PDA

Επιστροφή στο Forum : Yes! Έκανα αίτηση για νέο πάροχο! HOL τέλος!



Fanfaras
27-02-08, 13:22
Μετά από 1,5 μήνα απίστευτης ταλαιπωρίας στη HOL και ατελείωτων καθημερινών ωρών αναμονής στη πιο απαράδεκτη ΤΥ που γνώρισα στη ζωή μου, έκανα σήμερα αίτηση για άλλο πάροχο!

Φεύγω με απίστευτη ανακούφιση από αυτή την απαράδεκτη εταιρεία και εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και στους υπόλοιπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά αυτού του section που με βοήθησαν και συνομιλούσαμε τόσο καιρό. Μεταφέρομαι πλέον στο section του νέου μου παρόχου! Αυτό ομολογώ πως δεν θέλω ούτε να το ξαναδώ! HOL Τέλος! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! :closed:

aa144
27-02-08, 13:23
Πες μας όμως σε ποιόν πήγες;

Fanfaras
27-02-08, 13:26
Φοβάμαι μην πλακώσετε όλοι εκεί και πήξει κι αυτός !!! :rofl:

Πλάκα κάνω φυσικά! Πάω στη Netone... Άντε να τη δω κι αυτή. Μικρότερη εταιρεία, αλλά ακούω τα καλύτερα για την ώρα...

guzel
27-02-08, 13:41
στο καλο.. bye bye:p

Terry Meynolds
27-02-08, 13:48
τι προβλήματα είχες;, πλήρωσες τέλη διακοπής; για πες....

dikal
27-02-08, 13:55
Φοβάμαι μην πλακώσετε όλοι εκεί και πήξει κι αυτός !!! :rofl:

Πλάκα κάνω φυσικά! Πάω στη Netone... Άντε να τη δω κι αυτή. Μικρότερη εταιρεία, αλλά ακούω τα καλύτερα για την ώρα...

Έχω ακούσει καλά λόγια για τη NetOne. Αν δεν έβγαζε 2play η hol με 2 γραμμές θα είχα πάει κι εγώ εκεί. Απλά αναρωτιέμαι πως θα λειτουργούσε αυτή η εταιρεία με το πλήθος συνδρομητών της hol ή της 4net πχ.

Fanfaras
27-02-08, 14:21
Εγγραφη στο double play της HOL και ενεργοποίηση κάπου τον Νοέμβριο. Για δύο μήνες περίπου όλα πάνε άριστα.
Line Attenuation 31 και Noise 10 και η ταχύτητές μου 9,5 MBit download και 1Mbit upload

Γύρω στις 20 Ιανουαρίου αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση. Ενώ μέχρι τότε δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση (κυριολεκτικά!) ξαφνικά σβήνουν τα πάντα! Το modem δεν συγχρονίζει και μένω για 10 περίπου μέρες χωρίς τηλέφωνο και internet. Μετά από καθημερινές πολύωρες αναμονές για ΤΥ το modem αρχίζει μετά από δεκαήμερο να συντονίζει ξανά. Όμως...
Το line attenuation έχει γίνει πλέον 45 (το noise παραμένει σταθερό). Επίσης αντιμετωπίζω συνεχή προβλήματα με καθημερινούς αποσυγχρονισμούς ενώ και στη τηλεφωνία παρατηρώ πως όταν μιλάω στο ένα τηλέφωνο δεν λειτουργεί πλέον το άλλο! Αφού μετά από 1,5 μήνα σχεδόν, η ανύπαρκτη ΤΥ της Hol δεν μπορεί - ή δεν θέλει - να λύσει το πρόβλημα (ρίχνοντας και τις ευθύνες στον ΟΤΕ που έξι (!) φορές τους απάντησε ότι το δίκτυό του ήταν ok) αποφασίζω να τη κάνω...

Σημειώστε πως αυτή τη στιγμή συγχρονίζω μόλις στα 2Mbit !!!!! Επίσης συχνά το router χάνει πλήρως τον συγχρονισμό του και απανέρχεται μετά από μισή με μία ώρα!

