PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοσχεδιος εξασθενητης



Minas1000
28-02-08, 14:38
Γεια σας.
Στο Fritz 7140 με dp Hol εχω προβληματα με συχνες αποσυνδεσεις και χρειαζεται να κανω reset το router πολλες φορες τη μερα.Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου εκαναν μειωση ταχυτητας
και τωρα το προβλημα περιοριστηκε σε 2-3 reset την μερα,παντως μια και λειπω αρκετα απο το σπιτι,και η οικογενεια μενει χωρις τηλεφωνο,πειραματιστηκα με 1 αυτοσχεδιο εξασθενητη για adsl

Χρησιμοποιησα 1 φιλτρακι για τηλεφωνο και 1 Τ (απο αρσενικο σε 2 θηλυκα rj-45).
To male του Τ μπαινει πανω στο φιλτρο απο την πλευρα που λεει Phone (η πλευρα Line στον αερα)
Στα 2 female μπαινει η γραμμη και το router.Δηλαδη στην ουσια παραλληλιζω την adsl γραμμη πριν
παει στο router με την Phone πλευρα του φιλτρου.
Το αποτελεσμα ειναι να ανεβει το Attenuation της γραμμης κατα ~15 περιπου db συγχρονιζει στα 7mbps περιπου ΧΩΡΙΣ προβληματα ομως.Αν θελω να κατεβασω κατι με max ταχυτητα απλα βγαζω το φιλτρακι και ξαναγυρναει στα κανονικα.
Επισυναπτω 2 shots .Φαινεται η διαφορα στη χαμηλη ταχυτητα μετα απο 1 ωρα συνδεση με ελαχιστα errors ενω στην κανονικη εχει μαζεψει αρκετα errors σε 10 λεπτα μονο.

Αν θελετε δοκιμαστε το και πειτε μου τι αποτελεσματα ειδατε.

Alex_Oz
28-02-08, 16:08
Δηλαδή σύνδεσες το router στην έξοδο phone του φίλτρου και συγχρονίζει στα 7mbit κιόλας;:blink:

Minas1000
28-02-08, 18:51
Οχι η γραμμη παει στο ρουτερ κανονικα και παραλληλα συνδεεται η εξοδος phone ενος φιλτρου και προκαλει μια εξασ8ενηση στην adsl της ταξης των 43-28=15db με αποτελεσμα να συγχρονιζει σε χαμηλοτερη ταχυτητα.
Αν βαλειις κανονικα το φιλτρο σε σειρα με τη γραμμη φυσικα και δεν περναει τιποτα.

mpetou
29-02-08, 05:47
εχω δει πολλα αλλα αυτο ξεπερασε τα ορια .......................................
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

βγαλε οτι μ@λ@κιες εχεις κανει και παρε τηλεφωνο πες τους να σε βγαλουνε απο το interleaved
και να σου πανε το snr στα 12db και αν ξεσυγχρονιζει και εκει στα ξαναπαρε να σε πανε στα 13db.


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

LiveTVRadio
29-02-08, 07:36
εχω δει πολλα αλλα αυτο ξεπερασε τα ορια .......................................
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

βγαλε οτι μ@λ@κιες εχεις κανει και παρε τηλεφωνο πες τους να σε βγαλουνε απο το interleaved
και να σου πανε το snr στα 12db και αν ξεσυγχρονιζει και εκει στα ξαναπαρε να σε πανε στα 13db.


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Έχει μια λογική αυτο που έκανε ομως. Και μάλιστα προσωπικά δεν γελάω, αλλα λέω μπράβο στον χρηστη που το σκέφτηκε, μόλις έκανε μια πατεντα.
Πρακτικα λοιπον παραληλληζοντας την έξοδο ενος βαθυπερατου φιλτρου με την γραμμη adsl σωστα προκαλει εξασθενηση.
Θα μπορουσε επίσης να γίνει μεταβλητο το φίλτρο ώστε να έχουμε μεταβλητή εξασθένηση, δηλαδη αν ειχαμε και μια μεταβλητη αντισταση σε σειρα ωστε να μην παει κατευθειαν παραλληλο το φιλτρο με την γραμμη adsl, θα μπορουσαμε να μεταβάλουμε την εξασθενιση db απο 0 έως 15.

