PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδοχή πελατών από άλλα ιδιόκτητα δίκτυα



Maidenx
26-02-08, 20:38
Μόλις σήμερα με ενημερώσανε από την Forthnet ότι εδώ και 2-3 ημέρες αποδέχονται πελάτες από άλλα ιδιόκτητα δίκτυα!

Πάντα μιλάμε για full LLU.

Εγώ συγκεκριμένα είμαι στην Tellas και μάλιστα πικραμένος!

Είναι κάτι που το έχει θέσει κάποιος εδώ μέσα στο παρελθόν, η είμαι ο πρώτος;

No-Name
26-02-08, 20:40
Σίγουρα ισχύει αυτό?????ΑΝ ΝΑΙ που ειναι πάνω στην αίτηση?

No-Name
26-02-08, 20:41
ΝΑΙ έχεις δίκιο:oneup:

Άλλαξε και η αίτηση :worthy:τους

notios7
26-02-08, 21:37
το αντιστροφο ισχυει?

ariadgr
26-02-08, 21:38
το αντιστροφο ισχυει?

Ίσχυε εδώ και μήνες.
Η forthnet είχε την παραξενιά.

hel
26-02-08, 22:08
Kάνανε και κάτι σωστό επιτέλους.

lazikos1
26-02-08, 22:48
Και εγώ σήμερα που έκανα την αίτηση, μου είπαν ότι μπορούν να μου διακόψουν την σύνδεση φοιτητικό hol που έχω. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα.

No-Name
27-02-08, 00:41
Έρχομαι ξανά!!!!!!!!!!!!;)

nnn
27-02-08, 00:43
Καιρός ήταν.

hel
27-02-08, 00:46
Καλώς τον.

contime
28-02-08, 00:31
Γνωριζουμε αν εγινε αλλαγη σε οτι αφορα απο shared σε shared? Στην αιτηση που υπαρχει εδω (http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/forthnet%20ADSL%2024Mbps_new%20RUO.pdf), υπαρχει αυτη η επιλογη, αλλα νομιζω οτι υπηρχε απο παλιοτερα, χωρις ομως να τηρουν το ruo (δηλαδη διακοπη και συνδεση την ιδια μερα).

No-Name
28-02-08, 00:44
Ισχύει κανονικά από shared σε shared;)

contime
28-02-08, 00:49
ΟΚ ευχαριστω :oneup:, ηθελα να το επιβεβαιωσω γιατι και παλιοτερα υπηρχε η επιλογη αλλα στην πραξη...

andreasp
28-02-08, 01:20
Υπάρχει άνθρωπος σήμερα, που μπαίνει εδω μέσα, και θα πάει στην Forthnet?

No-Name
28-02-08, 01:21
Nαι εγώ.

contime
28-02-08, 02:26
Υπάρχει άνθρωπος σήμερα, που μπαίνει εδω μέσα, και θα πάει στην Forthnet?

Mε το δικο σου σκεπτικο, δε θα πρεπε κανεις να πηγαινει σε εναλλακτικο γενικοτερα...

andreasp
28-02-08, 11:40
Κανονικα δεν θα έπρεπε!
Αν είναι να πάς, κάπου εκτός ΟΤΕ, πήγαινε στην NetOne.
Και εξάλλου, τι καλύτερο θα του προσφέρει η Forthnet , απο κάποιον άλλο εναλλακτικό? Γιατι αυτό που συζητάμε, ειναι οτι η Forthnet, δέχετε συνδρομητές απο άλλους εναλλακτικούς, όχι απο ΟΤΕ.

contime
28-02-08, 18:35
Κανονικα δεν θα έπρεπε!
Mαλιστα...

Αν είναι να πάς, κάπου εκτός ΟΤΕ, πήγαινε στην NetOne.
Και αν θελω σκετο ιντερνετ?

Και εξάλλου, τι καλύτερο θα του προσφέρει η Forthnet , απο κάποιον άλλο εναλλακτικό?
Θα μου προσφερει μεγαλυτερη ταχυτητα, με λιγοτερα χρηματα. Τωρα πληρωνω 25 ευρω για 10/512, στη φορθνετ θα πληρωνω 19,5 για 24/1.

