PDA

Επιστροφή στο Forum : Dlink Ethernet 100ara



eXpLoDeR
08-06-05, 16:00
Γεια χαρα σε όλους πριν κανα 2 μηνο ειχα πάρει μια ethernet Dlink 530TX και την έβαλα σε ένα linux box ι καρτούλα δουλέυει άψογα, τιν εβγαλα να την βάλω σε ενα pc με WinXP SP2 την βρίσκει μου ζητάει drivers αλλα το cd της δεν εχει για XP στο site της ι Dlink λεει οτι για την σηνγκεκριμένη κάρτα δεν χρειάζονται drivers γιατι εχουν τα ΧΡ ενσωματομένους άλλα εμενα δεν την ενγκαθηστούν αυτόματα και φυσικα δοκίμασα να την εγγαταστήσω manual με τους drivers τον ΧΡ για τιν 530 αλλα δεν μου δουλευει με τιποτα ειχε κανεις τι ιδιο πρόβλημά.. Η καρτα δουλευει μια χαρα να είχαμε και drivers...

asikamin
08-06-05, 16:06
Δοκίμασε να την βάλεις σε άλλο pci σλοτ.
Τελευταία drivers του m/b, και windows update (εκεί ίσως φέρει drivers)

wintech2003
08-06-05, 16:06
Για δοκίμασε να την βάλεις σε άλλο PCI Slot, και στο "Clear NVRam" στο BIOS σου, αλλαξε το σε "Yes" και κάνε restart.

eXpLoDeR
08-06-05, 16:13
Η αλήθεια είναι οτι βαρέθηκα να την βάλω σε άλλο pci το pc μου είναι χαμηλά και μες την σκόνη, πρέπει να κάνω ακροβατικά αλλα ... θα το δοκιμάσω όταν πας σπίτι και θα δούμε μακάρι με μια απλή αλαγή pci να την δει σωστά και να δουλέψει..

eXpLoDeR
09-06-05, 10:19
Τελικα τα windows δε μου βρίσκουν τον driver για τιν 530 επειδη είναι η Rev.C ενω τα windows εχουν μονο για Α+Β ..οπως λεει και εδω-->

Windows XP new Driver Installation Procedure
(for rev.C card)
-----------------------------------------------

The following steps helps you install driver for your adapter:

1. Make sure your computer is power-off.

2. Plug the adapter into one PCI slot of your computer.

3. Turn on the power. Your computer should be booting.

4. Windows XP will find new hardware, and
"Add new hardware wizard" will appear.

5. Insert the driver diskette/CD into floppy/CDROM drive.

6. Follow the instruction and the wizard will help you
complete the installation.

Αλλα δε μπορω να βρω πουθενά τον driver και φυσικα στο site της dlink δεν το βρήκα πουθενά οποιος ξέρει κάτι ας βοηθείση είναι κρίμα να δωσω 15€ να πάρω αλλη καρτα μόνο και μονο επειδη δεν εχω τον driver προτιμώ να τα ποιο μπύρες ;-)

The_StarGazer
09-06-05, 11:36
Νομιζω εχω την ιδια. Θα κοιταξω και εαν ειναι αυριο (ή θα προσπαθησω το απογευμα-βραδακι γιατι τωρα ειμαι στην δουλεια) να σου ανεβασω τα drivers.

530-538 ΤΧ λεει ???

eXpLoDeR
09-06-05, 12:02
H 530TX Rev C ειναι τσεκαρε το και πες μου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.