PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δική μου ιστορία πίκρας με τον ακατανόμαστο οργανισμό...



apolos
13-09-03, 22:49
Ως απλός 56k ¨Ελληνας χρήστης,χωρίς ιδιαίτερα προχωρημένες γνώσεις πάνω στις σύγχρονες συνδέσεις ίντερνετ,αηδιασμένος με την καθυστέρηση τους στην Ελλάδα και παρασυρμένος από τις κουβέντες γνωστών από έξω,αποφάσισα σαν μ... μια μέρα(πριν 8 μήνες) να μαζέψω λεφτά για να πάρω επιτέλους μια γεύση από μια έστω ημιγρήγορη σύνδεση...ISDN 128άρα.Και φυσικά ως..ειδήμων διάλεξα τον πιο...αξιόπιστο ISP,τον ΟΤΕ.

Επειδή πλέον έχουν προχωρήσει τα πράγματα αποφάσισα μάλιστα να κάνω τη σύνδεση τηλεφωνικώς.Μετά από αρκετά τηλεφωνήματα στις υπηρεσίες του ΟΤΕ,για να μάθω λεπτομέρειες,αποφάσισα να κάνω τη σύνδεση,κάνοντας μια τελευταία ερώτηση:αν η αξία της προηγούμενης σύνδεσης μου-η οποία είχε ακόμη 2 μήνες διάρκεια-θα αφαιρούνταν από τη μετατροπή στη νέα.Η,ως συνήθως,άσχετη υπάλληλος αφού με ρώτησε τον κωδικό πρόσβασης,μου είπε πως θα επικοινωνούσε μαζί μου για να μου δώσει την απάντηση.Δυστυχώς τον έδωσα ο μ...αθώος.

Τελικά και αφού περίμενα για 15 ημέρες απάντηση από την υπάλληλο,αποφασίζω να πάω σε ένα υποκατάστημα του ακατανόμαστου και να κάνω τη σύνδεση προσωπικά.Η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα που μου δόθηκε εκεί ήταν αρνητική.Κάνω λοιπόν τη σύνδεση σε άλλο πλέον κωδικό και όλα ήταν μια χαρά,έως ώτου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός όπου...ήδη μου είχαν μετατρέψει την προηγούμενη σύνδεση σε ISDN 128!!!Βρέθηκα κοινώς με δύο σχεδόν ταυτόχρονες 128άρες
.
Η κατάληξη γνωστή:όλοι να κάνουν την πάπια και ο μόνος τρόπος να δικαιωθείς(λέμε τώρα),να είναι τα δικαστήρια,όπου εκεί αντιπαρατίθεται ο΄λόγος σου εναντίον τις ...ειδήμωνος υπαλλήλου.Για να μην πολυλογώ ήμουν τυχερός που με ...σεβάστηκαν ως πελάτη και μετέτρεψαν τις δύο συνδέσεις σε μία διάρκειας δύο χρόνων.

Και όλα αυτά με εμένα να τους έχω ρωτήσει τουλάχιστον 4-5 φορές αν κατά τη διάρκεια της σύνδεσης στα 128kb πληρώνεις τα ίδια με την PSTN και να μου απαντάν πάντα θετικά!!!

Κατέληξα δηλαδή να έχω πληρώσει δύο 128άρες για να μπαίνω τελικά στα 64 για λόγους οικονομίας!!!

Διαπίστωσα και εγώ ότι τα όρια του μονοπωλίου έχουν ξεπεραστεί προ πολλού και έχουμε περάσει στα όρια της απάτης.

Τι κάτάφεραν?Εγώ και όλη η οικογένειά μου έχουμε κόψει κάθε υπηρεσία του πέραν των μονοπωλιακών,έχω ξεκινήσει αντιΟΤΕικο αγώνα :D και ζω για τη στιγμή που ο οργανισμός θα χρεωκοπήσει και οι τεμπέληδες του θα κάνουν πορείες για να βρουν το ...δίκιο τους :twisted:

sooup
15-09-03, 00:08
φιλε μου στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.αντε να γελασεις λιγο παντως να ξερεις οτι το κοστος τις 128 ειναι το ιδιο με adsl 384.

apolos
15-09-03, 01:11
Όταν λες ότι το κόστος είναι το ίδιο εννοείς ΟΤΕ+ΙSP;
Επίσης,γίνονται τέτοιες μετατροπές (ISDN σε ADSL);Γιατί όταν ρώτησα την υπεύθηνη της ΟΤΕnet, όταν βρέθηκα με 128άρα για δύο χρόνια,περί μετατροπής σε ADSL,μου τα μασούσε...

momo
15-09-03, 10:06
apolos ta lefta pou zitane oi isp gia 128 ana mina einai pio pola apo afta pou zitane gia 384 adsl episeis ta 30 pou prepei na deineis epipleon ston oten{makari na minoun 30 kai oxi 60} ala kai akoma kai stin xiristi ton periptoseon tha dineis gia mia adsl 384 100 ana mina kai den exei oute xronoxreosi oute ogoxreosi pragma pou tin kanei mia poli simferousa lisi se sxsei me isdn 128 to mono pou tha sou kostisi einai o exoplismos ena kalo adsl modem kimenete giro sta 150 eyro + 82 +50 ta opia einai energopiisi kai egatastasi {to deftero mporeis na to paralipsis ean kaneis monos sou tin egatastasi tou modem.

