PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες με demo της Forthnet



geolast
09-06-05, 18:05
Είμαι κάτοχος του USR 9105 εδώ και 4 μέρες. Εδώ και 3 μέρες έχω πάρει ένα demo από τη forthnet σε γραμμή adsl over isdn 384/128. Είμαι στο DSLAM κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα.

Εκτός από τα αρχικά προβλήματα που είχα τώρα πιά μπαίνω στο internet κανονικά. Η ταχύτητα μου όμως δεν είναι ικανοποιητική. Κατεβάζω το πολύ με 31 kB/s. Αρχικά σκέφτηκα ότι μου δώσαν 256/128 demo καταλάθος κι ας το είχα τονίσει στην υπάλληλο. Όμως δεν πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί σήμερα το πρωί κατέβαζα (από ftp.forthnet.gr) έστω και για 20 λεπτά με 34. Η κατάσταση παέι από το κακό στο χειρότερο. Όπως είπα μέγιστη είναι τα 31 ΚΒ αλλά σπάνια τα πιάνω. Συνήθως κατεβάζω με 25-26. Λίγο για 384.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το modem άλλα έκανα όλες τις ρυθμίσεις και το ξαναέκανα ξανα και ξανά. Πάλι τα ίδια. Δεν έχω πάρει τη forthnet ακόμα αλλά να τους πάρω να τους πω τι; Ένα demo είναι εξάλλου. Πήρα και μια netcarta να δοκιμάσω. Όταν τελειώσει το demo. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Σημειωτέον ότι στην ίδια περιοχή έχω ένα φίλο (με έτοιμο πακέτο HOL) o οποίος πιάνει 37άραια και 38άρια...

geolast
09-06-05, 18:14
Ιδού και αποδείξεις...

:::.. Download Stats ..:::
Connection is:: 241 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 386 kB)
Download Speed is:: 29 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (server2)
Test Time:: Thu Jun 09 2005 18:13:55 GMT+0300 (GTB Daylight Time)
Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB download in 35.31 sec
Diagnosis: May need help : running at only 75.79 % of your hosts average (forthnet.gr)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-OIDU39CLT

johnmara
09-06-05, 20:07
Όταν δοκιμάσεις με τη netcarta τότε θα ξέρεις πραγματικά ποιος φταίει.
Καλύτερα να δοκιμάσεις πριν λήξει η forthnet ώστε να μπορέσεις να κάνεις πειράματα την ίδια ώρα περίπου.
(π.χ. 10 λεπτά netcarta -> αποσύνδεση -> 10 λεπτά forthnet demo.)

ZORO
09-06-05, 20:30
Πάρε demo και από 1-2 άλλες εταιρίες εάν έχεις καλύτερες ταχύτητες με τρις υπόλοιπες εταιρίες τότε φταίει η forthnet διαφορετικά ο ΟΤΕ.
Στην δευτέρη περίπτωση πολυ σωστά μαντευείς δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από το να πρήξεις τον εκεί ΟΤΕ για της ταχύτητες σου ή να κάνεις καταγγελία τον ΟΤΕ στην ΕΕΤΤ, αλλά μην περιμένεις τίποτα θεαματικό και προπαντώς όχι γρήγορα.

geolast
09-06-05, 20:45
Θα δοκιμάσω αύριο τη NetCarta... Αν δεν πάει καλά βλέπω. Εκτός από τον ΟΤΕ δίνουν όλοι demo;

B3rny
10-06-05, 12:41
Παντως το Demo που πηρΑ για 512/128 πηγαινει οπως πρεπει .....Το Download rate moy einai περιπου 58-59 σταθερο αλλα και καποιες αλλες φορες ειναι κολιμενο στα 61......

Ανοικω στο DSlAM αΜΑΡΟυσιου που ειναι αρκετα πηγμενο......

geolast
10-06-05, 13:11
Λοιπόν μολις δοκιμάζω από NetCarta.

Κατεβάζω φυσικά από ftp.acn.gr. Έχει πολύ περισσότερα σκαμπανεβάσματα από forthnet άλλα η ταχύτητα κυμαίνεται σε ελάχιστα καλύτερα επίπεδα. 32-33 KB... Φαίνεται ρε γαμώτο σα να υπάρχει ένας κόφτης εκεί και δεν το αφήνει να ανέβει παραπάνω... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το modem; Το πιο πιθανό είναι να φταίει ο ΟΤΕ. Αλλά ο φίλος μου που μένει παραδίπλα πως πιάνει 38άρια;;;

poromenos
10-06-05, 13:31
Λοιπόν μολις δοκιμάζω από NetCarta.

Κατεβάζω φυσικά από ftp.acn.gr. Έχει πολύ περισσότερα σκαμπανεβάσματα από forthnet άλλα η ταχύτητα κυμαίνεται σε ελάχιστα καλύτερα επίπεδα. 32-33 KB... Φαίνεται ρε γαμώτο σα να υπάρχει ένας κόφτης εκεί και δεν το αφήνει να ανέβει παραπάνω... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το modem; Το πιο πιθανό είναι να φταίει ο ΟΤΕ. Αλλά ο φίλος μου που μένει παραδίπλα πως πιάνει 38άρια;;;ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΟΜΙΖΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!Η ΝΕΤΚΑΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΑ 256 ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΙΧΕΙΣ.ΠΙΑΝΕΙΣ ΜΙΣΟΥΠΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ ΟΡΙΟ

geolast
10-06-05, 13:40
Όχι. Η NetKey είναι στα 256. Η NetCarta είναι και για ότι γραμμή έχεις. Πάντως τα προβλήματα παραμένουν. 10 λεπτά forthnet 10 λεπτά netcarta και τώρα μέγιστο 29 σταθερά... Γκρρρρρ...

