PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Forthnet με USR9108



tazoulis
27-02-08, 01:15
Γεια σε όλους,

Μόλις σήμερα έβαλα Forthnet και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως με το USR9108 που έχω δεν μπορώ να συνδεθώ.

Συγκεκριμένα, το router δε λαμβάνει το σήμα (το λαμπάκι adsl που διαθέτει δεν ανάβει... ούτε καν αναβοσβήνει στην αρχή).

Με το CL-110 της Siemens το οποίο δίνει η Forthnet δεν έχω κανένα πρόβλημα (απόδειξη το θέμα που ανοίγω σε αυτό το forum:)).

Το πρόβλημά μου είναι πως εγώ θέλω το usr μου.:cry:

Έχω δοκιμάσει και με static ip και με αυτόματη. Το έβαλα και στο PPPoE (νομίζω πως έτσι χρειάζεται, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με). Του έχω κάνει και reset και πάλι από την αρχή.

Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε; Πιστεύω πως κάτι φταίει που δε ρυθμίζω και δεν επιτρέπει στο router να πάρει το σήμα για adsl.


Ευχαριστώ.

notios7
27-02-08, 01:17
το μοντεμ το πηρες τωρα?το δοκιμασες σε κανα φιλο σου?

nnn
27-02-08, 01:20
Το Usr τι Annex είναι και τι γραμμή έχεις ?

tazoulis
27-02-08, 01:23
Το έχω πάνω από ένα χρόνο.

Μέχρι τώρα είχα Tellas.

Το αποκλείω να έχει πάθει κάτι.

Θα ήταν τρομερή σύμπτωση να δουλεύει μέχρι σήμερα το πρωί, όπου δεν είχε αρχίσει η διακοπή της Forthnet για να ενεργοποιηθεί η γραμμή της, και μόλις ενεργοποιείται η γραμμή να χαλάει το router.

nnn
27-02-08, 01:25
Σήμερα μπήκε η Forthnet ?
Περίμενε τότε μέχρι αύριο, τι Annex (Pstn-Isdn) είναι ?

tazoulis
27-02-08, 01:28
Το Usr τι Annex είναι και τι γραμμή έχεις ?

Αν εννοείς αυτό που έχει επιλεγμένο (γιατί είμαι και κάπως άσχετος) στο Modulation του ADSL Settings, είναι AnnexL.

Όσον αφορά το τί γραμμή έχω: τί ακριβώς εννοείς; Μου δίνεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω;

........Auto merged post: tazoulis added 1 Minutes and 47 Seconds later........


Σήμερα μπήκε η Forthnet ?
Περίμενε τότε μέχρι αύριο, τι Annex (Pstn-Isdn) είναι ?

ΟΚ, να περιμένω μέχρι αύριο... αλλά γιατί δουλεύει με το router της Siemens;

Ελπίζω για το Annex να σε κάλυψα.

nnn
27-02-08, 01:29
Pstn ή Isdn ?

tazoulis
27-02-08, 01:30
Η γραμμή ήταν isdn αλλά τώρα πρέπει να έγινε pstn.

zeibekis
27-02-08, 01:43
Tα modem - router είναι είτε για pstn είτε για isdn. Όχι και για τα 2 ταυτόγχρονα.

Επειδή το 9108 όμως μπορεί να παίξει και στα 2 με μια αλλαγή στο firmware είσαι τυχερός

tazoulis
27-02-08, 01:46
Δηλαδή zeibekis, αν πάω στο site της usr θα βρω firmware που θα λέει ότι το κάνει για pstn;

zeibekis
27-02-08, 02:03
Διάβασε προσεκτικά αυτό (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=26380)

Προσοχή όμως γιατί κάποιο λάθος κατα την διαδικασία αλλαγής firmware Μπορεί να κάνει την συσκευή άχρηστη.

Βεβαιώσου πρώτα τη γραμμή έχεις pstn ή isdn και τι annex είναι το router (A ή Β)

Φυσικά και οτι αλλαγή κάνεις είναι με δική σου ευθύνη

a5m5g
27-02-08, 02:10
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26380&highlight=usr+9108+isdn+pstn

Με πρόλαβες zeibekis

tazoulis
27-02-08, 13:36
Καλημέρα,

Πώς μπορώ να δω τί Annex είναι το router μου;

Επιπλέον, στο link που μου δίνεται περιγράφει πώς να πας από Α σε Β. Χρειάζεται Β για τη forthnet ή δεν παίζει ρόλο;

Κατέβασα ένα firmware και πήγα να το κάνω upgrade μέσα από το μενού του router, αλλά μάλλον από τη στιγμή που δε συνδέεται στο internet δεν μπορεί να κάνει το upgrade γιατί όλο αποτυγχάνει.