Οπως μπορουμε να δουμε εδω: http://www.e-pcmag.gr/modules/smartsection/visit.php?fileid=823
έχει το κύκλωμα ενος φίλτρου adsl.

στην πράξη τώρα αυτο που συνέβει παραλληλίζοντας την έξοδο φίλτρου με την γραμμή adsl ειναι οτι εχει μπει ένας πυκνωτης παράλληλα στη γραμμη και βραχυκυκλωνει ένα τμημα των υψηλων συχνοτητων. Δηλαδη ειναι σαν να βγάλαμε την πριζα τηλεφώνου, και να βάλαμε την παληα πριζα τυπου απο αυτες που γράφουν επάνω οτε , η οποια έχει ηδη ένα πυκνωτη πάνω σε μια πλακέτα για να κόβει τις υψηλες συχνοτητες, ( Οταν δεν υπήρχε adsl και υπήρχαν μονο τηλεφωνα με θόρυβο ).
-------------
Σαν ιδέα αναφέρω αν θελει να ασχοληθει κάποιος πειραματικά με φίτρα notch αποκοπής ενοχλητικών συχνοτήτων στο φάσμα. π.χ. αν βάλουμε το DMT και δουμε το φάσμα, μπορουμε να φτιάξουμε φίλτρο που να κόβει μια ή περισσότερες συχνοτητες, η γενικά με low-pass filters που κόβουν τις υψηλές συχνοτητες.
Για να δουμε ποιος θα φτιάξει ένα εκουαλιζερ gia adsl , το οποιο θα διορθώνει το διάγραμμα στο dmt.
Να αναφέρω επίσης οτι παλια σε ένα βιβλιο της national semiconductors ειχα δει ότι υπάρχουν hybrid-chips τα οποια ενισχυουν ή μειωνουν αυτόματα το σήμα της γραμμης ( βέβαια αναφερόταν σε απλά modem ).

mpetou
29-02-08, 10:08
no comment
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


NO COMMENT
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Minas1000
29-02-08, 14:26
Φιλε mpetou με φατσουλες rofl lol κτλ. δεν νομιζω οτι προσφερεις κατι.Λες να μην τα ξερω αυτα που λες?
Λες να μην εχω παρει αμετρητα τηλεφωνα? Η δεν ξερω τι γινεται και τι δεν γινεται? Τελος παντων...
Ανεβαζοντας το snr θα πεσει η ταχυτητα μου μονιμα,εγω δεν το θελω αυτο ηδη εχω πεσει απο τα 21Mbps στα 14Mbps.
Εγω εκανα 1 πειραμα και βλεπω οτι δουλευει,και δεν θελω να ριξω μονιμα την ταχυτητα μου κι αλλο.
Αυτο που κανω με 1 απλο φιλτρακι οπως λεει και ο koltsidas δεν ειναι κατι ασχετο,υπαρχουν ειδικες συσκευες adsl attenuators για να κανουν αυτη τη δουλεια,με μεταβλητη εξασθενηση για εργαστηριακη χρηση, αλλα δυστυχως κοστιζουν...

mpetou
02-03-08, 01:41
πετρες πετω του φεγγαριου και αυτο μου τση γιαγιερνει:rofl::rofl::rofl:

τα φιλτρα τα βαζουνε για να προσομειώσουνε συνδεσεις με κακη γραμμή

Εσυ με αυτό που εκανες αν είχες 1 προβλημα τα εκανες 3 τα προβληματα.
Χαλας τη γραμμή μόνος σου χωρίς λογο.
Το φιλτρο στο μοντεμ μονο κακο κανει ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ

Alex_Oz
02-03-08, 04:48
Το φιλτρο στο μοντεμ μονο κακο κανει ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗΑφού τον βολεύει να έχει 7mbit σταθερά παρά 14 και disconnects κάθε λίγο και λιγάκι, καλά κάνει και χρησιμοποιεί αυτή τη συνδεσμολογία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.