PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση από HOL - Λίγη βοήθεια



candron
28-02-08, 12:45
Αγαπητοί συνφορουμίτες,

Για λόγους που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί εδώ μέσα, αποφάσισα να διακόψω τη συνδρομή μου με τη ΧΟΛ και να πάω σε άλλο πάροχο. Απ'ότι φαίνεται όμως η ΧΟΛ κάνει ό,τι μπορεί για να εμποδίσει/καθυστερήσει αυτή τη διακοπή. Παρακάτω περιγράφω με λίγα λόγια το ιστορικό της κατάστασης. Οποιαδήποτε πρόταση/βόηθεια για το πώς να ξεμπλέξω από αυτούς θα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

Μέχρι το τέλος του 2007/αρχές του 2008 είχα συνδρομή αορίστου χρόνου (Internet μόνο, 1 Mbit) με τη ΧΟΛ. Επιπλέον, από τις 23/10/2007 εκκρεμούσε αίτηση της ΧΟΛ στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής μου στα 4 Μbit.

Επειδή στο τέλος της χρονιάς είχα ήδη αποφασίσει ότι θα αλλάξω πάροχο, πήρα τη ΧΟΛ ρωτώντας τους τί πρέπει να κάνω για να διακοπεί η συνδρομή μου (κακώς, αλλά τότε δεν το ήξερα!). Μου πρότειναν να τους στείλω φαξ για διακοπή, κάτι που έκανα στις 24/12/2007. Στο φαξ ανέφερα ότι η συνδρομή μου ήθελα να διακοπεί στις 19/1/2008 ώστε να ξεκινήσουν να κάνουν τις απαιτούμενες ενέργειες για τη διακοπή.

Στις 19/1/2008 μου τηλεφώνησαν από τη ΧΟΛ και μετά από μια σύντομη συζήτηση στην οποία προσπαθούσαν να με πείσουν να μην διακόψω, δέχτηκαν να προχωρήσουν στη διακοπή, το συντομότερο δυνατό (δεν είχαν κάνει τίποτα μέχρι τότε, π.χ. να αποσύρουν το αίτημά τους στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής μου)...

Από τις 19/1 μέχρι τις 5/2/2008, επανειλημμένες προσπάθειές μου να συνδεθώ με άλλο πάροχο κατέληγαν σε αποτυχία γιατί ακόμα εκκρεμούσε η αίτηση της ΧΟΛ στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής μου στα 4 Mbit! Ό,τι τηλεφώνημα και αν έκανα στη ΧΟΛ (με τις γνωστές καθυστερήσεις της μισής ώρας και βάλε) επισημαίνοντάς τους το πρόβλημα, η απάντησή τους ήταν ότι με έχουν διακόψει πλήρως και δεν έχουν καμία άλλη υποχρέωση μαζί μου!

Εννοείται ότι το μόντεμ μου συγχρόνιζε κανονικά στο 1Mbit. Στις 5/2 παρατηρώ ότι το μόντεμ μου πλέον συγχρονίζει στα 10 Mbit - αντί λοιπόν να με διακόψουν τα είχαν κάνει θάλασσα και με είχαν αναβαθμίσει. Σημειωτέον ότι πρόσβαση στο Ιντερνετ δεν είχα και έτσι δεν μπορούσα να εκμεταλλευθώ αυτά τα 10 Mbit! Φαίνεται λοιπόν οτι ενώ είχαν κόψει την πρόσβασή μου στο Ιντερνετ, δεν είχαν κάνει τίποτα για τη διακοπή/απελευθέρωση της γραμμής μου από το δίκτυό τους.

Τα τηλεφωνήματά μου στη ΧΟλ συνεχίστηκαν μέχρι που στις 8/2/2008, κάποιος υπάλληλος της ΧΟΛ με παίρνει τηλέφωνο παραδεχόμενος ότι όντως δεν είχαν προχωρήσει στο ζήτημα της απελευθέρωσης της γραμμής μου και να μου ζητήσει συγγνώμη για την καθυστέρηση και τέλος να μου υποσχεθεί ότι μέχρι τις 15/2/2008 το αργότερο θα έχω απελευθερωθεί...

Να αναφέρω εδώ ότι μέσα στα Management tools/Τα Θέματα μου, φαίνεται ότι έχει προωθηθεί το αίτημά μου για διακοπή με ημερομηνία 8/2/2008, αλλά πέραν αυτού ουδέν...

Το αποτέλεσμα το φαντάζεστε: Ακόμα και σήμερα, 27/2/2008, οι αιτήσεις μου σε άλλο πάροχο για σύνδεση Ιντερνετ, δεν γίνονται αποδεκτές από τον ΟΤΕ γιατί η γραμμή μου φαίνεται ακόμα δεσμευμένη στη ΧΟΛ. Η ιστορία ενδεχομένως εδώ να περιπλέκεται από το γεγονός ότι ίσως όντως να έχει κάνει κάποια αίτηση η ΧΟΛ στον ΟΤΕ για διακοπή και να έχει κολλήσει στον ΟΤΕ!
Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως, οι αλλεπάλληλες καθυστερήσεις της ΧΟΛ να με αποδεσμεύσει, και η άρνησή της να αποδεχτεί τη δική της υπαιτιότητα σχεδόν σε όλα τα τηλεφωνήματα που τους έκανα είναι, το λιγότερο, απαράδεκτη.

Εννοείται ότι έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ (με κοινοποίηση στη ΧΟΛ) αλλά δεν βλέπω σύντομα φώς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε υπόδειξη για το πώς να κινηθώ από εδώ και πέρα.

dimstog
28-02-08, 17:51
Το πρόβλημα είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει μία αίτηση στο μηχανογραφικό σύστημα του ΟΤΕ για μετάβαση του βρόχου στο δίκτυο ενός εναλλακτικού παρόχου, δεν υπάρχει δυνατότητα αυτή να διαγραφεί, ακυρωθεί, κλπ από κανέναν - πρέπει ντε και καλά να διεκπεραιωθεί. Για αυτό δεν φταίει η HOL σίγουρα, φταίει αυτός που το σχεδίασε και έφτιαξε και αυτός που το αγόρασε (το σύστημα εννοώ).
Η HOL βέβαια φταίει που δεν σε ενημέρωσε για αυτό το "θεματάκι" άλλα έχω την εντύπωση ότι ούτε αυτοί το έχουν πάρει χαμπάρι ή δεν το λένε με την ελπίδα ότι θα μπεις στο ιδιόκτητο τους και μετά θα σου αρέσει...

