PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπογοητευτικές ταχύτητες - Κέντρο Ροστάν Θεσσαλονίκη



pandstab
26-02-08, 19:39
Γεια σας παιδιά! Πριν μερικές μέρες μου ενεργοποίησαν το doubleplay και μπορώ να πω ότι έπεσα από τα σύννεφα... Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να πιάσω τα 24 Μbps αλλά η σύνδεση μου να συμπεριφέρεται σαν να είναι στην καλύτερη περίπτωση 2 Μbps είναι απαράδεκτο! Για μια φορά μόνο είδα σε download 450 kb/s και μετα από τότε είμαι σταθερά στα 200.Για torrents δε το συζητάω καν... Το πολύ να πιάσω 50.Το εκνευριστικό είναι ότι πριν μπω στο ιδιοκτητο της HOL επιανα 80-90 κb/s με το azureus και με συνδεση 1 Μbps πάλι απο την hol. Μένω Θεσσαλονίκη κοντά στο κέντρο(λεωφόρος στρατού στο ύψος της Ευζώνων) και λογικά συνδέομαι με το κέντρο Ροστάν. Θα ήθελα να μάθω τι ταχύτητες πιανουν άλλη χρηστες που μένουν στην ίδια περιοχή. Π.χ εγώ στο speed test αυτού του site πιανω γύρω στα 1000 με 1200 kbps.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να λειτουργήσει τηλέφωνο χωρίς να συνδεθεί πάνω στο router. Λυπάμαι που το λέω αλλά από τότε που ενεργοπιήθηκε το doubleplay εκτίμησα τον ΟΤΕ.

dimstog
26-02-08, 20:17
Από http κατεβάζω με το μάξιμουμ της γραμμής (6mbit) ανά πάσα στιγμή, με download manager φυσικά. Torrents από public trackers γύρω στα 180KB/s και από private γύρω στα 500KB/s. Η ταχύτητες είναι το μόνο μη-πρόβλημα βασικά. Υπ' όψιν, κάποιοι χρήστες παραπονούνται ότι το Netfaster "μπουκώνει" μετά από κάποιες ώρες και θέλει reboot, αν και εγώ δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο.

Επειδή είσαι στο ίδιο DSLAM, για πες, έχεις προβλήματα με αποσυνδέσεις - εμένα και μερικούς άλλους χρήστες στο ίδιο κέντρο από τέλη Ιαν που κάναν "αναβάθμιση" μας έχει σκίσει στα disconnect. Εμένα ειδικά, τις τελευταίες 7 ημέρες μου κάνει μέχρι και 40 disconnect την ημέρα.

Για το τηλέφωνο υπάρχει μια πιθανότητα να γίνει PSTN κάποια στιγμή - δες τα σχετικά thread εδώ - υπάρχουν πληροφορίες από "μέσα"

pandstab
26-02-08, 20:27
αν ειχα και εγω τετοιες ταχυτητες μια χαρα θα ημουν... Όσο από disconnects εχω μερικά κάθε μέρα αλλά όχι τόσες πολλές. Για τις ταχύτητες τι με συμβουλεύεις να κάνω? Να επικοινώνησω με την hol?

lyk
27-02-08, 03:46
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να λειτουργήσει τηλέφωνο χωρίς να συνδεθεί πάνω στο router. Λυπάμαι που το λέω αλλά από τότε που ενεργοπιήθηκε το doubleplay εκτίμησα τον ΟΤΕ.

Μέχρι να γίνουν (αν γίνουν) POTS... και θες να χρησιμοποιήσεις τις μπρίζες του τοίχου, κάνε αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808

lsavvaid
01-03-08, 00:21
μια από τα ίδια στην ροστάν. συγχρόνιζα 16000 και άλλαξα σε g992.5 adsl2+ και συγχρονίζω 18500 αλλά στο κατέβασμα το πολύ 550 από ftp. κάθε φορά που παίρνω στην τεχνική υποστήριξη παίρνω πρώτα χάπια για την πίεση. Σκέψου φίλε μου ότι το κέντρο τους είναι έξω από την πόρτα μου.....

