίγα. Κατά τα άλλα δε βρίσκω κάτι κακό (Εγώ έχω κακομάθει με το ΤΕΕ, με 17 ΜΒ μέγεθος εξερχόμενου συνημένου, και 50 παραλήπτες, αλλά αυτά τα χαρακτηριστικά νομίζω ότι δεν τα δίνει κανένας άλλος, από όσο ξέρω).

@ ADSLgr.com All rights reserved.