Έξοδα απενργοποίησης δεν ξέρω ακόμα τι θα παιχτεί, αλλά προσωπικά δεν πρόκειται να πληρώσω. Υπάρχει όρος ότι αν φύγεις λόγω προβλήματος, δεν πληρώνεις τίποτα. Τελευταία φορά που μίλησα με τους ανύπαρκτους, ηχογράφησα τον υπάλληλο να μου λέει ότι το πρόβλημα είναι της Hol οπότε αν θέλουν ας μου κάνουν μήνυση. Φεύγω για ένα πρόβλημα που δεν μπορούν να λύσουν. (Τριανταφυλλόπουλοι έχουμε γίνει όλοι, αλλά μας αναγκάζουν!)


τι προβλήματα είχες;, πλήρωσες τέλη διακοπής; για πες....

........Auto merged post: Fanfaras added 5 Minutes and 9 Seconds later........


Απλά αναρωτιέμαι πως θα λειτουργούσε αυτή η εταιρεία με το πλήθος συνδρομητών της hol ή της 4net πχ.

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ, αλλά αφού τα στοιχεία που έχω μιλούν για μια σοβαρή έστω για την ώρα εταιρεία, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω ότι θα παραμείνει σοβαρή. Φυσικά τίποτα δεν είναι σίγουρο. Και μάλιστα κάνουν κι αυτοί τα κόλπα τους. Αντιγράφω από σχετικό post που έκανα στο section της Netone.

Διαφημίζουν προσφορά ότι για δύο μήνες δεν έχουν πάγια και επίσης δεν έχουν τέλος απενεργοποίησης για αυτό το διάστημα, αλλά δεν διαφημίζουν ότι έχουν ...τέλος ενεργοποίησης (50 ευρώ) και μετά το δίμηνο αν φύγουμε πριν το χρόνο έχουν ένα από τα ακριβότερα τέλη αποσύνδεσης (70 ευρώ).

Οπότε αν βάλουμε 50 ευρώ για ενεργοποίση και άλλα 10 ευρώ για το router φτάνουμε τα 60 ευρώ. Αν δεν μου χάριζαν τα πάγια θα πλήρωνα 2Χ37=74 ευρώ. Ουσιαστικά λοιπόν το δύο μήνες χωρίς πάγια για μένα σημαίνει κέρδος 14 ευρώ και όχι 74. Anyway, κάτι είναι κι αυτό!

Απλώς στους άλλους πληρώνεις για να φύγεις ενώ στη Netone πληρώνεις για να μπεις!!!

Το καλό είναι ότι θα ζητήσουν από ΟΤΕ καινούργιο ζεύγος καλωδίων και στη συνέχεια θα κάνουν τη φορητότητα της γραμμής μου οπότε ελπίζω να λυθεί οριστικά το αιώνιο πρόβλημα που δεν μπορούσε να λύσει η HOL (πρόβλημα στο καλώδιο που έρχεται στη πολυκατοικία μου)

Επίσης ομολογώ ότι η συνεννόηση με τον υπάλληλο της Netone είναι μίλια μακριά από τους απαράδεκτους - και κατά 85% άσχετους - υπαλλήλους της HOL.

Άντε να δούμε και τη Netone...

* Επειδή δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται με τις πόρτες στα dslam, επειδή μου είπαν πως θα με μεταφέρουν σε δικό τους ψηφιακό κέντρο στο Ίλιον, 50 μέτρα πιο κάτω από αυτό του ΟΤΕ, προφανώς θα αλλάξω και πόρτα στο dslam, σωστό; Οπότε είτε το πρόβλημα με τη HOL ήταν στο dslam είτε στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι μου, όπως και να έχει θα λυθεί. Σωστό;

** Καλά, ξέρετε με τι ανακούφιση φεύγω από τη HOL; Επιτέλους θα διαθέσω στην οικογένειά μου τις ατελείωτες καθημερινές ώρες αναμονής που σπαταλούσα περιμένοντας να μου απαντήσει η υποτιθέμενη τεχνική υπηρεσία τους!!! HOL

dikal
27-02-08, 14:25
Καλή τύχη! Όταν ενεργοποιηθείς με το καλό, κάνε μας ένα post να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