20 dayz and counting

Tony_Ts
15-09-03, 10:21
Κρίμα που έπρεπε να πάθεις για να μάθεις!!! :(
Πραγματικά η συμβουλή μου είναι μακρυά! Όσο πιο μακρυά γίνεται από εταιρίες ΧΧΧΟΤΕ!! Κι αυτό το λέω όχι γιατί δεν έχουν καλές υπηρεσίες, αλλά γιατί σου συμπεριφέρονται αισχρά κι απαίσια!! Στην Cosmote είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά όχι καλά! Μακρυά μέχρι να μάθουν πρώτα από όλα να σέβονται τον πελάτη πριν κάνουν μπιζνες!

TiO
15-09-03, 16:37
oi ISDN syndeseis einai pio akribes kai pi0anotata 0a parameinoun pio akribes... kai o logos einai aplos kai xilioeipwmenos... Den yparxei eggyhmeno bandwidth... Kai na sas pw kai kati allo... giati na strimwxtei h OTENET na dwsei 1:1 bandwidth stous ADSL users otan einai sigouro oti o OTE den 0a to kanei.... ? 0a mou peite as to kanei gia autous pou exoun thn tyxh na mhn exoun geitona me emule 'h kazaa... E den 0a to kanei oute gi'autous giati etsi exei bgei h yphresia.. me aythn thn prooptikh, kai me auto ton sxediasmo kai me autes tis times(oso ypshles kai an einai).. opws se olo ton kosmo... Kapoia stigmh pou 0a omalopoih0ei h agora pisteyw oti ola auta mallon 0a allaxoun pros to kalytero alla menei na apodeix0ei sthn praxh.

Tony_Ts
15-09-03, 17:42
E den 0a to kanei oute gi'autous giati etsi exei bgei h yphresia.. me aythn thn prooptikh, kai me auto ton sxediasmo kai me autes tis times(oso ypshles kai an einai).. opws se olo ton kosmo...

Δεν είναι σε όλο το κόσμο έτσι. Έχω πάρα πολλούς γνωστούς στο εξωτερικό και το ADSL τους δεν σέρνεται 24/7!!! Συνήθως σε περιόδους off-peak πιάνει μέγιστη τιμή κι ας έχουν συνέχεια το e-mule ανοικτό (και αυτοί και οι γείτονες)! Σίγουρα είναι αρχή ακόμα (κοντεύουμε να κλείσουμε τον τρίτο χρόνο - μην ξεχνάμε και δύο χρόνια πιλοτικό) και υπάρχουν προβλήματα αλλά το να παίρνεις μια 384/128 ή 1024/256, να το χρυσοπληρώνεις για να την δουλέψεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ σαν να ήταν 256 δεν είναι αποδεκτό! Διαφορετικά ας πουλήσουν πακέτα ADSL 256/128 με την απαιτούμενη διαφορά στην τιμή!!!

hippie
15-09-03, 18:29
...xilioeipwmenos... Den yparxei eggyhmeno bandwidth...

σε λιγο διαστημα (αν δεν υπαρξει σοβαρη αναβαθμιση) θα αλλαξουν το τροπαριο>

"Δεν υπαρχει καθολου bandwidth" :twisted: :twisted: :twisted:

TiO
15-09-03, 18:41
eisoun parwn otan xekinhsan analoges yphresies sto exwteriko? Ekei douleuan ola kanonika apo thn arxh? Ta 2 xronia pilotikou den mporoun na "bgaloun" ola ta pi0ana problhmata... Eipa epishs oti otan 0a omalopoih0ei h agora pisteuw oti kai edw 0a strwsoun ta pragmata...

Tony_Ts
16-09-03, 10:35
eisoun parwn otan xekinhsan analoges yphresies sto exwteriko? Ekei douleuan ola kanonika apo thn arxh? Ta 2 xronia pilotikou den mporoun na "bgaloun" ola ta pi0ana problhmata... Eipa epishs oti otan 0a omalopoih0ei h agora pisteuw oti kai edw 0a strwsoun ta pragmata...

