PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Fritzbox 7140 Annex A????



msvv
26-02-08, 23:03
Έχω σύνδεση double play από τον περασμένο Νοέμβριο.
Όλα δούλευαν μια χαρά μέχρι πριν 1 μήνα.
Αρχικά το fritzbox έκανε άπειρες αποσυνδέσεις ασύρματου δικτύου. Ενημέρωσα τη Τ.Υ της hol , μου είπαν ότι η γραμμή μου φαινόταν μια χαρά, και η λύση που μου πρότειναν ήταν να αποσυνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο και να χρησιμοποιώ ενσύρματο. Αφού θεώρησα γελοία την απάντησή τους έκανα update το firmware από 43 σε 47 και οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν.
Ταυτόχρονα είχα πρόβλημα με τη τηλ. γραμμή αφού αρκετές φορές έδειχνε το τηλέφωνο να είναι απασχολημένο χωρίς ωστόσο να μιλάει κάποιος τη συγκεκριμένη στιγμή ενώ εγώ μπορούσα να καλέσω κανονικά. Το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπιζόταν μόνο μετά από reset του fritz. Να σημειώσω εδώ ότι επικοινώνησα αρκετές φορές με τη Τ.Υ και το μόνο που έκαναν ήταν να καταχωρούν τις πιθανές βλάβες χωρίς να συζητούν καν πιθανή αντικατάσταση του εξοπλισμού.
Σήμερα δεν είχα καθόλου τηλέφωνο για 6 ώρες ενώ το internet «τρέχει» κανονικά.
Επειδή τα προβλήματά μου δεν είναι μόνιμα, έτσι ώστε να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το τι πραγματικά φταίει, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

aa144
26-02-08, 23:09
Το ενσύρματο δίκτυο είναι πράγματι καλύτερο και για την υγεία σου.

Σήμερα υπήρχαν γενικευμένα προβλήματα στην τηλεφωνία, μην σε ανησυχεί αυτό, δεν είναι τοπικά σε εσένα μόνο.

Σε ποιά περιοχή ακριβώς είσαι;

msvv
26-02-08, 23:33
Είμαι στο Ιλιον,
το τηλέφωνο επανήλθε πριν απο λίγο όμως έχω εκνευριστεί με την άγνοιά τους.
Αφού προφανώς υπήρχε γενικό πρόβλημα για ποιό λόγω με έβαλαν να συνδέσω ξανά ενσύρματο τηλέφωνο να αποσυνδέσω το συναγερμό και να κάνω πάλι update το firmware με ότι αυτό συνεπάγεται (εκ νέου ρυθμίσεις). Στο κάτω κάτω έίμαι σίγουρος οτι όλοι έχουμε να κάνουμε καλύτερα πράγματα στη ζωή μας απο το να προσπαθούμε μεταξύ μας για να έχουμε τα αυτονόητα για τα οποία πληρώνουμε. Για τα ασύρματα έχεις απόλυτο δίκιο όμως έχουν προστεθεί και αυτά στα αναγκαία κακά που υποτίθεται οτι μας διευκολύνουν , εξάλλου στο σπίτι μου ανιχνεύω άλλα 4 ασύρματα δίκτυα. Όπως καταλαβαίνεις ο "βομβαρδισμός" έρχεται απο παντού. Δεν ξέρω κατα πόσο μετρήσημες είναι οι συνέπειες για εμάς και το κυριότερο για τα παιδιά μας και τι μας επιφυλάσσει το μέλλον απο αυτή την αλόγιστη χρήση.
Έχεις καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει για τις συχνές διακοπές στο τηλ?

aa144
26-02-08, 23:54
Στη θέση σου, θα ζητούσα επίμονα να μου στείλουν ένα NetFaster για να δοκιμάσω και με αυτό, αν κάνει τα ίδια, τότε προφανώς είναι πρόβλημα της Hol, και θα πρέπει να το λύσουν άμεσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.