Υπάρχει μια αβέβαιη φήμη ότι ο ΟΤΕ μπορεί να ακυρώσει το αίτημα πριν διεκπεραιωθεί όταν πρόκειται να πας στο δικό του δίκτυο (όπως πχ οι μεταβάσεις από εναλλακτικούς σε ΟΤΕ παίρνουν 3 μέρες ενώ από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.... μπορεί και 3 μήνες) αλλά αυτό δεν είναι επιβεβαιωμένο.

aa144
28-02-08, 18:28
Φαντάζομαι ότι θέλει να πάει σε άλλον εναλλακτικό, γιατί αν ήταν να πάει στον ΟΤΕ, δεν θα χρειαζόταν να γράψει όλα αυτά, θα είχε λυθεί το θέμα αυθημερόν.

candron
29-02-08, 10:40
Καταρχήν ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω σε άλλον εναλλακτικό. Όμως ούτε στον ΟΤΕ (Connx) δεν μπορώ να πάω! Έχω πάει τρεις φορές στο τοπικό ΟΤΕshop ζητώντας να κάνω αίτηση για Connx, αλλά μου λένε κάθε φορά ότι το σύστημα δεν με αφήνει καν να κάνω αίτηση γιατί εκκρεμεί η απελευθέρωση της γραμμής της ΧΟΛ (ή κάτι τέτοιο) - η τελευταία φορά πριν δύο ημέρες. Τα ίδια μου λένε και από το 134. Αυτό μου λέει πως όντως το ζήτημα δεν είναι στα χέρια του ΟΤΕ, γιατί αν ήταν θα έκαναν ό,τι μπορούσαν να για να τo διεκπεραιώσουν, δεδομένου ότι ενδιαφέρθηκα να πάρω το Connx.

Εννοείται πως στη ΧΟΛ συνεχίζουν να λένε ότι εκείνοι δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν από την πλευρά τους. Εγώ βέβαια κοντεύω να τρελαθώ γιατί έχουν αρχίσει να πληθαίνουν οι δουλειές που γινόντουσαν μέσω Ιντερνετ και δεν μπορούν να γίνουν πλέον (εργασία στο σπίτι, τράπεζες, εργασίες παιδιών, κ.λ.π).

aa144
29-02-08, 11:51
Σε εξαιρετικά ζόρικες περιπτώσεις υπάρχει και η μέθοδος για νέα γραμμή (από ΟΤΕ, με φορητότητα ενδεχομένως του αριθμού σου αργότερα σε αυτήν) και τελικά οριστική διακοπή της παλιάς γραμμής.

Για το προφανές δεν θα κάνω κανένα σχόλιο, τα λένε πια και μόνοι τους.


θα έκαναν ό,τι μπορούσαν να για να τo διεκπεραιώσουν, δεδομένου ότι ενδιαφέρθηκα να πάρω το Connx.

dimstog
29-02-08, 15:15
Καταρχήν ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω σε άλλον εναλλακτικό. Όμως ούτε στον ΟΤΕ (Connx) δεν μπορώ να πάω! Έχω πάει τρεις φορές στο τοπικό ΟΤΕshop ζητώντας να κάνω αίτηση για Connx, αλλά μου λένε κάθε φορά ότι το σύστημα δεν με αφήνει καν να κάνω αίτηση γιατί εκκρεμεί η απελευθέρωση της γραμμής της ΧΟΛ (ή κάτι τέτοιο) - η τελευταία φορά πριν δύο ημέρες. Τα ίδια μου λένε και από το 134. Αυτό μου λέει πως όντως το ζήτημα δεν είναι στα χέρια του ΟΤΕ, γιατί αν ήταν θα έκαναν ό,τι μπορούσαν να για να τo διεκπεραιώσουν, δεδομένου ότι ενδιαφέρθηκα να πάρω το Connx.

Εννοείται πως στη ΧΟΛ συνεχίζουν να λένε ότι εκείνοι δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν από την πλευρά τους. Εγώ βέβαια κοντεύω να τρελαθώ γιατί έχουν αρχίσει να πληθαίνουν οι δουλειές που γινόντουσαν μέσω Ιντερνετ και δεν μπορούν να γίνουν πλέον (εργασία στο σπίτι, τράπεζες, εργασίες παιδιών, κ.λ.π).

Χμ... κοίτα. Τι ακριβώς είναι αυτή η "απελευθέρωση" της γραμμής που δεν μπορεί να διεκπεραιωθεί δλδ; Αφού υπάρχει αίτηση στο σύστημα το δικό τους από την HOL να απελευθερωθεί η γραμμή, τι άλλο θέλουν για να την "απελευθερώσουν"; Αφού την αποδέσμευση του βρόχου και την επανασύνδεση την κάνει ο ίδιος ο ΟΤΕ και μόνο αυτός.

Ακόμα και αν περιμένουν κάτι από την HOL, εφόσον είσαι ο κάτοχος της γραμμής και τους ζητάς την αποσυνδέσουν και να την συνδέσουν αλλού, δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα - το να περιμένουν "κάτι".

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω από αυτά, είναι ότι απλά καθυστερεί να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να αποσυνδέσει το βρόχο σου από τον πίνακα παρόχων και να τον ξαναβάλει στο δίκτυο του ΟΤΕ. Μέχρι τότε είναι η αλήθεια, τα oteshop δεν μπορούν να δεχθούν αίτηση για connex ή κάτι τέτοιο. Θα πρότεινα επίσκεψη στο κέντρο του ΟΤΕ που καταλήγει η γραμμή σου και να βρεις κάποιον "υπεύθυνο" και να του εξηγήσεις το πρόβλημα με την ελπίδα να το κάνουν γρηγορότερα.

candron
29-02-08, 16:01
Αφού υπάρχει αίτηση στο σύστημα το δικό τους από την HOL να απελευθερωθεί η γραμμή, τι άλλο θέλουν για να την "απελευθερώσουν"; Αφού την αποδέσμευση του βρόχου και την επανασύνδεση την κάνει ο ίδιος ο ΟΤΕ και μόνο αυτός.

Δεν έχω ιδέα τι άλλο θέλουν. Πάντως το περίεργο είναι ότι στο OTEshop μου είπαν ότι την απελευθέρωση την κάνει η ΧΟΛ. Σε ερώτημά μου "τότε ποιος είναι ο ρόλος του ΟΤΕ στην αίτηση αυτή", η απάντησή τους ήταν τελείως αόριστη (κοινώς, δεν έβγαλα άκρη).


Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω από αυτά, είναι ότι απλά καθυστερεί να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να αποσυνδέσει το βρόχο σου από τον πίνακα παρόχων και να τον ξαναβάλει στο δίκτυο του ΟΤΕ. Μέχρι τότε είναι η αλήθεια, τα oteshop δεν μπορούν να δεχθούν αίτηση για connex ή κάτι τέτοιο. Θα πρότεινα επίσκεψη στο κέντρο του ΟΤΕ που καταλήγει η γραμμή σου και να βρεις κάποιον "υπεύθυνο" και να του εξηγήσεις το πρόβλημα με την ελπίδα να το κάνουν γρηγορότερα.

Αυτό που λες είναι πολύ πιθανό. Μου φαίνεται απαράδεκτο πάντως ότι τελικά θα πρέπει ο καταναλωτής να τρέχει για να διεκπεραιώνει τέτοια ζητήματα.

Τέλος, πριν από λίγο ήμουν πάλι μαζί τους (ΧΟΛ) στο τηλέφωνο και μου ανέφεραν ότι η απάντηση που βλέπουν στο σύστημά τους (για αίτημα κατάργησης τοπικού βρόγχου) είναι: προς κατασκευή (ό,τι και αν σημαίνει αυτό).

dimstog
29-02-08, 18:54
Τέλος, πριν από λίγο ήμουν πάλι μαζί τους (ΧΟΛ) στο τηλέφωνο και μου ανέφεραν ότι η απάντηση που βλέπουν στο σύστημά τους (για αίτημα κατάργησης τοπικού βρόγχου) είναι: προς κατασκευή (ό,τι και αν σημαίνει αυτό).