CORDOBAN
27-02-08, 15:01
Kαλή η netone αλλά δεν έχει κάλυψη ουτε καν σε όλη την ΑΤΤΙΚΗ τουλάχιστον πριν καμια εβδομαδα που το τσέκαρα δεν έιχε στην πετρουπολη που μένω,
Επίσης μικρότερος όγκος συνδρομητών σημαινει και λιγοτερα προβληματα,πληροφοριακά το καλώδιο που έρχεται στην πολυκατοικια σου είναι ευθύνη του ΟΤΕ, το ότι το έλεγχει ο οτε και το βρίσκει οκ δεν σημαινει πώς είναι και κατάλληλο για adsl2+(π.χ. πολλα κοψίματα,παλαιο καλώδιο κ.τ.λ.π.).
Πάντως καλή τύχη στον νέο σου πάροχο και το κυριότερο χωρίς προβλήμματα.
Υ.Γ. τοότικατέγραψες τον υπάλληλο της hol χωρίς να το γνωρίζει δεν στέκει νομικά σαν στοιχειο,το αντίθετο μάλιστα είναι ποινικά κολάσιμο όπως λέει και κουγιας;)

jacobgr
27-02-08, 15:07
Πάντως αν γίνει και γρήγορα η νέα σύνδεση τότε θα μάθουμε και αν έφταιγε η γραμμή(ΟΤΕ) ή η ΗΟΛ. Ετσι όπως το περιγράφεις για ΟΤΕ μου βρωμάει πάντως.... Ειδωμεν μακάρι να κάνω λάθος και να πάνε όλα καλά...

gvenos
27-02-08, 15:09
Απο τους εναλλακτικους παρόχους, παρε το ενα και κτυπα τον αλλον ειναι εκει μέσα. Καλα κι εγω με conn-x δεν εχω δει ασπρη μέρα απο τη στιγμη που το έβαλα. εχω ταχύτητα 2048/256 και κατεβάζω με 4kb/s. μου είπαν οτι μαλλον υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα και θα μου την αλλάξουν. τώρα ειμαι ακομα διακοπές αλλα αν και αύριο που επιστρεφω, είναι τα ίδια πραγματικά θα τα ακούσουν για τα καλά, γιατί μάλλον μία φορά που τους τα έχωσα δεν τουσ έφτασε!

ssotis
27-02-08, 15:28
Έχω ακούσει καλά λόγια για τη NetOne. Αν δεν έβγαζε 2play η hol με 2 γραμμές θα είχα πάει κι εγώ εκεί.

Πάντως τώρα η NetOne δίνει δυο τηλ.γραμμές

Fanfaras
27-02-08, 15:31
Πάντως αν γίνει και γρήγορα η νέα σύνδεση τότε θα μάθουμε και αν έφταιγε η γραμμή(ΟΤΕ) ή η ΗΟΛ. Ετσι όπως το περιγράφεις για ΟΤΕ μου βρωμάει πάντως.... Ειδωμεν μακάρι να κάνω λάθος και να πάνε όλα καλά...

Μάλλον δεν θα το μάθουμε με ακρίβεια ποιος έφταιγε από τη στιγμή που DSLAM - καλώδιο θα είναι όλα καινούργια. Θα το μαθαίναμε αν λειτουργούσα με το ίδιο καλώδιο και είχα σωστή σύνδεση (οπότε θα έφταιγε η HOL ή αν λειτουργούσα πάλι χάλι οπότε θα έφταιγε ο ΟΤΕ). Αλλά δεν είμαι διατεθειμένος για πειραματισμούς. Όλα καινούργια να τελειώνουμε και ευχή να είναι αυτή τη φορά καλά (γιατί και νέα καλώδια που δίνει ο ΟΤΕ καμιά φορά είναι χάλια!)