aa144
01-03-08, 00:42
Το καλώδιο έρχεται απευθείας στην πόρτα σου από την πόρτα τους ή απλά τα κτήρια είναι δίπλα;

lsavvaid
01-03-08, 02:15
είναι στα 50 μέτρα το κέντρο του ΟΤΕ και το καφάο σχεδόν στην πόρτα μου. την δευτέρα θα αλλάξω την καλωδίωση μεχρι τον κατανεμητη μήπως και γίνει τίποτα αλλά επειδή το πρόβλημα είναι γενικό από ότι βλέπω και στο φόρουμ υποψιάζομαι ότι έχουν συνδέσει πάρα πολύ κόσμο χωρίς να έχουν κάνει την απαραίτητη αναβάθμιση στην υποδομή. ξέρω τουλάχιστον δέκα άτομα εδώ στη ροστάν που συγχρονίζουν πάνω από 12Mbps αλλά κατεβάζουν το πολύ με 300Κ. Δεν νομίζω να έχουμε όλοι πρόβλημα.Κάτι πολύ ύποπτο τρέχει.....! .Και στην τεχνική υποστήριξη αν γράψω το τι μου έχουν πει θα γελάτε όλοι δυο μέρες. (ξέχασα να αλλάξω το προφιλ μου)

lsavvaid
01-03-08, 03:33
δημιούργησα αυτό το θέμα για να ρωτήσω το εξής : εφόσον ο ΟΤΕ παίρνει για κάθε γραμμή 8,5 ευρώ περίπου από τον ενναλακτικό πάροχο ο οποίος με την σειρά του τα παίρνει από εμάς δεν μπορούμε σαν συνδρομητές να ζητήσουμε την αλλαγή της γραμμής από το σπίτι μας μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ εφόσον δεν υποστηρίζει λόγω παλαιότητας υψηλές ταχύτητες; αφού πληρώνουμε για αυτό το κομμάτι δεν μπορούμε να το απαιτήσουμε; θεωρώ ότι είναι το λιγότερο αλητεία να πουλάν συνδέσεις στα 24Μbps σε κόσμο που απέχει 3 και 4 χιλιόμετρα από το κέντρο τους. θα έπρεπε να γίνεται ένας έλεγχος από τεχνικό για να δουν πόσο σηκώνει η γραμμή και όχι να μας μεταχειρίζονται σαν πρόβατα. Και για τους παραπονεμένους που διαμαρτύρονταιι για την ταχύτητα επειδή μένουν μακριά να ξαναθυμήσω ότι ενώ κοιμάμαι σχεδόν αγκαλιά με το dslam στην ροστάν Θεσσαλονίκη (attenuation 6 και καμια φορά 5) συγχροόνιζα ~16500. Κάνοντας αλλαγή από το status adsl του netfaster από automatic σε 992.5 adsl2+ ανέβηκα στα 19000+. Αλλά από κατέβασμα το πολύ 500Κ. Από άλλα μέλη που γράφουν βγαίνει το συμπέρασμα ότι πολλοί με γραμμή24/1 αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. αναφέρομαι σε συνδέσεις από 18/2 και μετά. ξέρω αρκετούς που έχουν μια από τα ίδια. Νομικά μπορούμε να κάνουμε καταγγελία για παραπλάνηση ; αλλιώς θα κάνουμε τα κορόιδα μέχρι να αναβαθμίσουν την υποδομή τους. Δεν γίνεται όλοι να έχουμε πρόβλημα; αν κάποιος έχει το ίδιο την ροσταν ας στείλει p.m. Σόρυ που επαναλαμβάνω πολύ αυτό το θέμα αλλά έχω απογοητευτεί.

ariadgr
01-03-08, 03:36
Εαν συγχρονίζεις στα 19Mbps και κατεβάζεις με 500kb/sec δεν φταίει κανένα καλώδιο.

:arrow: FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)

Κατεβάσε μεγάλα αρχεία, με και χωρίς download manager, από γρήγορους servers εσωτερικού και εξωτερικού (ftp.ntua.gr (ftp://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/2.3.1/OOo_2.3.1_Win32Intel_install_en-US.exe) , apple.com (http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg) , microsoft.com (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=049C9DBE-3B8E-4F30-8245-9E368D3CDB5A&displaylang=en) ) και γράψε μας τι ταχύτητα βλέπεις.