Σημαίνει ακριβώς αυτό, περιμένουν να πάει κάποιος να "αποκατασκευάσει" το κομμάτι του καλωδίου που σε πηγαίνει από τον γενικό κατανεμητή στο Αστικό σου Κέντρο στον πίνακα παρόχων. Τώρα το ποιος το κάνει αυτό, δεν είμαι σίγουρος. Μέχρι τώρα ήμουν σίγουρος ότι το κάνει ο ΟΤΕ, αλλά βρέθηκε ένας και είπε ότι αυτό το κάνει ο πάροχος. Όταν εγώ ήμουν στη φάση "κατασκευής βρόχου" μου είχαν πει ότι περίμεναν τον τεχνικό του ΟΤΕ να βάλει το καλώδιο που θα με συνδέει από τον γενικό κατανεμητή στο DSLAM τους.

Λογικά, είναι ο ΟΤΕ, καθώς αν δεν είναι δικιά του ευθύνη, τότε δεν βλέπω ακριβώς τι ρόλο θα έπαιζε στην αδεσμοποιήσεις βρόχων αφού δεν αλλάζει κάτι άλλο όταν πας από πάροχο σε πάροχο - δλδ δεν θα έπρεπε καν να δηλωθεί σε αυτόν η μετάβαση.

tonis
29-02-08, 22:38
εγω ξερετε τι λεω παιδια εδω και 3 μηνες δεν τους εχω δωσει μια και δεν θα τους δωσο οποτε ο κοκαλιαρης ας με αφησει

sdikr
29-02-08, 23:52
Το έχουμε αναφέρει και αλλου, αν ο α πάροχος πεί έχω συμβόλαιο κλπ με τον πελάτη τότε δεν προχωράει τίποτα.

Στην περιπτώση εδώ αν δεν δώσει το οκ η hol γραμμή δεν βλέπεις


ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ, η Hol απλά έχει δηλώσει 12μηνό, ναι ξέρω φταίει ο ΟΤΕ

vessis
01-03-08, 02:30
Το έχουμε αναφέρει και αλλου, αν ο α πάροχος πεί έχω συμβόλαιο κλπ με τον πελάτη τότε δεν προχωράει τίποτα.

Στην περιπτώση εδώ αν δεν δώσει το οκ η hol γραμμή δεν βλέπεις


ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ, η Hol απλά έχει δηλώσει 12μηνό, ναι ξέρω φταίει ο ΟΤΕ

Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί δεν μπορεί επειδή ο πάροχος έχει συμβόλαιο;
Εγώ πριν μιά εβδομάδα έφυγα από την HOL και πήγα στον ΟΤΕ
Αίτηση την Παρασκευή 22/02/2008 με εξουσιοδότηση στον ΟΤΕ να κάνει τις ενέργειες στην HOL
Την Τετάρτη 27/02/2008 μπάινω στο myotenet (δεν με είχαν πάρει τηλέφωνο) και βλέπω ότι είμαι συνδεδεμένος.
Συνδεόμαι κανονικά στον ΟΤΕ
Τους παίρνω και τηλέφωνο γιά επαλήθευση και λένε ναι είναι ΟΚ αν και ο πάροχος έχει το δικαίωμα να το καθυστερήσει μέχρι και 10 ημέρες αλλά όχι παραπάνω.
Αλλιώς επικοινωνείς με ΕΕΤΤ και κάνεις καταγγελία ότι δεν σε αποδεσμεύουν.
Τι συμβόλαια και κουραφέξαλα κι εγώ συμβόλαιο είχα.
Εγώ πιστεύω ότι έπεσε ο άνθρωπος σε υπαλλήλους μπαρούφες του ΟΤΕ.
Το μόνο μπέρδεμα που θα καταλάβαινα είναι ότι επειδή έχει ζητήσει αναβάθμιση μέσω HOL από τον ΟΤΕ αν αυτή δεν πραγματοποιηθεί να μην μπορεί να φύγει από την HOL αλλά και ο ΟΤΕ να μην μπορεί να τον εξυπηρετήσει λόγω του ότι πρέπει πρώτα να προβεί στην αναβάθμιση.Αλλά και η αναβάθμιση δεν κάνει πάνω από 10 άντε 15 ημέρες.
Μπερδεμένα πράγματα.

candron
01-03-08, 11:26
Οπ, εδώ σας έχασα λιγάκι!

Σε σχέση με τα τελευταία σχόλια να πώ ότι:

- Δεν ζήτησα εγώ την αναβάθμιση σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Η ΧΟΛ μόνη της ξεκίνησε τη διαδικασία το Σεπ του 07, έκανε την αίτηση στον ΟΤΕ στις 23/10/07 και η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε στισ 5/2/08 αφού είχε η λήξει η συνδρομή μου (κοινώς, δεν τη χάρηκα ποτέ).

- Ήμουν σε αορίστου χρόνου με τη ΧΟΛ για όλο το 2007, έτσι δεν υφίσταται θέμα 12-μηνου.

Για να συνοψίσω: Αυτή τη στιγμή έχω μια γραμμή 10+ Mbit από τη ΧΟΛ χωρίς όμως να έχω πρόσβαση στο Ιντερνετ. Η ΧΟΛ έχει κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για κατάργηση τοπικού βρόγχου και στο σύστημά τους φαίνεται ότι η γραμμή είναι "προς κατασκευή". ΟΤΕ και ΧΟΛ τα ρίχνουν ο ένας στον άλλο για το ποιός πρέπει να κάνει το επόμενο βήμα και εγώ είμαι στη μέση. Όλα αυτά, δύο μήνες αφού έκανα την αίτηση για διακοπή και ένα μήνα αφου μου διέκοψαν το Ιντερνετ.

Εδώ που φτάσαμε, αν τουλάχιστο καταφέρω να βρω ποιός πραγματικά είναι υπεύθυνος στην παρούσα φάση, θα ξέρω ποιον τουλάχιστον να κυνηγάω.

Ευχαριστώ και πάλι όλους τους εμπλεκόμενους στη συζήτηση!

Stefanos83
01-03-08, 13:39
@candron Το μόνο πραγμα που επρεπε να κάνεις είναι να πας στον ΟΤΕ οπως πήγε vessis , να τους πεις κύριοι θελω Internet απο εσας και αυτη την στιγμή είμαι στην HOL . Να σου κάνουν μια ωραιότατη φορητότητα το adsl σου σε αυτούς και σε 1 βδομαδα να παίζεις στον ΟΤΕ με downtime 1 ωρα . Αυτη είναι η σωστή διαδικασία .

Παμε τώρα στην λάθος διαδικασια . Η λάθος διαδικασία είναι ζητήσεις διακοπή παροχής υπηρεσιων απο HOL . Αυτό μεταφράζεται , οτι η HOL με την σειρά της στέλνει αίτημα αποδέσμευσης βρόγχου στο CRM , το οποιο με την σειρα του το αναλαμβάνει ενας τεχνικός του ΟΤΕ , και το υλοποιει ( βγαζει ενα καλωδιο δλδ , μην φανταστείτε τιποτα σπουδαιο ) . Αυτό παιρνει χαλαρα 1-2 βδομαδες , στις οποιες ενοειται εισαι χωρις ιντερνετ . Και ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο , να βαλεις νωρίτερα ιντερνετ . Εκτος αν έχεις γνωστο στον ΟΤΕ της περιοχης σου , και παει μπαμ μπαμ βγαλει το καλώδιο και ενημερώσει το συστημα . Αφου ολοκληρωθεί η αποδέσμευση πας και κάνεις καινούργια αίτηση και περιμένεις να ενεργοποιηθεις .