Με τη μέθοδο του tftp server δε χρειάζεται σύνδεση στο internet;

........Auto merged post: tazoulis added 64 Minutes and 35 Seconds later........

Βασικά, τώρα που βλέπω το tutorial, στο τέλος χρησιμοποιεί το telnet για να δει αν όντως έχει γίνει η αναβάθμιση.

Το firmware το οποίο του δείχνει ότι έχει είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχω τώρα στο usr: 1124_081905-3.00L.03.B2pB017k.d15h.

Αυτό σημαίνει πως έχω annex Β; Και αν ναι, τί θα πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

Zakkorn
27-02-08, 14:11
Καλημέρα,

Πώς μπορώ να δω τί Annex είναι το router μου;

Επιπλέον, στο link που μου δίνεται περιγράφει πώς να πας από Α σε Β. Χρειάζεται Β για τη forthnet ή δεν παίζει ρόλο;

Κατέβασα ένα firmware και πήγα να το κάνω upgrade μέσα από το μενού του router, αλλά μάλλον από τη στιγμή που δε συνδέεται στο internet δεν μπορεί να κάνει το upgrade γιατί όλο αποτυγχάνει.

Με τη μέθοδο του tftp server δε χρειάζεται σύνδεση στο internet;

........Auto merged post: tazoulis added 64 Minutes and 35 Seconds later........

Βασικά, τώρα που βλέπω το tutorial, στο τέλος χρησιμοποιεί το telnet για να δει αν όντως έχει γίνει η αναβάθμιση.

Το firmware το οποίο του δείχνει ότι έχει είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχω τώρα στο usr: 1124_081905-3.00L.03.B2pB017k.d15h.

Αυτό σημαίνει πως έχω annex Β; Και αν ναι, τί θα πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

Απλά ακολούθα τα βήματα και θα το κάνεις.
Και γω το ίδιο έκανα με αυτό που θες κι εσύ.
Από Annex B σε Annex A.
Δε χρειάζεται σύνδεση στο ιντερνετ η διαδικασία.
Το βοήθημα δείχνει πως από A θα πας σε B γι αυτό στο τέλος δείχνει αυτό που έχεις εσύ τώρα.
Εσύ θες το αντίστροφο.
Οπότε θα πας στην USR και θα κατεβάσεις για Αnnex A firmware (όχι μέσω του router).
Και μετά θα ακολουθήσεις τα βήματα του link.
Μη ξεχάσεις και το προγραμματάκι για ftp server που λέει και το link.
Δεν είναι δύσκολο.
:oneup:

tazoulis
27-02-08, 15:05
Σ' ευχαριστώ πολύ zakkorn.

Μου είχε προκαλέσει πονοκέφαλο το όλο θέμα.

Ένα τελευταιό που με απασχολεί είναι πως πάω στο link για να κατεβάσω το tftp server και ενώ λέει ότι είναι free όταν πατάω στο κουμπάκι download μου βγάζει να συμπληρώσω μία φόρμα με στοιχεία όπου πολλά από αυτά είναι υποχρεωτικά όμως εμένα μου φαίνονται άσχετα... για παράδειγμα, μου ζητάει κάτι σχετικά με νούμερο υπαλλήλων.:hmm:

Έτσι όπως το βλέπω, συμβαίνει ένα από τα εξής δύο:

1. Είτε πάω σε λάθος μέρος, είτε
2. Πάω στο σωστό μέρος, οπότε συμπληρώνω ό,τι να 'ναι στοιχεία στη φόρμα και τελειώνω.:)

Εσύ από πού το είχες κατεβάσει;

........Auto merged post: tazoulis added 14 Minutes and 40 Seconds later........

Κατέβασα το tftp server 6.0 από άλλο site.

Το νέο πρόβλημα που έχω είναι πως το πρόγραμμα δεν ξεκινάει.

Όταν το ανοίγω μου πετάει το εξής μήνυμα:

Cannot run TFTP server.
A TFTP Server is already running on port 69.

Έχω εγκατεστημένο και το Wamp όμως ο Apache τρέχει στο port 80.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

Ελπίζω πως αν λύσω αυτό θα μπορέσω να λειτουργήσω τη σύνδεση με το usr.

arkara
28-02-08, 05:53
εγώ που έχω το συγκεκριμένο router..
δεν είχα κανένα πρόβλημα. και έχω forthnet προφανώς...
αλλά και otenet που έιχα πάλι δεν είχα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.