Θα δείξει... Θα σας ενημερώσω σίγουρα πάντως όταν ενεργοποιηθώ. Θα πάρει κανένα μήνα προβλέπω...

varsamis
27-02-08, 16:02
Πως και γιατι θα βαλλει νεα καλωδιωση ο οτε δεν μας ειπες...

Gas
27-02-08, 16:12
Κι εγώ την κοπάνησα!

Μετά από 1 μήνα χωρίς ίντερνετ και χοντρό δούλεμα από ΗΟΛ έκανα αίτηση για Conn-x. Ενεργοποιήθηκε και συνδέθηκα σε 3 εργάσιμες!!

Με 4άρα γραμμή κατεβάζω από χθες με 400! Μια χαρούλα...

Fanfaras
27-02-08, 16:58
Πως και γιατι θα βαλλει νεα καλωδιωση ο οτε δεν μας ειπες...

Απλά εξήγησα στον υπάλληλο της Netone το πρόβλημά μου με τη Hol και μου απάντησε πως πολύ καλά έκανα και του το είπα και ότι σε αυτή τη περίπτωση δεν θα πάρουν το καλώδιο της Hol αλλά θα κάνουν διαφορετική διαδικασία με την οποία θα ζητήσουν από τον Οτε νέα σύνδεση με νέο καλώδιο και μετά θα μεταφέρουν πάνω στο νέο καλώδιο τον αριθμό μου. Μάλιστα θα έρθει και τεχνικός τους στο σπίτι μου για να κάνει τις αλλαγές στο κουτί της πολυκατοικίας.

aa144
27-02-08, 18:12
Ανενεργός βρόχος δηλαδή, αυτό είναι η πιο ριζική λύση σε όλα τα προβλήματα, αν γίνει και σχετικά γρήγορα τότε είναι πολύ καλή κίνηση. Τέτοια λύση δεν θα στην έκανε η Hol ούτε μετά από δέκα χρόνια παράπονα.

Fanfaras
27-02-08, 18:29
Αυτό το έχω καταλάβει! Από τη hol μόνο μαντζούνια και γιατροσόφια περίμενα πλέον. Διάθεση για να δοθεί πραγματική λύση δεν υπήρχε, απλώς με δούλευαν εδώ και 2 μήνες. Ωστόσο θέλω να δω και στη πράξη πως θα γίνουν όλα αυτά που μου είπαν από τη Netone. Όπως λέει και ο σοφός λαός, "μηδένα προ του τέλους ...κακάριζε"!

dimstog
27-02-08, 18:31
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι είναι θέμα της HOL ή της NetOne ή οποιουδήποτε άλλου εκτός από τον ακατανόμαστο ο ανενεργός βρόχος - και το ακόμα δυστυχέστερο δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι ο νέος βρόχος θα είναι και καλύτερος. Σκέψου πχ ότι και υπάρχον δικός σου βρόχος θα γίνει ανενεργός και θα δοθεί στον επόμενο άτυχο που θα ζητήσει σύνδεση...

Το πολύ ενδιαφέρον βέβαια είναι ότι το παλικάρι στη NetOne είχε έτοιμη λύση για το εν λόγω πρόβλημα. Εύχομαι να γίνει γρήγορα φίλε μου.

Fanfaras
27-02-08, 19:02
Το γνωρίζω γι' αυτό και το μηδένα προ του υέλους κακάριζε! Ωστόσο δεν έχω να χάσω τίποτα. Θα αφήσω έναν κατεστραμμένο βρόγχο (που πράγματι θα πάρει κάποιος άλλος άτυχος, δυστυχώς) και θα δοκιμάσω πλέον τη τύχη μου.

Αλλά το πρώτο δείγμα από τη Netone είναι απόλυτα θετικό. Έδειξαν διάθεση να λύσουν άμεσα ένα πρόβλημα πριν καν φτάσει σε αυτούς! Ενώ οι ακατανόμαστοι της Hol συνέχιζαν να κάνουν γιατροσόφια μπας και λυθεί το πρόβλημα.

aa144
27-02-08, 19:04
Πράγματι, αν ποτέ φύγω από Hol πάω για NetOne κατευθείαν. Ειδικά τώρα που στη Hol θέλουν να κάνουν την τηλεφωνία POTS, μπορεί να με διώξουν μόνοι τους.