Πριν απο 1 χρονο που αρχίσανε οι φορητότητες ADSL ήτανε λογικό ο κόσμος ακόμα να την πατάει . Τωρα πια ομως , 1 χρονο μετα ειναι κριμα ακομα να την πατάτε ετσι και να μένετε χωρις ιντερνετ .

dimstog
01-03-08, 13:57
Παμε τώρα στην λάθος διαδικασια . Η λάθος διαδικασία είναι ζητήσεις διακοπή παροχής υπηρεσιων απο HOL . Αυτό μεταφράζεται , οτι η HOL με την σειρά της στέλνει αίτημα αποδέσμευσης βρόγχου στο CRM , το οποιο με την σειρα του το αναλαμβάνει ενας τεχνικός του ΟΤΕ , και το υλοποιει ( βγαζει ενα καλωδιο δλδ , μην φανταστείτε τιποτα σπουδαιο ) . Αυτό παιρνει χαλαρα 1-2 βδομαδες , στις οποιες ενοειται εισαι χωρις ιντερνετ . Και ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο , να βαλεις νωρίτερα ιντερνετ . Εκτος αν έχεις γνωστο στον ΟΤΕ της περιοχης σου , και παει μπαμ μπαμ βγαλει το καλώδιο και ενημερώσει το συστημα . Αφου ολοκληρωθεί η αποδέσμευση πας και κάνεις καινούργια αίτηση και περιμένεις να ενεργοποιηθεις .

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγινε ακριβώς έτσι, ο candron δεν έκανε κάτι λάθος, απλά μια συγκυρία τον έμπλεξε σε αυτή την κατάσταση.

Stefanos83
01-03-08, 20:40
Γιατρε δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζι σου . Δες λιγο εδω

"Επειδή στο τέλος της χρονιάς είχα ήδη αποφασίσει ότι θα αλλάξω πάροχο, πήρα τη ΧΟΛ ρωτώντας τους τί πρέπει να κάνω για να διακοπεί η συνδρομή μου (κακώς, αλλά τότε δεν το ήξερα!). Μου πρότειναν να τους στείλω φαξ για διακοπή, κάτι που έκανα στις 24/12/2007. Στο φαξ ανέφερα ότι η συνδρομή μου ήθελα να διακοπεί στις 19/1/2008 ώστε να ξεκινήσουν να κάνουν τις απαιτούμενες ενέργειες για τη διακοπή.

Στις 19/1/2008 μου τηλεφώνησαν από τη ΧΟΛ και μετά από μια σύντομη συζήτηση στην οποία προσπαθούσαν να με πείσουν να μην διακόψω, δέχτηκαν να προχωρήσουν στη διακοπή, το συντομότερο δυνατό (δεν είχαν κάνει τίποτα μέχρι τότε, π.χ. να αποσύρουν το αίτημά τους στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής μου)..."

Η σωστή διαδικασίας είναι :

1) Ενω εισαι στον Α παροχο , κάνεις έρευνα αγορας και αποφασίζεις να μεταβείς στον Β παροχο
2) Πας στον Β παροχο και λες , κύριοι ειμαι τωρα στον Α παροχο και θελω να ρθω σε σας παρακαλω για τις ενεργειες σας
3) Ενεργοποιησε στον Β παροχο και τοτε στέλνεις στον Α παροχο φαξ διακοπής γιατι δεν υπάρχει λογος να πληρώνεις για κατι που δεν εχεις .

Ο φιλος μας εδω ομως, εστειλε φαξ διακοπής και τον "ξηλώσανε" πρωτού ενεργοποιηθεί αλλου . Το οποιο ειναι μεγα-λαθος , και σίγουρος τρόπος να μείνεις αρκετο καιρο χωρις ιντερνετ . Τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω , και το ξαναδιάβασα κι ολας για να ειμαι σιγουρος .

........Auto merged post: Stefanos83 added 1 Minutes and 9 Seconds later........

Υ.Γ. "Από τις 19/1 μέχρι τις 5/2/2008, επανειλημμένες προσπάθειές μου να συνδεθώ με άλλο πάροχο κατέληγαν σε αποτυχία..." Μετα την απενεργοποιηση δηλαδη και ΟΧΙ πριν .

dimstog
02-03-08, 00:11
Ναι, αλλά είδα αυτό


Μέχρι το τέλος του 2007/αρχές του 2008 είχα συνδρομή αορίστου χρόνου (Internet μόνο, 1 Mbit) με τη ΧΟΛ. Επιπλέον, από τις 23/10/2007 εκκρεμούσε αίτηση της ΧΟΛ στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής μου στα 4 Μbit.

προφανώς ο φίλος δεν κατάλαβε ότι αυτή η αίτηση συμπεριλάμβανε και μεταφορά στο ιδιόκτητο - και είμαι σίγουρος ότι όταν το είχε ζητήσει δεν του το είχαν εξηγήσει και πολύ καλά. Εκτός του ότι μπορεί να είχε γίνει και αυτόματα, καθώς κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά γινόταν με με κάποια προπληρωμένα πακέτα.

Για αυτό λέω παρεξήγηση. Συμφωνώ στο ότι το να κάνει ο καθένας αιτήσεις από εδώ και από εκεί είναι μάλλον ανεύθυνο, αλλά πραγματικά, ποιος θα μπορούσε να φανταστεί (και λέω φανταστεί γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ εκτός από εσένα δεν ενημερώνει τον κόσμο για το τι συμβαίνει) ότι το μηχανογραφικό σύστημα δεν επιτρέπει να διαγραφεί μία αίτηση ακόμα και αν το ζητήσει ο ίδιος ο αιτών (στην προκειμένη περίπτωση η HOL) και συμφωνούν και όλοι οι εμπλεκόμενοι (πελάτης, ΟΤΕ)! Είναι από τα άγραφα, να μην υπάρχει ένα κουμπάκι 'DELETE'

Αυτό είναι από σενάριο επιστημονικής φαντασίας να πούμε. Δηλαδή, έτσι θέλω να μάθω ποιος το σχεδίασε, όχι τίποτα, απλά να τον ρωτήσω πως νοιώθει που μοναχός του και με λίγο κώδικα, κατάφερε να γονατίσει την αδεσμοποίηση βρόχων.

vessis
02-03-08, 02:54
Γιαυτό υπάρχουν τα φόρουμς με πρώτο το adslgr γιά να ψάχνεις και να βλέπεις από παθόντες να μην πάθεις τα ίδια όταν αποφασίζεις να κάνεις κάτι.
Σήμερα με το διαδίκτυο βρίσκεις απάντηση σε όλα.
Εύχομαι πάντως στο φίλο μας καλά ξεμπερδέματα αλλά μόνο από τον ΟΤΕ θα βρεί λύση αρκεί να πέσει στον κατάλληλο άνθρωπο.Δυστυχώς δεν βρίσκεται στην περιοχή μου θα τον ....ξελάσπωνα.