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.61Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 274.62kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Μάλλον φταίει ο OTE...

poromenos
10-06-05, 13:50
Δεν Πιστευω! ! ! ! ! !μπορυ Να Χεισ Κανει Κατι Λαθοσ Στο Μοντεμ .παντωσ Παρε Και Απο Οτενετ Ντεμο Και Τοτε Βγαλε Συμπερασμα! ! ! ! ! !

geolast
10-06-05, 13:55
Μόλις πήρα τη forthnet και κλασικά μου είπαν ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι είναι πολύ φορτωμένο το DSLAM... Άντε να πάρουμε και τον ΟΤΕ να δούμε...

geolast
10-06-05, 14:00
Μπαλάκι... "Όταν έχετε internet δε φταίει ο ΟΤΕ άλλα ο παροχέας που δίνει την υπηρεσία. Δηλαδή η Forthnet." Α ρε Ελλάδα αθάνατη... Θα πάρω demo από τον ΟΤΕ και θα δω.

Gedo
10-06-05, 15:02
Φιλε geolast, εχω διαβασει τοσα πολλα για το Dslam που εισαι μα τοσα πολλα, που μου φαινεται απιθανο, να φταει οτιδηποτε αλλο πλην του πιταρισμενου dslam σου.

Υπομονη.


Υ.Γ
Κανε μια αναζητηση στο forum και θα καταλαβεις.

geolast
10-06-05, 15:53
Το ξέρω και το ήξερα πριν καν κάνω την αίτηση για DSL ότι το DSLAM είναι φίσκα. Απλά σκέφτηκα ότι επειδή ο φίλος μου με HOL στο ίδιο DSLAM (και επίσης ADSL over ISDN) πάει καλά ίσως δε φταίει αυτό. Τελικά μάλλον αυτό φταίει. Και φυσικά ο ΟΤΕ το αρνείται...

BoGe
10-06-05, 16:14
Geolast, καλό θα ήταν να πάρεις demo από άλλη εταιρεία.

Από την στιγμή που έχεις FORTHnet, κακώς πήρες κάρτα πάλι FORTHNet.

Πάρε κανά demo/κάρτα από άλλη εταιρεία.

chatasos
10-06-05, 16:27
Είμαι στο DSLAM κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα.


Απλά σκέφτηκα ότι επειδή ο φίλος μου με HOL στο ίδιο DSLAM (και επίσης ADSL over ISDN) πάει καλά ίσως δε φταίει αυτό.
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν 2 dslam στο συγκεκριμένο κέντρο ;)

geolast
10-06-05, 17:11
Φίλε BoGe δεν πήρα πάλι forthnet κάρτα... Πήρα NetCarta που είναι της Altec (όχι NetKey) άλλα και αυτή τα ίδια κάνει...

geolast
11-06-05, 21:58
Λοιπόν... Δοκίμασα με demo forthnet, με demo hol και με netcaarta altec. Αποτελέσματα σχεδόν παρόμοια με λίγο καλύτερη τη forthnet. Συγκεκριμένα η Forthnet έφτανε τα 33 και το βράδυ ακόμα και τα 35 KB/s ενώ η HOL σταθερή στα 31 ότι και να γίνει (μιλάω για http Και όχι για p2p). Χειρότερη ήταν η altec με εμφανή σκαμπανεβάσματα γύρω από τα 30 και πτωτικές τάσεις.

Συμπέρασμα λοιπόν. Φταίει ο πΟΤΕ και το πολύπαθο DSLAM μας. Τώρα τι προτείνετε να μείνω στα 384 ή να κάνω μια σύνδεση forthnet στα 256 και να γλιτώσω 9 ευρώ; Κάπου διάβασα ότι 256άρα σύνδεση σε 384 γραμμή δεν πάει καλά, αληθεύει;

teo_L20
11-06-05, 22:41
δεν ξερω αλλά τωρα καθε 384 γίναιτε 512 και δεν θα υπαρξει πρόβλημα!!

John_Nastos
12-06-05, 16:55
περίμενε λίγο μήπως γίνουν μετατροπές σε 512 ώστε να έχει νόημα μια συνδρομή στα 384 (ή και 512). Αν δεις ότι δεν γίνεται αναβάθμιση, χτύπα μια φθηνή 256 (όχι για πολλούς μήνες όμως) και όταν φτιάξουν τα πράγματα αλλάζεις.

geolast
14-06-05, 02:37
Αποφάσισα τελικά και έκανα μια 3μηνη συνδρομή forthnet 384/128... Αλλά ρε παιδιά μάλλον έχω κάποιο πρόβλημα εν τέλει. Δεν εξηγείται αλλιώς. Είναι 2 και 30 η ώρα και κατεβάζω με 29 σταθερά... Έχω επισυνάψει και μια εικόνα του Net Limiter για του λόγου το αληθές. Είναι λογικό ρε γαμώτο;;; Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει; Τέτοια ώρα και δεν πάει καλά... :cry: :cry: :cry:

No-Name
14-06-05, 20:27
Κάνε τη γραμμή σου 512 τότε θα ηρεμήσεις όσο είχα 4νετ 384 και γραμμή 384 κατέβαζα συνέχεια με 29-31 εκεί γύρω,όταν άλλαξα γραμμή στα 512 τότε η ταχύτητα έφτανε μέχρι και 54 αλλα σχεδόν πάντα ήταν στο 49-51.Αλλιώς υπομονή μέχρι να δείσ τι θα γίνει με το dslam σου.

papayios
15-06-05, 02:21
το slam ειναι. πριν δυο - τρεις μηνες ηταν πολυ χειροτερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.