Fanfaras
29-03-08, 22:41
Hello... Πριν λίγες ημέρες ενεργποποιήθηκα και στη πράξη στη Netone. Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε στην αρχή του thread το πρόβλημα που αντιμετώπιζα στη Hol. Μου είχατε ζητήσει να σας πω τα νέα μου μόλις ενεργοποιηθώ στη Netone και νάμαι...

Λοιπόν, όπως είπα η Netone δέχθηκε και ζήτησε τη κατασκευή νέου βρόγχου (κάτι που αρνιόταν πεισματικά να κάνει η Hol παρά το πρόβλημα) και στη συνέχεια μεταφορά και της γραμμής μου στον νέο βρόγχο (φορητότητα).

Όλα έγιναν άψογα, χωρίς τηλέφωνο και internet δεν έμεινα σχεδόν καθόλου. Το modem συντόνισε ξανά εκεί που συντόνιζε αρχικά και με τη Hol (δηλαδή στα 9600 down και 1024 up). Αυτό βέβαια επιβεβαίωσε ότι στη καλωδίωση που είχα με τη Hol κάποια στιγμή κάπου δημιουργήθηκε πρόβλημα (εννοώ πριν φτάσει στη πολυκατοικία μου).
Αυτό που έλεγα τόσο καιρό στη Hol γιατί δεν μπορεί να συνέβαινε οτιδήποτε άλλο, αλλά οι μάγκες με έγραφαν κανονικά. Μάλιστα, λίγο πριν ενεργοποιηθώ στη Netone με πήρε ένας ξεκάρφωτα από τη ΤΥ της Hol και μου είπε επί λέξη... "Συγνώμη κύριε, το ψάξαμε το πρόβλημά σας και δεν γίνεται να συγχρονίσει το modem σας ψηλότερα"!!! Φυσικά δεν έκατσα να πιάσω κουβέντα μαζί του, του είπα απλά ότι σύντομα ενεργοποιείται ο νέος μου πάροχος και το θέμα έληξε εκεί...

Τώρα όσον αφορά τη Netone, δεν είναι κι εδώ όλα ρόδινα. Κάποιες φορές μέσα στην ημέρα το internet είναι αρκετά αργό στη πράξη. Προφανώς σε ώρες αιχμής. Ειδικά τη πρώτη μέρα που συνδέθηκα ήταν όλα τραγικά αργά, μέχρι που πήρα τη ΤΥ να ρωτήσω τι συμβαίνει και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίσως υπάρχει πολύ κίνηση στο δίκτυο τους!!!

Από την επόμενη τα πράγματα βελτιώθηκαν, χωρίς όμως στη πράξη να έχω δει ταχύτητες που πλησιάζουν τα 9mbit Μέχρι 6 περίπου έχω πιάσει ως τώρα. Προφανώς η Netone έχει μπουκώσει από μεγάλη εισροή νέων πελατών.

Παιδιά, νομίζω πως τελικά η μόνη αξιόπιστη λύση είναι ο ΠΟΤΕ. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Πληρώνουμε βέβαια τα διπλάσια, αλλά τελικά είναι ο πιο αξιόπιστος.

Anyway, Hol επιτέλους τέλος (οριστικά!), δίνω λίγο χρόνο και στη Netone να δω αν θα βελτιωθεί και αν δεν δω φως, επιστροφή εκεί που έλεγα κάποτε ...ΠΟΤΕ!

Ότι θέλετε να ρωτήσετε, είμαι στη διάθεσή σας...