Stefanos83
02-03-08, 20:04
Χμμ παρατηρω οτι σας εχει προβληματισει ο 4πλασιαμος . Αυτό ειναι αυτόματοποιημενο αίτημα που γίνεται σε ολους τους συνδρομητές οταν καλύπτονται απο το ιδιοκτητο δίκτυο . Αλλα δεν εμποδίζει τον συνδρομητή να φύγει μεσω φορητότητας . Οσο για το κουμπακι delete , υπαρχει . Αλλα σε αυτό έχει προσβαση 1 ατομο που γνωρίζω , ο οποιος ενημερώνεται μονο για πολυ σοβαρες περιπτώσεις . Η περίπτωση του φίλου μας εδω , είναι η κλασσικη περιπτωση που μετα την διακοπή μένεις 1-3 βδομαδες χωρις νετ . Τα λεμε εδω 1 χρονο αυτα .

@vessis Το καλυτερο πράγμα είναι να χεις 1 γνωστο στον παροχο σου , και 1 στον ΟΤΕ . Πραγματικα εισαι ο καλυτερος μετα . Κανεις αιτήσεις , κανεις οτι γουσταρεις και γίνεται σε χρονο dt .

aa144
02-03-08, 20:41
Αρχικά σκέφτηκα να μην το γράψω, αλλά μάλλον πρέπει να το πω. Το να υπάρχει η δυνατότητα για "delete" και να μην χρησιμοποιείται για κάποιον που έχει πρόβλημα για μήνες, όπως ακούμε εδώ πολλές φορές, επειδή το χειρίζεται μόνο ένας και αυτόν δεν τον ενοχλούμε με τέτοια απλά θέματα, είναι πολλούς βαθμούς χειρότερο από το να μην υπάρχει καθόλου κουμπί "delete".

Επειδή, όπως το βλέπω, τι θα μπορούσε να είναι πιο σοβαρό από την εξυπηρέτηση του πελάτη, εφόσον τεχνικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Δηλαδή τι κάνει αυτός ο άνθρωπος και είναι τόσο απασχολημένος ώστε να μην πρέπει να μαθαίνει καν ότι κάποιος έχει πρόβλημα και αυτός μπορεί να το λύσει σε δέκα δευτερόλεπτα, ενώ αν δεν το κάνει, ο πελάτης θα ταλαιπωρείται για μήνες; Είναι συνεχώς σε σύσκεψη με τη γραμματέα του και έχει ζητήσει να μην τον ενοχλείτε;

Γιατί αυτό μοιάζει με το άλλο, το ανέκδοτο με το πρόγραμμα για την κίνηση στις γραμμές που καταργήθηκε επειδή κάποιος εκεί μέσα "τα πήρε" επειδή δεν του άρεσε το χρώμα στο 80%.

Stefanos83
02-03-08, 21:19
Αρχικά σκέφτηκα να μην το γράψω, αλλά μάλλον πρέπει να το πω. Το να υπάρχει η δυνατότητα για "delete" και να μην χρησιμοποιείται για κάποιον που έχει πρόβλημα για μήνες, όπως ακούμε εδώ πολλές φορές, επειδή το χειρίζεται μόνο ένας και αυτόν δεν τον ενοχλούμε με τέτοια απλά θέματα, είναι πολλούς βαθμούς χειρότερο από το να μην υπάρχει καθόλου κουμπί "delete".

Επειδή, όπως το βλέπω, τι θα μπορούσε να είναι πιο σοβαρό από την εξυπηρέτηση του πελάτη, εφόσον τεχνικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Δηλαδή τι κάνει αυτός ο άνθρωπος και είναι τόσο απασχολημένος ώστε να μην πρέπει να μαθαίνει καν ότι κάποιος έχει πρόβλημα και αυτός μπορεί να το λύσει σε δέκα δευτερόλεπτα, ενώ αν δεν το κάνει, ο πελάτης θα ταλαιπωρείται για μήνες; Είναι συνεχώς σε σύσκεψη με τη γραμματέα του και έχει ζητήσει να μην τον ενοχλείτε;

Γιατί αυτό μοιάζει με το άλλο, το ανέκδοτο με το πρόγραμμα για την κίνηση στις γραμμές που καταργήθηκε επειδή κάποιος εκεί μέσα "τα πήρε" επειδή δεν του άρεσε το χρώμα στο 80%.

Χαιρομαι που το πες , γιατι ετσι μου δινεις και την ευκαιρεια να σου απαντησω . Δεν είναι θεμα φόρτου εργασίας του συναδέλφου αυτού . Είναι θεμα οτι υπάρχουν αυτοματοποιημένες διαδικασίες οι οποιες πρέπει να εφαρμόζονται . Κάθε manual παρέμβαση μπορεί να χει σοβαρότατες συνέπειες στον συνδρομητή γιαυτό πρέπει να εφαρμόζεται ως εσχατη λύση . Όσο για το χρονικά διάστημα , το οποιο καθορίζει "σοβαρή" μια περίπτωση είναι μετα το περας του μηνα .

Για να το πω και λίγο πιο απλα για οποιον δεν το κατάλαβε . Γίνονται manual παρεμβάσεις , αλλα επειδη υπάρχει περίπτωση παρενεργειών και προβλημάτων , δίνεται 1 μηνας περιθώριο στο σύστημα να δουλέψει απο μόνο του . Μετα αναλαμβάνει ο συνάδελφος .

Υ.Γ. Οσο για το φορτο εργασιας του , απλα δεν το φαντάζεστε :D .

candron
03-03-08, 11:02
Γιαυτό υπάρχουν τα φόρουμς με πρώτο το adslgr γιά να ψάχνεις και να βλέπεις από παθόντες να μην πάθεις τα ίδια όταν αποφασίζεις να κάνεις κάτι.
Σήμερα με το διαδίκτυο βρίσκεις απάντηση σε όλα.
Εύχομαι πάντως στο φίλο μας καλά ξεμπερδέματα αλλά μόνο από τον ΟΤΕ θα βρεί λύση αρκεί να πέσει στον κατάλληλο άνθρωπο.Δυστυχώς δεν βρίσκεται στην περιοχή μου θα τον ....ξελάσπωνα.

Αυτό είναι σωστό. Αλλά παρότι είχα γνώση του adslgr, όταν έψαχνα για αλλαγή παρόχου δεν ήξερα ότι πρέπει να ψάξω και για το πώς θα κάνω την αλλαγή. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να δω ποιος πάροχος έδινε τις καλύτερες υπηρεσίες. Με άλλα λόγια δεν ήξερα καν ότι ο ταχύτερος τρόπος ήταν να κάνεις απευθείας αίτηση στον καινούριο πάροχο και μετά να αφήσεις αυτόν να βγάλει τα αυγά από τα καλάθια! Εκ των υστέρων βέβαια, τα έμαθα τα κόλπα, αλλά τότε ήταν ήδη αργά.