Eπίσης κατέβασε αυτό (http://public.curbas.hol.gr/misc/panda/titanium.exe) που βρίσκεται στη hol και πες μας ταχύτητα.

lsavvaid
01-03-08, 04:26
από hol 480-495K
από ftp.ntua.gr 370-380Κ
από apple.com 510-530Κ
από microsoft.com 180-210Κ

1)έχω μερικούς download manager αλλά δεν κατάφερα να τους κάνω να δουλέψουν. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. μπορείς να μου πείς τι να κάνω ? χρησιμοποιώ firefox.
2)Από τα νούμερα τι γίνεται; εγώ πιστεύω ότι έχουν φορτώσει το κέντρο στην ροστάν γιατί πολλοί φίλοι μου συγχρονίζουν ψηλά αλλά από κατέβασμα άστα να πάνε. μιλάω για γραμμές 24/1.
3)Από την τεχνική υποστήριξη κάθε φορά παίρνω άλλη απάντηση

aa144
01-03-08, 04:31
Δύσκολα τα πράγματα, δεν βλέπω να καταλαβαίνεις τι σου λέμε...

andreasermones
01-03-08, 04:34
[QUOTE=leonidas_savaidis;1849853]από hol 480-495K
από ftp.ntua.gr 370-380Κ
από apple.com 510-530Κ
από microsoft.com 180-210Κ

1)έχω μερικούς download manager αλλά δεν κατάφερα να τους κάνω να δουλέψουν. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. μπορείς να μου πείς τι να κάνω ? χρησιμοποιώ firefox.
2)Από τα νούμερα τι γίνεται; εγώ πιστεύω ότι έχουν φορτώσει το κέντρο στην ροστάν γιατί πολλοί φίλοι μου συγχρονίζουν ψηλά αλλά από κατέβασμα άστα να πάνε. μιλάω για γραμμές 24/1.
3)Από την τεχνική υποστήριξη κάθε φορά παίρνω άλλη απάντηση

φιλε κανε το σταυρο σου καλεσε κ ενα παπα ε κ βλεπεισ μετα....:p

lsavvaid
01-03-08, 04:43
δικηγόρο θα φωνάξω όχι παπά

........Auto merged post: leonidas_savaidis added 2 Minutes and 8 Seconds later........

aa144 τι το περίεγο έχει αυτό που έγραψα? ;έκανα κάτι λάθος?

dimstog
01-03-08, 12:03
aa144 τι το περίεγο έχει αυτό που έγραψα? ;έκανα κάτι λάθος?

Το λάθος είναι ότι δεν χρησιμοποιείς download manager - το ότι δεν δουλεύουν σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, απλά είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να συμβαίνουν που δεν μπορούμε να στα εξηγήσουμε εάν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος. Λογικά, δεν έχεις ανοίξει το firewall σου για να μπορούν να συνδεθούν.

Το να μετρήσεις την ταχύτητα είναι αρκετά πολύπλοκη διαδικασία, δεν είναι απλά χτυπάω ένα link με τον firefox και βλέπω πώς κατεβαίνει - και σίγουρα τα δήθεν site που σου μετράν την ταχύτητα είναι τα πιο αναξιόπιστα. Έχει αρκετά θέματα εδώ στο forum που εξηγούν αναλυτικά το πώς μετράμε την ταχύτητα.
Ενδεικτικά, βάλε έναν download manager - εάν δεν τα καταφέρνεις βάλε το DownThemAll που είναι plugin για τον firefox, και ψάξε βρες server στο εξωτερικό που να δίνουν αρκετό bandwidth στους downloaders (πχ servers με διανομές linux) - δεν είναι όλοι οι server το ίδιο.

Εγώ που είμαι Ροστάν, με http τερματίζει η γραμμή αμέσως στα 600ΚΒ/s ενώ με torrent από private tracker φτάνει 400-500ΚΒ/s επίσης αμέσως σχεδόν. Έχε υπ' όψιν σου επίσης ότι το Netfaster με πάνω από 50 connections για torrent γενικά γίνεται ασταθές.