Αυτα εμενα μου φτανουν...:)

RASTAVIPER
28-02-08, 18:55
Τι κερδίζουμε που κάνει αποδοχή?

theopan
28-02-08, 19:38
Mαλιστα...

Και αν θελω σκετο ιντερνετ?

Θα μου προσφερει μεγαλυτερη ταχυτητα, με λιγοτερα χρηματα. Τωρα πληρωνω 25 ευρω για 10/512, στη φορθνετ θα πληρωνω 19,5 για 24/1.

Αυτα εμενα μου φτανουν...:)

Και η HOL με 17,97 και η Altec με κάτι πάνω από 20 σου το παρέχει το "σκέτο internet".

contime
29-02-08, 00:24
Και η HOL με 17,97 και η Altec με κάτι πάνω από 20 σου το παρέχει το "σκέτο internet".

Με συγχωρεις αλλα αναμεσα απο αυτες, προτιμω φορθνετ...

No-Name
29-02-08, 00:25
Αυριο ειναι η μεγάλη ημέρα.....:cool:

theopan
29-02-08, 01:44
Με συγχωρεις αλλα αναμεσα απο αυτες, προτιμω φορθνετ...

Προφανώς. Αλλιώς δε θα το συζητούσαμε τώρα. Τελικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τα βιώματα του καθενός άρα είναι υποκειμενικό το ζήτημα της προτίμησης.
Μόνο τα νούμερα που δείχνουν τη forthnet να έχει σχεδόν περισσότερες καταγγελίες από ότι όλοι οι υπόλοιποι μαζί, δίνουν μια αντικειμενική εικόνα.

contime
29-02-08, 18:44
Προφανώς. Αλλιώς δε θα το συζητούσαμε τώρα. Τελικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τα βιώματα του καθενός άρα είναι υποκειμενικό το ζήτημα της προτίμησης.
Μόνο τα νούμερα που δείχνουν τη forthnet να έχει σχεδόν περισσότερες καταγγελίες από ότι όλοι οι υπόλοιποι μαζί, δίνουν μια αντικειμενική εικόνα.
Οι φορθνετ εχει τις περισσοτερες αριθμητικα, αφου ειναι και ο εναλλακτικος με τους περισσοτερους συνδρομητες (νομιζω), οποτε λογικο ειναι.
Στον λογο αριθμος πελατων/καταγγελιες ειναι το ζουμι και εκει την πρωτη θεση την εχει η on.;)

jimakos_a35gr
29-02-08, 19:24
Επιτέλους την κάνω απο Ον και πάω Forthnet!!!!(Για την δεύτερη γραμμή μιλάμε για να μην παρεξηγηθώ απο μερικούς καλοθελητές εδώ μεσά.

hel
29-02-08, 23:37
Οι φορθνετ εχει τις περισσοτερες αριθμητικα, αφου ειναι και ο εναλλακτικος με τους περισσοτερους συνδρομητες (νομιζω), οποτε λογικο ειναι.
Στον λογο αριθμος πελατων/καταγγελιες ειναι το ζουμι και εκει την πρωτη θεση την εχει η on.;)

Αν λέμε για την ίδια έρευνα, το πρόβλημα είναι ότι δεν λέει από που είναι οι συνδρομητές που συμμετείχαν σε αυτή.
Γιατί αν είναι πχ από Θεσσαλονίκη ή Νίκαια (προβλήματα με ζεύγη χαλκού) μάλλον δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

theopan
01-03-08, 00:57
Οι φορθνετ εχει τις περισσοτερες αριθμητικα, αφου ειναι και ο εναλλακτικος με τους περισσοτερους συνδρομητες (νομιζω), οποτε λογικο ειναι.
Στον λογο αριθμος πελατων/καταγγελιες ειναι το ζουμι και εκει την πρωτη θεση την εχει η on.;)

Τους περισσότερους πελάτες τους έχει ο ΟΤΕ (μακράν) για προφανείς λόγους (έχει δίκτυο παντού). Πέρα από αυτό, η HOL είναι στη 2η θέση μετά τη forthnet αν θυμάμαι καλά, με όχι μεγάλη απόσταση από τη forthnet. Δεν είναι τόσοι πολλοί όσοι νομίζετε οι συνδρομητές της forthnet και σίγουρα είναι πολύ λιγότεροι από το σύνολο των συνδρομητών των υπολοίπων παρόχων αθροιστικά. Όπως και να έχει, και αναλογικά να το δεις (παράπονα/ασυνδρομητές) το χειρότερο λόγο τον έχει η ΟΝ και η Forthnet.