Εδώ όμως να πω ότι ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει όλες αυτές τις ιδιοτροπίες μιας σύνδεσης στο Ιντερνετ και απλά περιμένει όλα αυτά που του υποσχέθηκαν. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο! Εγώ απλά ενήργησα όπως με καθοδήγησε η ΧΟΛ. Ταυτόχρονα στον ΟΤΕ που είχα πάρει για το Connx, δεν με πονήρεψαν ότι "κοίταξε, δεν χρειάζεται να διακόψεις με τη ΧΟΛ. Έλα πρώτα σ'εμάς και εμείς θα αναλάβουμε τα υπόλοιπα".

Να πω επίσης ότι στη ΧΟΛ είχα δώσει ένα μήνα χρόνο για να με διακόψουν (24/12/2007 με 19/1/2008) και δεν έκαναν απολύτως τίποτε. Έχουν και οι ίδιοι παραδεχθεί ότι μεγάλο μέρος της ευθύνης το φέρουν οι ίδιοι. Τώρα το θέμα είναι ότι πιθανότατα και ο ΟΤΕ έχει βάλει το δαχτυλάκι του για να καθυστερήσουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα!

Κατά τα άλλα, είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να βρω κάποιον μέσα στον ΟΤΕ. Βρίσκομαι στο Ελληνικό (DSLAM Τερψιθέας), οπότε το τηλ. μου κέντρο πρέπει να είναι αυτό της Ηλιούπολης. Θα πρέπει να πάω από εκεί σε κάποια στιγμή και να ζητήσω βοήθεια, και μετά βλέπουμε.

theopan
04-03-08, 11:59
ιδιοκτητο δίκτυο . Αλλα δεν εμποδίζει τον συνδρομητή να φύγει μεσω φορητότητας . Οσο για το κουμπακι delete , υπαρχει . Αλλα σε αυτό έχει προσβαση 1 ατομο που γνωρίζω , ο οποιος ενημερώνεται μονο για πολυ σοβαρες περιπτώσεις . .

Αυτό το άτομο να υποθέσω ότι εργάζεται στον (κάθε) πάροχο και όχι στον ΟΤΕ έτσι;

Stefanos83
04-03-08, 20:38
Αυτό το άτομο να υποθέσω ότι εργάζεται στον (κάθε) πάροχο και όχι στον ΟΤΕ έτσι;

Φυσικά . Η hol μονο μπορει να κανει edit στα αιτήματα της HOL , καθώς ο ΟΤΕ κανει μονο στα δικά του και παει λέγοντας . Κοινό συστημα μεν , αλλα ο καθένας έχει τα δικά του αιτήματα δε .

candron
05-03-08, 10:06
Φυσικά . Η hol μονο μπορει να κανει edit στα αιτήματα της HOL , καθώς ο ΟΤΕ κανει μονο στα δικά του και παει λέγοντας . Κοινό συστημα μεν , αλλα ο καθένας έχει τα δικά του αιτήματα δε .

ΟΚ, οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω δεν είναι ο ΟΤΕ που έχει μπει σφήνα και καθυστερεί τη διεκπεραίωση του αιτήματος (για κατάργηση τοπικού βρόγχου), αλλά η ίδια η ΧΟΛ. Άρα το κυνήγι προς την πλευρά της ΧΟΛ πρέπει να συνεχιστεί (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Από την άλλη όμως, τί είδους αίτημα είναι αυτό που διεκπεραιώνεται από την ίδια την εταιρία που το ζητάει; Επίσης, σε αυτή την περίπτωση γιατί η ίδια η ΧΟΛ να καθυστερεί ένα ολόκληρο μήνα (από τότε που έκανε το αίτημα) για την ολοκλήρωσή του;


Οσο για το κουμπακι delete , υπαρχει . Αλλα σε αυτό έχει προσβαση 1 ατομο που γνωρίζω , ο οποιος ενημερώνεται μονο για πολυ σοβαρες περιπτώσεις .

@Stefanos83: Αν γνωρίζεις κάποιον μέσα από τη ΧΟΛ που θα μπορούσε να με βοηθήσει σε παρακαλώ στείλε μου ένα pm. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

theopan
05-03-08, 12:45
Φυσικά . Η hol μονο μπορει να κανει edit στα αιτήματα της HOL , καθώς ο ΟΤΕ κανει μονο στα δικά του και παει λέγοντας . Κοινό συστημα μεν , αλλα ο καθένας έχει τα δικά του αιτήματα δε .

Συνεπώς όταν ο πελάτης ζητάει την διακοπή μιας διαδικασίας ενεργοποίησης οφείλει αυτός ο κύριος με τα προνόμια του "delete" να μπαίνει άμεσα στο WCRM και να διαγράφει την αίτηση! Οι "επιπλοκές" δημιουργούνται όταν δεν το πράττει (βέβαια σε αυτήν την περίπτωση έχει μια ελπίδα να κρατήσει τον πελάτη ο όποιος πάροχος κωλυσιεργώντας με τέτοιο ανήθικο τρόπο).
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Επιτέλους με διαφώτισε κάποιος για το ποιόν πρέπει να κυνηγήσω και που.
Κατά τα άλλα "για όλα φταίει ο ΟΤΕ"...

dimstog
10-03-08, 00:51
Συνεπώς όταν ο πελάτης ζητάει την διακοπή μιας διαδικασίας ενεργοποίησης οφείλει αυτός ο κύριος με τα προνόμια του "delete" να μπαίνει άμεσα στο WCRM και να διαγράφει την αίτηση! Οι "επιπλοκές" δημιουργούνται όταν δεν το πράττει (βέβαια σε αυτήν την περίπτωση έχει μια ελπίδα να κρατήσει τον πελάτη ο όποιος πάροχος κωλυσιεργώντας με τέτοιο ανήθικο τρόπο).
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Επιτέλους με διαφώτισε κάποιος για το ποιόν πρέπει να κυνηγήσω και που.
Κατά τα άλλα "για όλα φταίει ο ΟΤΕ"...

Εάν όντως είναι έτσι - εδώ που τα λέμε και εγώ αυτό κατάλαβα - τότε αυτή η τακτική έχει δημιουργήσει τρομερό πρόβλημα σε πολλούς άτυχους πελάτες των εναλλακτικών, όχι μόνο της HOL. Λέω "τακτική", γιατί δεν νοείται να αφήνω να περάσει ένας μήνας για να το "σκεφτεί" κάποιος που έχει ζητήσει κάτι πολύ συγκεκριμένο και έχει κάθε δικαίωμα και εξουσία να το ζητήσει. Δηλαδή, γιατί να πρέπει να τον υποχρεώσουμε να φτάσει στο "αμήν" πρώτα;!
Και μάλιστα δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνει "αυτός που μπορεί να κάνει delete έχει πολλή δουλειά" - να δοθούν δικαιώματα και σε έναν ακόμα, δεν παρατήρησε κανείς ότι έχει "πολλή δουλειά" ακριβώς για αυτόν τον λόγο;! Είναι απαράδεκτο τουλάχιστον, αχαρακτήριστο μάλλον, και ξεπερνάει κατά πολύ σε γαϊδουριά το όποιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργεί ο ΟΤΕ στους εναλλακτικούς ή/και στους πελάτες τους!

aa144
10-03-08, 01:12
Παιδιά, εδώ δεν αλλάζουν το curbas γιατί λέει αυτός που τόγραψε έχει τώρα μεγάλη θέση στην εταιρία και μπορεί να ...στεναχωρηθεί. Οπότε πιάστο αβγό και κούρευτο που λέμε...