* Η τηλεφωνία της Netone δείχνει πάντως άψογη και απροβλημάτιστη...

lsavvaid
29-03-08, 22:58
ξέρεις τη σύνδεση έχει η net one με εξωτερικό γιατί με ενδιαφέρει

aa144
29-03-08, 23:00
Όλα τα δίκτυα μπουκώνουν προοδευτικά μεταξύ μιας αναβάθμισης εύρους και της αμέσως επόμενης. Οι παλιοί θα θυμούνται ανάλογες εποχές μπουκώματος από την εποχή προ ιδιόκτητων, όταν όλοι ήμαστε σε DSLAM ΟΤΕ, ανεξαρτήτως παρόχου.

Σε μια δεδομένη στιγμή, ένα δίκτυο μπορεί να βρίσκεται σε διαφορετικό σημείο του παραπάνω κύκλου, αλλά ο κύκλος υπάρχει σε όλα τα δίκτυα, οπότε η αλλαγή δικτύου δεν είναι λύση αν δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα.

Αν θες τη γνώμη μου, μείνε εκεί που είσαι, έχεις καλό ζεύγος τώρα και μια εταιρία που θα ασχοληθεί αν έχεις πρόβλημα.

kasi
29-03-08, 23:03
HOL Τέλος! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

24mbps ελευθερα για να τα ρουφαμε εμεις:tongue:

:oneup: :COOL:

πλακα κάνω.....

Fanfaras
30-03-08, 01:36
Μακάρι ρε παιδιά να έχετε 24άρια να ρουφάτε κι εσείς και άλλα τόσα πλέον κι εγώ με Netone! Να 'χουμε όλοι δηλαδή το ρόφημά μας! :drunk:

Γενικά aa144 τα πραγματα πάνε καλύτερα τις τελευταίες ώρες, αν σταθεροποιηθούν μάλλον θα παραμείνω. Το ζεύγος όμως το έχω έτσι κι αλλιώς πια καπαρώσει, σε όποιο πάροχο και να πάω στο μέλλον. Δεν νομίζω να με ξαναβάλουν στο παλιό. Όσο γι' αυτό το παλιό, δεν ξέρω ποιος ταλαίπωρος θα το πάρει μελλοντικά και θα πλακώνεται όλη μέρα με τον "Χ" πάροχο και θα σκίζει συμβόλαια! :closed:

Όσο για την ερώτησή σου περί εξωτερικού φίλε Leonida δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και μάλλον ούτε και το γνωρίζω... :hmm:

lsavvaid
30-03-08, 02:22
Εννοώ τη ταχύτητα έχει η γραμμή της net one με εξωτερικό (διεθνής διασύνδεση)

pantakos
30-03-08, 02:25
Η νετονε έχει 3GBps.

lsavvaid
30-03-08, 02:40
Η νετονε έχει 3GBps.

Αν έχει μικρό πελατολόγιο ίσως είναι πολύ καλά έως και φανταστικά

evantigger
30-03-08, 02:51
Η νετονε έχει 3GBps.
1 Gbps δεν έχει; Πότε πήγε στα τρία;

lsavvaid
30-03-08, 02:57
1 Gbps δεν έχει; Πότε πήγε στα τρία;

λες για αυτό να την λένε net one :lol:

dikal
30-03-08, 10:08
Λοιπόν, όπως είπα η Netone δέχθηκε και ζήτησε τη κατασκευή νέου βρόγχου (κάτι που αρνιόταν πεισματικά να κάνει η Hol παρά το πρόβλημα) και στη συνέχεια μεταφορά και της γραμμής μου στον νέο βρόγχο (φορητότητα).
....
Το modem συντόνισε ξανά εκεί που συντόνιζε αρχικά και με τη Hol (δηλαδή στα 9600 down και 1024 up). Αυτό βέβαια επιβεβαίωσε ότι στη καλωδίωση που είχα με τη Hol κάποια στιγμή κάπου δημιουργήθηκε πρόβλημα (εννοώ πριν φτάσει στη πολυκατοικία μου).
Αυτό που έλεγα τόσο καιρό στη Hol γιατί δεν μπορεί να συνέβαινε οτιδήποτε άλλο, αλλά οι μάγκες με έγραφαν κανονικά.
....
Από την επόμενη τα πράγματα βελτιώθηκαν, χωρίς όμως στη πράξη να έχω δει ταχύτητες που πλησιάζουν τα 9mbit Μέχρι 6 περίπου έχω πιάσει ως τώρα.