contime
01-03-08, 02:47
Αν λέμε για την ίδια έρευνα, το πρόβλημα είναι ότι δεν λέει από που είναι οι συνδρομητές που συμμετείχαν σε αυτή.
Γιατί αν είναι πχ από Θεσσαλονίκη ή Νίκαια (προβλήματα με ζεύγη χαλκού) μάλλον δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.
Στη μια περιοχη μπορει να εχει προβληματα ο Α εναλλακτικος, στην αλλη ο Β... Επομενως οι διαφορες εξομαλυνονται.

Τους περισσότερους πελάτες τους έχει ο ΟΤΕ (μακράν) για προφανείς λόγους (έχει δίκτυο παντού). Πέρα από αυτό, η HOL είναι στη 2η θέση μετά τη forthnet αν θυμάμαι καλά, με όχι μεγάλη απόσταση από τη forthnet. Δεν είναι τόσοι πολλοί όσοι νομίζετε οι συνδρομητές της forthnet και σίγουρα είναι πολύ λιγότεροι από το σύνολο των συνδρομητών των υπολοίπων παρόχων αθροιστικά. Όπως και να έχει, και αναλογικά να το δεις (παράπονα/ασυνδρομητές) το χειρότερο λόγο τον έχει η ΟΝ και η Forthnet.

Εαν προσεξες, εγραψα οτι κατεχει την πρωτη θεση μεταξυ των εναλλακτικων, δεν ειπα οτι εχει περισσοτερους πελατες απο τον οτε...

Αυτη τη στιγμη η φορθνετ εχει τους περισσοτερους συνδρομητες, το "αθροιστικα" τι σχεση εχει? Σε μια πιτα που την μοιραζονται πολλοι, λογικο ειναι ακομα και ο μεγαλυτερος να παιρνει μικρο κομματι σε σχεση με το συνολο της πιτας...

Μπορει ο λογος παράπονα/ασυνδρομητές, να μην ειναι καλος ουτε για την φορθνετ, αλλα αυτην μπορουμε να την "δικαιολογησουμε" με το σκεπτικο οτι τους τελευταιους μηνες εχει δεχτει μεγαλο κυμα πελατων και εχει αυξηθει ραγδαια η πελατειακη της βάση. Η on ομως με τον αριθμο πελατων που εχει δε μπορει να εμφανιζει τοσο ασχημα αποτελεσματα...Δηλαδη αργότερα τι εχει να γίνει?
Τα προβληματα συνηθως ειναι αναλογα του αριθμου των πελατων. Γι αυτο και ναι μεν αναγνωριζω οτι η netone αυτη τη στιγμη ξεχωριζει, αλλα κραταω και μια πισινη, γιατι εχει πολυ λιγους πελατες.;)

theopan
01-03-08, 18:38
Αν λέμε για την ίδια έρευνα, το πρόβλημα είναι ότι δεν λέει από που είναι οι συνδρομητές που συμμετείχαν σε αυτή.
Γιατί αν είναι πχ από Θεσσαλονίκη ή Νίκαια (προβλήματα με ζεύγη χαλκού) μάλλον δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Θα φτιάξουμε λοιπόν το δείγμα την επόμενη φορά ώστε να συμφέρει τη φορθνετ...

Babylon5gr
01-03-08, 19:04
Μεινε εκει που εισαι φιλε.
Σου μιλαει ενα πικραμενος απο forthnet.
Δεν εχω εμπειρια απο HOL αλλα με το χαλι που βλεπω στο double play της Forthnet δεν μπορω να φανταστω οτι εκει που εισαι θα ειναι χειροτερα.

Spanos
03-03-08, 23:07
Πανω που εψαχνα να βρω το λογο που μειωσε η Tellas το Zisto DSL στα 23€

No-Name
03-03-08, 23:24
Η Τελλάς έχει έρθει 3η από 1η στις ενεργοποιήσεις για αυτό έχει λυσάξει.....

hel
04-03-08, 01:39
Και επίσης έχουν λυσσάξει οι συνδρομητές της με disconnects με snr 12+.

@ ADSLgr.com All rights reserved.