theopan
10-03-08, 02:11
Εάν όντως είναι έτσι - εδώ που τα λέμε και εγώ αυτό κατάλαβα - τότε αυτή η τακτική έχει δημιουργήσει τρομερό πρόβλημα σε πολλούς άτυχους πελάτες των εναλλακτικών, όχι μόνο της HOL. Λέω "τακτική", γιατί δεν νοείται να αφήνω να περάσει ένας μήνας για να το "σκεφτεί" κάποιος που έχει ζητήσει κάτι πολύ συγκεκριμένο και έχει κάθε δικαίωμα και εξουσία να το ζητήσει. Δηλαδή, γιατί να πρέπει να τον υποχρεώσουμε να φτάσει στο "αμήν" πρώτα;!
Και μάλιστα δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνει "αυτός που μπορεί να κάνει delete έχει πολλή δουλειά" - να δοθούν δικαιώματα και σε έναν ακόμα, δεν παρατήρησε κανείς ότι έχει "πολλή δουλειά" ακριβώς για αυτόν τον λόγο;! Είναι απαράδεκτο τουλάχιστον, αχαρακτήριστο μάλλον, και ξεπερνάει κατά πολύ σε γαϊδουριά το όποιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργεί ο ΟΤΕ στους εναλλακτικούς ή/και στους πελάτες τους!

Άστα γιατί βλέπω να έχουμε δράματα! Μου είπαν κάτι άλλο εξωφρενικό στο section της Netone (o administrator μάλιστα αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να το συνειδητοποιήσω και να το πιστέψω): ούτε να διακοπεί τηλεφωνική σύνδεση στην οποία εκκρεμεί αίτημα παρόχου είναι δυνατον!!
Δηλαδή αν π.χ. αύριο πάω στο oteshop της γειτονιάς μου και πω "κύριοι διακόψτε μου το 210-τάδε γιατί δε θέλω πλέον τηλέφωνο, φεύγω στο εξωτερικό κλπ." αυτό δε μπορεί να γίνει αν δεν φύγει από τη μέση η εκκρεμούσα αίτηση για adsl!!! Πραγματικά αν ισχύει κάτι τέτοιο το άρμα θα το βρω, αλλά δεν ξέρω που θα πρέπει να μπουκάρω πρώτα!

Stefanos83
10-03-08, 16:17
Άστα γιατί βλέπω να έχουμε δράματα! Μου είπαν κάτι άλλο εξωφρενικό στο section της Netone (o administrator μάλιστα αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να το συνειδητοποιήσω και να το πιστέψω): ούτε να διακοπεί τηλεφωνική σύνδεση στην οποία εκκρεμεί αίτημα παρόχου είναι δυνατον!!
Δηλαδή αν π.χ. αύριο πάω στο oteshop της γειτονιάς μου και πω "κύριοι διακόψτε μου το 210-τάδε γιατί δε θέλω πλέον τηλέφωνο, φεύγω στο εξωτερικό κλπ." αυτό δε μπορεί να γίνει αν δεν φύγει από τη μέση η εκκρεμούσα αίτηση για adsl!!! Πραγματικά αν ισχύει κάτι τέτοιο το άρμα θα το βρω, αλλά δεν ξέρω που θα πρέπει να μπουκάρω πρώτα!

Ισχυει φιλε μου . Αν εκκρεμει αίτηση adsl υπάρχει πρόβλημα στην διακοπή της γραμμης . Αν η αίτηση που σου δημιουργεί πρόβλημα είναι στην HOL , στείλε μου ενα mail με λεπτομερειες να δω τι μπορω να κανω .

TYFEONAS
20-03-08, 00:49
συμφωνα με αυτα που διαβασα ποιο πανω (ειχα hol και ειχα κανει αιτηση για αναβαθμιση γραμμης στις 20/11/07)

δεν θα πρεπει να κανω αιτηση διακοπης συνδεσης στην hol αλλα με αιτημα στον οτε να παρει την γραμμη απο την Hol και να περασει στο connx σωστα?

ε λοιπον εγω αυτο εκανα .

εκανα αιτηση στον οτε στις 27/12/07 και απο τις 7/1/08 ειχε connx.


ηρθε λοιπον η Hol stiw 19/2/08 και με την αιτηση που ειχα κανει στις 20/11/07 πηρε ξανα την γραμμη απο το οτε χωρις κανενας απο τους δυο να με ενημερωσει.

αποτελεσμα ο οτε με εχει χρεωσει γυρω στα 160 ευρω επειδη διεκοψα το συμβολαιο πριν την ληξη του εξαμηνου.


μπορειτε να μου πειτε αν εχω κανει εγω την βλακεια και αν μπορω να γλυτωσω αυτα τα λεφτα?

player74
20-03-08, 01:08
τι ειδους αιτηση ηταν αυτη που εκανες στην 20/11/07στη hol? απλο αιτημα με δυο λογια κτλ ή καποια εντυπη που συμπηρωσες στοιχεια σου.
μπες με τους κωδικους στο σιτε της hol και δες τι αναφερετε στην Κατάσταση Αιτήματος ADSL και περασετα να τα δουμε. ειδικα ενδιαφεροθν οι ημερομηνιες.

theopan
20-03-08, 02:54
Ισχυει φιλε μου . Αν εκκρεμει αίτηση adsl υπάρχει πρόβλημα στην διακοπή της γραμμης . Αν η αίτηση που σου δημιουργεί πρόβλημα είναι στην HOL , στείλε μου ενα mail με λεπτομερειες να δω τι μπορω να κανω .

Ευχαριστώ για την προθυμία αλλά δεν είναι η δική σας αίτηση που έχει κολλήσει. Η δική σας μάλιστα δεν κατάφερε ποτέ να περάσει εξαιτίας προγενέστερης στη forthnet...

candron
20-03-08, 12:11
συμφωνα με αυτα που διαβασα ποιο πανω (ειχα hol και ειχα κανει αιτηση για αναβαθμιση γραμμης στις 20/11/07)

δεν θα πρεπει να κανω αιτηση διακοπης συνδεσης στην hol αλλα με αιτημα στον οτε να παρει την γραμμη απο την Hol και να περασει στο connx σωστα?

ε λοιπον εγω αυτο εκανα .

εκανα αιτηση στον οτε στις 27/12/07 και απο τις 7/1/08 ειχε connx.


ηρθε λοιπον η Hol stiw 19/2/08 και με την αιτηση που ειχα κανει στις 20/11/07 πηρε ξανα την γραμμη απο το οτε χωρις κανενας απο τους δυο να με ενημερωσει.

αποτελεσμα ο οτε με εχει χρεωσει γυρω στα 160 ευρω επειδη διεκοψα το συμβολαιο πριν την ληξη του εξαμηνου.


μπορειτε να μου πειτε αν εχω κανει εγω την βλακεια και αν μπορω να γλυτωσω αυτα τα λεφτα?