Με άλλα λόγια το bandwidth μόνο πρόβλημα δεν είναι - αντί να ζητάς τα αζήτητα από την ΤΥ βρες πώς δουλεύουν οι download manager και το πρόβλημα θα λυθεί. Δεν φτάνει να έχεις γρήγορο internet... πρέπει να ξέρεις και να το "οδηγείς".

Παρεμπιπτόντως, εσύ και οι φίλοι σου έχετε πρόβλημα με αποσυνδέσεις; Εμένα και μερικούς άλλους αυτό μας έχει τρελάνει τον τελευταίο καιρό.

gkaska189
01-03-08, 12:12
Δεν ξέρω ρε παιδιά αν σας έχει "ρίξει" ο ΟΤΕ επειδή είστε στη HOL, εγώ πάντως είμαι στη ίδια περιοχή (Dslam Ροστάν) - μένω στη Κοσμά Αιτωλού - αλλά με τη 4άρα σύνδεση conn-x που έχω τις περισσότερες ώρες της ημέρας κατεβάζω με 320 - 405 (αν και τα στατιστικά της γραμμής μου δεν είναι και τα καλύτερα). Κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Stefanos83
01-03-08, 13:26
Αν δεν μπει download manager δεν νομίζω οτι υπάρχει ιδιαίτερο νόημα του thread . Οποιος θέλει τις πολυ ψηλες ταχύτητες οπως είπε και ο γιατρος πρεπει να ξέρει και να τις οδηγει .

dimstog
01-03-08, 14:06
Δεν ξέρω ρε παιδιά αν σας έχει "ρίξει" ο ΟΤΕ επειδή είστε στη HOL, εγώ πάντως είμαι στη ίδια περιοχή (Dslam Ροστάν) - μένω στη Κοσμά Αιτωλού - αλλά με τη 4άρα σύνδεση conn-x που έχω τις περισσότερες ώρες της ημέρας κατεβάζω με 320 - 405 (αν και τα στατιστικά της γραμμής μου δεν είναι και τα καλύτερα). Κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Μπα, ο ΟΤΕ στο συγκεκριμένο, δεν έχει καμία σχέση. Έχει σε άλλα, αλλά όχι σε αυτό. Επίσης στο πόσο κατεβάζεις τα στατιστικά της γραμμής σου συνήθως δεν έχουν σημασία.

Εξάλλου τα παιδιά δεν λένε για 300-400KB, εδώ λέμε για 24mbit που χαλαρά πιάνει 1MB/s σε http. Πάντα με download manager, χωρίς... είναι εξωπραγματικό να περιμένεις πάνω από 200KB από ένα connection.

magicdek
01-03-08, 14:34
από hol 480-495K
από ftp.ntua.gr 370-380Κ
από apple.com 510-530Κ
από microsoft.com 180-210Κ

1)έχω μερικούς download manager αλλά δεν κατάφερα να τους κάνω να δουλέψουν. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. μπορείς να μου πείς τι να κάνω ? χρησιμοποιώ firefox.
2)Από τα νούμερα τι γίνεται; εγώ πιστεύω ότι έχουν φορτώσει το κέντρο στην ροστάν γιατί πολλοί φίλοι μου συγχρονίζουν ψηλά αλλά από κατέβασμα άστα να πάνε. μιλάω για γραμμές 24/1.
3)Από την τεχνική υποστήριξη κάθε φορά παίρνω άλλη απάντηση

Ειχα κι εγω το ιδιο "προβλημα" με σενα.Χρησιμοποιησε μανατζερ και θα δεις αποτελεσματα.Ειναι πολυ ευκολο ,κανεις εγκατασταση και πετας το/τα αρχειο/α μεσα και αφηνεις τον μανατζερ να τα κατεβασει.Κατεβασε για αρχη τον free download manager απο δω μεσα.Κι εγω πιστευα οτι δεν θα επρεπε να χρησιμοποιω μανατζερς αλλα μολις το δοικιμασα αναθεωρησα φιλε μου.

Χωρις μανατζερ κατεβαζα απο gentoo με 300kb/s , με μανατζερ το ιδιο αρχειο κατεβαινε με 1.9mb/s!