Τελικά δεν κατάλαβα, είχες βελτίωση με την κατασκευή του νέου βρόγχου; Γιατί λες ότι αρχικά είχες τα 9MBps, όπως παλιά με τη hol, αλλά στο τέλος γράφεις ότι μέχρι 6 έχεις πιάσει ως τώρα.

........Auto merged post: dikal added 5 Minutes and 19 Seconds later........

Τώρα βλέπω ότι στο τέλος έπιανες μόνο 2 με τη hol. Θα πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό για πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Με γειά η νέα σύνδεση!

Fanfaras
30-03-08, 13:59
Thank you...

Είπα ότι το modem συντόνισε ξανά στα 9mbit (όπως το καλό καιρό της Hol) αν και στη πράξη δεν έχω ακόμα κατεβάσει ακόμα πάνω από 6mbit
Ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα, αυτό που έχω δει σε πρώτη φάση είναι ότι η Netone γενικά πάει γρήγορα, αλλά υπάρχουν και κάποιες στιγμές που σέρνεται (ευτυχώς μέρα με τη μέρα αυτό το φαινόμενο το παρατηρώ όλο και πιο λίγο, χθες για παράδειγμα όσες φορές χρησιμοποίησα internet ήταν καλά και σήμερα το ίδια) Ωστόσο κατέβασμα κοντά στα 9mbit δεν έχω ακόμα δει...

Α και κάτι ακόμα. Όταν ξεκίνησα με Hol το line attenuation ήταν 31. ήταν το καλό καιρό που το modem συντόνιζε στα 9,5 mbit και όλα πήγαιναν σφαίρα. Μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ξαφνικά και η Hol δεν μπόρεσε ποτέ να λύσει, το atten είχε γίνει 45!!!!
Τώρα με Netone το atten είναι στα 34-35 (δεν ξέρω γιατί αλλά παίζει ανάμεσα σ' αυτές τις δύο τιμές) και το modem συντονίζει και πάλι στα 9,4mbit.

CORDOBAN
31-03-08, 09:14
Thank you...

Είπα ότι το modem συντόνισε ξανά στα 9mbit (όπως το καλό καιρό της Hol) αν και στη πράξη δεν έχω ακόμα κατεβάσει ακόμα πάνω από 6mbit
Ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα, αυτό που έχω δει σε πρώτη φάση είναι ότι η Netone γενικά πάει γρήγορα, αλλά υπάρχουν και κάποιες στιγμές που σέρνεται (ευτυχώς μέρα με τη μέρα αυτό το φαινόμενο το παρατηρώ όλο και πιο λίγο, χθες για παράδειγμα όσες φορές χρησιμοποίησα internet ήταν καλά και σήμερα το ίδια) Ωστόσο κατέβασμα κοντά στα 9mbit δεν έχω ακόμα δει...

Α και κάτι ακόμα. Όταν ξεκίνησα με Hol το line attenuation ήταν 31. ήταν το καλό καιρό που το modem συντόνιζε στα 9,5 mbit και όλα πήγαιναν σφαίρα. Μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ξαφνικά και η Hol δεν μπόρεσε ποτέ να λύσει, το atten είχε γίνει 45!!!!
Τώρα με Netone το atten είναι στα 34-35 (δεν ξέρω γιατί αλλά παίζει ανάμεσα σ' αυτές τις δύο τιμές) και το modem συντονίζει και πάλι στα 9,4mbit.

Καλα όλα αυτά που γράφεις και με γειά η νέα σου σύνδεση αλλά δεν έχεις ανοιξει και άλλο topic που αναφέρεις ότι έχεις πρόβλημα με φαξ κ.τλ.π. καιδεν μπορείς να βρείς άκρη?

Fanfaras
01-04-08, 00:08
Όχι, δεν έχω κάνει εγώ τέτοιο post. Δεν έχω καν fax...

@ ADSLgr.com All rights reserved.