Έκανες αίτηση στη ΧΟΛ για διακοπή της σύνδεσης (άρα και της αίτησης για αναβάθμιση) αφού συνδέθηκες με το Connx; Αν ναι, τότε λογικά μπορείς να τους κυνηγήσεις. Αν όχι, τότε ακόμα και αν το δίκιο είναι με τη μεριά σου, θα βρούνε διάφορα πατήματα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θέλει συχνή παρακολούθηση των θεμάτων σου από το Management tools και συχνά τηλεφωνήματα στην εξυπηρέτηση πελατών (με ό,τι στοιχεία έχεις από τα θέματά σου).

Πάντως, από ότι είδα στην περίπτωσή μου (είμαι αυτός που άνοιξε το thread), υπάρχει αρκετή "γραφειοκρατία" σε αυτά τα πράγματα, την οποία ο κάθε πάροχος προσπαθεί να εκμεταλλευτεί προς όφελός του, με αποτέλεσμα να υπάρχουν καθυστερήσεις, λάθος χρεώσεις, κλπ. Το επιμύθιο είναι ότι χρειάζεται αρκετό ψάξιμο από τη μεριά των χρηστών/καταναλωτών πριν την οποιαδήποτε αλλαγή παρόχου. Ας είναι καλά αυτό το φόρουμ γιατί αποτελεί τη μοναδική πηγή ενημέρωσης γι' αυτά τα ζητήματα.

TYFEONAS
20-03-08, 14:19
δεν ειχα κανει αιτηση διακοπης.
ειμουν ηδη πελατης της.

αλλα εχω κανει αιτηση στον οτε με την οποια τον εξουσιοδοτω να παρει την γραμμη απο την hol.

αρα ουσιαστικα ληγω την συμβαση της μαζι της.

πως αυτη ξαναχρησιμοποιει την παλια αιτηση για να ξαναπαρει την γραμμη και πως οτε δεν βλεπει οτι η ημερομηνια ειναι πριν απο 4 κοντα μηνες.

player74
20-03-08, 15:16
δεν ειχα κανει αιτηση διακοπης.
ειμουν ηδη πελατης της.

αλλα εχω κανει αιτηση στον οτε με την οποια τον εξουσιοδοτω να παρει την γραμμη απο την hol.

αρα ουσιαστικα ληγω την συμβαση της μαζι της.

πως αυτη ξαναχρησιμοποιει την παλια αιτηση για να ξαναπαρει την γραμμη και πως οτε δεν βλεπει οτι η ημερομηνια ειναι πριν απο 4 κοντα μηνες.

αναφερε σε παρακαλω αυτα που σου ζητησα. πεζει μεγαλο ρολο τι ειδους συνδεση ειχες και την ειδους αιτηση-αιτημα υπεβαλες.
ο οτε με βαση την αιτηση σου ενηργησε σωστα.
τι μπορει να εχει πεχτει?
περιπτωση που ειχες αρυς, ή και μεριζομενη προσβαση:

ενεργειες για μεταβαση σε shared or full llu

1. η hol ειτε καθυστερημενα εστειλε το αιτημα σου λογο μη διαθεσημοτητας.
2. καθυστερησε λογο συνεχων απορριψεων απο οτε για λαθος στοιχεια πελατη.

ο οτε μη εχοντας αιτημα που να χει γινει αποδεκτο πειρε στα χερια του μια αιτηση απο σενα και προχωρησε σε υλοποιηση.

εκ των υστερων
1. εμφανιση διαθεσημοτητας απο hol και προωθηση αιτηματος.
2. διορθωση στοιχειων και προωθηση

ενεργοποιηση και αποσυνδεση απο οτε

αν υσχισει κατι απο τα παραπανω θα πρεπε να ζητησεις ακυρωση απο hol

mad_max
20-03-08, 23:09
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? Έχω κάνει αίτηση DP αλλά σκέφτομαι να την ακυρώσω και να ζητήσω μόνο Internet και το τηλ να το αφήσω στον Οτε. Είμαι σε κατάσταση ενεργοποίησης από τις 14/3 και προγραμματισμένη παράδοση από τον Οτε 28/3 σύμφωνα με επικοινωνία που είχα και με αυτούς αλλά και με την HOL. (Αυτό αλήθεια τί σημαίνει? Ότι θα είναι τα πάντα έτοιμα ή θα περιμένω κι άλλο την HOL? Μάλλον το 2ο ε? Πάντως ποιό παίρνει πιο πολύ? Η παράδοση της γραμμής από ΟΤΕ-> HOL ή από HOL->χρήστης? Να ξέρω και που βαδίζω...)

Το θέμα είναι οτι αν ισχύει η λογική του "υπάρχει αίτηση άρα ολοκληρώνεται", θα υπάρχει πρόβλημα ακόμα κι αν δεν πρόκειται να φύγω από την HOL? Μήπως να περιμένω να ενεργοποιηθώ πρώτα και να το κόψω μετά τις 28/3 εάν αυτή είναι "τελική" ημερομηνία? (που δεν το βλέπω όμως...)

konsniper
21-03-08, 06:00
Καλα, σίγουρα θα σου βγάλουν πρόβλημα...Αυτοί βγάζουν ακόμα και αν δεν υπάρχει, και δεν θα βγάλουν τώρα που θα χάσουν λεφτάμε αυτή την κίνηση σου???Νομίζω οτι είναι αργά...Καλό κουράγιο ευχομαι τωρα που θα μπεις στην HOL...θα το χρειαστείς........

mad_max
21-03-08, 17:12
Μίλησα σήμερα μαζί τους και ήταν σαφείς... Θα πρέπει να περιμένω να ενεργοποιηθώ και μετά κάνω ότι θελω. :sorry: 28/3 είναι "εκτιμώμενη" ημερομηνία λειτουργίας της υπηρεσίας τελικά. Βλέποντας και κάνοντας

kitrinos21
21-03-08, 22:06
Διαβάζω τα παραπάνω και μπορώ να πω ότι θα βγάλω τα μαλλιά μου τρίχα τρίχα με αυτά που γίνονται!
Στο θέμα τώρα πριν 10 μήνες(αν θυμάμαι σωστά) είχα κάνει αίτηση μεταφοράς από ΟΤΕ σε ON Telecoms όταν είχε πρώτο βγει η ON. Δευτέρα είχα κάνει την αίτηση αλλά μέσα στην εβδομάδα έμαθα τα περί κλειδωμένων τότε router κτλ και την αμέσως επόμενη Δευτέρα έκανα ακύρωση της αίτησης(μια εβδομάδα μετά δηλαδή)με φαξ κανονικά. Μετά από αυτό αφού περίμενα 3 μέρες έκανα νέα αίτηση στην Hol για Share αυτή με την σειρά της κόλλησε γιατί:
Η ON δεν είχε στείλει ποτέ το αίτημα ακύρωσης στο σύστημα (που όλοι ξέρουμε ότι το βρίσκεται σε κτήριο του ΟΤΕ και το διαχειρίζεται υπάλληλος/οι του, δεν λέω ότι φταίει !)* μετά από πιέσεις στην ON ! Κατά την γνώμη μου μετά από τα κουραστικά παραπάνω η HOL φταίει για το θέμα σου και κανένας άλλος!

*Για μην παρεξηγηθώ απλά το διαχειρίζεται δεν μπορεί(τότε τουλάχιστον το ξέρω αυτό σίγουρα) να επέμβει στο σύστημα με κανέναν τρόπο(πάντα υπάρχει παράθυρο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.