Ε τότε ποιά η χρησιμότητά του; Κι αφού δεν μπορεί να βγάλει όλα τα προβλήματα γιατί κράτησε (και κρατάει ακόμα εις βάρος των υπολοιπων) τόσο καιρό;
Και να σου εξηγήσω και κάτι άλλο που δεν υπολόγισες. Όταν στο εξωτερικό πριν από αρκετά χρόνια βάζανε ADSL τότε είχαν να κάνουν και το απαιτούμενο research & troubleshooting στα μηχανήματα (routers/modems κλπ) γιατί η τεχνολογία ήταν πολύ νέα! Από τότε μέχρι τώρα όλες οι εταιρίες δικτυακού εξοπλισμού έχουν βελτιώσει και διορθώσει προβλήματα στον εξοπλισμό τους. Κατά συνέπεια, αυτά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν τότε στο εξωτερικό τώρα δεν υπάρχουν! Άρα θα έπρεπε να είναι λογικά πολύ καλύτερα τα πράγματα... αλλά και πολύ φθηνότερα! Γιατί κοστίζει λιγότερο να αγοράσεις εξοπλισμό που δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας!
Στο ότι θα στρώσουν τα πράγματα συμφωνούμε αλλά το πότε θα στρώσουν είναι κάτι που εξαρτάται κι από εμάς! Αν όλοι τρέχουμε στην οτενετ (ή την κάθε απαράδεκτη εταιρία) για να ακριβοπληρώσουμε μια υπηρεσία που δεν είναι ούτε καν σωστή, κι όλα αυτά τα κάνουμε "γαργάρα" χωρίς να λέμε τίποτα και να μένουμε στο "κάποτε θα στρώσουν"... ε τότε γιατί να στρώσουν; Γιατί να ασχοληθεί η οποιαδήποτε οτενετ με το να γίνει καλύτερη;
Για το ότι τα πράγματα δεν έχουν στρώσει ακόμα δεν ευθύνομαι εγώ ή ο κάθε ένας από εμάς που χρυσοπληρώνει μια αισχρή υπηρεσία!!! Αν δεν έχει στρώσει ακόμα τότε ας τη δώσουν τσάμπα ή με μειωμένη τιμή μέχρι να στρώσει! Όπως ένας υποψήφιος γιατρός δεν είναι λογικό να κάνει πειράματα σε ανθρώπους κατά την εκπαίδευσή του έτσι και ο κάθε ISP δεν είναι λογικό να κάνει πειράματα με την τσέπη του καθενός για να φτιάξει το δίκτυό του !!!!
Πέρα από το πιλοτικό, που δημιουργήθηκε τελικά για άλλους λόγους εκτός από τον έλεγχο της υπηρεσίας, σε ποιόν ISP είχε δώσει ο ΟΤΕ γραμμές για να κάνει έλεγχο; Στου κασίδη το κεφάλι όλα... και να μην διαμαρτυρόμαστε γιατί κάποτε θα στρώσουν; Όχι δεν είναι έτσι !!!

apolos
16-09-03, 14:11
Είναι λογικό η υπηρεσία να θέλει τόσο χρόνο για να στρώσει μετά από δύο χρόνια πειραματικής εφαρμογής εδώ και μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής της έξω και παράλληλα να κοστίζει (χονδρικά) 4x σε σχέση με την Κύπρο δηλαδή;(51Ε το μήνα τα 640kb στην Κύπρο,90+ τα βγάζω εδώ συνολικα για τα 384).

Να στρώσουνε τα πράγματα,αλλά το θέμα είναι ποιος θα τα στρώσει.Οι εδώ κυβερνώντες; :lol: .Ακόμη και η ΕΕ από ό,τι φαίνεται ή βαρέθηκε να ασχολείται με τις μ... μας ή μας γράφει πλέον ή τα έχει βρει μια χαρά με το Simitis και κάνει γαργάρα.Και όχι μόνο για το DSL.
Αν περιμένουμε να στρώσουν από μόνα τους,τότε θα πρέπει να περιμένουμε να σταματήσει να θέλει τάισμα το υπερτροφικό έκτρωμα που λέγεται ΟΤΕ(και δημόσιο γενικά).Και αν υποθέσουμε ότι οι μαζικές προσλήψεις εκεί έγιναν κάπου μέσα στη δεκαετία '80 και υπολογίζοντας ότι τα θρεφτάρια εκεί συνήθως βγαίνουν από νωρίς στη σύνταξη(γιατί οι συνεχείς καφέδες είναι ανθυγειινοί ως γνωστόν) και αν ελπίσουμε ότι δε θα βρεθεί άλλη κυβέρνηση που να αγοράσει ψήφους έναντι προσλήψεων ξανά,τότε τα πράγματα ίσως στρώσουν σε περίπου...δέκα χρόνια.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να βγει ο Κουλούρης στους δρόμους και να ρωτάει τους ανυποψίαστους θαμώνες στις καφετέριες..."εσύ... ναι εσύ...πόσα δινεις για σερφάρεις;...πω πω...εσύ;".Κατόπιν θα βάλει πλαφόν στις τιμές,θα έχουμε φθηνό DSL για ένα χρόνο κ.ο.κ. :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.