PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone ADSL



Dragonlord
27-02-08, 00:15
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να κανω φορητοτητα του σταθερου μου στην Vodafone και ταυτοχρονα ADSL σε Full LLU. Θα ηθελα να μου απαντησετε αν εχετε αντιστοιχες εμπειριες στις εξης ερωτησεις:
1) Απο ταχυτητες τι λεει τα πιανω τα 6 ;(περιοχη Νεα Σμυρνη) Μεχρι στιγμης ειχα 1 και δεν ειμαι πλεονεκτης (πολυ).
2)Με υπαρχον εξοπλισμο (US Robotics 9107) δυναται να δουλεψει η πρεπει να χρησιμοποιησω παση θυσια τον εξοπλισμο που θα μου δωσουν το καταστημα;

Αν η απαντηση ειναι Ναι στη 2 πειτε μου σας παρακαλω τι ρυθμισεις πρεπει να προσεξω για να μην εχω προβλημα.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

aa144
27-02-08, 00:17
Στείλε όλα τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ που έχεις, για τη γραμμή σου ως έχει τώρα.

Dragonlord
27-02-08, 00:26
Ριξε μια ματια :) Μεχρι στιγμης κατεβαζω με το μεγιστο της γραμμης

aa144
27-02-08, 00:43
Μια χαρά θα είσαι σε Full LLU, και σίγουρα πάνω από τα 6, εφόσον πάρεις πακέτο 6 θα είσαι και σταθερός αφού η γραμμή αντέχει παραπάνω.

Αν δεν βάλεις 2play (με τηλεφωνία Voip) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι ρούτερ θέλεις.

Μπορείς βέβαια να πάρεις και το πακέτο 2play της Hol, είτε με δωρεάν κλήσεις, είτε χωρίς, αλλά τότε θα πρέπει να έχεις το ρούτερ που θα πάρεις από τη Hol, τώρα είναι το NetFaster. Όχι ότι δεν είναι καλό, και 4 Ethernet έχει, και ασύρματο είναι, και πολλά λαμπάκια έχει να τα βλέπεις για εφέ.. και βέβαια το παίρνεις τζάμπα.

Dragonlord
27-02-08, 00:54
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

theopan
27-02-08, 00:57
Μια χαρά θα είσαι σε Full LLU, και σίγουρα πάνω από τα 6, εφόσον πάρεις πακέτο 6 θα είσαι και σταθερός αφού η γραμμή αντέχει παραπάνω.

Αν δεν βάλεις 2play (με τηλεφωνία Voip) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι ρούτερ θέλεις.

Μπορείς βέβαια να πάρεις και το πακέτο 2play της Hol, είτε με δωρεάν κλήσεις, είτε χωρίς, αλλά τότε θα πρέπει να έχεις το ρούτερ που θα πάρεις από τη Hol, τώρα είναι το NetFaster. Όχι ότι δεν είναι καλό, και 4 Ethernet έχει, και ασύρματο είναι, και πολλά λαμπάκια έχει να τα βλέπεις για εφέ.. και βέβαια το παίρνεις τζάμπα.

To 2play της Vodafone έτσι κι αλλιώς δεν έχει την τηλεφωνία στο καλώδιο αλλά ασύρματα με χρήση κάρτας SIM. Κατά συνέπεια μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε router θέλει. Εκτός αν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες.

diastasi
21-03-08, 13:36
Υστερα απο το τελος του συμβολαιου με Forthnet σκεφτομαι να γυρισω σε Vodafon 2play. Απο DSL τι εμπειριες υπαρχουν? γιατι απο τηλεφωνια ακουσα οτι δεν ειναι και τοσο καλη

player74
21-03-08, 23:43
αν δε σου κατσει κανα προβλημα με χαμηλο συγχρονισμο-ταχυτητα ειναι οκ.
τωρα για τηλεφωνια δεν ξερω τι ενοεις, εγω παντος δεν εχω παραπονο, παρολο
που εχω προβλημα ταχυτητας κτλ γιατι εχω πολυ καλη και αμεση εξυπηρετηση...

TearDrop
25-03-08, 22:05
Το (βασικό) πρόβλημα που έχει η τηλεφωνία της Vodafone είναι το crapware sagem που δίνουν. Είναι για πέταμα, κολλάει συνεχώς. Δοκιμάστε το Ericsson που δίνουν (δεν είναι όμως δωρεάν) και θα μείνετε πολύ ευχαριστημένοι. Αρκεί βέβαια να έχετε καλό σημα Vodafone.

@ ADSLgr.com All rights reserved.