Κανε μετρησεις με μανατζερ και χωρις μανατζερ και παραθεσε τα αποτελεσματα.Να κανεις enable το uPnP απο το ρουτερ σου και να ανοιξεις το firewall δλδ να επιτρεπεις να περνανε τα πακετα χωρις να εμποδιζονται απο αυτο!;)

Και να συνδεσεις το ρουτερ κατ'ευθειαν στην πριζα του τοιχου χωρις να παρεμβαλλονται splitter & filter!

ariadgr
01-03-08, 15:51
Δεν χρειάζεται κανένα UPnP για να δουλεύει ο download manager.
Απλώς να μην το μπλοκάρει το firewall που είναι εγκατεστημένο.

lsavvaid
02-03-08, 00:39
όχι η γραμμή είναι βράχος όσο αφορά αποσυνδέσεις .

nsek
02-03-08, 02:23
Να και τα δικα μου νούμερα:

Noise 6-7db
Atten 17db
Κλειδώνει 16-17Mb

sevast99
02-03-08, 03:55
Καλησπέρα παιδιά και γω μέχρι πριν δέκα μέρες έπιανα από 5.3 έως 7.1 ήμουν στο αναβαθμισμένο Χ4 ΤΗΣ HOL Εδώ και δέκα μέρες δεν πιάνω πάνω από 2.1 τις περισσότερες φορές , σπάνια και για λίγη ώρα το πρωί να ανέβω στα 5, αλλά σε δέκα λεπτά και πάλι κάτω , η απόσταση από οτε είναι λίγο πάνω από 1,5 χιλιόμετρα και από σήμερα υποτίθεται ότι είμαι στα 24 ΜΒ double play τα δε τορρεντ ανεβαίνουν σε byte εκεί που ανέβαιναν σε 25-30 Kbytes , λέτε να κάνει και η ΧΟΛ αυτό που κατηγορείται ότι κάνει ο ΟΤΕ να μην δίνει προτεραιότητα στα torrent klp?Ειμαι Ροσταν, περιοχη Μποτσαρη και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις

dimstog
02-03-08, 11:52
Καλησπέρα παιδιά και γω μέχρι πριν δέκα μέρες έπιανα από 5.3 έως 7.1 ήμουν στο αναβαθμισμένο Χ4 ΤΗΣ HOL Εδώ και δέκα μέρες δεν πιάνω πάνω από 2.1 τις περισσότερες φορές , σπάνια και για λίγη ώρα το πρωί να ανέβω στα 5, αλλά σε δέκα λεπτά και πάλι κάτω , η απόσταση από οτε είναι λίγο πάνω από 1,5 χιλιόμετρα και από σήμερα υποτίθεται ότι είμαι στα 24 ΜΒ double play τα δε τορρεντ ανεβαίνουν σε byte εκεί που ανέβαιναν σε 25-30 Kbytes , λέτε να κάνει και η ΧΟΛ αυτό που κατηγορείται ότι κάνει ο ΟΤΕ να μην δίνει προτεραιότητα στα torrent klp?Ειμαι Ροσταν, περιοχη Μποτσαρη και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο - γενικά όμως κατεβάζω από private trackers. Όχι ότι η HOL παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό, αλλά οι private είναι σαφώς πιο "γενναιόδωροι". Για TS, η HOL είχε εφαρμόσει στο παρελθόν, όταν ο ΟΤΕ είχε διπλασιάσει τις ταχύτητες εν μία νυκτί και είχαν μπουκώσει όλοι. Προς το παρόν δεν μου φαίνεται να δίνει τέτοια συμπτώματα. Χωρίς encryption πιάνω περίπου 200KB/s όλες τις ώρες σε torrent, ταχύτητα ασύμβατη με TS ακόμα και αν δεν είναι το full της γραμμής.

Για τις αποσυνδέσεις, σου έστειλα PM

sevast99
02-03-08, 14:29
Σε download δεν έχω πρόβλημα ( ανάλογα βέβαια με την ταχύτητα που θα συγχρονίσω που τελευταία είναι απογοητευτική) στο upload φέρεται περίεργα:hmm: Αναβάθμιση είναι αυτό η υποβάθμιση:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.